Līdz 28.februārim Valkas novada Centrālās bibliotēkas pieaugušo lasītavā aplūkojama izstāde „Ungārija – ES prezidējošā valsts”.
1.janvārī par Eiropas Savienības (ES) prezidējošo valsti kļuva Ungārija. Izstāde „UNGĀRIJA – ES prezidējošā valsts” piedāvā dažādus faktus, rakstus un grāmatas par šo valsti. Iespējams lasīt par Ungārijas valsts vēsturi, par valsts dzelzs priekškara krišanu. Ungārijas vēsture ir samērā līdzīga Latvijas vēsturei, jo abas valstis ilgus gadus bija Padomju Savienības pakļautībā. Ungārija, tāpat kā Latvija, ir saņēmusi Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) finanšu atbalstu. Turklāt izrādās, ka process ap krīzes patiesajiem apmēriem, kā arī slepenība ap saņemamo palīdzību gan Latvijā, gan Ungārijā ir līdzīga. Laikrakstā Diena 2010.gada 22.decembrī ievietots raksts: Ungārijas valdība tiek kritizēta par varas „putinizāciju”. Starp citu, Ungārija ir tā, kas mācīja Latviju, ka pasaulē arī bez SVF pietiekot aizdevēju un arī pati ir metusi izaicinājumu SVF. Kas Ungārijai ļāva sekmīgi pretoties krīzei, kādā rakstā stāsta Ungārijas vēstnieks Latvijā, ekonomikas zinātņu doktors Ištvāns Mohāči. Par galveno finanšu krīzes izraisītāju Ungārijā tiek uzskatīts valsts centrālās bankas vadītājs Andrass Simors.
Noziedzības un bezdarba pieaugums, kā arī vispārējā ekonomikas stāvokļa pasliktināšanās radīja etniskā konflikta pastiprināšanos, ir notikuši vairāki uzbrukumi čigānu minoritātei. Lasāms arī neliels ieskats Solvitas Āboltiņas pārrunā ar Ungārijas vēstnieku, kurš bija ieradies Latvijā iepazīšanās vizītē. Kopš 2005.gada Ungārijas pilsētai Kiškunhalašai uzsākusies draudzīga sadarbība ar Aizkraukli. Nelielā pilsētiņa Kiškunhalaša ir slavena ar to, ka tur atrodas mežģīņu muzejs. 2009.gadā uz 10.Starptautisko mežģīņu festivālu bija devušās arī Tautas lietišķās mākslas studijas „Saulīte” dāmas no Valkas.
No izstādē izliktajiem rakstiem ir iespējams iepazīties ar Ungārijas skaistākajām un slavenākajām vietām. Par savas valsts vienu no skaistākajām pilsētām ungāri uzskata Kēsegu. Viņi šo pilsētu dēvē par „Greznumlietu lādīti”. Visticamāk, šāds epitets radies no Kēsegas neieņemamā akmens cietokšņa, kas ir kā atmiņa no Turku karu laikiem un dažādu neparastu muzeju dēļ. Savukārt pilsēta Egera tiek dēvēta par Ungārijas vīna cietoksni. Daiļās Sievietes ielejā ir iespējams nobaudīt izslavētos Egeras vīnus. Smalkākos arhitektūras pieminekļus var iepazīt Kesthejā (Rietumungārijas pilsētā, Balatona ezera ziemeļrietumu piekrastē). Tur var arī labi atpūsties un izbaudīt peldes Balatona ezerā (ungāru lepnums) vai termālo ūdeņu baseinos. Šajos baseinos ieteicams uzturēties 20 – 30 minūtes, taču Ungārijā reti kurš baseinu pamet ātrāk par divām stundām. Viens no Ungārijas lepnākajiem kūrortiem ir Balatonfīreda, kas tūristus pievelk kā magnēts. Apbrīnot „ungāru jūru”, baudīt šīs lepnās tautas neviltoto viesmīlību un nacionālās virtuves meistarstiķus, kā arī ārstēt nopietnas sirds un asinsvadu saslimšanas Ungārijā ierodas ļoti daudz cilvēku.
Komentāri