Līdz 20.janvārim ikviens rūpēs par valodas tīrību varēja pieteikt savu vārdu, nevārdu vai spārnoto teicienu Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību jau 20.gadu rīkotajai aptaujai. Šīgada rezultāti gaidāmi kuru katru brīdi, bet zinu, ka tik bieži dzirdamais “iziet no komforta zonas” starp aptaujā minētajiem nebūs, jo esam jau pieraduši pie šīs, manuprāt, arī spārnotā teiciena cienīgās frāzes. Un tur jau tas trakums, tik ļoti pieraduši, ka lietojam to pārlieku bieži, dažbrīd tas sāk jau tracināt. Kas par lietu? Gribam izklausīties ļoti gudri, smalki, gribam izrādīt svešvārdu pārvaldīšanu; būtu labi, ja tikai izteikties īsāk, neizplūstot garos paskaidrojumos vai cenšoties izvairīties no vārdu atkārtošanās, kad neviens cits sinonīms prātā neienāk.
Palūkojos, ko par šo frāzi saka “Tēzaurs”: “Komforta zona – optimālā vides temperatūra, kurā dzīvnieks jūtas vislabāk.” Ak, tad tā gan! Esam sevi pielīdzinājuši dzīvniekiem. Nu nevar jau gluži noliegt- ar dzīvnieku pasauli mums tiešām daudz līdzīga… Un nav jau tur nekas traks, arī citas metaforas ņemtas no dabas, tikai jautājums ir par samērīgumu, situāciju, cik bieži to izmantojam un vai īsti vietā.
Nu, gandrīz vai jāsmejas, kad izlasi: “Kā noteikt gredzena komforta zonu.” Kas šajā gadījumā būs komfortā – gredzens vai pirksts? Vai tad nebūtu mazāk pārprotams, ja teiktu: “ Kā saprast, vai gredzens ir ērts.” Tāpat reklāmas virsraksts “Tava komforta zona, ceļojot Eiropā” daudz pieņemamāks būtu, ja vēstītu: “Tavas ērtības un drošība, ceļojot Eiropā.”
Un tā tālāk un tā joprojām. Ierakstot frāzi “komforta zona” gūgles meklētājā, teksti ar to bez skaita. Tikai dažas frāzes mēģināju pārvērst, manuprāt, labskanīgāk, nu vismaz citādāk, lai jau nesāk klabēt: komforta zona, komforta zona, komforta zona… “Siltumpiegādātājiem būs jāpamet komforta zona” – siltumpiegādātājiem būs jāatsakās no ierastā/ būs jāmeklē cita pieeja.
“Lai arī kāds būtu tavs ārpus komforta zonas uzdevums” – lai arī kāds būtu tavs grūtais, (sarežģītais, netīkamais) uzdevums.
“Attīsti plānu, kā izkāpt no komforta zonas, vairot savu pārliecību un kompetenci paveikt konkrēto uzdevumu” – veido plānu, kā pārvarēt savu negribēšanu, nepatiku (slinkumu), atrodi veidus, metodes, kas vislabāk derēs uzdevuma veikšanai.
“Beidziet mani mudināt pamest komforta zonu!” – Beidziet mani mudināt riskēt, sākt kaut ko jaunu, nezināmu!
“Virtuve ir viņas komforta zona” – virtuvē viņa jūtas lieliski, virtuvi viņa pārzina, virtuvē viņa darbojas ar prieku.
“Katram cilvēkam ir sava komfortzona”- katram cilvēkam ir citi apstākļi, kuros viņš jūtas droši, pārliecināti.
“Savu komforta zonu var izmainīt tikai pats cilvēks” – par pārmaiņām savā dzīvē var lemt tikai pats cilvēks.
Nu nav jau mūsu pašu valoda tik nabaga vai neskanīga, lai nevarētu izteikties bez tiem modīgajiem, īpaši, ja to par daudz. Ikvienā lietā taču- kas par daudz, tas par skādi!
Komentāri