Svētdiena, 5. maijs
Vārda dienas: Ģirts, Ģederts

Paraksti pret biotopiem

Līga Eglīte
11:39
18.01.2017
7

Latvijas Meža īpašnieku biedrība un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome ar portāla manabalss.lv starpniecību vāc parakstus, lai aizsargātu zemes īpašnieku tiesības, nepieļaujot ierobežotas saimnieciskās darbības teritoriju palielināšanu. Vienkāršiem vārdiem – lai īpašniekiem ir vairāk tiesību pašiem lemt: būt vai nebūt jauniem biotopiem viņu mežos. Lai gan Latvijā šobrīd reģistrēts ap 150 tūkstoši meža īpašnieku, parakstījušies tikai 585. Daudz lielāka atsaucība bijusi protestam par mežizstrādes miera periodu putnu ligzdošanas laikā vai kailciršu aizliegumu.

Viens no parakstu vākšanas iemesliem ir meža biotopu inventarizācija, kas jau šogad sāksies bijušo Cēsu un Valmieras rajonu teritorijās un turpināsies visā Latvijā. Aptaujājot ar meža nozari un vides aizsardzību saistītos, ierēdņi uzskata, ka sabiedrība par agru satraucas, savukārt aktīvākie meža īpašnieki modri seko līdzi, jo ierobežojumi saimnieciskajā darbībā skar gan viņu, gan bērnu nākotni.

Gita Strode, Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore, atzīst, ka fakti, ko minējuši parakstu vākšanas organizatori, nav precīzi, informācija sagrozīta, tomēr nav iebildumu pret likuma papildinājuma iniciatīvu – ir taču demokrātiska valsts. Kāpēc nevāc parakstus par aizsargjoslām gar valsts ceļiem, upēm, ezeriem, jūras piekrasti, par ko īpašnieki nevar saņemt kompensācijas?

Gita Strode: “Iniciatīvas ierosinātāji nav korekti izmantojuši un interpretējuši datus par teritorijām, kurās pastāv kādi aizliegumi. Latvijā kopumā ir 13,2% mežu (arī purvu platības), kuros pastāv kāds no ierobežojuma veidiem (aizliegta mežsaimnieciskā darbība, aizliegta kailcirte, aizliegta kopšana un galvenā cirte vai aizliegta galvenā cirte). Atlikušie 86,7 % mežu platību ir bez jebkādiem ierobežojumiem. Savukārt Natura 2000 teritorijas (Eiropas Savienības nozīmes aizsargājamās dabas teritorijas) kopumā aizņem ap 12% no Latvijas teritorijas, un tas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropā, rēķinot procentuāli no valsts teritorijas platības. Vēl mazākas aizsargājamo dabas teritoriju platības ir tikai Dānijā un Apvienotajā Karalistē.

Pēdējā īpaši aizsargājamā dabas teritorija tika izveidota 2013.gadā, un pašlaik Latvijā nenotiek, kā arī tuvākajā laikā nav plānota jaunu šādu teritoriju izveide. Līdz ar to Latvijas Meža īpašnieku biedrības iniciatīvu vākt parakstus likuma “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” grozījumiem uztveram kā preventīvu darbību, cenšoties nodrošināties, ja notiek kādas izmaiņas dabas aizsardzības politikas jomā.”

Taksatori šajā situācijā jūtas kā starp dzirnakmeņiem. Vai viss būs atkarīgs no eksperta godaprāta? Meža inventarizācijas veicēju (taksatoru) darbu pārbauda sertificēšanas institūcija. Kļūdīties nedrīkst, jo speciālisti riskē ar savu licenci. Meža biotopu inventarizācijā nav kritēriju, kas būtu nepārprotami un kurus reglamentētu Ministru kabineta noteikumi. Neviens īpašnieks nevar būt drošs, ka mežs, kas taupīts mazbērniem, pēkšņi netiks iekļauts kādā lielākā vai mazākā īpaši aizsargājamā teritorijā, liedzot jebkādu meža izmantošanu. Purvainajos, mitrajos mežos darbības ierobežojumi, par kuriem maksā kompensācijas, ir īpašniekam izdevīgi, bet sausā, pieaugušā skuju koku mežā ierobežojumi apturēs jebkādas nākotnes saimniekošanas un līdzekļu ieguves ieceres. Var aizsargāt gravas, nogāzes, upmalas, kur bieži vien mežsaimnieciskā darbība ir nerentabla. Nav zināmi gadījumi, ka meža apsaimniekošanas plāns būtu pilnībā apstrīdēts un īpašnieks pierādījis savu taisnību.

Meža konsultāciju un pakalpojumu centra speciālista atbilde bija īsa: “Biotops – tas ir labi!” Nezinu, vai ar to pietiek meža īpašniekam. Centra direktors Raimonds Bērmanis uzskata, ka parakstu vākšanas ierosinātāji satraucas par to, kas varētu būt. Dabas vērtību noteikšanas process balstās uz savstarpējo izpratni, un ne jau visi īpašnieki vēlas tūlīt izcirst savu mežu. Drīzāk gan cilvēki kļūst izglītotāki, uzzinot par biotopiem, kas ir viņu teritorijā, spiesti pielāgoties un saimniekot tā, lai vērtības mazāk ciestu.

Lūk, kas biedē īpašniekus – Vecpiebalgas piemērs. Tur gribēja izveidot liegumu visur, kur audzes pēc sastāva un vecuma atbilda biotopam. Tikai tādēļ iedzīvotāji steidza izcirst, kamēr vēl var, kaut gan būtu vēl taupījuši “zaļajā bankā”. Kā tagad izskatās Alauksta apkārtne? Liela daļa to nebūtu darījuši.

Mežsaimnieks ar 30 gadu pieredzi, kurš ir arī biotopu eksperts un meža īpašnieks, uzskata, ka dabas vērtības jāapzina, inventarizācija ir nepieciešama, tomēr pašreizējā kompensāciju sistēma nerada īpašniekiem adekvātu interesi par šo vērtību sargāšanu. Agrāk, 2009. gadā, meža īpašnieki saņēma vienreizēju maksājumu, kas bija līdzvērtīgs ienākumam, ja būtu iespējama meža ražas realizācija. Tā bija pietiekami liela summa, ar kuru varēja rēķināties, lai uzreiz uzlabotu dzīves situāciju, remontētu māju vai skolotu bērnus.

Vēl viens viedoklis. Ja valstij vajag palielināt ieņēmumus, tas nevar izdoties, ja lielāko daļu pieaugušo mežaudžu iekļaus aizsargājamās teritorijās. Tikai ražošana var palielināt ieņēmumus. Par jomām, kas saistītas ar meža kopšanu, ciršanu, nodokļus samaksā vairākos veidos: iedzīvotāju ienākuma nodokļa veidā, ko samaksā uzņēmējs, pērkot cirsmu, pēc tam maksājot par degvielu (akcīzes nodoklis), maksājot par saviem darba ņēmējiem (sociālo nodokli un iedzīvotāju ienākumu nodoklis) un vēl par automašīnām, ceļiem, utt. Nodokļi valstij vai pašvaldībai nāk arī no koksnes apstrādes un pēcapstrādes, un arī no iekšzemes un aizjūras realizācijas. Ierēdņu algas taču nāk no tiem, kuri kaut ko dara un maksā nodokļus.

Ieinteresētie meža īpašnieki aicina cilvēkus būt aktīviem un parakstīties par šo iniciatīvu, pamatojot, ka vēlas strādāt un dzīvot Latvijā, pelnīt iztiku šeit, nevis doties uz ārzemēm un saņemt kompensācijas par to, ka mežs saimnieciski nav izmantojams. Un – pats galvenais – ieguvums no sava meža apsaimniekošanas ir nesamērojami lielāks nekā kompensācija par nekā nedarīšanu.

Patiesībā tas ir kārtējais stāsts par to, lai vilks paēdis un kaza dzīva, jo kas gan būs mūsu meži bez dabas vērtībām?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
8

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
7

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
5

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
6

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
7

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
35

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
9
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
5
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
7
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
6
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi