Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Cik droši varam justies internetā

Anna Kola
12:45
12.02.2022
33

Šogad 8.februārī visā pasaulē, vairāk nekā 170 valstīs, atzīmē Droša interneta dienu. Drošs internets neapšaubāmi ir jēdziens, kas raisa plašas diskusijas.

Cik tālu stiepjas mūsu nosacītā “drošība” šajos tīmekļa plašumos laikmetā, kad teju ikviena ikdienas darbība ir saistīta ar neredzamo digitālo vidi, kurā glabājas milzum liels daudzums informācijas par katru no mums?

Cēsu Digitālā centra vadītājs Aleksandrs Ļubinskis norāda, ka drošība internetā ir ļoti izvērsta tēma un, ja nesenā pagātnē internets bija lielākoties informācijas ieguves avots, tagad kļuvis par vienu no galvenajām vietām, lai socializētos. Tas drošības apdraudējumu spektru padara daudzkārt plašāku. Latvijas Drošāka interneta centra (LDIC) vadītāja Maija Katkovska stāsta, ka galvenās vadlīnijas drošībai internetā visām vecuma grupām ir līdzīgas, tomēr sevišķu uzmanību jāvērš uz jaunās paaudzes aktivitātēm tīmekļa vietnēs, spēļu platformās un sociālajos tīklos.

Aleksandrs Ļubinskis uzsver, ka internets ir tikai resurss tālākai informācijas transportēšanai, proti, kas ir patērētāji otrpus interneta signāliem, jau ir pavisam cits jautājums. Viņš atzīst, ka labā ziņa ir tā, ka programmatūras nāk talkā, brīdinot par aizdomīgu vietņu apmeklēšanu vai programmatūru instalēšanu, vai citām neskaidrām darbībām, kas norisinās lietotāja ierīcē. Svarīgi pievērst uzmanību brīdinājumiem, kas mēdz parādīties, cenšoties apmeklēt noteiktu mājaslapu. Tāpat arī, lejuplādējot jaunu programmatūru vai aplikāciju, iespēju robežās jāpievērš uzmanība izcelsmei un parametriem. Ļoti bieži ierīces inficē programmatūras, kas burtiski ieraksta jebkuru lietotāja darbību, ar to jāsaprot, ka visi rakstītie dati, personiska informācija var tikt nopludināta un tālāk izmantota ļaunprātīgos nolūkos. Aleksandrs Ļubin­skis iesaka regulāri atjaunot lietotājprogrammas savās ierīcēs, jo tas nodrošina visaugstāko aizsardzību pret jauniem veidiem, kā inficēt ierīces ar izsekotājprogrammām.

Internetam pieslēgtās ierīces visvairāk lieto tieši bērni un jaunieši. LDIC vadītāja uzsver, ka vissvarīgāk ir neaizmirst par savu privātumu. Nereti bērniem piemīt vājāka izpratne par robežām, kur tad īsti beidzas privātums un drošība, jo interneta vide ir ļoti mānīga. Piemēram, deviņgadīgi bērni izveido kontus sociālajos tīklos, pat neaizdomājoties, ka visa informācija par viņu, lai arī šķietami ierobežotam draugu lokam, tomēr ir neatgriezeniski nodota interneta plašumiem un to var redzēt ļoti, ļoti daudz cilvēku. Jaunieši un bērni bieži nespēj saprast, ka jebkura fotogrāfija, komentārs vai video pat tad, ja to tomēr drīz izdzēš, kaut kur vēl paliek. Jebkurai darbībai internetā ir sekas!
Bērniem ļoti bieži ir jāuzmanās arī no spēļu platformām, kurās ir iespēja sarunāties, “čatot”, dalīties ar failiem, un šo darbību rezultātā netrūkst upuru, kuri nokļuvuši interneta varmāku rokās.

Maija Katkovska stāsta, ka 8.februārī sadarbībā ar Valsts policiju un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju tiek uzsākta kampaņa “Bīstamā draudzība internetā” ar mērķi aktualizēt problēmu, ka bērni internetā kļūst par pavedināšanas upuriem. Viņa uzsver, ka bērni visbiežāk par nelikumisku darbību upuriem kļūst tieši spēļu platformās un populārākajos sociālajos tīklos, to liecina organizācijas pieredze. Ar sākotnēji nevainīgām sarunām bērni tiek aizvilināti uz nedrošām vietnēm, kur aicina kameras priekšā izrādīt ķermeni. Šo saturu visbiežāk filmē, un tad jau tas nokļūst plašākās, daudz tumšākās interneta platformās.

Bērniem ir grūtāk izprast, kāda veida sarunas sāk norādīt uz iespējami noziedzīgu darbību, tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi likt saprast, ka bērns var justies droši, par šīm lietām runājot ar vecākiem. Ja bērns vēršas pie vecākiem ar neskaidrību par kāda sava interneta drauga uzdotiem jautājumiem, vecākiem ir nekavējoties jāpievēršas šai sarunai, jo pieaugušajam ir vieglāk novērtēt, cik droša vai nedroša ir šī interneta draudzība.

Kampaņas “Bīstamā draudzība internetā” ietvaros izveidots pašpalīdzības rīks sos.drossinternets.lv, kur iespēja pārbaudīt savas interneta draudzības drošumu. To var izdarīt gan pats bērns, gan pieaugušie kopā ar bērniem. Šis rīks piedāvā pārbaudīt sarunas jautājumu drošumu vai nedrošumu, tādējādi tas atvieglos neskaidrību situācijās, kad vecāki var nebūt pārliecināti par situāciju.

Rīka kontroljautājumi ir sagatavoti sadarbībā ar Valsts policiju un saskaņā ar likumu normām. Drošāka interneta tīmekļa vietnē www.drossinternets.lv kampaņas laikā atrodami materiāli un informācija par to, kā sevi pasargāt, lai nekļūtu par pretlikumīgu darbību upuriem, tāpat arī par to, kā rīkoties, ja ir aizdomas, ka kaut kas tāds jau ir noticis. Centra vadītāja skaidro, ka informatīvi materiāli tiek regulāri sūtīti arī izglītības iestādēm.

Ja bērni un jaunieši visbiežāk kļūst par seksuāla rakstura noziegumu upuriem internetā, tad pieaugušie un seniori vairāk pamanās tikt apkrāpti finansiāli. Tas visbiežāk notiek tieši šādu nedrošu interneta draudzību rezultātā, kad cilvēks pārlieku uzticas otrai personai aiz ekrāna un bieži vien izpauž savus sensitīvos datus, tai skaitā finansiālos.
Divas vissvarīgākās lietas, kas jāatceras ik reizi, kad lietojam internetu, ir šādas: sekot līdzi tam, cik daudz informācijas ievietojam paši, jo tā pieejama daudz plašākam cilvēku lokam, nekā sakotnēji var šķist; otrkārt, sekojot līdzi tam, ko ievieto, piedāvā, tirgo vai uz ko aicina citi, – pārbaudīt informācijas patiesumu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi