Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Domas par centrālapkuri, ne līgošanu

Andra Gaņģe
14:06
09.06.2022
3

Citu gadu ap šo laiku liela daļa sarunu bija par Jāņu gaidīšanu. Vai jau izlemts, kur līgot, kurā mājā vai pļavā nākt kopā, ko kurš pirks jāņabērnu cienastam, ko dāvās pašam Jānim. Šī vasara sākusies ar pavisam citu noskaņu un plānošanu: kā siltajos mēnešos ietaupīt, lai izdzīvotu nākamo rudeni un ziemu. Vai spēsim samaksāt par siltumu, kas mūsu klimatā nav komforta, bet izdzīvošanas jautājums? Kas atliks ēšanai un siltajām drēbēm, un apaviem, bez kā arī laiks no oktobra līdz maijam nav iedomājams?

Dzīvojot individuālā mājā vai pēdējā gadu desmitā būvētā daudzdzīvokļu namā, vēl ir kāda iespēja taupīt siltuma izdevumus, kādu istabu, gaiteni apsildīt mazāk, saglabājot daudz maz patīkamus apstākļus vismaz vienā telpā. Pirms 50 un vairāk gadiem celto namu būrīšos, ko saucam par dzīvokļiem, tāda iespēja ir reti, pat ja ēka siltināta. Nāksies ekonomēt un atteikties no daudz kā cita vajadzīgā (nez vai jāatgādina, ka padomju laika daudzdzīvokļu namos nemīt Latvijas turīgāko iedzīvotāju daļa) vai palikt parādniekam, vai visiem ēkas iedzīvotājiem kopā apņemties iztikt ar pašu minimālāko siltuma devu, tik, lai neaizsalst ūdensvadi un nenosalst pašu rokas.

Varbūt kādā ēkā dzīvojošie nolems no centralizētās apkures atteikties pavisam un ierīkot tā sauktās Godmaņlaika krāsniņas? Vecākajai paaudzei jau pieredze ir. Tas gan, tā teikt, melnais humors, domāju, neviens to negribētu un normatīvie akti pat nepieļautu.

Risinājums? Nekas jauns jau nav izdomāts – pabalsti vai valsts kompensācija, ja siltuma cena pārsniedz kādu noteiktu līmeni.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš meklē risinājumu plašāk: palīdzēt ne tikai siltuma sadārdzināšanas seku mazināšanai, bet ļaut finansiāli mazaizsargātākajām iedzīvotāju grupām saņemt atbalstu energoresursu cenu un vispārējās inflācijas pieauguma ietekmes mazināšanai, taču palīdzībai jābūt mērķētai. Tas nozīmē vienu – vērtēt ienākumus. Pašlaik tādu kritēriju izskata tikai gadījumos, lai saņemtu trūcīgās vai mazturīgās personas (mājsaimniecības) statusu. Tas ir piņķerīgs darbs. Vēl jāņem vērā – to saņem tikai tie cilvēki, kas paši piesakās.

Ja arī līdz rudenim, ministrijām un dienestiem kopā strādājot, izdotos izveidot sistēmu, kas ļauj sadalīt konkrētas mājsaimniecības ienākumu līmeņos, vai būs pretī dienests, kas spētu to administrēt ( tas ir, sadalīt naudu)? Vai Ministru prezidents nav pārāk cerīgs, ka šāda sistēma tiešām sāktu darboties jau šogad un par to varētu informēt iedzīvotājus jau vasaras nogalē, lai cilvēki justos kaut nedaudz mierīgāki. Jo ziņas par inflāciju, par dažādu energoresursu sadārdzinājumu nepatīkami pārsteidz ne ik mēnesi, bet ik nedēļu, ik dienu.

Protams, no malas spriest ir visvieglāk, īpaši jau, neaptverot visu laukumu, tomēr – varbūt līdztekus sistēmiskiem risinājumiem vērts rezervē turēt kādu ārkārtas iespēju, piemēram, vismaz nākamajai sezonai noteikt apkures cenu griestus, kā rosinājis Valkas mērs Vents Armands Krauklis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi