Patlaban aktīvākie mājokļa kredīta ņēmēji ir “jaunie profesionāļi” – cilvēki vecumā no 26 līdz 31 gadam pārsvarā ar augstāko izglītību, kuri nostiprinājušies savās darba sfērās un turpina attīstīties profesionāli, liecina AS “Swedbank” apkopotie dati par mājokļa kredīta ņēmējiem šā gada pirmajā pusē.
Vairumā gadījumu viņi izmanto kredītu pirmā mājokļa iegādei, lielākoties izvēloties dzīvokli jaunajā projektā, specprojektā vai privātmāju.
No šogad noslēgtajiem darījumiem par kredītu mājokļa iegādei 37% gadījumu kredītu ņēmuši iedzīvotāji vecumā no 26 līdz 31 gadam, salīdzinot ar 31% pirms gada. Otra aktīvākā kredītņēmēju grupa ir klienti vecumā no 41 līdz 50 gadiem, kas veido 19% no mājokļa kredīta ņēmēju īpatsvara.
No visiem mājokļiem, kas gada pirmajā pusē iegādāti ar “Swedbank” finansējumu, 81% ir dzīvokļi, savukārt 19% ir privātmājas. Šogad ir ievērojami pieaudzis ar kredīta palīdzību finansēto privātmāju pirkumu skaits, tostarp ārpus Rīgas un Pierīgā, informēja bankā.
Arvien izteiktāka kļūst tendence, ka dzīvokļus visbiežāk pērk Rīgā, bet privātmājas – ārpus galvaspilsētas. 68% iegādāto dzīvokļu atrodas Rīgā, savukārt 89% privātmāju – ārpus Rīgas. Pērn šie rādītāji bija attiecīgi 60% un 85%.
Šogad četri no pieciem ar kredīta palīdzību iegādātajiem dzīvokļiem ir platībā no 35 līdz 80 kvadrātmetriem, savukārt privātmāju tirgū dominē mājas platībā līdz 200 kvadrātmetriem. “Tas liecina, ka iedzīvotāji izmanto kredīta piedāvātās iespējas iegādāties savām vajadzībām atbilstošu mājokli. Vienlaikus lēmumi tiek pieņemti racionāli un atbildīgi, izvērtējot kredītsaistību attiecību pret ienākumiem,” komentē “Swedbank” Privātpersonu finansēšanas daļas vadītājs Dzintars Kalniņš.
“Swedbank” veikta aptauja rāda, ka māja ir sapņu mājoklis lielākai daļai iedzīvotāju. Ja būtu nepieciešamība un brīvi pieejami līdzekļi, 33% Latvijas iedzīvotāju labprāt iegādātos māju Rīgā vai Pierīgā. 23% gadījumu izvēle būtu māja mazpilsētā, bet 16% gadījumu – laukos. 13% iegādātos dzīvokli Rīgas centrā. Māju Rīgā vai dzīvokli Rīgas centrā biežāk vēlētos iedzīvotāji vecumā no 20-39 gadiem, savukārt respondenti virs 40 gadiem dotu priekšroku mājai laukos.
No 9% respondentu, kuri vēlētos iegādāties dzīvokli kādā no Rīgas mikrorajoniem, katrs trešais vēlētos īpašumu Purvciemā, bet katrs piektais – Imantā vai Pļavniekos.
Jautāti, kurā vietā viņi vislabprātāk iegādātos privātmāju, 45% respondentu norādījuši Rīgu, 32% Jūrmalu, bet 27% – Mārupi. Vīrieši biežāk vēlētos dzīvot Mārupē un Rīgā, tikmēr sievietes labprātāk iegādātos māju Jūrmalā.
“Swedbank” iedzīvotāju aptauja veikta šā gada jūlijā sadarbībā ar “Snapshots”, aptaujājot gandrīz 1000 respondentus vecumā no 15-74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku rajonos.
NOZARE.LV
Komentāri