Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Risinājuma vietā – cerības

Druva
00:00
27.12.2008
13

Premjerministrs Ivars Godmanis svētkos ļaudīm novēlēja gaišas domas, cerību un ticību. Gribētos jau, lai būtu kāds, kas mūs iedvesmo uz šādām emocijām, tomēr atskats uz to, kā esam dzīvojuši šogad, neraisa cerības, ka nākamgad mūs baros ar ko vairāk nekā tikai cerībām, ka viss beigsies labi un ka ne krīzi vien pārdzīvosim.

No kurienes radās likstas, kas Latviju ir piemeklējušas pēdējā ceturkšņa laikā? „Parex bankas” nedienas, vajadzība pēc ārvalstu kredīta, paaugstināti nodokļi un algu samazinājums ir dažas no problēmām, ko jau pašlaik sākam izjust. Kas no tā bija pirms pusgada? Publiski – gandrīz nekas, tāpēc, iespējams, ir radies priekšstats, ka problēmas nez no kurienes parādījās pēkšņi un valdība to ugunsdzēšanas tempā mēģina atrisināt. Taču iemesli tam, kāpēc ir tā, kā tagad, bija tepat blakus jau labu brīdi un gaidīja laiku, lai par sevi atgādinātu.

Maijā Latvijā bija rekordinflācija 17,9 procenti. Tagad tā ir kritusies, bet vēl joprojām mums ir augstākā Eiropas Savienībā. Vēl mēs jau ilgu laiku zinājām, kas ir nekustamo īpašumu burbulis, cilvēki, pērkot dzīvokļus, nereti samaksāja vairāk, nekā ir patiesā pirkuma vērtība. Mēs zinājām, ka Latvijai nav līdzsvarota ekonomika: importējam vairāk nekā eksportējam un nauda no mums plūst prom vairāk nekā nāk pie mums. Ražošanas un eksporta nīkulības dēļ Latvijas ekonomiku raksturo tas, ka mēs tērējam, ko saražojuši citi, nevis radām paši. „Treknajos” gados šo problēmu uz brīdi varēja aizmirst, jo bankas laipni piedāvāja kredītus, šie līdzekļi kompensēja naudas aizplūšanu. Taču vienlaikus kredītu orģijas problēmu tikai palielināja, jo aizdevumu nauda bieži vien nevis tika ieguldīta ražošanā, bet vienkārši „apēsta”.

Situāciju līdz brīdim, kad mutē sāka smelties ūdens, var raksturot tā: zinājām, ka, šādi dzīvojot, būs slikti, bet pašlaik arī nav tik labi, lai uzkrātu spēkus nebaltām dienām. Aigars Kalvītis pagājušajā svētdienā raidījumā „De facto” taisnojās, ka taupīt nevarēja, jo bija jādomā, kā celt algas, lai valsts iestādēm piesaistītu un darba vietās noturētu labus darbiniekus. Daļēji šādu stratēģiju var saprast, tā jebkurā gadījumā ir bijusi dzīvošana pāri saviem līdzekļiem un algu pieaugums nav atbildis darba ražīgumam. Nebalto dienu fonda mums nav, ja būtu – varam tikai minēt, cik daudz naudas mums būtu izdevies tajā ieguldīt un vai ar to būtu pieticis kaut vai pirmajai palīdzības iemaksai „Parex bankā”.

Jāatzīmē, ka Latvija pašlaik cieš no divām likstām: vietējās ekonomikas tempu samazinājuma un pasaules ekonomiskās krīzes. Latvijas ekonomikai nedienas būtu neatkarīgi no tā, kā iet pasaules finanšu tirgos, tomēr tagad mūs piemeklējušās nedienas ir divtik asas. Tas ir jāpatur prātā katru reizi, kad kāds mēģina taisnoties, ka mazajai Latvijai jau neizbēgami ir jācieš no pasaules vēsmām. Tas tā ir, bet galvenais iemesls pašreizējām grūtībām ir Latvijas ekonomikas neatrisinātās problēmas, pasaules finanšu krīze bija tikai dzirkstele pašmāju pulvera mucā. Ja neveselīgas tendences, piemēram, kredītu bumu, valdība nebremzēja, tad nav ko vainot citus.

Tā mēs šo gadu esam nodzīvojuši – ar domu, ka īsti labi jau nav, bet varbūt kaut kā tiksim cauri. Tomēr būtiski, ka ekonomikas problēmas bija prognozējamas jau gada pirmajā pusē un vēl agrāk, bet ko darīt ar šīm prognozēm, neviens nezināja. Populāri kļuva tādi jēdzieni kā „mīkstā piezemēšanās” un „cietā piezemēšanās”, ekonomisti stāstīja: problēmas būs, bet no valsts politikas atkarīgs, vai trieciens pret zemi būs smags vai mīksts. Reakcijas īsti nebija, un nu esam ienākuši jaunā fāzē, kad vienkārši ir beigusies nauda. Un nevajag stāstīt, ka prognozes nav bijušas pārlieku precīzas: tās parasti nav precīzas. Un tas nevienu no atbildības neatbrīvo. Gluži tāpat kā finanšu situācijas pasliktināšanās nav attaisnojums cilvēkiem, kas vairs nespēj nomaksāt optimisma uzplūdā ņemtos kredītus.

Šajā brīdī varam atgriezties pie tā, ar ko iesāku rakstu: atliek vien cerība, ka nākamajā gadā valdība mums sniegs daudz gaišu domu un nemirstošu cerību, jo skaidru valodu, atklātību par notiekošo un vēlmi risināt problēmas pēc būtības gaidīt nav vērts. Policijas pārspīlētā interese par cilvēkiem, kas apšauba Latvijas ekonomikas stabilitāti, ir vēl viena izpausme tam, ka Latvijas iedzīvotāju uzdevums acīmredzot ir ticēt, ka viss ir kārtībā. Protams, ko gan cilvēks var apšaubīt, ja viņš neko nezina – līdz pēdējam brīdim tiek slēpts, cik īsti naudas Latvija aizņemsies, nestāsta, kas notiek ar „Parex” un daudz ko citu. Šī, manuprāt, ir viena no zīmīgajām tendencēm, ar ko atmiņā paliks 2008. gads.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi