Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Pārrakstītā vēsture

Sallija Benfelde
09:16
16.05.2022
21

Kad 1945.gada 8.maijā pēc Rietumeiropas laika un 9.maijā pēc laika, kāds bija Maskavā, ar nacistiskās armijas kapitulāciju beidzās Otrais pasaules karš Eiropā, visticamāk, neviens nedomāja, ka šie datumi kļūs par politisku spēļu sastāvdaļu un 9.maijs kļūs par simbolu, ap kuru vienot tā saukto krievu pasauli ar mērķi uzbrukt un okupēt citas valstis.

Tiesa gan, Staļina laikā 9.maiju nesvinēja kā svētkus, pārāk smagas bija kara sekas, pārāk daudz bija kritušo, pārāk daudz valstī bija kara invalīdu un bijušo karavīru, kas vairs nespēja atrast sev īstu vietu dzīvē, lai datumu padarītu par jautru ballīti.

Pirmo reizi ar parādi 9. maiju Sarkanajā laukumā Maskavā atzīmēja 1965. gadā, tad pēc desmit gadiem, bet pamazām Brežņeva laikā tie tika padarīti par svētkiem ar militāro parādi, bet Putins 9. maiju padarīja par kaut ko svētu, par Krievijas un tās iedzīvotāju identitātes neatņemamu daļu.

Lai gan civilizētajā pasaulē Otrā pasaules kara vēsturi zina diezgan labi, manuprāt, ir vērts vēlreiz tajā ielūkoties. Kas tad bija Padomju Savienība, un kāda bija tās loma pasaulē briesmīgākā kara uzsākšanā?

Otrais pasaules karš sākās 1939. gada 1. septembrī, Vācijai iebrūkot Polijā. Tā nebūtu varējis notikt, ja Staļins un Hitlers nebūtu parakstījuši savstarpējās neuzbrukšanas līgumu jeb Ribentropa-Molotova paktu. Staļins ļoti labi zināja, ko dara, proti, Hitlers nevarēja sākt Otro pasaules karu bez šī līguma, ko parakstīja Riben­trops un Molotovs 1939. gada 23. augustā. Līgums paredzēja ne tikai to, ka Vācija un Padomju Savienība sadala Eiropu ietekmes zonās, bet tā bija arī vienošanās par to, ka Vācija un Padomju Savienība katra no savas puses iebrūk Polijā vienā laikā un tā dažu dienu laikā tiks izdzēsta no Eiropas kartes. Tam bija jānotiek tik ātri, lai Anglija un Francija nepaspētu attapties un pieņemt lēmumu par kara pieteikumu Vācijai. Anglija un Francija uzzināja par 26. augustā plānoto iebrukumu Polijā un paspēja noslēgt savstarpējās palīdzības un aizsardzības līgumu ar Poliju 25. augustā. Tas bija pēdējais izmisīgais mēģinājums saglabāt mieru Eiropā. Hitlers nobijās, atlika iebrukumu un piecas dienas šaubījās, vai to darīt, tomēr beidzot nolēma sākt karu un iebruka Polijā 1. septembrī. Savukārt Staļins Hitleru piemānīja, viņa armija pat neizkustējās no vietas, jo viņš bija nolēmis pagaidīt, līdz Hitlers ieņem Varšavu. Tad viņš visai pasaulei varētu paziņot par Polijas valsts sabrukumu un par to, ka Padomju Savienība iebrūk Polijā nevis kā agresors, bet kā ukraiņu un baltkrievu brāļu tautu atbrīvotāja no poļiem, kuri jau sen esot tām atņēmuši viņu teritorijas. Turklāt Staļins to darot, lai apturētu kara tālāku izplatīšanos. Tā sākās Otrais pasaules karš, kuru izraisīja Hitlers un Staļins.

Līdz 1941. gada 22. jūnijam, kad Hitlers uzbruka Padomju Savienībai, Staļins bija uzticams Hitlera sabiedrotais, dažādos veidos palīdzot Hitleram un palīdzot karu izvērst vēl tālāk un plašāk. Staļins cerēja, ka Hitlers visus savus spēkus veltīs karam ar Angliju un Franciju, kas 3. septembrī Vācijai bija pieteikušas karu. Ne Anglijai, ne Francijai faktiski nebija tādu spēku, lai kaut ko reāli darītu, tādēļ kādu laiku karš pierima. Minēto iemeslu dēļ Padomju Savienībai nekad nav bijis izdevīgi par Otrā pasaules kara sākumu uzskatīt 1939. gada 1. septembri, jo tad katru reizi vajadzētu gan saviem pilsoņiem, gan citām tautām stāstīt, ka Vācija un Padomju Savienība bija sabiedrotās līdz 1941. gada 22. jūnijam. Tādēļ ātri un nekaunīgi tika ieviests termins “Lielais Tēvijas karš”.

Kā zināms, Otrais pasaules karš Eiropā beidzās 1945. gada 8. maijā. Patiesībā jau toreiz, par spīti tam, ka neviens no antihitleriskās koalīcijas nedomāja par Auksto karu un par sabiedroto koalīcijas izjukšanu, Staļins zināja, ka Rietumi būs viņa ienaidnieks, ka ar Rietumiem vajadzēs karot. Tobrīd Staļins jau bija okupējis pietiekami daudzas valstis Austrumeiropā un Eiropas dienvidaustrumos, Padomju Savienī­bas ietekmes zona bija ievērojami paplašinājusies, tādēļ arī šīs valstis spiediena rezultātā par Otrā pasaules kara beigu datumu pieņēma 9. maiju.

Putins tagad, iebrūkot Uk­rainā, rīkojas tieši tāpat, kā toreiz rīkojās Hitlers, iebrūkot Polijā. Un Ukraina atrodas tieši tikpat smagā situācijā kā toreiz Polija, kuru gribēja noslaucīt no zemes virsas un izdzēst no Eiropas kartes.

Par antihitlerisko koalīciju un tās nozīmi ir vietā atgādināt, ka Staļins plānoja sagrābt pilnīgi visu Eiropu, ieskaitot Franciju un Itāliju. Gados pirms kara Staļins 40 procentus no iekšzemes kopprodukta (IKP) novirzīja militārām vajadzībām. Hitlers to saprata un pasteidzās karu pieteikt pirmais, agrā 1941. gada 22. jūnija rītā iesniedzot Padomju Savie­nībai plašu memorandu par kara pieteikumu. Šis preventīvais uzbrukums noveda pie tā, ka padomju armijas pirmie ešeloni pierobežā tika vai nu iznīcināti, vai saņemti gūstā, pārējā armija bija kā izkaisīta plašā teritorijā. Padomju Savienība atradās katastrofālā situācijā.

Čērčils uzreiz saprata, ka Lielbritānijai ir parādījusies iespēja uzvarēt Vāciju pēc tam, kad tā uzbrukusi PSRS. Sāka veidoties antihitleriskā koalīcija ar Staļinu, kurš, protams, bija noskaņots pret Rietumu politiķiem, tāpat kā Rietumu politiķi pret viņu. Sabiedroto – galvenokārt ASV ar nopietnu Lielbritānijas atbalstu – palīdzība bija globāla.

Sabiedroto palīdzību Padomju Savienībai nav iespējams novērtēt pārāk augstu. Viss metāls, no kā tika gatavoti padomju tanki T-34, bija no Rietumiem. Kravas mašīnas ar dažāda veida palīdzību tika sūtītas pat caur Irānu un pēc izkraušanas palika Padomju Sa­vienībai. ASV lendlīze, kas sākumā bija domāta kā palīdzība Lielbritānijai, tika novirzīta Pa­domju Savienībai. Antihitleriskās koalīcijas uzvara Otrajā pasaules karā ekonomiski balstījās uz ASV finansēm.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
15

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
33
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
29

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi