Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Paši pūta, paši dega

Druva
00:00
17.02.2009
5

Latvijas ekonomikai pašlaik ir grūti. Prognozējams, ka šogad tā saruks par desmit procentiem, inflācija tikai nesen ir atgriezusies viencipara skaitļa robežās, pieaug bezdarbs, cilvēki, kas cerīgākos laikos paņēmuši kredītus, sāk bažīties, ka nespēs tos atdot. Taču izskatās, ka nav neviena, kas ar šīm likstām cīnītos, jo jācīnās ir savā starpā.

Starptautiskais Valūtas fonds sadarbībā ar vairākām Eiropas valstīm Latvijai ir piešķīris 7,5 miljardus eiro lielu kredītu, kam būtu jābūt kā glābšanas riņķim. Lai mēs nedomātu, ka drīz ar naudām kļūs labāk, uzzinām, ka februāra pirmajā nedēļā pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumi ir bijuši par 66 procentiem mazāki nekā plānots. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir iekasēts pat vairāk nekā plānots, turpretim uzņēmumu ienākuma nodoklis ir vēl bēdīgāks nekā PVN – 62,8 procenti no plānotā. No visām Eiropas Savienības valstīm pagājušā gada pēdējā ceturksnī, salīdzinot ar tādu pašu laikposmu pirms gada, Latvijai bija visstraujākais iekšzemes kopprodukta kritums – par 10,5 procentiem. Nākamie sliktākie rādītāji ir Itālijai (mīnus 2,6 procenti) un Portugālei (mīnus 2,1 procents).

Lai arī, ņemtas atsevišķi, nedienas, kas Latviju ir piemeklējušas, nebūtu nekas mirstams – galu galā, 90. gados daudz kas ir pārdzīvots -, tomēr lielāko šoku rada tas, ka visas likstas sākušās reizē. Vācijas ziņu aģentūra DPA Latviju ir nodēvējusi par Eiropas „dramatiskāko ekonomiku”. Kopumā mēs izskatāmies ļoti slikti arī uz pasaules finanšu krīzes fona, jo neba nu pasaules finanšu krīze ir mums nodarījusi vislielāko postu. Postu ir nodarījusi līdzšinējā saimniekošana, taču arī tā nebūtu mirstamā kaite, ja vien pašreizējos apstākļos kāds gribētu vai spētu strādāt, lai situāciju uzlabotu. Bet, kamēr politiķi vienosies, kā tagad strādāt un kādās kombinācijās, būs pagājis ilgs neizlēmības laiks, kas izmaksās dārgi.

Visi straujie pavērsieni, kas Latvijā notikuši kopš gada sākuma, ir politiska rakstura un pašu radīti. Bija mītiņš Doma laukumā un pēc tam jaunieši demolēja Vecrīgu. Un tā vietā, lai mēģinātu nogludināt situāciju, politiskajās aprindās sākās sacensība, kurš kuru apspēlēs ar lielākām galējībām. Sākās runas par Saeimas atlaišanu, valdošās koalīcijas paplašināšanu, jaunas valdības veidošanu, Ivara Godmaņa atlaišanu. Un kāpēc?

Noteiktos apstākļos par saprātīgu var uzskatīt argumentu, ka tautai nepatīk Saeima un valdība, tāpēc no likumdevējvaras un izpildvaras jātiek vaļā, lai iegūtu jaunu, kas tai patiktu vairāk. Paraugoties pasaulē, ārkārtas vēlēšanas notiek šur un tur. Pēdējais piemērs bija Izraēla, kur, pēc premjerministra Ehuda Olmerta demisijas partijām nespējot izveidot valdību, tika rīkotas pirmstermiņa vēlēšanas. Tā kā lielākie konkurenti ieguva līdzīgu balsu skaitu, rezultāts nebija pārliecinošs, jauno koalīciju izveidot nebūs daudz vieglāk.

Neuzskatu, ka pašreizējā situācijā ārkārtas vēlēšanas kaut ko būtiski mainītu valsts spējā risināt ekonomikas problēmas, taču pēdējo nedēļu notikumu rāda, ka pie varas esošie politiķi nevis nespēj problēmas risināt, bet negrib. Publisko telpu pašlaik ir pārņēmis jautājums par prezidenta ultimātu Saeimai, Tautas partijas un opozīcijas partiju kvēlo vēlmi pēc Saeimas atlaišanas, izmaiņām valdībā un jauna valdības vadītāja meklējumiem. Saprotams, ka tas viss aizņem ļoti daudz enerģijas, un, pat ja mēs tagad jau kaut ko darām ar Starptautiskā Valūtas fonda naudu, tad uzmanība tam ir pievērsta krietni mazāk.

Būtībā visas problēmas, kas politiskajā dzīvē pašlaik notiek, ir radījuši paši politiķi, kas, šķiet, ir atklājuši veidu, kā izjaukt līdzsvaru un „stabilitāti”, kāda ir vadījusi līdz šim. Vienalga, vai ir bijušas kādas tā dēvētās „lietussargu revolūcijas”, vai bijusi kāda opozīcijas neapmierinātības izpausme, politiķi parasti ir parādījuši vien Lagzdiņa žestu un darījuši, kas jādara. Cik labi vai slikti – tas, protams, ir cits jautājums.

Bet tagad ir citādi. Līdz ar Valsts prezidenta iesaistīšanos politiskajās spēlēs spēku samērs ir mainījies. Rezultāts ir viena vienīga plēšanās, vai pastāvošā valdība ir gana laba, varbūt tā ir jānomaina, bet varbūt ir jānomaina arī Saeima. Citkārt līdzsvara izjaukšana arī būtu veselīga, lai mazinātu dažu politisko spēku pārsvaru, taču pašreizējā situācijā tam ir drīzāk graujošs, ne uzlabojošs efekts. Un tie, kas to dara, nepārstāv to cilvēku intereses, kas viņus ievēlēja. Vēlētāji nebalsoja par politiķiem, kas nevis strādā, bet nevar sadalīt varu, pat ja pieder pie vienas un tās pašas koalīcijas. Vēlētāju sauklis „Atlaist Saeimu!”, nonācis politiķu mutē, kļūst par viņu pašu, nevis vēlētāju interešu paudēju. Vēlētājiem jau sen neviens neko neprasa, lai gan politiķiem joprojām uz vēlētāju iedomāto gribu patīk atsaukties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi