Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Sakārtošana ne katram pa prātam

Sarmīte Feldmane
12:15
27.09.2023
21

Lai cik tas nebūtu garlaicīgi, par ēnu ekonomiku – tā palielinās, samazinās, rada valstij un līdzcilvēkiem zaudējumus, atņem naudu attīstībai – runāts nu jau gadu desmitus.

Patlaban top Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāns 2024.–2027. gadam. Izstrādāts un apspriests vairāk nekā 50 priekšlikumu pasākumiem konkrētas tautsaimniecības nozares politikas un tiesiskā regulējuma sakārtošanai. Mērķis noteikts, samazinot ēnu ekonomiku,  2027. gadā valsts budžetā iegūt papildu ienākumus 120 miljonus eiro.    Plāni skaisti, un gribas jau cerēt, ka valsts budžeta portfelis kļūs smagāks.

Katrā nozarē sava iespējamā pelēkā un vēl citas zonas, lai strādātu sev izdevīgāk. Šoreiz par tūrismu, jo šomēnes    valdība pieņēma zināšanai informatīvo ziņojumu “Par tūristu mītņu un īstermiņa mītņu īres regulējumu”. Tas darīts, lai Latvijā ieviestu Eiropas Parlamenta    regulu par datu vākšanu un koplīgošanu saistībā ar izmitināšanas vietu īstermiņa īres pakalpojumiem. Tā vēl nav apstiprināta. Dažādu nozaru speci­ālisti uzsver, ka īstermiņa īres tirgum raksturīgs augsts ēnu ekonomikas īpatsvars, kas būtiski sekmē negodīgu komercpraksi un kropļo tirgu.

Ne viens vien, kurš kaut pāris dienas paceļojis pa Latviju, naktsmītnes visbiežāk meklē internetā un par pakalpojumu reti kad nemaksā skaidrā naudā.    Dati rāda, ka Latvijā 2022. gadā tika pavadīts 1,1 miljons nakšu, kas rezervētas kādā no četrām digitālajām platformām: “Booking”, “Air­bnb”, “Expedia” un “Tripadvi­sor”. Tas ir par 52,1% vairāk nekā 2021. gadā.

Jau iepriekšējā Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā uzsvērts, ka fiziskās personas bieži veic nereģistrētu saimniecisko darbību, izīrējot savus nekustamos īpašumus vai lietošanā, apsaimniekošanā nodotās dzīvojamās platības citām personām, to­starp ārvalstniekiem, kuri uzturas Latvijā gan ilgtermiņā, gan īstermiņā. Jaunajā plānā    viens no uzdevumiem ir pasākumi, kas veicinātu nodokļu maksāšanu nekustamā īpašuma nomas pakalpojumu jomā; pastiprināta uzmanība tiks pievērsta fiziskajām personām, kuras ievieto sludinājumus interneta tīmekļvietnēs, reklamējot savu saimniecisko darbību. Savu­kārt grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” paredz, ka digitālajām platformām būs pienākums sniegt informāciju par platformu pārdevēju ieņēmumiem.

Citās valstīs ir pieredze, ka    īstermiņa īres mītņu pakalpojumu sniedzējiem ir jāsaņem licence vai jāreģistrē sava darbība, tāpat ir noteikti pastiprinātas drošības un kvalitātes standarti, kā arī tiek nodrošināta sadarbība ar platformām informācijas publicēšanas jomā. Nu jau bijusī ekonomikas ministre Ilze Indriksone uzsvērusi: “Līdzīgi kā citās ES valstīs, arī Latvijā ir jārada regulējums īstermiņa īres mītņu darbībai, vienlaikus atrodot efektīvāko un samērīgāko šī sektora uzraudzības modeli nolūkā sekmēt godīgu konkurenci tūrisma nozarē, mazināt nelegālo tūrisma pakalpojumu sniegšanas riskus un atvieglot nodokļu nomaksas uzraudzību, kā arī nodrošināt pilnvērtīgu statistikas datu ieguvi.”

Nepārtraukti dzirdams, ka Latvijā ir par maz iespēju nakšņot. Tajā pašā laikā pilsētās ne viens vien dzīvoklis pārbūvēts par apartamentiem, tātad biznesa telpām. Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Andris Kalniņš uzskata, ka nozare ilgstoši uzsvērusi vajadzību šo jautājumu sakārtot, līdzīgi kā tas izdarīts citās ES dalībvalstīs. Jāizlīdzina spēles noteikumi starp klasiskajiem (viesnīcas u.c.) īstermiņa izmitinātājiem un privāto apartamentu īstermiņa izīrētājiem. Ieguvēji  būtu pakalpojumu saņēmēji, uzņēmēji, un valsts budžets saņemtu nodokļus.

Vieni maksā nodokļus, citi ne. Un tā gadu desmitiem. Jau pierādījies, ka nekas nemainās, ja pati nozare nenostājas pret negodīgajiem savējiem. Tiem, kuri var atļauties piedāvāt zemākas cenas, jo nav jāmaksā nodokļi, var arī īpaši neievērot citas prasības, kas ir noteiktas oficiāli reģistrētām izmitināšanas vietām. Tāpēc saprotams ir priekšlikums, ka sniegt īstermiņa īres pakalpojumus un izvietot informāciju par izmitināšanas mītnēm tādās    interneta platformās drīkst tikai sertificēti uzņēmēji/privātpersonas un pakalpojumam jāatbilst visām normatīvo aktu prasībām tāpat kā klasiskajiem izmitinātājiem.

Kad tiks izstrādāti noteikumi, pieņemti likumu grozījumi, protams, sāksies neapmierinātība, skanēs, ka valsts atkal atņem, grib likvidēt biznesu utt. Taču, tie, kuri vispār nekur neskaitās uzņēmēji, kā viņu uzņēmējdarbību var ierobežot, likvidēt? Tas tāds retorisks jautājums.

Katrs izvēlas, kā nopelnīt, un dara to, kā māk. “Darbojoties ārpus oficiālās ekonomikas, var ietaupīt uz nodokļu un valsts soci­ālās apdrošināšanas obligāto iemaksu rēķina. Tāpat var izvairīties no nodokļu un nodarbinātības normatīvo aktu prasību ievērošanas (nodokļu nepilnīga vai nepatiesa uzskaite; darījumu, mantas, ienākumu nepilnīga vai nepatiesa deklarēšana; nodarbinātā nostrādātā darba laika uzskaite un algas aprēķināšana neatbilstoši faktiski nostrādātajam laikam un citu prasību neievērošana),” teikts Finan­šu ministrijas skaidrojumā “Ēnu ekonomikas cēloņi un sekas”.    Un vēl – “viens no svarīgiem aspektiem ēnu ekonomikas funkcionēšanai ir neierobežoti norēķini ar skaidru naudu, jo tos ir ļoti grūti izsekot”.

Šā gada nogalē varētu tikt apstiprināta Eiropas Parlamenta Regula, bet  Ekonomikas ministrijai līdz 2024. gada 31. decembrim uzdots izstrādāt informatīvo ziņojumu par jauna īstermiņa īres mītņu reģistra izveidi vai pašreizējo datubāzu pielāgošanu. Nu ja, kur vēl nākamā gada decembris, cik tālu līdz likumu grozījumiem, noteikumu izstrādei.  Kur paliek bijušā premjera  Krišjāņa Kariņa mudinājums uz  dinamismu? Un te nonākam pie pieņemtās kārtības jeb birokrātijas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
24

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi