Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

No baseina Inešos uz restorāniem un Eiropu

Sarmīte Feldmane
23:00
01.07.2019
14
Zivju Vecis Copy 1

Pirms gada jūnijā Inešos akvakultūras uzņēmums “Hibitech Piebalga” atklāja lielāko recirkulācijas zivju audzētavu Eiropā. Šogad jau restorānos var garšot pirmās te izaudzētās zivis. Pavāri ar interesi gatavo zivis, kādas līdz šim Latvijā nav audzētas.

Audzē desmit sugu zivis

“Gads bijis veiksmīgs,” atzīst uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Valdis Cīrulis un pastāsta, ka laiks pagājis, daudz mācoties, meklēti labākie tehnoloģiskie risinājumi, izveidota darbinieku komanda.

“Mūsu iecere bija – audzēt tādas zivis, kādas citi uzņēmumi Latvija neaudzē, kaut zināms, ka tās ir garšīgas. Tas arī ir izdevies. Gada laikā zivju mazuļi sasnieguši pārdošanas svaru,” atklāj V.Cī­rulis un atgādina, ka ne jau lielas zivis ir pieprasītas, bet tādas līdz puskilogramam, lai ir laba fileja. Jo zivs ilgāk aug, jo tā kļūst treknāka. Pateikt, kuras aug ātrāk, nevar, jo tas atkarīgs no audzēšanas tehnoloģijas. Parasti zivjaudzētavās audzē vienas divu sugu zivis, “Hibitech Piebalga” – desmit. Pazīstamās stores, sterletes, zandartus, arī garšīgos basus jeb jūras asarus, kuriem ir ļoti maz asaku. Baseinos peld Āfrikas sami, barramundi – vienas no garšīgākajām zivīm Āzijas valstīs, persejas, kurām maza galva un daudz gaļas, turpat blakus paku no Ziemeļ­amerikas, vēl tilapijas. Audzētavā izmanto desmit tūkstošus kubikmetru ūdens, zivis patlaban aug septiņos tūkstošos.

V. Cīrulis atzīst, ka, spējot tirgū piedāvāt dažādas zivis, uzņēmējs ir konkurētspējīgāks, var sekot līdzi tirgus cenām. Patlaban tiek kārtoti dokumenti eksporta sūtījumam uz Vāciju. “Apsvērām, ka varētu piedāvāt lielveikalu tīkliem, bet tomēr izdevīgāk pārdot lieltirgotājiem, nav jālauza galva, kā zivis nonāk līdz pircējam,” pastāsta “Hibitech Piebalga” valdes priekšsēdētājs un uzsver, ka gada laikā iegūta vērtīga pieredze.

Zivju mazuļi jāimportē

V.Cīrulis atklāj, ka trūkst zivju mazuļu piedāvājuma. Tie tiek pirkti dažādās valstīs, Latvijā lielāko daļu Piebalgā audzēto zivju sugu mazuļus vispār nevar iegādāties. Vispirms zivju mazuļu sūtījums nonāk Frankfurtē, jo tur ir Eiropas Savienības Veterinārais dienests, no turienes ar lidmašīnu tie nonāk Rīgā. Latvijai tuvākais ES Ve­terinārā dienesta pārstāvis ir Viļņā, bet piebaldzēniem izdevīgāk braukt uz Rīgu. Lai paātrinātu zivju audzēšanu, jau atlasīti skaisti eksemplāri vaislai un mazuļi tiks audzēti Inešos. “Tie jau būs vietējie, pieraduši pie mūsu apstākļiem. Nekad nebūtu iedomājies, ka zivis ir tik vārīgas. Stress ir vislielākais ienaidnieks. To var radīt ūdens temperatūras maiņa, trokšņi, gaismas. Kad lidostā atved mazuļus, tiek izmērīta ūdens temperatūra, kādā tie ceļojuši, un jaunajā mājvietā sagatavots tieši tādas temperatūras ūdens. Ja zivtiņai kas nepatiks, vēders būs gaisā. Tāpat akurāti jābaro, jākopj baseini,” pastāsta V.Cīrulis.

Vajadzīga precizitāte un miers

Tiklīdz baseinu telpā ieslēdz gaismu, zivis sadzird soļus, tās pamazām piepilda ūdens virsmu. Zandartiem acis spīd. Tik daudz zivju ieraudzīt ir pārsteigums. Apgaismojumu ieslēdz tikai, kad kaut ko dara pie baseiniem vai baro zivis. Inesieši vairākkārt jautājuši, vai audzētavā kaut kas arī notiek, jo lielākoties ēka ir tumša. “Protams, notiek. Tikai zivīm vajag mieru,” ar smaidu bilst V.Cīrulis.

Zivjaudzētavā visam jābūt precīzam. Ik dienu laboratorijā tiek pārbaudīta ūdens kvalitāte, baseinos skābekļa daudzums. Mazākā kļūme var radīt lielus zaudējumus. Valdis pastāsta, ka nesen Norvēģijā kāda baktērija iznīcinājusi miljoniem lašu. “Zivis arī var saslimt. Slimību ierosinātāji ir gan sēnītes, gan vīrusi, gan baktērijas. Ir nepieciešams speciālists, kurš to saprot. Latvijā tādu nav, un šādus speciālistus mūsu valstī nemāca,” pastāsta V.Cīrulis.

Profesionāļu trūkst

Lai uzņēmumam atrastu profesionālu galveno zivkopi, tika izmantotas visas iespējas. Tā kā Latvijā tādu profesionāļu nav, drīkst nodarbināt viesstrādniekus. Lai nokārtotu formalitātes, pagāja diezgan ilgs laiks. Turklāt uzņēmējam jārēķinās, ka viesstrādniekam mēnesī jāmaksā valstī noteiktie 930 eiro, kaut Latvijā minimālā alga ir 430 eiro. V.Cīrulis atzīst, ka tāda kārtība noteikta, lai uzņēmējs vispirms meklē darbiniekus pašu valstī.

“Hibitech Piebalga” galvenais zivkopis Igors Žakuns ir no Ukrainas. Viņam ir maģistra grāds. Tiek kārtoti dokumenti, lai Inešos varētu strādāt vēl viens zivkopis no Ukrainas. Viņa pienākums būtu audzēt mazuļus. “Ir jābūt arī akadēmiskām zināšanām, nepietiek ar to, ko paši gada laikā esam grāmatās izlasījuši un apguvuši praksē,” pārliecināts zivju audzētavas saimnieks.

“Hibitech Piebalga” darbs ir desmit darbiniekiem. Puse ir piebaldzēni, pārējie brauc no Ērgļiem, Mārcienas, Vestienas. V. Cīrulis pastāsta, ka par darbu interesējas puisis no Varakļāniem, kurš ir strādājis zivju audzētavā. “Ne katrs piemērots darbam ar zivīm. Katra profesija atstāj savus nospiedumus, arī zivkopji ir īpaši cilvēki. Kad jautāju, kāpēc grib te strādāt, bieži vien dzirdu atbildes, ka patīk zivis un patīk makšķerēt. Bet ar to vien nepietiek,” pārdomās dalās V. Cīrulis.

Nozare aizvien attīstīsies

Viņš ir pārliecināts, ka paies gadi pieci un zivkopja profesija būs pieprasīta. “Par zivju audzēšanu interesējas daudzi, un vajadzēs gudrus speciālistus,” pārdomas izsaka inešnieks un atzīst, ka recirkulācijas zivju audzētavu nākotnē būs daudz. “Šādām audzētavām ir nākotne, ne dīķsaimniecībām, kuras ietekmē laikapstākļi. To parādīja kaut vai pagājušā vasara, kad dīķos izsusēja ūdens, tā trūka arī ziemā, tādēļ daudzviet zivis izmira. Akvakultūras attīstībai nākotni nodrošina arī arvien sarūkošie zivju resursi un nozvejas kvotas,” bilst recirkulācijas zivju audzētavas saimnieks un atgādina, senos laikos taču arī mājlopi dzīvoja savvaļā, tad tos salika kūtīs, bet baro tāpat ar zāli un sienu.

“Ir izveidojusies sistēma, katrs skaidri zina, kas un kad jādara. Redzot saldēto zivju cenas tirgū, saprotam, ka esam konkurētspējīgi. Gadā atkarībā no zivju sugām te var izaudzēt no 400 līdz 1500 tonnām zivju,” saka V. Cīrulis un piebilst, ka, ļoti iespējams, nākamajos Jāņos Inešos katrs varēs nopirkt kādu zivtiņu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
37

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
35

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
28

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
78

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
115

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
63

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
7
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
11
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi