Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Sargāsim savus bērnus!

Anna Kola
08:09
02.06.2022
5

Bērnu tiesību aizsardzības likuma 73. panta pirmā daļa nosaka: “Katra iedzīvotāja pienākums ir sargāt ne tikai savu, bet arī citu bērnu drošību.”

Šķiet, ka tāda panta esamība tomēr mūsu sabiedrībā nav vispārpieņemta patiesība, jo nereti gadās dzirdēt par kādu notikumu, kurā cietis bērns, bet negadījums būtu varējis nenotikt vai beigties daudz laimīgāk, ja vērotāji no malas – svešinieki, nejaušie garāmgājēji vai netālu esošie liecinieki – iesaistītos situācijā, kura, iespējams, apdraud bērna labklājību, veselību vai dzīvību.

Klāt ir vasara, un tas ir laiks, kurā bērni visbiežāk gūst traumas, tiek nogādāti pie mediķiem pēc palīdzības. “Novērsu skatienu vien uz sekundi,” tāda frāze dzirdama bieži, kad noticis kāds nelaimes gadījums, kurā cietušais ir bērns. Vecākiem, vecvecākiem un citiem pieaugušajiem, kam uzticēta aprūpe par bērnu vai tā īslaicīga pieskatīšana, būtu jāiekaļ kā mantra, ka no bērna nedrīkst uzmanību novērst ne minūti, ja iespējami kādi riski.
Nesen jau “Druvā” rakstīju par to, cik bieži vecāki un arī vecvecāki uzsver – jāļauj bērnam pašam mācīties no kļūdām, jāļauj “izdzīvot” bērnība. Kad tiek jautāts mediķu viedoklis par šo tēmu, visbiežāk dzirdams nosodījums, jo tieši šāda “brīvības došana” rada tiešu apdraudējumu bērna veselībai un dzīvībai.

Bet bērnu aizsardzība jau nebeidzas ar piesargāšanu, uzmanīšanu un pasaudzēšanu. Bērni tiek apdraudēti no daudz dažādām pusēm – sevišķi jau šajā gadsimtā un gadu desmitā. Domāju, nekļūdīšos, ja apgalvošu, ka katram bērnam, kurš uzsācis skolas gaitas, vai pat vēl jaunākam, ir savs mobilais tālrunis un planšetdators. Skaidrs, ka šīm ierīcēm mūsdienu steidzīgajā ritmā ir savs pozitīvais pienesums, jo aizņemtajiem vecākiem uz brīdi ir laiks “mierīgi” padarīt savas lietas, kamēr atvase darbojas ar kādu spēli. Iespējams, caur mazajiem ekrāniem bērni veiksmīgi apgūst kādas skolai noderīgas prasmes – rakstīšanu, rēķināšanu, svešvalodas – vai uzzina par pasaules dzīvniekiem, vēsturi. Tomēr tam visam ir sava ēnas puse. Vairumā gadījumu, sevišķi jau bērni, kuri vairs nemācās sākumskolas klasēs, gana daudz laika pavada viedajās ierīcēs bez vecāku uzraudzības. Ārvalstu ziņu portālos visnotaļ bieži lasāms par bērnu seksuālas izmantošanas gadījumiem, kuri notikuši ar soci­ālo tīklu vai spēļu platformu starpniecību. Ir gadījumi, kad bērns pieredzes trūkuma dēļ pārlieku uzticas svešiniekam, gadās, ka nobīstas no draudiem, kas var īstenoties, ja nedarīs to, ko svešinieks, kas visbiežāk uzdodas par vienaudzi, prasa.

Arī ar tehnoloģiju pieejamību un, saprotams, to esamību kā neatņemamu ikdienas norišu sastāvdaļu bērnu dzīvē nelaimes ķēde nebeidzas. Nereti ārvalstu mediji atspoguļo arī traģiskus gadījumus, kad bērni – pat jaunāki par 10 gadiem – izdara pašnāvību mobinga dēļ, tai skaitā ir apcelšana interneta un sociālo platformu vidē. Tas patiešām ir satraucoši, jo bērniem būtu jāaug, jāattīstās bez nemitīga atgādinājuma par to, ka apkārtējie tevi vērtē, pēta un analizē interneta vidē. Pietiek jau ar to, ka ar līdzīgām situācijām bērni var saskarties skolā un citviet, kur satiekas ar vienaudžiem.
Mani ārkārtīgi skumdina arī tas, ka pat mūsu ziņu portālos ik dienas priekšplānā dominē kādas degradējošas pseido ziņas par “influcenceriem” apakšveļā vai puskailām, fotošopa un mākslīgo skaistuma procedūru apstrādātām sievietēm, un šīs ziņas noteikti pamana un varbūt padziļināti izpēta arī bērni un jaunieši. Ar pārliecību varu apgalvot, ka šie attēli un tiem pievienotie apraksti, nemaz nerunājot par savākto atzinības sirsniņu gūzmu, atstāj visai traumatiskas sekas uz bērnu psihi. Meitenes aug, domājot, ka tādi ķermeņi ir skaisti un pat normāli. Savukārt puiši pieņem, ka tieši tā jāizskatās īstai meitenei. To apzinoties, patiesi ir mazliet šķērmi, bet attiecībā uz pasaules sabiedrības intelekta līmeni kopumā pārņem nihilistiska noskaņa.
Lūk, tās visas ir jomas, par kurām ar bērniem ir jārunā, jācenšas paskaidrot, nevis novērsties vai izlikties viņu dabisko interesi nedzirdam. Jācenšas bērniem radīt sajūtu, ka viņi ir drošībā, ka viņi mums, vecākiem un līdzcilvēkiem, var uzticēties, gan vēloties izprast jūtīgas vai sāpīgas tēmas, gan stāstot par savām problēmām.

Kā zināms, bērniem veltīta diena dažādās valstīs tiek atzīmēta dažādos datumos. Tās aizsākumi meklējami 1925. gadā, kad Ženēvā norisinājās Pasaules konference bērnu labklājībai. Kopš 1950. gada Starptautisko bērnu aizsardzības dienu lielā daļā pasaules valstu, arī Latvijā, atzīmē 1. jūnijā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi