Pirmdiena, 6. maijs
Vārda dienas: Ģirts, Ģederts

Vēl viena patukšā tūrisma vasara

Jānis Gabrāns
15:08
22.04.2022
5

Divus gadus tūrisma industrija Latvijā cīnījās ar Covid-19 pandēmijas ietekmi, kad ceļošana bija stipri ierobežota, kad ārvalstu tūristu plūsma uz mūsu valsti gandrīz pilnībā apsīka. Uzsvaru nācās likt uz iekšējo tūrismu.

Labi, ka iedzīvotāji bija gana naski apceļot dzimto zemi, un, ja bija iespēja, brauca arī uz tuvajām ārzemēm – Lietuvu, Igauniju. Daudzas Latvijas vietas atklājās no jauna, daudzi bija gatavi savu zemi apceļot arī otrugad.

Pēc diviem tādiem gadiem šī vasara tika gaidīta ar lielām cerībām, taču tās sagrāva Krievijas uzsāktais karš Ukrainā, kas reģionu padarīja nedaudz bīstamu. Piesardzīgāki kļuvuši gan citu valstu, gan Latvijas iedzīvotāji, un tūrisma jomā strādājošie atzīst, ka, sākoties karam, interese par ceļošanu krasi samazinājusies.

Uz kara ietekmi tūrismā TV3 raidījumam “900 sekundes” norādīja arī Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Naglis, atklādams, ka no Rietumvalstīm Latvijas viesnīcas martā saņēmušas ļoti lielu skaitu šīs vasaras sezonas rezervāciju atsaukumu. Pēc viņa teiktā, rezervāciju samazinājums veido gandrīz 80 procentus. J. Naglis arī atzīmēja, ka Latvijai tūristu piesaistē patlaban būtu jāstrādā ar tuvākajām kaimiņvalstīm – Lietuvu, Igauniju un Skandināviju: “Tie būs pirmie, kas pie mums parādīsies.” Tiesa, Skandināvijas, īpaši Zviedrijas, tūristu plūsmu negatīvi var ietekmēt kompānijas “Tallink” lēmums neatjaunot prāmja satiksmi starp Rīgu un Stokholmu.

Ir skaidrs, ka karadarbības ietekmē Latvijas viesnīcās šogad nebūs viesu no Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas, arī tas atstās jūtamu ietekmi. Proti, šo valstu tūristu pavadīto nakšu skaits šajā gadā Latvijas viesnīcās būs par apmēram 800 tūkstošiem mazāks nekā pirms Covid-19 pandēmijas 2019.gadā.

J.Naglis uzsvēris, ka tūrisma jomā Latvija Rietumvalstīs pašlaik īpaši jāpozicionē kā droša valsts, bet vai to izdosies panākt, rādīs vasara. Iespējams, ceļotāji tomēr izvēlēsies valstis, kas ir tālāk no konflikta zonas.

Vietējā tūrisma nozīmi arī šajā vasarā Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra arī asociācijas “Lauku ceļotājs” prezidente Asnāte Ziemele. Viņa gan vērtē, ka vietējie tūristi ir pietiekami aktīvi un piedāvājumi trijos vasara mēnešos, kas ir labākais ceļošanas laiks, tiek rezervēti gana ātri. Tiesa, jārēķinās, ka arī šajā segmentā cenas pakalpojumiem nedaudz paaugstināsies.

“Saimnieki ļoti labi saprot, ka apmeklētājiem tas maciņš nav gana biezs, lai briesmīgi daudz pieliktu, bet, protams, 10–15% dārgāk – ar to ir jārēķinās,” stāstīja A. Ziemele.

Jāņem vērā arī augstā degvielas cena, kas Latvijas apceļotājiem, iespējams, liks rūpīgāk rēķināt, cik tālus un ilgus braucienus ģimene var atļauties.

Runājot par viesnīcu, viesu māju un arī ceļojumu rezervāciju, tūrisma jomā strādājošie norāda, ka cilvēki ir piesardzīgi un savu atpūtu šobrīd neplāno tālu uz priekšu, kā tas bija pirms gadiem trim, četriem, pieciem.

Tam piekrīt arī Cēsu tūrisma aģentūras “Balt-Go” vadītāja Līga Pommere, norādot, ka karš Ukrainā atstājis jūtamu ietekmi uz  nozari: “Cilvēki ir ļoti atturīgi    pret tālāku braucienu savlaicīgu rezervāciju. Ja pirms gadiem ceļojumi uz Eiropu vasaras vidū aprīlī jau bija gandrīz pilnībā rezervēti, tagad visi nogaida. Ir vērojams pretējais, ka cilvēki labāk izvēlas vienas vai divu dienu braucienus tepat pa Latviju, Igauniju un Lietuvu. Itin bieži pat tālo braucienu rezervācijas pārceļ uz īsajām ekskursijām. Šo ekskursiju grupas ir pilnas, un lielais pieprasījums liek pat domāt par papildu braucieniem kādā maršrutā.”

Stāstot par vairāku dienu ekskursijām uz tālākiem galamērķiem, L. Pommere atklāj, ka tur rezervācijas tiekot atliktas uz pēdējo brīdi, kad brauciens jau gandrīz klāt, cilvēki zvanot un jautājot, vai ir vietas. Bet ne vienmēr var tik ilgi gaidīt, jo viesnīcas jārezervē un jāapmaksā iepriekš, jāveic citi priekšdarbi. Viņa pieļauj, ka kādas šīs vasaras ekskursijas nepietiekamā braucēju skaita dēļ varētu pat nākties atcelt: “Gadās pat, ka cilvēki no grupām, kas uz Rietumeiropu jau nokomplektētas, jautā, vai var attiekties. Ir saprotamas viņu bažas, bet tūrisma jomā strādājošajiem tas atkal liek savilkt jostas, pārplānot piedāvājumus.”

Skaidrs, ka cilvēki kaut kur gribēs braukt, kaut ko redzēt, un gan jau arī Cēsu pusē redzēsim ārvalstu tūristus. Jautājums tikai, vai viņu skaits būs pietiekams, lai tūrisma joma bez bažām varētu raudzīties nākotnē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
14

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
17

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
12

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
13

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
12

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
36

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
15
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
8
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
12
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
13
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi