Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Tauta, kas dzer

Iveta Rozentāle
07:18
09.11.2023
42

Labi zinām, ka alkohola patēriņš Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā, tāpēc skaisto epitetu vietā, ka latvieši ir tauta, kas dzied un dejo, mēdzam saņemt apzīmējumu – tauta, kas dzer.

Latvija gan maziem solīšiem cenšas situāciju mainīt. Piemēram, ja savulaik stiprā alkohola reklāmas plašsaziņas līdzekļos bija norma, tad nu kādu laiku tās ir aizliegtas, tāpat kā alkoholiskos dzērienus nedrīkst reklamēt vidē. TV vēl varam redzēt vilinošās alus un vīna reklāmas, laiku pa laikam izskan ierosinājumi aizliegt arī tās.

Pasaules veselības organizācija (PVO) norādījusi, ka galvenie iemesli, kas palīdz mazināt alkohola patēriņu, ir cena, pieejamība un reklāma. Par reklāmu viss skaidrs, arī cena laiku pa laikam līdz ar akcīzes nodokļa palielināšanu pieaug. Tagad tiek risināts arī viens no pieejamības aspektiem, proti, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā šonedēļ atbalstīja grozījumus, kas paredz, ka alkoholu būs aizliegts pārdot cilvēkiem, kas jaunāki par 20 gadiem. Tam gan pagaidām ir tikai komisijas atbalsts. Tāpat vairāki Saeimas deputāti iesnieguši priekšlikumus par alkohola tirgošanas laika samazināšanu. Cik saprotu, šobrīd netiek izskatīts jautājums par alkohola tirgošanas ierobežošanu kopumā. Taču te ir plašas iespējas. Piemēram, man līdz ar daudziem citiem ir jautājums, vai alkoholiskie dzērieni jāpārdod degvielas uzpildes stacijā. Vēl jo vairāk ņemot vērā, ka tos var iegādāties jebkurā pārtikas veikalā. Ir valstis, kur alkoholu var iegādāties tikai specializētajās tirdzniecības vietās.

Kā labo piemēru Saeimā piesauca arī Lietuvu, kur ir spēkā aizliegums alkoholu pārdot cilvēkiem, kas jaunāki par 20 gadiem. Statistika liecina, ka kopš aizliegumu ieviešanas grādīgo dzērienu patēriņš būtiski samazinājies – pat par diviem litriem 100% alkohola uz vienu iedzīvotāju no 15 gadu vecuma. Saeimas deputāte Mairita Lūse pauda, ka būs gadījumi, kad jaunieši nelegāli iegādājas alkoholu, bet Lietuvas piemērs esot parādījis – alkohola patēriņš konkrētā vecuma grupā samazinājies. Pašiem lietuviešiem šajā jautājumā viedokļi dalās, jo novērojumi rāda, ka jaunieši, samazinot alkohola patēriņu, palielina aizraušanos ar narkotikām. Un tāpat tie, kuri vēlas, atrod veidu, kā tikt pie stiprajiem dzērieniem. Te jāpiemin Rīgas Stradiņa universitātes docētājas Lauras Isajevas atzīmētais PVO pētījums, kurā izvērtēts, ka, paaugstinot alkohola cenas par 10%, tas visvairāk ietekmē tieši tos iedzīvotājus, kuri alkoholu patērē mēreni, jo šie cilvēki tad to dara vēl mazāk. Savukārt alkohola pārlieku lielus mīļotājus tāda situācija ietekmē vismazāk. Speciālisti gan arī norāda uz tendenci: jo vēlāk cilvēks sāk lietot alkoholu, jo mazāka ir iespējamība, ka viņš kļūs par alkohola atkarīgo. Latvijā šobrīd vidusskolas pēdējo klašu audzēkņi brīvi var nopirkt alkoholu un visdrīzāk arī nereti padalās ar to arī ar saviem nepilngadīgajiem draugiem.

Lietuva līdz ar ieviestajiem ierobežojumiem uzrāda arī pozitīvus rādītājus sabiedrības veselībā, jo samazinājies gan no alkohola atkarīgo skaits, gan mazāk aknu slimnieku, tāpat arī nāves gadījumu, ko izraisījusi alkohola lietošana. Jāteic, Latvijā negadījumi, kuros klātesošs alkohols, arī ir skaudri un lielos skaitļos mērāmi – gan satiksmes negadījumi, gan noslīkšana, esot reibumā. Arī vardarbība ģimenē bieži saistīta ar alkohola lietošanu.

Savukārt deputātes Ramonas Petravičas teiktais par pretrunu starp vecumu, kad drīkst iegādāties alkoholu, un to, kad drīkst slēgt laulību (attiecīgi 20 un 18 gadi), paceļot šampanieša glāzi, manuprāt, sasaucas ar visbūtiskāko alkohola patēriņa iemeslu – tā lietošanas paradumiem un kultūru. Un tie ir daudz būtiskāk ietekmējoši nekā cena, pieejamība un reklāma. Cik daudzās mājās svētki nav iedomājami bez alkohola, cik daudzi kultūras un saviesīgi pasākumi nav iedomājami bez alkohola! Un cik kinofilmu, seriālu nav bez tā iedomājami?

Man šķiet, tas ir līdzīgi kā ar viedierīču lietošanu. Sabiedrība vēlas, lai bērni un jaunieši tās lieto mazāk, bet lielākā daļa pieaugušo tās izmanto diendienā – darbā, mājās, atpūšoties. Tāpat arī svētkos – nereti tieši pieaugušie ir tie, kas mudina jaunieti paņemt pirmo vīna vai šampanieša glāzi, jo ir taču jau pietiekami liels.

Ir labi, ka valsts meklē risinājumus, kā ierobežot alkohola patēriņu, īpaši jauniešu vidū, tomēr tam ir un būs daudz mazāks efekts, ja sabiedrībā dzīve bez alkohola nebūs iedomājama. Protams, tādēļ, ka alkohola lietošana Latvijā ir milzīga problēma, visiem nav jākļūst par atturībniekiem, bet par to, kādu piemēru katrs rādām jauniešiem, ir vērts aizdomāties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
21

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi