Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Ģenerālplāns, žurnālisti un Āboltiņa

JĀNIS BUHOLCS
23:00
05.04.2016
8

Baltijas valstu žurnālisti izveidojuši filmu “Ģenerālplāns” par Krievijas informatīvo karu pret citām valstīm. Partijas “Vienotība” līdere un Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, pagājušajā nedēļā atbildot uz Krievijas oficiālo žurnālistu jautājumiem, jau paspējusi izteikties, ka filma esot vienpusēja, un nokritizēt Latvijas žurnālistu darbu.

Intervijā Krievijas televīzijas kanālam “Rossija 1” S. Āboltiņa izteica šaubas, vai veids, kādā filma “Ģenerālplāns” veidota, spēs par atainotajiem jautājumiem likt domāt “jebkādai auditorijai”. Ar to viņa laikam domāja, vai filmu skatīsies un slavēs tie, kas jau iepriekš atbalstīja tajā izteiktos vēstījumus. Turpretim tie, kas noraida Krievijai izteikto kritiku, tāpat neticēs.

Šāds skatījums diezin vai var būt labākā vaduguns, veidojot žurnālistikas materiālus. Žurnālistiem nav pienākums domāt, kā pielīst pēc iespējas plašākai publikai. Viņiem nav jāmaina savi vēstījumi vai jāslēpj noteikti fakti; žurnālistikas materiāli drīkst būt nepatīkami, ja vien ir patiesi. Žurnālisti kalpo sabiedrībai, taču viņiem nav jābūt sabiedrības padotajiem. Daļa cilvēku, protams, aktīvi izvēlas, kādas tematikas un satura materiālus viņi grib vai negrib redzēt, taču tas nenozīmē, ka žurnālistiem nav jāveido sabiedrības dienaskārtība un nav jāpievērš uzmanība dažādiem jautājumiem.

Iepriekš teiktais neizslēdz to, ka žurnālisti paši nevis atspoguļo realitāti, bet gan to veido. Lai cik godīgs kāds mediju darbinieks ir, žurnālistikas materiālu veidošanas procesā ir jāpieņem tik daudz lēmumu par to, kā, ko, kur un cik rādīt, ka nevar būt runas par objektivitāti. Mediji katru dienu atlasa notikumus, par kuriem stāstīt, un ir notikumi, kas mediju saturā nenonāk. Mediju vēstījuma veidošanos būtiski ietekmē informācijas avoti un to sniegtās informācijas apstrāde – kuri cilvēki tiks intervēti, kādi jautājumi tiks uzdoti un kas no viņu sacītā tiks iekļauts gala materiālā. “Ģenerālplāna” veidotāji pārmetumus par vienpusīgumu noraidīja, skaidrojot, ka ir gribējuši intervēt visas iesaistītās puses – taču, protams, daļa nav vēlējusies tikt intervēti. Šādi filmas veidotāju centieni ir atbalstāmi, un nudien nevar prasīt, lai žurnālisti iegūtu to iesaistīto pušu viedokli, kas no komentāriem atsakās. Tomēr tas, kādus viedokļus ir vai nav izdevies iegūt, būtiski ietekmēs to, kāds beigās izskatīsies materiāls.

Papildus tam žurnālistiem ir arī pašiem savi uzskati un pārliecības. Dažkārt viņi to apzinās un veido materiālus no tāda aspekta, kam paši tic. Taču dažkārt žurnālisti nav gatavi atzīt, ka viņiem ir savas politiskās un ideoloģiskās simpātijas. Viņi tās neatzīst tieši tāpēc, ka domā – tādā gadījumā viņiem tiks pārmesta tā pati neobjektivitāte. Tomēr ir godīgāk skaidri pateikt, kāda tad ir konkrētā žurnālista pārliecība, nekā izlikties, ka vispār nekādas pārliecības nav un ka žurnālists tikai sausi stāsta faktus, un viņa subjektīvā pienesuma tur nav nekāda.

Objektivitātes neiespējamības dēļ krietni produktīvāk ir žurnālistu veikumu vērtēt pēc profesionalitātes kritērijiem, kas aptver žurnālistu vidū eksistējošu vispārēju nerakstītu vienošanos par to, kā būtu jāstrādā kvalitatīviem medijiem. Tas citstarp ietver visu iesaistīto pušu viedokļu iegūšanu, izvairīšanos no manipulācijām vai loģikas kļūdām, precizitāti, godīgumu, arī atbilstību pārstāvētajam žanram (dzeltenās preses darbība atšķiras no pētniecisko mediju darbības).

Te nu mēs nonākam pie otras frāzes, ko S.Āboltiņa pateica Kremlim simpatizējošajiem intervētājiem: krievu žurnālisti uzdodot jautājumus, lai izzinātu viedokļus, bet latviešu žurnālisti turpretim uz interviju jau dodoties ar skaidru sākotnējo nostāju. Tā ir skarba kritika Latvijas žurnālistikai. Nav tā, ka pilnīgi nepamatota. Taču krietni problemātiskāks ir nošķīrums starp latviešu un krievu žurnālistiku.

Šīm abām žurnālistikām nudien ir atšķirīgi stili, un šīs atšķirības izpaužas arī Latvijā iznākošo latviešu un krievu auditorijai paredzēto mediju saturā. Taču viena no būtiskākajām atšķirībām ir tā, ka krievu auditorija vairāk vēlas žurnālista aktīvu pozīciju; krievvalodīgajā žurnālistikā ir vairāk paša stāstošā žurnālista attieksmes. Ja netiek liktas lietā sagrozīšanas vai citas negodīgas tehnikas, tas pats par sevi nav nekas slikts. Taču S. Āboltiņa runāja par “krievvalodīgajiem” žurnālistiem tā, ka nevar saprast, vai viņa Latvijas krievvalodīgo žurnālistu darba stilu pielīdzina Krievijas neatkarīgo mediju žurnālistu un Kremļa žurnālistu darba stilam. Diezin vai žurnālistikas materiāla kvalitātes līmeni var izsecināt no valodas, kurā žurnālists strādā. Gan krievu, gan latviešu valodā iznāk gan augsti profesionāli mediji, gan arī tādi, kas ir melīgi.

Žurnālistiku kritizēt var un vajag. Jautājums drīzāk ir par to, kam tas būtu jādara. Politiķi, kas ir vieni no galvenajiem žurnālistikas materiālu varoņiem, to bieži vien labprāt dara – teju vai katrai augstu stāvošai amatpersonai ir nācies piedzīvot, ka žurnālisti par viņiem vēsta ne gluži to, ko viņi paši vēlētos dzirdēt. Jā, žurnālisti laiku pa laikam cilvēcisku kļūdu vai vēl citu iemeslu dēļ par kādiem jautājumiem vēsta nekorekti. Tomēr arī tādā gadījumā politiķi, būdami ieinteresētās puses, nav uzticamākie mediju darba vērtētāji tāpēc vien, ka dažkārt šāda žurnālistikas kritika kļūst par ko vairāk nekā tikai žēlošanos par nodarītajām pārestībām.

Tā tas ir noticis šoreiz. S. Āboltiņa ar šādiem izteikumiem neko nespēj mainīt sev netīkamajās Latvijas žurnālistikas praksēs, taču viņa spēj palīdzēt Krievijas informatīvā kara mašinērijai. Var jau tagad taisnoties, ka skandālu izraisījušās frāzes ir izrautas no konteksta un ka viņa nav zinājusi, kas tie īsti ir par žurnālistiem, kas viņai uzdod jautājumus. Taču, pirms kritizēt vietējos medijus par neprofesionalitāti, S. Āboltiņai, pirmkārt, vajadzētu paskatīties pašai uz sevi. Ja tik prominenta politiķe spēj būt tik nepiesardzīga šādās situācijās, pilsoņi nevar būt droši, ka līdzīgas vai vēl smagākas kļūdas viņa nepieļaus arī citkārt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
15

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
32
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
29

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi