Trešdiena, 19. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Vidzemes reģiona inspekcija Cēsīs

Druva
00:00
06.02.2009
2

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija pērn uzsāka veidot reģionālās nodaļas, Cēsis kļuva par inspekcijas Vidzemes reģionālās nodaļas centru. Pārmaiņas inspekcijā veiktas līdz ar administratīvi teritoriālo reformu. Skaidrs, ka katrā novadā nebūs un nav vajadzīgs savs inspektors, bet rajona kā teritorijas vienības drīzumā nebūs. “Cēsis ir skaista, ar kultūrvēstures pieminekļiem bagāta pilsēta. Lai arī kā Vidzemi grozām, Cēsis ir viducī,“ saka inspekcijas Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāja Vilma Platpīre un uzsver – inspekcijas nodaļā Cēsīs apvienojušies inspektori, kuri pirms tam strādāja Alūksnes, Gulbenes, Limbažu, Madonas, Valmieras un Valkas rajonā.

Pusgadā sastrādājoties, inspektori pārliecinājušies, ka reorganizācijā izveidota struktūra, kura sevi attaisnojusi. “Līdz šim inspektors rajonā bija viens, blakus nebija kolēģa, ar kuru konsultēties. Ne reizi vien, apsekojot, piemēram, senkapus, kuri atrodas kaut kur dziļi mežā, nācās doties vienam. Neomulīgi. Līdz ar reģiona nodaļas izveidošanu mainās inspektoru uzdevumus – nevis pieminekļu īpašnieki dosies pie inspektoriem, bet inspektori pie viņiem, palīdzēs ar padomu, informēs par darāmo, kā arī iespējām, ” domās dalās nodaļas vadītāja un piebilst, ka, ikdienā strādājot, acis pierod un ne visu pamana, bet kolēģis, kurš šo objektu redz pirmoreiz, ierauga to, kas otram palicis nepamanīts.

Vidzemē ir gandrīz divi tūkstoši arhitektūras, mākslas, arheoloģijas pieminekļu, kuri regulāri jāapseko. Pieci Vidzemes valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektori un galvenā valsts inspektore katrs ir profesionālis kādā jomā, ir gan arhi-

tekts, gan mākslas zinātnieks, arheologs, vēsturnieks, gan jurists. Šomēnes darbu sāks galvenais speciālists, kurš strādās birojā. Viņš uzturēs kontaktus starp inspektoriem, kuri birojā ir vien pieņemšanas laikā, un pieminekļu īpašniekiem, kā arī kārtos lietvedību. “Bieži vien gadījās, ka atbrauc kāds uz konsultāciju, bet inspektors ir objektā apsekošanā un viņu nevar satikt. Tagad birojā vienmēr būs darbiniece, kura palīdzēs,” stāsta Vilma Platpīre.

Tagad apsekot objektus brauks divi inspektori. Arhitektūras pieminekļos pārmaiņas notiek visstrau-jāk, tos pārbūvē, restaurē. Likums paredz, ka tie jāapseko ne retāk kā reizi gadā. Mākslas priekšmeti – svētbildes, ikonas un interjera priekšmeti, gleznas – jāapseko reizi trijos gados. Vilma Platpīre atzīst, ka noteikti to darīs biežāk, jo patlaban ļoti svarīgi ir drošības pasākumi, lai mākslas priekšmetus nenozagtu. Inspektori pārbaudīs, vai tie glabājas, kā paredzēts.

“Tas ir mūsu tautas kultūras mantojums, visu mūsu īpašums, lai kā īpašniekam neliktos, ka tā glezna ir dzimtas mantojums vai svētbildes baznīcas īpašums. Jā, īpašums pieder konkrētam cilvēkam vai organizācijai, bet tas ar savu kultūrvēsturisko vērtību ir nozīmīga tautas mantojuma daļa,” saka Vilma Platpīre un piebilst, ka īpašniekiem jābūt lepniem, ka viņiem pieder tāda bagātība, un savu reizi jādod iespēja to ieraudzīt arī citiem.

Inspekcijā ir ekspertu komisija, kas pārbauda, kā pieminekļi tiek saglabāti. Nodaļas vadītāja atzīst – darbā gandarījuma brīži ir tie, kad īpašnieks piekrīt, ka viņa īpašumu iekļauj aizsargājamo sarakstā, ka viņš ir ar mieru dalīties vērtībās, kas viņam pieder. Protams, ne jau katrs uzreiz piekrīt.

“Daudzi vērtīgi mākslas priekšmeti ir muzejos. Tie cilvēki, kuri nesen iegādājušies mākslas priekšmetus, vēlas tos saglabāt, prasa padomu, kā to izdarīt,” stāsta Vilma Platpīre un uzsver, ka ne jau katra glezna var kļūt par mākslas priekšmetu. Bet katru gadu aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā tiek iekļauti jauni mākslas priekšmeti.

Arheoloģijas pieminekļi arī jāapseko reizi trijos gados, bet tā kā mantrači un „melnie arheologi” kļuvuši aktīvi, to darīs biežāk. Ja būs informācija par postījumiem, pārbaudīs.

“Līdz šim inspektors varēja ierasties bez brīdinājuma, tagad ierašanās jāsaskaņo. Bez īpašnieka ziņas nedrīkstam apsekot objektu. Protams, ārkārtas situācijā drīkstam,” stāsta galvenā valsts inspektore.

Reizēm no malas liekas, ka Latvijā par daudz senvietu. Teju vai katrs pakalniņš saistīts ar kādu vēsturisku notikumu vai bijuši kapi. “Arī pati kādreiz tā domāju,” atzīst Vilma un pastāsta kādu gadījumu. Uzņēmējam bijis svarīgi izrakt tranšejas, lai ieliktu kanalizācijas caurules, ekskavators no zemes izcēlis galvaskausus, senas rotaslietas. Uzņēmējs bijis sašutis, jo tika pārtraukti darbi. Kad inspektori pajautājuši: “Vai esat pārliecināts – varbūt tas ir jūsu sencis,” viņš apstulbis un darbus apturējis, lai arheologi izpēta. Vilma Platpīre vēlreiz uzsver, ka tā ir mūsu tautas bagātība, vērtība. Katrs apbedījums slēpj informāciju par dzīvesveidu pirms gadsimtiem. Informācijas par pagātni nav daudz, bet pilskalni ir tie, kuros var uzzināt par amatniecību, dzīves filozofiju. Nedrīkstam būt vienaldzīgi pret to, ko varam uzzināt. Pirms jebkādiem rakšanas darbiem senvietās jābrīdina inspekcija. Ja kaut ko rokot atrod kaulus, jāinformē policija. Tā zinās, kā rīkoties.

“Varbūt krīzes dēļ, bet retāk konstatējam pārkāpumus. Pērn Vidzemē noformēti tikai astoņi pārkāpumu protokoli, janvārī neviens,” stāsta Vilma Platpīre un atzīst, ka, tāpat kā agrākos gados, ir īpašnieki, kuri 19. gadsimta beigās gatavota loga vai durvju vietā ieliek baltus plastikāta un priecājas, cik labi izskatās.

“Protams, lai saglabātu un uzturētu kultūrvēsturiskas vērtības, ir vajadzīgi līdzekļi. Taču ļoti daudz var paveikt, izdarot to pašu vienkāršāko, elementāro. Kaut saremontēt plaisu notekcaurulē, nozāģēt kociņu, kas grib augt tuvu mājas pamatiem,” pārliecināta Valsts pieminekļu aizsardzības inspekcijas Vidzemes reģiona nodaļas vadītāja Vilma Platpīre. Un atzīst, ka sabiedrībā pamazām veidojas kultūrvēstures pieminekļu vērtības izpratne.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
12

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
68

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Aizvadītajās diennaktīs ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 11 izsaukumi

14:09
17.06.2024
28

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 14. jūnija plkst. 6.30 līdz 17. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 11 izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, septiņus uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien pusdivos pēcpusdienā VUGD saņēma izsaukumu uz Madonas novada Jumurdas pagastu, kur notika vieglās automašīnas un mikroautobusa […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi