Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Mākslīgais intelekts mūs ved.. uz kurieni?

Anna Kola
07:48
18.10.2023
24

Pēdējos mēnešos tie, kas lieto viedierīces un gūst informāciju avotos internetā, noteikti būs pamanījuši, ka liela uzmanība veltīta tēmām, kas saistītas ar mākslīgo intelektu un brīnumiem, ko tas spēj paveikt. Tiek radīti attēli, kuros pirmajā acumirklī šķiet redzami īsti cilvēki kādā skaistā vai necilākā vietā, tomēr nekas no redzamā nav pat tuvu realitātei – to visu radījis mākslīgais intelekts. Baisi.

No cilvēkiem, kas bieži uzturas ārvalstīs, dzirdu, ka daudzviet tiek krasi samazināts klientu apkalpojošo institūciju skaits, to­starp banku filiāles, jo gluži vienkārši viss, ko savulaik kāds bija pieradis nokārtot bankā uz vietas, tiek darīts elektroniski, izmantojot to pašu nu jau pieminēto mākslīgo intelektu. Ļoti daudzviet jau populāras un par normu kļuvušas pašapkalpošanās kases. Šur un tur arī Latvijā parādās ierīces, kas no uz kases virsmas uzlikto apģērbu vai citu preču kaudzītes sazin kādā tehnoloģiski brīnumainā veidā nolasa cenu zīmes, un uz ekrāna jau parādās informācija par visu iepirkuma groziņa saturu. Atliek vien pielikt maksājuma karti vai mobilo telefonu, un – čiks! – gatavs!

Iepirkšanās, klientu apkalpošana, nenoliedzami, ir ļoti ērta, ja visu var izdarīt, izmantojot vied­ierīci. Nav jādodas uz konkrētu vietu, jāstāv rindā un jāgaida – viss notiek ātri, bez sevišķas piepūles un nervu kairināšanas. Tomēr visam labajam, ko mākslīgais intelekts mums nes, ir sava baisā puse, un arī par to jau var dzirdēt nostāstus no citām valstīm. Piemēram, Lielbritānijā gandrīz jau vairs nav restorānu, kur cilvēku pienācīgi apkalpo viesmīlis. Jā, viesmīļi tur ir, bet, ieejot restorānā, viņi bezgala steidzīgi vien pamāj uz brīvu galdiņu un norāda uz lielo QR kodu galda malā. Ar tā starpniecību tad nu var gan apskatīt ēdienkarti, gan pasūtīt, gan samaksāt. Viesmīli redzat vien tik, cik viņš mudīgā solī atnes pasūtītā ēdiena šķīvi. Tā palēnām kļūst par normu.

Tas biedē, jo nozīmē – paliks arvien mazāk darbavietu, kur cilvēkiem būtu iespēja pelnīt. Jo vairāk robotizētu ietaišu, kas aizvieto reālo darbaspēku, jo, šķiet, bēdīgāka būs situācija ar sabiedrības vidusslāni un arī sociāli zemākiem slāņiem.

Pagājušajā nedēļā starp nejēdzīgajiem ziņu virsrakstiem, ar kādiem diemžēl ir pilnas populārās ziņu vietnes interneta vidē, parādījās virsraksts, ka kāds amerikāņu sporta žurnāls ir noslēdzis līgumu ar modeli, kuru radījis mākslīgais intelekts. Darba līgums ar kaut ko, kas pat neeksistē!

Šķiet, 21. gadsimts patiešām zeļ un plaukst no domas par visu mākslīgo, sākot ar ārējo izskatu, māksloti apgarotu iekšējo pasauli un beidzot ar šī raksta varoni – mākslīgo intelektu. Gana sarežģīta un pretrunīga arī situācija. Piemēram, daudz runājam, kā bērnus atraut no viedierīcēm, jo viņi reizumis pat vairs nedzīvo īstajā, taustāmajā realitātē, bet tajā pašā laikā arī skolu sistēma, protams, vēlas būt moderna, un viss notiek caur saziņu e-klasēs, Eliis un skolēnu mājasdarbiem izmanto vietnes soma.lv, uzdevumi.lv un citas.
Ja lūkojamies uz procesiem, kas notiek skolā, augstskolā, tālmācībā, pieaugušo izglītībā, tad teorētiski mākslīgais intelekts var aizvietot gandrīz vai 90% no mācību funkcijām. Speciālisti gan atgādina, ka, patērējot šo saturu, ir jābūt zināmām kompetencēm, radošai domāšanai, digitālai emocionālajai inteliģencei. Jāsaprot, ka vērtētājs ir bezdvēseliska mašīna, nevis skolotājs. Savukārt, lai radītu saturu un strādātu ar mākslīgā intelekta programmām jau augstākā līmenī, ir jāzina analītika, matemātika, programmēšana – tātad labā ziņa šajā visā ir tā, ka jauniešiem jāsteidz gūt izglītību un specializāciju šādās jomās, tad ir skaidrs, ka darbs un iespēja sevi nodrošināt nākotnē noteikti būs!

Kādā ārvalstu medija rakstā nesen lasīju, ka Skandināvijā uzskata – mūsdienu jaunieši jau piedzimst ar digitālo gēnu, tāpēc sākumā vajadzētu attīstīt viņos cilvēciskās vērtības un tikai pēc tam tās apaudzēt ar tehnoloģijām. Un tam ir jāpiekrīt, jo bērni un jaunieši mūsdienās teju instinktīvi zina, kā izmantot vienu vai otru tehnoloģiju, bet zūd citi ieradumi, kas iepriekšējām paaudzēm šķita pašsaprotami.

Taisnība skandināviem. Šīs nedēļas sākumā Latvijas skolas saņēma draudu vēstules par terorismu – baiļu sajūta, neziņa, neizpratne par to pārņēma lielu daļu Latvijas. Un arī tas jau tagad tiek klasificēts kā kiberuzbrukums. Ko darīsim, kad lielāku kontroli sāksim nodot mākslīgajam intelektam un visam, kas ar to saistīts? Patiešām satraucoši, uz kurieni mūs vedīs nākotne, lai arī cik patīkami un vērtīgi nebūtu neskaitāmie tehnoloģiju brīnumi, kas atvieglo sadzīviskās, darba, finanšu, sociālās un pat mājas soļa lietas.

Tāpēc visi, kas lietojam internetu, reģistrējam kontus dažādās platformās, paturēsim prātā –mūsu darbības jau tagad tiek fiksētas. Ik brīdi tiek izstrādāti jauni algoritmi, uz kuru pamata tas pats mākslīgais intelekts piemeklē atbilstošas, tieši tajā brīdī mums aktuālas reklāmas, attēlus, ierakstus sociālajos tīklos un citus nieciņus.

Reizēm šķiet kā likteņa pirksts – es kaut ko nodomāju, pateicu kādam pa telefonu, un, re, – te jau man acu priekšā parādās kāds simbolisks citāts vai apcerīga fotogrāfija! Tas nav liktenis, bet gan neredzamā, visas pasaules kontrolējošā datora smadzeņu jauda.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi