No 25.septembra līdz 9.oktobrim Valkas novada Centrālajā bibliotēkā būs aplūkojama Velgas Kriles darbu izstāde/prezentācija „Mūsu dzejas Pelnrušķīte – Velga Krile”.
Latvijā septembris ir dzejas dienu mēnesis – septembrī dzimis gan latviešu izcilais dzejnieks Rainis, gan arī Valkas novadniece Velga Krile. Šogad, 27.septembrī dzejniece svinētu savu 65.dzimšanas dienu. Taču viņas mūžs jau iespiests starp diviem skaitļiem – 1945.-1991. – īss un smags mūžs, bet piebērts ar spožiem dzejoļiem kā zars ar āboliem rudenī. Imants Auziņš Velgu Krili nodēvējis par „mūsu dzejas Pelnrušķīti”. Viņa nav „spīdējusi” ballēs, saietos, konferencēs, nav saņēmusi ziedu klēpjus Dzejas dienās, viņas dzīve ritējusi tēva mājās Valkas pagasta „Strautiņos”. Tas, ka dzejnieces dzīve bijusi grūta un tās augstākā nots bijusi vientulība, nemazina viņas gara dzīves intensitāti. „Velga Krile bija no tām dzejniecēm, kurai dzejas vārds ir viss – gan elpa, gan ausma, gan miegs,” rakstījis dzejnieks Edvīns Raups. Vairāku Velgas grāmatu redaktore Elza Grīnberga atzinusi, ka savā darbā ir sastapusies tikai ar trim dzejniekiem, kuriem dzeja ir dzīvesveids: Ojārs Vācietis, Egils Plaudis un Velga Krile. Literatūrvēsturnieks un žurnālists Arno Jundze 2005.gadā rakstījis: „Viens no lielākajiem dzejas dienu notikumiem, kas realizējies taustāmā un paliekošā rezultātā – grāmatā, ir dzejnieces Velgas Kriles mīlas lirikas krājums “Skrien sarkans jaguārs”. Skaista, eleganta un nenovērtēta – V.Kriles dzeja ir latviešu lirikas klusā pērle.”
Pieminot dzejnieci, Valkas bibliotēkā apskatāma Velgas Kriles darbu izstāde – sākot ar pirmo publikāciju 1959.gada laikrakstā „Darba Karogs” un pirmo dzejoļu krājumu „Dzeltenās palodzes” 1966.gadā līdz pat pagaidām pēdējam, 2007.gadā izdotajam krājumam „Ugunspuķe, aizmirstība”. Izstādē varēs iepazīties arī ar publikācijām laikrakstos un žurnālos, kas veltīti Velgas Kriles dzīvei un dzejai. Bibliotēkas veidotajā prezentācijā – dzejnieces rakstītās rindas, piemiņas vārdi viņai, kā arī Velgas dzīve fotoattēlos. Amanda Aizpuriete raksta: „Neatstājiet dzejnieces durvis aizvērtas, nāciet pie viņas dzejoļiem, nāciet uz viņas dzīvi.”
Ieeja bez maksas.
Komentāri