Vasarā piebaldzēnus ceļi vedīs uz Vecpiebalgu. 14. Piebalgas novada svētkiem.
Tajos vecpiebaldzēni godā cels savu kultūras namu, kuram šogad 120 gadi. Pēdējos gados tas piedzīvojis atjaunotni. Nomainīts jumts, logi, durvis, apkures sistēma, sakārtots sanitārais mezgls, izremontēta mazā zāle. Vēl atlikuši nelieli darbi lielajā zālē, kā arī apkārtnes apzaļumošana. Kultūras nama renovācijā ieguldīti vairāk nekā 50 tūkstoši latu, gan pašvaldības, gan valsts līdzekļu.
“Kad ciemiņus gaida, tad taču pošas. Tiesa, nekas speciāls tieši svētkiem posts netiek, darām to, kas ikdienā nepieciešams”, saka pagasta padomes priekšsēdētājs Voldemārs Cīrulis un turpina: “No
lielākiem darbiem, ko pašvaldība gribētu paveikt līdz novada svētkiem – ierīkot gājēju celiņu. Pērn maijā iesniedzām projektu, lai piesaistītu ERAF naudu, šogad februārī saņēmām atbildi, ka projekts pieņemts. Gaidām, kad būs nauda, bet ar katru dienu cenas aug. Arī strādniekus uzreiz neatradīs. Vai pagūsim, vēl grūti paredzēt.”
Jau vairākkārt kopā nākuši visu deviņu Piebalgas pagastu pārstāvji, lai spriestu, kādi šogad būs svētki Vecpiebalgā. ”Tā kā mūsu kultūras namam nozīmīga gadskārta, arī pārējos pagastus aicinām iepazīstināt ar savām kultūras dzīvē nozīmīgām vietām. Kultūras namā būs visu veidota izstāde, top arī kopīgs uzvedums, kurā piedalīsies visu pagastu pārstāvji,” stāsta kultūras nama vadītāja Zigrīda Ruicēna. Bet svētki Vecpiebalgā sāksies jau iepriekšējā dienā, kad te notiks starptautiskais vērpjamo ratiņu simpozijs, kurā aicināti piedalīties arī interesenti no citiem pagastiem. “Svētkos būs katra pagasta saimnieču prezentācija, kur varēs nogaršot tieši viņu īpašos cienastus, protams, būs gadatirgus, izstādes,” stāsta Zigrīda Ruicēna.
Novada svētkiem īpaši gatavojas pagasta audējas. Ar audējas Dagnijas Kupčes padomu top seši pieaugušo un divi bērnu tautastērpi. “Cēsu 800 gades izstādē pašvaldības vadītājs Voldemārs Cīrulis ierosināja, ka Vecpiebalgai vajag savu tautas tērpu kolekciju,” stāsta Dagnija Kupče. Tika iesniegts projekts Kultūrkapitāla fondā, saņemts daļējs finansiāls atbalsts. “Tērpi top pēc 19.gadsimta paraugiem, tos apstiprinājusi arī Vēstures muzeja speciāliste Ilze Ziņģīte un etnogrāfe Aija Jansone. Meklējām muzeju fondos, literatūrā, kādi tad izskatījās piebaldzēni. Būs ne tikai tērpi, varēs apskatīt piebaldzēnu ikdienā – mugurā kumpaiņi, zābaki kājās, galvā balta, pelēka un melna ratene, sievām balts aitādas kažociņš, pērļu josta, ap pleciem lielais lakats,” stāsta Dagnija Kupče.
Audēja Benita Zvejniece atzīst, ka jāpaveic patiešām liels darbs. Astoņas audējas tajā iesaistījušās ar prieku un atbildību. Svētkos tērpus vērtēt ieradīsies komisija, lai izlemtu, vai tie izstādāmi Dziesmu svētku izstādē.
Tautas tērpi būs apskatāmi novada svētkos, tie būs pašvaldības īpašums.
Novada svētkiem gatavojas arī Piebalgas baznīcu draudzes. Vecpiebalgas dievnamā katra iekārtos vizuālo stendu, lai ikviens gūtu informāciju par draudzes dzīvi.
“Esam ceļā uz svētkiem. Ne par visu var stāstīt. Gribam, lai tie paliek atmiņā katram, kurš atbrauks uz Vecpiebalgu,” saka Zigrīda Ruicēna.
Komentāri