Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kā dalīt miljardus

Druva
00:00
03.02.2009
5

Starptautiskā Valūtas fonda un pārējo kreditētāju nauda sākusi ieplūst Latvijā. Ja arī nav skaidrs, kā efektīvāk to tērēt, tad tas, ka aizvien vairāk nozarēm naudas sāk trūkt, kļūst redzams no dienas jo vairāk.

Pašlaik publiskajās diskusijās, kā jātērē aizņēmuma nauda, plašāk izskanējušas divas versijas. Pirmā, ko pirms pāris nedēļām aizstāvēja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs – nauda jādod uzņēmējiem, lai tie ar savu rosību stimulē Latvijas ekonomiku. Savukārt Finanšu ministrs Atis Slakteris tūdaļ pēc tam paziņoja, ka „tāda lodziņa, pa kuru dalīs naudu, nebūs”. Finanšu ministrija plāno starptautisko finanšu institūciju piešķirto naudu tautsaimniecībā novirzīt caur valsts budžetu.

Kas notiek ar valsts ekonomiku? Pašreizējais ceļš, kādu to ir izvēlējusies Latvija sadarbībā ar Starptautisko Valūtas fondu, ir izdevumu maksimāla apcirpšana un nodokļu palielinājums. Lai arī īstermiņā tas ļauj valstij ietaupīt līdzekļus, tomēr bez ārējas palīdzības šādā režīmā dzīvot ir grūti. Paaugstinātie nodokļi nožņaudz ekonomiku – ja nauda netiek tērēta, tā arī nenonāk atpakaļ nedz valsts budžetā, nedz uzņēmēju kabatās un viņu nodarbināto cilvēku algu kontos. Mazumtirdzniecības apgrozījums decembrī, salīdzinot ar gadu iepriekš, kritās par gandrīz 17 procentiem, un nav sagaidāms, ka tuvākajā laikā tendence mainīsies.

Valsts budžetam papildus nauda ir ļoti nepieciešama. Pašlaik notiek cīniņi par elementārāko valdības solījumu izpildi, tai skaitā par pensiju indeksāciju. Tautas partijas pārstāvis Gundars Bērziņš pirms divām nedēļām stāstīja, ka situācijā, kad sociālie ieņēmumi tik ļoti samazinās, indeksēt pensijas nedrīkst, jo tad drīz vairs nebūs naudas pensiju izmaksai. Arī premjerministrs Ivars Godmanis nav neko optimistisks šajā jautājumā, savukārt Labklājības ministrija vēl nav padevusies. Sarunās ar Starptautisko Valūtas fondu pērn pensiju nesamazināšana bija viens no Latvijas pozīcijas stūrakmeņiem, tomēr to palielināšanu neviens arī vairs nevar apsolīt.

Cita joma, kur var redzēt, kā nauda iztek, ir bezdarbnieku pabalsti. Pēc Labklājības ministrijas datiem, jau šogad var izveidoties situācija, ka kontos, no kuriem jāizmaksā bezdarbnieka pabalsts, veidosies deficīts. Tanī pašā laikā bezdarbs palielinās, un tas notiek ne tikai tāpēc, ka cilvēkiem nav darba uzņēmējdarbības apsīkuma dēļ. Savu pieplūdumu veido arī dažādu optimizācijas un ekonomēšanas pasākumu dēļ atlaistie. Tā jau sanāk – valsts pārvalde mums ir nepamatoti dārga, kad ar skubu jāmeklē, kur ietaupīt, viens no variantiem ir samazināt štatus. Tomēr atlaistie cilvēki jau nekur nepazūd, viņi papildina bezdarbnieku rindas, un valsts tiem maksā bezdarbnieka pabalstu. Kā darba meklējumos pašlaik sokas, droši vien var pastāstīt tie, kas jau tagad stundām stāv rindās Nodarbinātības valsts aģentūrā, tikai lai reģistrētos par bezdarbnieku. Ja labi laiki nav uzņēmējdarbībai, tad nevar rēķināties ar lielu pieprasījumu pēc bijušajiem valsts iestāžu un dažādu uzņēmumu darbiniekiem, lai par ko viņi arī nepārkvalificētos. Un, ja situācija darba tirgū nekļūs labāka, tad diez vai kādam ir padoms, ko darīt cilvēkiem, kad bezdarbnieka pabalsts vairs nepienāksies.

Šādā situācijā maigākais risinājums ir nevis atlaist cilvēkus, bet gan, ja reiz ir tāda taupības politika, samazināt algas vai arī taupīt kaut kur citur. Tas attiecas gan uz valsts iestādēm, kas var centralizēti regulēt nodarbinātības politiku, gan uz privāto sektoru, kam var palīdzēt ar atbilstošu pretimnākšanu uzņēmējiem. Tomēr interesanti būtu uzzināt, cik liels ekonomisko migrantu vilnis pašlaik veļas ārā no Latvijas. Lai cik ciniski tas neizklausītos, pašlaik Latvijai būtu tikai izdevīgi, ja cilvēki, kam šeit nav darba, to meklētu un atrastu ārpus valsts.

Grūti ir arī zemniekiem – piena iepirkuma cena pazeminās, savukārt patēriņa samazinājuma dēļ to ražojumiem mazinās noiets. Ekonomikas žņaugšanas sekas izjūt arī citas nozares, un kopumā šis ir stāsts par to, ka ne jau tikai valsts budžetam ir pamatīgas problēmas un ne jau tikai no budžeta lāpīšanas ir atkarīgs tas, kādā stāvoklī ir ekonomika.

Mums ir piešķirts 7,5 miljardus eiro liels ārvalstu aizdevums, kas pašlaik jāliek lietā. Nauda tātad tiks novirzīta valsts budžetā, par tiešu uzņēmējdarbības stimulēšanu nav ne runas. Ja šīs naudas ietekmi uzņēmēji vispār izjutīs, tad efekts parādīsies ļoti lēni. Nav gan garantijas, ka efekts būs vispār – ja politiskās nestabilitātes laikā naudu kontrolē politiķi, no kuriem daži gribētu jaunu Saeimu vai vismaz jaunu valdību, tad nav lielas pārliecības, ka par šīs naudas efektīvu izmantošanu kāds ir gatavs atbildēt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi