Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Referendumi – politikas mācībstunda

Jānis Gabrāns
08:20
30.10.2021
11

Saeima otrajā lasījumā atbalstīja Vietējo pašvaldību referendumu likuma projektu, kas noteiks referendumu ierosināšanas un norises kārtību.

Līdz 21.novembrim deputāti var iesniegt priekšlikumus nākamajam lasījumam, tomēr tas vēl nenozīmē, ka šī likumprojekta virzība būs ātra. Par to liek domāt kaut vai fakts, ka šāda likuma izstrāde sākās jau 6. Saeimas laikā.

Politologs Filips Ra­jevskis, jautāts, kāpēc Latvijā šī likuma virzība ir tik lēna, norāda, ka referendums ir tāda smalka lieta, vienā brīdī cilvēkiem patīk, ka ir demokrātija, citā viņš saprot, ka lēmumi viņu var ietekmēt negatīvi, tad demokrātiju nevajag: “Sā­kumā pret to bija pašvaldību vadītāji, jo skaidrs, ka tāda iespēja var jūtami ietekmēt pašvaldību dzīvi. Kad tuvojās administratīvi teritoriālā reforma, pašvaldību vadītāji pēkšņi pamodās, ka tomēr gribētu šādus referendumus, un tas būtu jūtami ietekmējis reformas gaitu un rezultātus. Taču tad valdību veidojošās frakcijas saprata, ka to nevajag.”

Pašreizējā likumprojektā noteikts, ka referendumu varēs rosināt par pašvaldības ilgtspējīgas attīstības stratēģiju un domes lēmumu, ar kuru pašvaldība ierosinājusi publiskas ēkas būvniecību. Paredzēts arī, ka pašvaldības referendumu varēs ierosināt par domes atlaišanu, to gan nevarēs rosināt vienu gadu pēc jaunās domes sanākšanas un vienu gadu pirms domes pilnvaru termiņa beigām.

Pašvaldības referendumu varēs rosināt arī pati pašvaldības dome, ja tam piekritīs vismaz divas trešdaļas domes deputātu. Tas dos iespēju pašvaldībai noskaidrot iedzīvotāju viedokli par konkrētu jautājumu. Pašvaldības dome nevarēs rīkot referendumu par domes atlaišanu.

Tiek norādīts, ka pašvaldību referendumu likums nepieciešams, lai nodrošinātu iespēju iedzīvotājiem piedalīties jautājumu lemšanā un ietekmēt domes darbu vietējo iedzīvotāju interesēs.

Uz to norāda arī F. Rajevskis, akcentējot, ka Latvijā ar pēdējiem grozījumiem likumā, kas nosaka pārāk stingras prasības, referendumi kā tādi principā ir iznīcināti: “Mēs redzam negatīvās sekas, viena no tām ir pilsoņu nevēlēšanās līdzdarboties, bet demokrātija – tā ir iemaņa, tas ir ieradums. Varētu teikt – muskulis, kas visu laiku jādarbina. Cilvēkiem jābūt ieradumam iet uz vēlēšanu iecirkni, piedalīties lēmumu pieņemšanā. Tas, ka Latvijā referendumu kultūra ir iznīcināta, atspoguļojas zemajā aktivitātē vēlēšanās. Tāpēc šis likums būtu ļoti svarīgs, jo pašvaldību referendumi ir tieši šāds demokrātijas instruments, kopējā demokrātijas mehānisma sastāvdaļa un tie dotu cilvēkiem vairāk iespēju līdzdarboties lēmumu pieņemšanā.”

Patlaban pašvaldības    var rīkot sabiedriskās apspriešanas, kas arī būtu iedzīvotāju iesaiste, bet politologs norāda, ka te nekādi nevar vilkt vienādības zīmi: “Pirmkārt, sabiedriskajām apspriešanām ir rekomendējošs raksturs, otrkārt, lielākoties tās tiek organizētas ļoti birokrātiski, bez mērķa iesaistīt iespējami plašāku cilvēku loku. Cilvēkam ir jāredz, ka viņš ar savu balsi, ar savu lēmumu var ietekmēt konkrēta jautājuma virzību. Ja vēlēšanas ir tāda abstraktāka lieta, referendums ir ļoti konkrēts. Ja atskatāmies valsts vēsturē, ir bijuši ļoti pozitīvi referendumi, teiksim, par latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas statusu. Tas noņēma jebkādas runas par divvalodību, un sabiedrība parādīja, ka šis jautājums tai svarīgs, jo referendumā piedalījās pārliecinošs pilsoņu vairākums.”

Ja Latvijā referendumi nenotiek, pretstats ir Šveice, kur tie notiek regulāri un ar referendumiem tiek izlemti visdažādākie jautājumi. Vai pārāk bieži aicinājumi iet balstot nerada pretestību?

“Mēs taču vienmēr norādām, ka Šveice ir attīstīta, demokrātiska valsts, un tieši dalība referendumos ir viens no iemesliem, kāpēc tā,” skaidro politologs. “Tur cilvēki ir atbildīgi par saviem lēmumiem, ko nevar teikt par Latviju, kur iepriekšējās Saeimas vēlēšanās daļa vēlētāju nobalsoja par “KPV.LV”, jo tas bija vienkārši – jautri. Un tas ir tāpēc, ka nav lēmumu pieņemšanas iemaņu un izpratnes par savu lēmumu sekām. Šveicē pilsoņi to iemācījušies. Labs piemērs bija referendums, kurā sabiedrība balsoja par minimālo ienākumu. Bija ideja, ka vajadzētu visiem nodrošināt minimālo ienākumu neatkarīgi no tā, vai cilvēks strādā vai nestrādā. Šveices tauta referendumā nobalsoja pret šādu ieceri, un tas bija ļoti atbildīgs lēmums. Domāju, ka Latvijā balsojums būtu pretējs, jo sabiedrība nav radusi būt atbildīga par sevi, par savu valsti.
Šveicē cilvēkus vada apziņa, ka viņi piedalās svarīgu lēmumu pieņemšanā. Var teikt, ka referendums ir politikas mācības stunda un tas cilvēkiem šo prasmi liek visu laiku atkārtot.”

Lai Vietējo pašvaldību referendumu likums stātos spēkā, tas jāpieņem vēl trešajā lasījumā. Jautāts, vai tas varētu notikt vēl šajā Saeimā, F. Rajevskis atbild noliedzoši: “Domāju, nē, jo jaunajiem pašvaldību vadītājiem tos nevajadzēs un politiķi gribēs viņiem izdabāt, jo tas ietekmēs Saeimas vēlēšanu, kas nav vairs aiz kalniem, rezultātus.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
33
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
29

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi