Piektdiena, 14. jūnijs
Vārda dienas: Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis

Vēl viena patukšā tūrisma vasara

Jānis Gabrāns
15:08
22.04.2022
9

Divus gadus tūrisma industrija Latvijā cīnījās ar Covid-19 pandēmijas ietekmi, kad ceļošana bija stipri ierobežota, kad ārvalstu tūristu plūsma uz mūsu valsti gandrīz pilnībā apsīka. Uzsvaru nācās likt uz iekšējo tūrismu.

Labi, ka iedzīvotāji bija gana naski apceļot dzimto zemi, un, ja bija iespēja, brauca arī uz tuvajām ārzemēm – Lietuvu, Igauniju. Daudzas Latvijas vietas atklājās no jauna, daudzi bija gatavi savu zemi apceļot arī otrugad.

Pēc diviem tādiem gadiem šī vasara tika gaidīta ar lielām cerībām, taču tās sagrāva Krievijas uzsāktais karš Ukrainā, kas reģionu padarīja nedaudz bīstamu. Piesardzīgāki kļuvuši gan citu valstu, gan Latvijas iedzīvotāji, un tūrisma jomā strādājošie atzīst, ka, sākoties karam, interese par ceļošanu krasi samazinājusies.

Uz kara ietekmi tūrismā TV3 raidījumam “900 sekundes” norādīja arī Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Naglis, atklādams, ka no Rietumvalstīm Latvijas viesnīcas martā saņēmušas ļoti lielu skaitu šīs vasaras sezonas rezervāciju atsaukumu. Pēc viņa teiktā, rezervāciju samazinājums veido gandrīz 80 procentus. J. Naglis arī atzīmēja, ka Latvijai tūristu piesaistē patlaban būtu jāstrādā ar tuvākajām kaimiņvalstīm – Lietuvu, Igauniju un Skandināviju: “Tie būs pirmie, kas pie mums parādīsies.” Tiesa, Skandināvijas, īpaši Zviedrijas, tūristu plūsmu negatīvi var ietekmēt kompānijas “Tallink” lēmums neatjaunot prāmja satiksmi starp Rīgu un Stokholmu.

Ir skaidrs, ka karadarbības ietekmē Latvijas viesnīcās šogad nebūs viesu no Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas, arī tas atstās jūtamu ietekmi. Proti, šo valstu tūristu pavadīto nakšu skaits šajā gadā Latvijas viesnīcās būs par apmēram 800 tūkstošiem mazāks nekā pirms Covid-19 pandēmijas 2019.gadā.

J.Naglis uzsvēris, ka tūrisma jomā Latvija Rietumvalstīs pašlaik īpaši jāpozicionē kā droša valsts, bet vai to izdosies panākt, rādīs vasara. Iespējams, ceļotāji tomēr izvēlēsies valstis, kas ir tālāk no konflikta zonas.

Vietējā tūrisma nozīmi arī šajā vasarā Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra arī asociācijas “Lauku ceļotājs” prezidente Asnāte Ziemele. Viņa gan vērtē, ka vietējie tūristi ir pietiekami aktīvi un piedāvājumi trijos vasara mēnešos, kas ir labākais ceļošanas laiks, tiek rezervēti gana ātri. Tiesa, jārēķinās, ka arī šajā segmentā cenas pakalpojumiem nedaudz paaugstināsies.

“Saimnieki ļoti labi saprot, ka apmeklētājiem tas maciņš nav gana biezs, lai briesmīgi daudz pieliktu, bet, protams, 10–15% dārgāk – ar to ir jārēķinās,” stāstīja A. Ziemele.

Jāņem vērā arī augstā degvielas cena, kas Latvijas apceļotājiem, iespējams, liks rūpīgāk rēķināt, cik tālus un ilgus braucienus ģimene var atļauties.

Runājot par viesnīcu, viesu māju un arī ceļojumu rezervāciju, tūrisma jomā strādājošie norāda, ka cilvēki ir piesardzīgi un savu atpūtu šobrīd neplāno tālu uz priekšu, kā tas bija pirms gadiem trim, četriem, pieciem.

Tam piekrīt arī Cēsu tūrisma aģentūras “Balt-Go” vadītāja Līga Pommere, norādot, ka karš Ukrainā atstājis jūtamu ietekmi uz  nozari: “Cilvēki ir ļoti atturīgi    pret tālāku braucienu savlaicīgu rezervāciju. Ja pirms gadiem ceļojumi uz Eiropu vasaras vidū aprīlī jau bija gandrīz pilnībā rezervēti, tagad visi nogaida. Ir vērojams pretējais, ka cilvēki labāk izvēlas vienas vai divu dienu braucienus tepat pa Latviju, Igauniju un Lietuvu. Itin bieži pat tālo braucienu rezervācijas pārceļ uz īsajām ekskursijām. Šo ekskursiju grupas ir pilnas, un lielais pieprasījums liek pat domāt par papildu braucieniem kādā maršrutā.”

Stāstot par vairāku dienu ekskursijām uz tālākiem galamērķiem, L. Pommere atklāj, ka tur rezervācijas tiekot atliktas uz pēdējo brīdi, kad brauciens jau gandrīz klāt, cilvēki zvanot un jautājot, vai ir vietas. Bet ne vienmēr var tik ilgi gaidīt, jo viesnīcas jārezervē un jāapmaksā iepriekš, jāveic citi priekšdarbi. Viņa pieļauj, ka kādas šīs vasaras ekskursijas nepietiekamā braucēju skaita dēļ varētu pat nākties atcelt: “Gadās pat, ka cilvēki no grupām, kas uz Rietumeiropu jau nokomplektētas, jautā, vai var attiekties. Ir saprotamas viņu bažas, bet tūrisma jomā strādājošajiem tas atkal liek savilkt jostas, pārplānot piedāvājumus.”

Skaidrs, ka cilvēki kaut kur gribēs braukt, kaut ko redzēt, un gan jau arī Cēsu pusē redzēsim ārvalstu tūristus. Jautājums tikai, vai viņu skaits būs pietiekams, lai tūrisma joma bez bažām varētu raudzīties nākotnē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dabas likumi un selektīvā empātija

21:57
13.06.2024
7

Durbes jūras ērgļu ligzdā vairākus gadus pēc kārtas ligzdošana beidzās nesekmīgi, tāpēc nolēmu, ka šo skaisto putnu dzīves gaitām nesekošu. Ir bēdīgi, ka tā arī neizaug jauni ērgļi. Tomēr mākslīgā interneta algoritms manu interesi atceras un ik pa laikam parāda ziņas par putnu vērošanas kamerās redzamo. Tā uzzināju, ka arī šogad jūras ērgļu Mildai perējums […]

Ziloni nepataisīt par mušu

21:56
13.06.2024
5

Pēdējos gados, kopš teju ik dienu dzirdam ziņas un viedokļus par to, kas notiek Eiropas dienivaustrumos- Ukrainā, daudz ideju, ierosmju un iniciatīvu atskan arī saistībā ar militāro izglītotību. Tostarp par šīs jomas integrēšanu mācību programmās, ar to domājot dot jauniešiem un bērniem zināmu izpratni, kas notiek, ja patiešām pienāk stunda “X”. Kādu laiku, tieši pēc […]

Dāvināt vai nedāvināt

13:05
11.06.2024
25

Ap izlaidumu laiku sabiedrībā atkal skaļāk uzvirmo jautājums, vai pedagogiem un izglītības iestādei kā pateicība par bērnu izglītošanu ir jāpa­sniedz dāvana. Jau pirms vairāk nekā desmit gadiem, 2013. gadā, stājās spēkā Tiesībsarga ierosinātie grozījumi Izglītības likumā, kas regulē mācību līdzekļu finansēšanas jautājumu. Tas bija brīdis, kad audzinātāji atteicās no naudas vākšanas klases fondam, paskaidrojot, ka […]

Mūzika skan, krāni šņāc

13:49
07.06.2024
23

Lielkoncertu pieredze man maza, tikai no Dziesmu svētkiem, kad noteikti esmu Rīgas Mežaparka lielajā estrādē skatītāju rindās. Estrādes mūzikai nesekoju, kā jau cilvēku pāri pusmūžam, mani piesaista Raimonda Paula vai Imanta Kalniņa vārds, vēl dažs, bet pēdējo gadu komponistus zinu tik, cik viņu darbi izskan kādā raidvietnē. Taču estrādes zvaigžņu lielkoncertā, kas pagājušajā sestdienā notika […]

Sestdien vētras nebūšot

13:04
07.06.2024
25

Noguruši no saules, no karstuma, sausuma? Gluži kā uz vairuma sūkstīšanos daba tuvākajās brīvdienās sola vēsu un lietainu laiku. Turklāt viens otrs sinoptiķis svētdien iesaka palikt mājoklī, jo esot gaidāma pat vētra. Labi, lai būtu! Var taču atrast, ko darīt, arī telpās, kaut vai pārcelties no dārza kopšanas uz putekļu slaucīšanu no skapjaugšām. Ja nu […]

Vērtīgās balsis

13:03
07.06.2024
43

Jau rīt, 8.jūnijā, Latvijā notiek Eiroparlamenta (EP) vēlēšanas. Tiesa gan, nobalsot varēja jau trīs dienas iepriekš. Pēdējā SKDS aptauja pirms vēlēšanām liecina, ka piecu procentu barjeru pārsniegtu sešas partijas un partiju apvienības: Nacionālā apvienība, “Jaunā Vienotība”, “Saskaņa”, “Latvija pirmajā vietā”, “Latvijas attīstībai” un Apvienotais saraksts. Salīdzinot ar maiju, palielinājies to pilsoņu skaits, kuri vēlēšanās neplāno […]

Tautas balss

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
5
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
7
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
7
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
6
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Neieklausās iedzīvotājos

13:05
07.06.2024
58
1
Cēsniece Z. raksta:

“Izlasīju otrdienas “Druvā” Annas Kolas viedokli par Cēsu Vienības laukumu. Ne jau viņa vienīgā domā, kā iekārtojums nav pievilcīgs, bet nav jēgas neko teikt. Domē domā, ka tikai viņi saprot, kā labi un pareizi. Man arī šķiet, ka mūsu senajai pilsētai nepiederas ne tie soliņi, ne daudzie karogi. Tāpat joprojām nesaprotu, kāpēc bija jānoņem soliņi, […]

Sludinājumi