Sestdiena, 15. marts
Vārda dienas: Amilda, Amalda, Imalda

Vissvarīgākais ir skaistums, sajūta, ko darbs rada

Anna Kola
00:00
26.11.2023
15
Arta 2

Vēl pavisam neilgu laiku Cēsu Centrālajā bibliotēkā skatāma Artas Ozoliņas darbu izstāde. Tur apskatāmā keramika ir ļoti īpaša, darbi iedvesmojoši un viegli, it kā gaistoši.

– Jūs esat ventspilniece, tomēr darbi skatāmi Cēsīs. Varbūt ir kāda saistība ar šo pusi?

– Cēsis man ir ļoti mīļas, tas ir vairāku iemeslu dēļ. Viens – pilsēta ir ļoti skaista, ar skaistuma sajūtu. Pirms dažiem gadiem piedalījos arī “Art Cēsis” plenēros. Tāpat Cēsīs ir daži draugi, un mēs ar vīru Kristu laulājāmies tieši Cēsīs.

– Vai viegli būt keramiķim mūsdienu pasaulē, kur, šķiet, vis­ejošākā prece ir tā, kas tiek ražota masveidā, ātri un daudz?

– Jāsaka, ir liels prieks , ka ir cilvēki, kuri novērtē mūsu roku darbu un no katra nolasa plūstam ko smalkāku. Ikviens patiešām ir izlolots ar rūpēm, uzmanību.
Cilvēki ir tik dažādi!Vienmēr būs tie, kam pietiks ar masveida, rūpnieciski ražotajiem traukiem. Tomēr domāju, ja cilvēks iet pa savu sirds ceļu, pasauli redz daudz plašāk. Tāpēc teikšu, ka ir viegli būt par keramiķi mūsdienās – mēs radām skaisto. Un bija, ir un būs cilvēki, kas arvien to novērtēs!

– Pastāstiet mazliet par sevi – no kuras puses nākat, kā ceļš aizvedis līdz keramikai?

– Mūsu ģimenes sirds pieder Ovīšiem, maziņam piejūras ciematam Ventspils apkaimē. Turp arī drīzumā plānojam pārcelties. Izglītība mums abiem ar vīru Kristu nav nemaz saistīta ar keramiku: esmu pabeigusi Rīgas Mākslas vidusskolas Tekstil­mākslas nodaļu, pēc tam Mākslas akadēmijas glezniecības katedras bakalaura programmu. Bērnībā arī apmeklēju mākslas skolu, tas tāds pats pamatiņš. Krists studēja biznesa vadību Vidzemes Aaugs­t­skolā. Keramika gan visu laiku man bijusi blakus. Mana vecmāmiņa no tēta puses vadīja keramikas pulciņu Ugālē, arī tētis jaunībā taisīja tādas humoristiskas glezniņas no māla. Savukārt Krists apguva Latgales melno, svēpēto keramiku, izkopa tehniku pie skolotāja Ēvalda Vasiļevska. Patie­sībā arī ar vīru Kristu pirmoreiz satikāmies tieši Vasiļevska vadītajā māla darbnīcā Rīgā, kur mani bija paaicinājusi draudzene. Tā mūsu keramikas radīšanas lieta palēnām izauga. Krists visu laiku strādāja ar melno keramiku, es pamazām arī sāku tam pieslēgties.

– Jūs stāstāt par melno keramiku, bet, aplūkojot darbus jūsu mājaslapā, dominē porcelāna darinājumi.

– Jā, strādājot ar melno mālu, izdomājām, ka jāpamēģina baltais porcelāns, akmensmasa, glazēšana. Tas bija pirms trim gadiem, bet tagad atceroties, šķiet, laiks paskrējis nemanot. Ceļš līdz porcelānam bija ļoti dabisks, organisks. Paši mācījāmies, tikai darot. Protams, nevar noliegt, ka mums ir lieliski draugi keramiķi, kuriem jautājām padomu, un to darām joprojām, kad vien rodas kādas neskaidrības.

Laikam gribu uzsvērt, ka darbs ar porcelānu izdevās tik dabiski tieši tādēļ, ka mūs tas ieinteresēja un bija vēlme pamēģināt. Vienī­gais, ko no tā biju mēģinājusi iepriekš, bija virsglazūras gleznošana kā “C” izvēles priekšmets akadēmijā. Patiesībā tuvākajā nākotnē ceru atsākt vairāk gleznot uz audekla ar eļļu, vairāk pievērsties glezniecībai, jo tā man ir tuvāka, par spīti tam, ka šobrīd esam keramikas posmā. To gan ļoti izbaudu.

Tagad, tuvojoties Ziemas­svēt­kiem, ir aktīvs režīms, uz visiem lielākajiem svētkiem allaž ir vairāk darba, bet Ziemas­svētkiem ­sākām gatavoties jau oktobrī. Keramika ir lēns process – vairāki dedzinājumi, vislaikietilpīgākais ir apgleznošanas posms – tas gan arī visbaudpilnākais. Piemē­ram, gleznojot šķīvjus, kuri skatāmi Cēsu izstādē, pilnīgi izzuda sajūta, ka gleznoju porcelānu. Darba gaitā parādījās tas gleznošanai raksturīgais plūdums, tāda pazušana mirklī, kas vienmēr mani piemeklē, kad gleznoju uz audekla. Darbs ar keramiku gan prasa daudz lielāku koncentrēšanos.

– Tātad visi darbi ir jūsu un vīra kopīgs veikums no sākuma līdz galam?

– Jā, viss simtprocentīgi ir mūsu roku darbs. No veidojama porcelāna uztaisu šķīvjus, tad tie žūst, pēc tam tos liek pirmajā dedzinājumā, kuru sauc par “biskvītu”: trauks tiek izdedzināts līdz 900 grādiem, tad šķīvis kļūst izturīgāks, bet vēl tomēr uzsūc krāsu. Tieši šajā posmā arī gleznoju, un to sauc par zemglazūras gleznojumu. Kad šķīvji apgleznoti, tos glazē, un to dara Krists. Kad darbi noglazēti, tad atkal liek krāsnī, bet karstākā temperatūrā, ap 1200 grādiem. Šajā posmā gleznojums sakūst ar porcelānu. Ja ir vēlme pēc kāda zelta akcenta, tad būtu jāveic vēl trešais dedzin­ā­jums. Pieļauju, ka izklausās haotiski, bet to stāstu vismaz virspusējam ieskatam – process ir ļoti lēns, katrs solis laikietilpīgs.

– Kas iedvesmo, kā rodas idejas tēliem? Skatos, ka daudzos darbos ir dabas tēma.

– Iedvesma jau atrodama visapkārt, bet visvairāk tās tomēr ir mājās. Ovīši, mežs, jūra, viss, kas notiek apkārt, sajūtas, emocijas, pārdzīvojumi. Tad mēģinu to pārnest, reflektēties, reizēm kādu konkrētu stāstu vai skatu pārnesu darbā. Bet vissvarīgākais ir skaistums, sajūta, ko dod padarītais. Dažreiz darbiem ir kāda dziļāka nozīme, dažkārt tie top, nemaz nedomājot, vien pamanot skaistu ainavu. Patiesībā jau ļoti dažādi – kopīgais gan visam ir tas, ka ir vēlme radīt skaisto.

– Vai atliek arī brīvs laiks? Un kas tajā aizrauj?

– Kas ir brīvais laiks, kas tas tāds ir? (Smejas.) Ikdiena griežas tādos neiedomājamos ātrumos – darbi, ģimene.. Mūsmājās tiešām ir ļoti uzstājīgi, mērķtiecīgi jāieplāno brīvbrīdis, jo, strādājot no mājām, ikdienas balanss var par daudz sasvērties uz darba svara kausiem. Man šai ziņā ļoti palīdz dēliņš Jurģis. Visi mēģinām ik pa laikam izrauties uz kādu kopīgu pastaigu, garāku pārgājienu, vienkārši aizmukt prom no darbiem, jo mājās – tur tie ir, degungalā. Kristam tuva kanoe laivošana, es savukārt atslodzes dienās braucu pie viskolosālākā zirga uz pasaules – Miervalža. Viņš ir mans terapeits. Tajās dienās patiešām aizmirstos un atslēdzos no ikdienas.

– Tuvojas Ziemassvētki, visskaistākais un sirdssiltākais gada laiks. Ar ko jums tas īpašs – Advente un paši svētki?

– Kā jau lielākajam vairumam radošo cilvēku svētki ir intensīvs darba laiks, mums ir aktīvs periods līdz decembra vidum. Ziema man ļoti patīk. Mūsu ģimenē ir tradīcijas, lai gan jāsaka, ka kopumā jau tās ir tādas pašas kā visiem – ierastās Ziemas­svētku paražas. Ar Jurģi vienmēr ejam uz mežu, viņš izvēlas eglīti. To vienmēr darām laikus, izrotājam, protams, atzīmējam arī Ziemas saulgriežus. Mums ģimenē ir tradīcija izlozēt vienu cilvēku, kam katrs sarūpējam dāvanu – savu “dāvanu draudziņu”. Tad nav jāsatraucas par dāvanu gādāšanu visiem, bet ir iespēja īpaši piedomāt pie šīs vienas. Visas dāvanas ģimenē mēģinām darināt rokām, cenšamies nepirkt. Tas ir tik interesanti, kad Ziemassvētku vakarā uzzinām, kurš ir kura “slepenais dāvanu draudziņš”!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Arī sociālajam darbam svarīgas jaunas šķautnes

00:00
15.03.2025
14

Mācību ciklā “Kā radīt inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” valsts un pašvaldību darbinieki, nevalstisko organizāciju pārstāvji, komersanti un sociālie uzņēmēji padziļina zināšanas un iemaņas inovatīvu sociālo pakalpojumu radīšanai un attīstīšanai. Mācību cikla, ko organizē Sabiedrības integrācijas fonds (SIF), otrais seminārs notika Cēsīs. Mūspuses sociālās jomas pārstāvji atzīst, ka tā bija lieliska iespēja gūt papildu zināšanas, kā […]

Ja dara paši, tad ir arī atbalsts

00:00
14.03.2025
59

Pagastu uzņēmēji spriež par sadarbību ar pašvaldību Gada sākumā Smiltenes pašvaldība novada pagastos aicina uzņēmējus, lai iepazīstinātu ar aktualitātēm un atbalsta iespējām uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai. Raunā pulcējās gan raunēnieši, gan drustēnieši. Pašvaldības izpilddirektora vietniece Evija Zurģe un Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājas vietnieks uzņēmējdarbības jautājumos Modris Apsītis pastāstīja par uzņēmējdarbības ideju konkursu “Atgriezies Smiltenes […]

Pateicība par Zemessardzes popularizēšanu

00:00
12.03.2025
52

Laikraksts “Druva” saņēmis Aizsardzības ministrijas pateicību nominācijā “Zemessardzes popularizētājs”. Svinīgajā pasākumā, kurā Aizsardzības ministrija godināja uzņēmumus, pašvaldības, izglītības iestādes, sabiedriskās organizācijas un citus Zemessardzes atbalstītājus, pasniedza 73 pateicības rakstus un deviņus Goda rakstus dažādās kategorijās. Aizsardzības ministrs Andris Sprūds uzrunā svētku dalībniekiem uzsvēra Zemessardzes nozīmīgo lomu Latvijas bruņoto spēku struktūrā un katra zemessarga devumu nacionālās […]

Cēsu autoostā mainīta autobusu pieturu atrašanās

14:42
11.03.2025
210

No vakardienas, 10.marta, Cēsu autoostā mainīta sabiedriskā transporta organizācija, arī autobusu iekāpšanas un izkāpšanas platformu atrašanās vietas, informē Cēsu novada pašvaldība. Izmaiņas saistītas ar plānoto Stacijas laukuma un tam pieguļošo ielu rekonstrukciju. Pasažierus aicina pārliecināties par sava reisa platformas numuru un tās atrašanās vietu. Izmaiņas skar Rīgas un Lim­bažu virziena autobusus, kam pieturvieta būs pie […]

Vācijas rotariešu palīdzība pie ukraiņiem nonāk ar mūspuses Rotari klubu līdzdalību

00:00
11.03.2025
47

Ukraiņiem, kas no kara dzimtenē patvērumu atraduši mūspusē, praktisku palīdzību sagādājušas Rotari kluba saites. Sagādātais nonāks pie ģimenēm, kurām apstākļi visspiedīgākie. Ikdienai nepieciešamu lietu sagādāšanu kara bēgļiem Cēsu, Valkas un Gulbenes novadā organizēja cēsniece, Vācijas un Latvijas Rotari klubu sadarbības koordinatore Ilma Zālīte, bet palīdzība nāk no Vācijas. Tā ir Ziemeļvācijas Rotari apgabala 1890 iniciatīva, […]

Cēsu vecpilsēta būs dzīva, ja būs cilvēki

00:00
10.03.2025
104
3

Foruma “Kultūra un klimats: dialogs par nākotni un dzīves kvalitāti” paneļdiskusijā “Labbūtība un kultūras mantojuma dzīvināšana” izskanēja viedokļi    par Cēsu vecpilsētu. Turaidas muzejrezervāta direktore Jolanta Borīte, “Draugiem Group” pārstāvis Jānis Palkavnieks, biedrības “Cēsu mantojums” valdes priekšsēdētājs Jānis Tolpežņikovs un Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova ieskicēja problēmas un meklēja risinājumus. Diskusiju vadīja kultūras […]

Tautas balss

Nav jāgaužas, bet jādarbojas

14:50
13.03.2025
19
Cēsnieks T. raksta:

“Man liekas, satraukumam, ka Latvijā ir nedroši, nav pamata. Esmu diezgan pārliecināta, ka mums tuvākajos gados nekas nedraud, neviens te neuzbruks. Taču, ka pasaules kārtība mainās un katram pašam vairāk jāatbild par sevi un savu valsti, tas gan skaidri redzams. Nav, ko gausties, jādarbojas savas valsts labā,” sacīja cēsnieks T.

Tualetes svarīgas ģimenēm ar bērniem

14:49
12.03.2025
26
Māmiņa raksta:

“Kļūst siltāks, ģimenes ar maziem bērniem vairāk dodas pastaigās, bet Cēsīs, Pils parkā, tualete slēgta. Kur aiziet? Tāds četrgadnieks vajadzību iet uz tualeti saprot tikai pēdējā mirklī, paciesties nevar. Gaidītu, ka pašvaldība vairāk parūpētos par šādām situācijām, lai vismaz brīvdienās cēsnieku pastaigu vietu tuvumā būtu tualetes,” rosināja kuplas ģimenes māmiņa.

Budžetam vispirms jānodrošina primārās vajadzības

14:48
12.03.2025
26
32
Lasītāja raksta:

“Izlasīju “Cēsu Vēstīs” datus par šī gada Cēsu novada budžetu. Nesaprotu, pēc kādiem kritērijiem piešķir līdzekļus dažādiem darbiem. Piemēram, Eduarda Veidenbauma muzejā pieejamības nodrošināšanai 67 tūkstoši eiro. Nesaku, ka nevajag tādu pasākumu, bet vai šis ir īstais brīdis, kad varam atļauties uzlabot memoriālā muzeja pieejamību. Tajā pašā laikā patvertņu uzlabošanai visā novadā paredzēti tikai 30 […]

Jauna izstāde

14:50
11.03.2025
19
Gleznu cienītāja raksta:

“Priecājos par brīnišķīgo cēsnieka Ģirta Vernera gleznu izstādi, ko pagājušajā nedēļā atklāja kultūras biedrībā “Har­monija” Cēsīs. Pasākuma dalībnieki varēja baudīt Ģ.Verne­ra jauno veikumu, Cēsu skatiem, ainavām. Bija tik jauka, sirsnīga noskaņa, kādā noritēja tikšanās,” pauda gleznu cienītāja.

Reisi vajadzīgi, bet ne lielais autobuss

17:00
08.03.2025
32
Cēsnieks K. raksta:

“Kad redzu pustukšus lielos autobusus pilsētas satiksmē, vienmēr pārņem nesapratne, vai tiešām nav iespējams sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēt racionālāk. Cik bieži vispār Cēsu pilsētas maršrutu reisi ir tik piepildīti, ka vajadzīgs lielais autobuss? Vismaz man nav nācies redzēt, ja nu tikai ap laiku, kad Cēsu Meža kapos ir kapu svētki. Turklāt tas jau nav nekas […]

Sludinājumi