Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Kā nekarot par vēsturi

Jānis Buholcs
13:54
15.03.2017
6

Arī šogad 16. marts tuvojas kā parasti – ar pieteiktiem pasākumiem un antipasākumiem, mediju rosību, gaidot sadursmes, un to pašu neizpratni, vai tiešām tāds ikgadējs tracis ir neizbēgams. Šajā jautājumā kaut kas mainīsies vien tad, kad Latvijas sabiedrībā nostiprināsies vēlme attīstīt vēstures izpratni, kuras centrā ir Latvijas valsts un sabiedrība, ne totalitāri režīmi.

Pretstāve

Latvijā 16. marts kopā ar 9. maiju ir kļuvuši par konfliktējošas vēstures izpratnes simboliem. Tie, kas atbalsta viena datuma atzīmēšanu, lielākoties ir pret otro datumu. Tas ir likumsakarīgi, jo šie datumi saistās ar dažādās frontes pusēs 2. pasaules kara laikā karojušajiem. Vienā pusē leģionāri, otrā – sarkanarmieši. Viņu atbalstītāju pretstāve turpinās vairāk nekā 70 gadu pēc kara beigām.

Latvijai ir iespējams un nepieciešams skaidrot savu vēsturi – par to, kā 2. pasaules kara laikā tika iznīcināta mūsu neatkarīgā valsts un viena okupācija nomainīja otru. Par to, kā nacisti un komunisti iesauca armijā Latvijas iedzīvotājus, tādējādi pārkāpjot Hāgas konvenciju, kas aizliedz okupācijas varas armijā mobilizēt okupētās teritorijas iedzīvotājus. Par to, ka Latvijas iedzīvotāju piespiedu dalība vienas vai otras armijas sastāvā vēl nenozīmē, ka šie cilvēki atbalstīja armijas pārstāvēto režīmu un ideoloģiju. Un visbeidzot par to, ka gan nacistu, gan komunistu režīms katrs savā veidā Latvijai atnesa lielu postu, kuru izjūtam vēl joprojām.

Divi vēstures stāsti

Karam beidzoties, Latvija palika Padomju Savienības sastāvā, un šeit tika nostiprināts padomju režīma radītais stāsts par karu. Šinī stāstā Sarkanā armija kopā ar padomju tautu bija karā uzvarējusi. Uzvara tā bija, taču tā bija ne tikai uzvara.

Pakāpeniski izveidojās un nostiprinājās atceres tradīcijas, tika celti pieminekļi un godināti kara veterāni. Daļā sabiedrības veidojās kolektīvā vēsturiskā atmiņa par to, kā ir bijis. Taču atmiņa, kā zināms, var būt maldinoša. Gluži tāpat kā katra cilvēka individuālā atmiņa kā pagātnes “faktus” var uzburt kaut ko tādu, kas īstenībā ir noticis citādi, arī kolektīvajā atmiņā mēdz nostiprināties interpretācijas, kas ne gluži precīzi atspoguļo vēsturiskos notikumus.

Taču otrā pusē notika līdzīgi procesi. 16. marta kā leģionāru atceres dienas tradīcija attīstījās trimdā, kur bija nonākusi daļa no vācu pusē karojušajiem Latvijas iedzīvotājiem. Kā skaidro vēsturniece Vita Zelče, šāda atcere veidojās kā atbilde sociālajiem procesiem, kas skāra trimdas latviešu kopienas. Pagājušā gadsimta 50. gados latviešu bēgļi bija izklīduši pasaulē. Bija skaidrs, ka Latvija brīvību tik ātri vis neatgūs, tāpēc trimdinieki no jauna veidoja un nostiprināja savu dzīvi citās zemēs – iekļāvās sabiedrībā, apguva vai uzlaboja valodas un amatu prasmes, veidoja ģimenes. “Daugavas vanagu” iniciatīva par Leģionāru piemiņas dienu šajos apstākļos darbojās kā saiknes uzturētāja starp trimdas latviešiem laikā, kad ģeogrāfiskie un sociālie attālumi starp viņiem aizvien vairāk palielinājās.

Stāstu sadursme

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 16. marta tradīciju pārņēma arī daļa Latvijas sabiedrības. Taču otra – padomju laikos pastāvējusī – tradīcija arī nekur nebija pazudusi. Šeit radās un joprojām turpina pastāvēt augsne konfliktam, ko rada atšķirīgas ideoloģiskās pārliecības, vēsturiskās atmiņas un, neliegsimies, arī zināms vēlmes trūkums vienam otru saprast.

Krievija, kur joprojām oficiālajā līmenī tiek uzturēts uzskats par “uzvaru”, ap šo interpretāciju spēj pulcēt arī daudzus cilvēkus bijušajās padomju republikās. Lielā daļā Eiropas jau gadu desmitiem ir nostiprinājies uzskats par 2.pasaules karu pirmām kārtām kā lielu traģēdiju ar milzīgu upuru skaitu, un prieks par kara beigām tur mijas ar apziņu par neaprakstāmajiem zaudējumiem. Turpretim Krievija kā Padomju Savienības mantiniece tik niansētu vēstures izpratni nepopularizē. Tā uzsver tikai uzvaru pār nacismu, kas nepārprotami ir nozīmīgs panākums. Taču Krievija nevēlas ne dzirdēt par to, ka arī pati daudzām tautām un valstīm pēcāk ir nesusi daudz ciešanu un netaisnības.

Arī otrās puses pārstāvju skatījums dažkārt ir šauri ierobežots. Daļa 16. marta tradīcijas atbalstītāju skaidro, ka leģionāri ir cīnījušies par Latviju. Taču nacistu režīms nemaz neplānoja atjaunot Latvijas neatkarību. Dienests leģionā tikai formāli bija “brīvprātīgs”, vairumā gadījumu tajā iesauktie karoja piespiedu kārtā. Līdz ar to cēlie mērķi, kas dažkārt tiek minēti leģiona sakarā, drīzāk ir jau pēc kara kolektīvajā apziņā radies mēģinājums piešķirt kādu lielāku nozīmi Latvijas iedzīvotāju karā nestajiem upuriem. Tas ļauj nesastapties ar atkailinošo apziņu, ka pašu latviešu uzskatiem un vēlmēm, karojot svešu režīmu karapulkos, nebija lielas ietekmes.

Nedalīt, bet vienoties

Šādas konfliktējošas vēstures izpratnes Latvijas sabiedrību padara ievainojamāku. Vienīgais risinājums ir veidot tādu vēstures izpratni, kuras centrā ir Latvijas valsts un tās sabiedrības liktenis, nevis ārēju režīmu politika. Un no Latvijas perspektīvas 2. pasaules karš nozīmēja valsts iznīcināšanu, ievērojamas sabiedrības daļas iznīcināšanu un represēšanu, resursu ekspluatēšanu – tajā piedalījās gan nacisti, gan komunisti. Mūs neviens neatbrīvoja, līdz kamēr gadu desmitus vēlāk atbrīvojāmies mēs paši.

Ap to tad arī ir iespējams veidot vēstures izpratni – neatkarīgi no dalības vienā vai otrā armijā visi Latvijas karavīri ir mūsējie. Viņu traģēdijas ir mūsu kopējās traģēdijas. Viņiem visiem tagad, pēc Padomju Savienības sabrukuma, ir tiesības pieminēt kritušos biedrus.

Savukārt spēja skaidri gan vārdos, gan darbos šo piemiņu nesaistīt ne ar vienu no ļaunajām 20. gadsimta totalitārajām ideoloģijām un nešķirot piespiedu kārtā karojušos cilvēkus “savējos” un “svešajos” ir nākamais solis, kas sabiedrībai jāsper.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
15

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
33
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
29

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi