Otrdiena, 15. aprīlis
Vārda dienas: Aelita, Gastons

Mūsu svētki un karš

Sallija Benfelde
13:42
13.11.2023
28

Novembris ir Latvijas valsts svētku mēnesis, kad atzīmējam Lāčplēša un Latvijas Republikas proklamēšanas jeb valsts dzimšanas dienu.

Mēdz sacīt, ka nedrīkst dzīvot pagātnē, ja grib iet uz priekšu, bet nevar būvēt nākotni, ja aizmirstam pagātni. Citiem vārdiem sakot, ir jāzina pagātne, lai spētu būvēt rītdienu. Šogad atceres un svētku mēnesis norit kara zīmē Ukrainā un Tuvajos Austrumos. Ja karš Izraēlā un “Hamās” teroristu uzbrukums mūs it kā tieši neskar, tad Austrumos aiz mūsu robežām notiekošais gan vieš nemieru.

Pilna mēroga iebrukuma laikā Ukrainā kopš pagājušā gada februāra Krievija jau zaudējusi aptuveni 308 720 militārpersonu. Kopš kara sākumā Ukrainā iznīcinātas vairāk nekā 10 tūkstoši bruņumašīnu un 322 lidmašīnu. Bet pēdējās diennakts laikā ukraiņi atvairījuši vairākus desmitus okupantu uzbrukumu pie Bahmutas un Marijinkas, ir nogalināti un ievainoti vairāki civiliedzīvotāji. Ļoti smaga situācija joprojām ir pie Adijivkas. Ukrainas ārlietu ministrs Dmitrijs Kuleba savā blogā raksta: “Tie, kuri apgalvo, ka Ukrainai jāsāk pārrunas ar Krieviju, vai nu ir maldināti, vai arī ir nostājušies Krievijas pusē un grib, lai Putinam būtu pauze pirms vēl lielākas agresijas.” Kuleba arī atgādina tiem, kuri sirgst ar īsu atmiņu, ka no 2014. līdz 2022. gadam Ukrainai ir bijuši aptuveni 200 “pārrunu raundi”. Šajās pārrunās 20 reizes tika panākta vienošanās par uguns pārtraukšanu, bet Krievijai tos vienmēr jau drīz pārkāpa.

Mums kaimiņos ir arī Baltkrievija, un Minska gatavojas nākamā gada vēlēšanām februārī. Tās nesola pārsteigumus, taču varas struktūrās paredzētas vairākas izmaiņas, kas tās padarīs daudz līdzīgākas tai kārtībai, kāda ir Krievijā. Piemēram, Baltkrievijas Tautas sapulce iegūs pastāvīgu statusu un tās priekšsēdētājam tiks dotas milzīgas pilnvaras. Protams, nav grūti uzminēt, kuram tiks priekšsēdētāja amats. Eksperti uzskata, ka iecerētās pārmaiņas nostiprinās Baltkrievijā pašreiz pastāvošo režīmu, lai Lukašenko nāves gadījumā vai tad, ja diktators nolems aiziet no aktīvās politikas, nekas nemainītos. Īsi sakot, nav pamata cerēt, ka tuvākajā laikā mūsu kaimiņzemēs uz Austrumiem no mūsu robežām mainīsies režīmi.

Protams, arī ukraiņi nogurst no kara, tomēr Ukrainas aģentūrā “Интерфакс-Украина” 1. novembrī publiskotais “Active Group” socioloģiskais pētī­jums liecina, ka ukraiņi tic uzvarai un uzskata, ka ir, ar ko lepoties. 56 procenti aptaujāto ukraiņu uzskata, ka uzvara būs tad, ja Ukraina atjaunos savas 1991. gada valsts robežas, notiks starptautisks tribunāls par zaudējumu atlīdzināšanu Ukrainai. 28 procenti ukraiņu uzskata, ka uzvara būs, ja Krievijas Federācija pārstās eksistēt kā valsts. Tikai četri procenti aptaujāto uzskata, ka uzvarai pietiks ar to, ka Ukraina atgriezīsies savās 2022. gada 24. februāra robežās.

Tikmēr Levadas centra pētījumā par to, kādi notikumi vai procesi Krievijas iedzīvotājiem oktobrī bijuši uzmanības vērti, visvairāk, 37 procenti, minējuši karu Tuvajos Austrumos, 13 procenti –”speciālo militāro operāciju”, bet pieciem procentiem Krievijas iedzīvotāju visvairāk atmiņā palikusi Putina vizīte Ķīnā.

Kā zināms, pēdējo 25 gadu laikā Levadas centrs divreiz gadā veic arī aptaujas par to, kādas, pēc Krievijas iedzīvotāju domām, ir visasākās neatrisinātās problēmas valstī un sabiedrībā. Saraksts parasti izveidojas garš un, jāteic, savā ziņā izteiksmīgs. Tiek minētas vismaz 30 problēmas: Krie­vijas tiesās nav iespējams panākt taisnīgumu, slikta ekoloģija, aizvien dārgāka izglītība, migrantu pieplūdums, ierēdņu patvaļa, policijas rupjība un vardarbība, kultūras degradācija, slikti ceļi u.c. Tomēr, manuprāt, interesants drīzāk ir sociologu vērtējums šīm aptaujām. Viņi raksta, ka nav sabiedrību bez problēmām un iekšējiem konfliktiem, bet jautājums ir, kādas ir šīs problēmas, kas tās skaļi nosauc un kā tās tiek vai netiek risinātas, ja tās vispār iespējams atrisināt. Problēmu saraksts jeb kopums, pēc sociologu domām, vairāk raksturo pašu sabiedrību, nevis tās oficiālo ideoloģiju un priekšstatu pašai par sevi. Starp citu, svinēt Lielo Oktobra revolūciju 7. novembrī pirmo reizi kopš 2008. gada grasījās vairāk cilvēku – gandrīz 20 procenti Krievijas iedzīvotāju. Starp tiem, kuri vecāki par 55 gadiem, to svinēt posās pat 32 procenti.

Bet mēs 11. novembrī, kā katru gadu, iedegsim svecītes savai Latvijai, kritušajiem cīnītājiem par Latviju un sev – savai atmiņai.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
37

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
37

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
38

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
42

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
35

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
66

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Tautas balss

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
7
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
16
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
38
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
40
1
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]