Pagājušajā gadā “Druvas” intervijā sarunājos ar Edgaru Ricevu, viņš pazīstams kā Līgatnes papīrfabrikas ēku kompleksa “atdzīvinātājs”, ekoloģiski domājošs cilvēks. Toreiz viņš teica, ka ir plāns Gaujas Nacionālo parku postulēt kā bio reģionu. “Bieži cilvēkiem ir greizs priekšstats par to, kas tāds bioloģiskais apgabals ir. Uzreiz atskan viedokļi, ka tad jau zemē neko nevarēs darīt, tikai ganīt gotiņas, un viss. Bet tā nav. Tā nav tikai bioloģiskā lauksaimniecība, tas ir līdzsvars starp saimniekošanu, uzņēmējdarbību, cilvēku un dabu. Mūsu grupa, kuras pamatkodols ir ap desmit cilvēkiem, sāka sistemātisku darbu, virzot šo tematu, sākām sadarboties ar valsts pārvaldes iestādēm. Lēni virzāmies uz to, lai tas taptu par īstenību, un esam noteikuši 2027.gadu par tā realizācijas termiņu.
Šie bioloģiskie apgabali jeb “organic districts” nav nekas jauns. Tādi visā pasaulē ir vairāki desmiti. Tā ir vienošanās starp iedzīvotājiem un pašvaldībām, kur katrs apņemas ievērot kaut kādus principus, dzīvojot šajā teritorijā,” saka E.Ricevs.
Ja paraugās uz informāciju internetā, ļoti daudz šādu bioloģisko reģionu ir tieši Eiropas dienvidos – visvairāk Itālijā, dažviet Francijā, Spānijā, pa kādam arī Zviedrijā, Norvēģijā. Latvijā bio reģions Gaujas Nacionālajā parkā būtu pirmais Latvijā un Baltijas valstīs kopumā.
Ņemot vērā, ka dati liecina – Latvijā ir palielinājusies tendence vadīt saimniecības, apsaimniekot zemi dabai draudzīgā, ekoloģiskā veidā, proti, ierindojamies starp desmit valstīm Eiropā, kurās ir pietiekami liela organisko saimniecību zemes platība. Latvijā tie ir 300 tūkstoši ha, lai gan vēl ne tik tālajā 2012.gadā bija vien nepilni 200 tūkstoši ha. Pirmajā vietā Eiropā esam tieši aitu un kazu bioloģiskajā audzēšanā, pat ja var šķist – kur tad tās aitu un kazu saimes redzam? Tomēr uz citu valstu fona ar to izceļamies.
Lai arī nosaukums šķiet pazīstams un saprotams, kas tad īsti ir bio reģions? Tas ir ģeogrāfisks apgabals, kurā lauksaimnieki, sabiedrība, tūrisma operatori, pašvaldības un valsts iestādes noslēdz vienošanos par ilgtspējīgu attīstību, tā ir vietējo resursu pārvaldība, pamatojoties uz organiskiem principiem un praksi. “Mēs esam atbildīgi par mūsu dabu, tās bagātību, sugu daudzveidību un to, kādu mantojumu atstāsim nākamajām paaudzēm. Esot Gaujas Nacionālā parka centrā, mums jo īpaši jādomā par to, kā veicināt harmonisku un ilgtspējīgu attīstību. Bioreģiona izveide nešaubīgi veidos pašvaldību nākotnes redzējumu un pieeju klimata jautājumiem, tāpat tas var palīdzēt augt vietējai uzņēmējdarbībai un vairot tūrisma potenciālu reģionam,” tā Siguldas domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa.
Skaidrs, ka, vērojot, cik steidzīgi tiek izpumpēti dabas resursi visā pasaulē, piesārņota vide, ūdeņi, cik ļoti jūtamas klimata izmaiņas, sirdi silda doma, ka ir gana daudz ļaužu, kas iestājas, lai dzīve uz mūsu visu kopīgajām mājām, šīs planētas, būtu tāda, kas neiznīdē visu citu dzīvo. Bio reģions būtībā garantē, ka ir apgabals, kurā cilvēks var dzīvot ciešā saiknē ar dabu un tās elementiem, un citiem iemītniekiem mierpilnā sinerģijā.
Domāju, ikviens jau pašos pamatos cenšas iztikt bez ķīmiskajām piedevām gan pārtikā, gan kosmētikā, gan uzkopšanas līdzekļos un medikamentos – jebkur, kur iespējams. Tomēr jautājums, vai vienmēr tas izdodas. Skaidrs, ka ekoloģiskie pārtikas produkti vienmēr ir daudz dārgāki nekā tie, kas ar šādu nozīmīti uz iepakojuma nelepojas. Te rodas jautājums, vai dzīvošana šādā bio reģionā vai tā tuvumā arī kaut kādā veidā nesadārdzinās ikdienu tiem, kam tas pat liekas sirdij ļoti tuvs. Par to varēsim spriest tikai nākotnē, tomēr, raugoties uz šo reģionu izplatību Itālijā, ir skaidrs, ka tie var kļūt ļoti populāri arī citviet, ja vien cilvēkiem pietiks enerģijas un pacietības pacīnīties par sev apkārt esošās dabas neskartību un tīrību.
Šāds bio reģions noteikti arī dotu cerību, ka mūsu zelta vērtē esošie kokmateriāli, ko tik naski steidzam izcirst un pārdot uz ziemeļvalstīm, arī paliks dzīvi mežos un vairos pie mums tik bagātīgi atrodamo svaigo, tīro gaisu. Šos un citus jautājumus interesentiem noteikti būs iespēja uzdot idejas autoriem forumā, kas norisināsies pavisam drīz, oktobra izskaņā, starptautiskajā forumā “Misija – bioreģiona izveide Gaujas Nacionālajā parkā”, ko organizē Siguldas novada pašvaldība, Cēsu novada pašvaldība, biedrība “GreenFest”, Vidzemes plānošanas reģions un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs.
Pasākums būs veltīts pirmā bioreģiona izveidošanai Latvijā Gaujas Nacionālajā parkā, kā arī pieredzes gūšanai. Forumā pārstāvji no valsts, pašvaldību, nevalstiskajām un privātajām organizācijām, kā arī pieaicinātie ārvalstu eksperti iepazīstinās dalībniekus ar bioreģiona izveides kontekstu un nozīmīgumu, kā arī dalīsies ar praktiskiem piemēriem par bioreģionu darbību Eiropā un pasaulē. Pasākuma noslēgumā, apliecinot savu atbalstu kopīgiem spēkiem veidot bioreģionu Gaujas Nacionālā parka teritorijā, klātesošie būs aicināti parakstīt labās gribas memorandu.
Komentāri