28.oktobrī plkst. 19 Valmieras Kultūras centrā notiks koncerts „Šopēna laikmeta klavieru šovs”, kurā uzstāsies Viviana Sofroņicka. Pirmoreiz Latvijā klausītājiem būs iespēja redzēt un dzirdēt vēsturisku instrumentu kopijas (Pola Maknaltija darbīca). Programmā skanēs tādu ievērojamu komponistu skaņdarbi kā Bahs, Mocarts, Bēthovens, Šūberts, Mendelsons un Šopēns.
Klausītāji parasti nedomā par to, uz kādām klavierēm savus skaņdarbus ir spēlējuši Mocarts vai Bēthovens, Šūberts vai Šopēns. Savukārt pianisti par to domā vienmēr, taču vien retajam tiešām ir nācies spēlēt vēsturiskos instrumentus. Radīt aizgājušā laikmeta skaņu tēlu ar mūsdienu klavierēm nav viegli, jo tās ir daudz skanīgākas un asākas salīdzinājumā ar to 18. un 19. gadsimta senčiem.
Viviana Sofroņicka saka: “Iedomājieties klasiskā baleta dejotājus, kuri dejo armijas zābakos! Ja pianists nerūpējas par skaņas kvalitāti, tad no viņa pirkstiem bieži vien izlec “balerīna zābakos”.” Visu savu radošo mūžu Viviana pierāda, cik svarīgi ir, lai skaņdarbs un instruments atbilstu viens otram un spētu izteikt
laikmeta garu un mūzikas jēgu.
Viviana Sofroņicka uzaugusi apbrīnojamā ģimenē: viņas tēvs ir ģeniālais krievu pianists Vladimirs Sofroņickis. Viņa absolvējusi Maskavas konservatoriju, studējusi seno mūziku Oberlinā (ASV) un Hāgā (Holande) un ir diplomēta izpildītāja uz vēsturiskiem instrumentiem. Uzstājusies vairākos prestižos festivālos un konkursos. Māksliniece vada meistarklases un lasa lekcijas, kā arī uzstājas radioraidījumos Eiropā un Amerikā.
Viņa ir izsmalcināta kolekcionāre, taču savu vēsturisko klavesīnu un klavieru (rekonstruēti oriģināli un precīzas kopijas no Pola Maknaltija darbnīcas) kolekciju viņa netur zem pūra, bet demonstrē visai pasaulei. Uz Latviju Viviana atvedīs četru klavieru kopijas: „J. A. Stein” (1788.), „A. Walter and sohn” (1805.), „C. Graf” (1819.) un arī „J. Pleyel” (1830.), kas bija Šopēna iemīļotās klavieres, jo ar „Pleyel” klavieru oriģināliem tika pirmatskaņoti daudzi komponista skaņdarbi. Koncerta apmeklētājiem būs iespēja iepazīt arī pašu Polu Maknaltiju — meistaru brīnumdari, kurš skaņās spēj atdzīvināt pagātni.
Komentāri