Sestdiena, 15. marts
Vārda dienas: Amilda, Amalda, Imalda

Vēsturisks brīdis – memoranda parakstīšana par piebaldzēnu pētīšanu

Iveta Rozentāle
00:00
19.02.2024
37
Paraksta

Vasarā Piebalgā notiks “Jēkaba Prīmaņa Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskās izpētes projekts. Piebalga”, kurā iesaistīs 500 piebaldzēnus Vecpiebalgā, Jaunpiebalgā, Inešos un Zosēnos.

Par to trešdien memorandu parakstīja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rektors Aigars Pētersons un SIA “Roche Latvija” valdes loceklis Rauls Vēliņš.

Šī projekta pamatā ir teju pirms 90 gadiem veiktais profesora Jēkaba Prīmaņa kopā ar citiem augstskolas mācību spēkiem un studentiem veiktais pētījums, kad, zirgu pajūgā dodoties no mājas uz māju, viņi ieguva datus par 3000 piebaldzēniem. Šogad apstrādās tolaik iegūto informāciju un veiks 500 piebaldzēnu antropoloģiskā izpēti, izmantojot profesionālākas tehnoloģijas, iegūstot ģenētiskos datus, kā arī apkopojot dzīvesstāstus. Pētījumā vērtēs ķermeņa proporcionalitāti un funkcionalitāti, iedzimtību, izcelšanos, ģenealoģiju un dzimtu, veiks veselības rādītāju un riska faktoru identifikāciju. Dalībnieki saņems informāciju par savu veselības stāvokli, un veidosies zinātniski pamatots vērtējums par pašreizējiem pagasta iedzīvotājiem, viņu izcelsmi un raksturīgajām kopīgajām iezīmēm.

Pirms memoranda parakstīšanas RSU rektors Aigars Pētersons uzsvēra, ka universitātei ir svarīgs pētnieciskais darbs, tādēļ ir gandarīts par iespēju turpināt pirms daudziem gadiem sākto, lai pēc 100 gadiem šo darbu varētu turpināt. SIA “Roche Latvija” valdes loceklis Rauls Vēliņš, paužot pateicību par iespēju piedalīties zinātnes un vēstures radīšanā, sacīja, ka, pētījumam turpinoties arī nākotnē, būs ļoti interesanti salīdzināt un uzzināt, kas noticis ar mūsu gēniem, vai tie ir evolucionējuši. J.Rozenbergs atzīmēja, ka šī vasara Piebalgā būs ražīga un, tā kā Piebalga ir sens kultūrvēsturisks novads Vidzemē, turklāt    aizvadītajā gadā iekļauta Latvijas nemateriālā mantojuma vērtību sarakstā, tad interese par tā pētniecību ir labi saprotama un pamatota.

Sarunā ar “Druvu” RSU rektors Aigars Pētersons apliecināja, ka universitātei pētījums ir īpašs arī ar to, ka tas ir pētījums dzīvē, konkrētajā vietā: “Arī studentiem tā ir īpaša pieredze, viņiem patīk ekspedīcijas, iespēja apgūt jaunas prasmes, tehnoloģijas. Ja var teikt žargonā, tad šis pētījums būs kā āķis lūpā, pēc kura mūsu jaunie studenti, iespējams, kļūs par nopietniem zinātniekiem, kas tuvosies arī profesora Jēkaba Prīmaņa mantojumam, tādējādi pēc gadiem dzirdēsim par jauno paaudzi, kas izaugusi antropoloģijā.”

Uz jautājumu, cik vispār latvietis ir izpētīts, rektors atzīst, ka, salīdzinot ar kaimiņvalstīm, ir pētīts krietni mazāk, sadrumstalotāk, turklāt mums nav pētījumu pēctecības, pārmantojamības, kas ļauj datus izmantot atkal un atkal, tādējādi paverot plašāku redzējumu: “Šīs mums ir pirmās bezdelīgas. Nešaubos, ka pētījumā izgaismosies novadam un vēsturei būtiski jautājumi. Mēs jau zinām, ka arī vide reizēm veido cilvēku, kas tajā dzīvo, un, iespējams, arī šajā pētījumā pierādīsim, ka videi ir ietekme. Piebalga vienmēr bijusi arī kā oāze tuksnesī grūtos laikos, ne velti visi dižgari, kultūras cilvēki devās uz Piebalgu meklēt vietu vasaras mītnei, jo sacīja, ka tā ir vide, kura palīdz radīt, dzīvot, normāli elpot. Pētījums, iespējams, ļaus atklāt, ka ne tikai dabas skaistums, bet vēl kādi faktori to veicina.”

Aigars Pētersons vērtē, ka ar laiku pētījums varētu turpināties arī Kurzemē, kur tāpat profesors Prīmanis veicis iedzīvotāju izpēti. Varētu arī pētīt, kurā Latvijas reģionā iedzīvotājiem ir vislabākā veselība, kur dzīvo visilgāk. “Šis ir sākums. Esam ļoti aizrāvušies, tādēļ ar lielu degsmi gaidām šo ekspedīciju šovasar.”

Cēsu novada pašvaldības deputāte Ella Frīdvalde-Andersone, vērtējot, cik piebaldzēni ir gatavi pētījumam, secina, ka ir ļoti gatavi: “Jau tad, kad pirmo reizi uzzinājām par šo projektu, stāstījām par to, jutām, ka ir ļoti liela interese. Ir skaidrs, ka nepieciešamie 500 pētījuma dalībnieki noteikti pieteiksies. Vietējiem vairāk ir bažas, vai varēs piedalīties šajā pētījumā, ja pirmajā viņu senči nav bijuši. Bet jāteic, ka ļoti daudzās vietās, kur tika veikts pētījums, joprojām dzīvo tolaik apzināto cilvēku bērni un mazbērni. Mēs esam atraduši divas iedzīvotājas, kuras kā bērni    mērītas pirmajā pētījumā, ļoti ceram, ka arī viņas būs atsaucīgas. Tā kā arī pati esmu piebaldzēniete sestajā paaudzē, tad noteikti pieteikšos    pētījumam.” Viņa arī piebilst, ka brāļu Kaudzīšu “Mērnieku laikos” ieskicēts tipisks piebaldzēns – garš, liela auguma, stingriem sejas vaibstiem, ar raksturīgo garo, slaido un šauro, mazliet uzraukto degunu. “Kas zina, ko pārsteidzošu par piebaldzēnu iezīmēm atklās šis pētījums. Mums kā pašvaldībai ļoti būtiski būs arī daudzie dzīvesstāsti. Pētījums ir fantastisks ieguvums un liela dāvana Piebalgai 800 gadu jubilejā, kuru šogad svinēsim. Pētījums notiks tieši svētku laikā, jo tad Piebalgā atrodas arī tie piebaldzēni, kuri ikdienā dzīvo ārpus pagasta robežām.”

Piebaldzēni, bet jo īpaši iedzīvotāji, kuru ģimenes dzīvojušas Piebalgā vēl pirms Otrā pasaules kara, aicinātas pieteikties piedalīties pētījumā, rakstot profesoram Jānim Vētram uz e-pastu janis.vetra@rsu.lv. Pētījums Vecpiebalgā notiks no 22.jūlija līdz 28. jūlijam, bet Jaunpiebalgā – no 5. augusta līdz 11. augustam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Arī sociālajam darbam svarīgas jaunas šķautnes

00:00
15.03.2025
16

Mācību ciklā “Kā radīt inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” valsts un pašvaldību darbinieki, nevalstisko organizāciju pārstāvji, komersanti un sociālie uzņēmēji padziļina zināšanas un iemaņas inovatīvu sociālo pakalpojumu radīšanai un attīstīšanai. Mācību cikla, ko organizē Sabiedrības integrācijas fonds (SIF), otrais seminārs notika Cēsīs. Mūspuses sociālās jomas pārstāvji atzīst, ka tā bija lieliska iespēja gūt papildu zināšanas, kā […]

Ja dara paši, tad ir arī atbalsts

00:00
14.03.2025
63

Pagastu uzņēmēji spriež par sadarbību ar pašvaldību Gada sākumā Smiltenes pašvaldība novada pagastos aicina uzņēmējus, lai iepazīstinātu ar aktualitātēm un atbalsta iespējām uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai. Raunā pulcējās gan raunēnieši, gan drustēnieši. Pašvaldības izpilddirektora vietniece Evija Zurģe un Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājas vietnieks uzņēmējdarbības jautājumos Modris Apsītis pastāstīja par uzņēmējdarbības ideju konkursu “Atgriezies Smiltenes […]

Pateicība par Zemessardzes popularizēšanu

00:00
12.03.2025
52

Laikraksts “Druva” saņēmis Aizsardzības ministrijas pateicību nominācijā “Zemessardzes popularizētājs”. Svinīgajā pasākumā, kurā Aizsardzības ministrija godināja uzņēmumus, pašvaldības, izglītības iestādes, sabiedriskās organizācijas un citus Zemessardzes atbalstītājus, pasniedza 73 pateicības rakstus un deviņus Goda rakstus dažādās kategorijās. Aizsardzības ministrs Andris Sprūds uzrunā svētku dalībniekiem uzsvēra Zemessardzes nozīmīgo lomu Latvijas bruņoto spēku struktūrā un katra zemessarga devumu nacionālās […]

Cēsu autoostā mainīta autobusu pieturu atrašanās

14:42
11.03.2025
212

No vakardienas, 10.marta, Cēsu autoostā mainīta sabiedriskā transporta organizācija, arī autobusu iekāpšanas un izkāpšanas platformu atrašanās vietas, informē Cēsu novada pašvaldība. Izmaiņas saistītas ar plānoto Stacijas laukuma un tam pieguļošo ielu rekonstrukciju. Pasažierus aicina pārliecināties par sava reisa platformas numuru un tās atrašanās vietu. Izmaiņas skar Rīgas un Lim­bažu virziena autobusus, kam pieturvieta būs pie […]

Vācijas rotariešu palīdzība pie ukraiņiem nonāk ar mūspuses Rotari klubu līdzdalību

00:00
11.03.2025
47

Ukraiņiem, kas no kara dzimtenē patvērumu atraduši mūspusē, praktisku palīdzību sagādājušas Rotari kluba saites. Sagādātais nonāks pie ģimenēm, kurām apstākļi visspiedīgākie. Ikdienai nepieciešamu lietu sagādāšanu kara bēgļiem Cēsu, Valkas un Gulbenes novadā organizēja cēsniece, Vācijas un Latvijas Rotari klubu sadarbības koordinatore Ilma Zālīte, bet palīdzība nāk no Vācijas. Tā ir Ziemeļvācijas Rotari apgabala 1890 iniciatīva, […]

Cēsu vecpilsēta būs dzīva, ja būs cilvēki

00:00
10.03.2025
105
3

Foruma “Kultūra un klimats: dialogs par nākotni un dzīves kvalitāti” paneļdiskusijā “Labbūtība un kultūras mantojuma dzīvināšana” izskanēja viedokļi    par Cēsu vecpilsētu. Turaidas muzejrezervāta direktore Jolanta Borīte, “Draugiem Group” pārstāvis Jānis Palkavnieks, biedrības “Cēsu mantojums” valdes priekšsēdētājs Jānis Tolpežņikovs un Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova ieskicēja problēmas un meklēja risinājumus. Diskusiju vadīja kultūras […]

Tautas balss

Nav jāgaužas, bet jādarbojas

14:50
13.03.2025
19
Cēsnieks T. raksta:

“Man liekas, satraukumam, ka Latvijā ir nedroši, nav pamata. Esmu diezgan pārliecināta, ka mums tuvākajos gados nekas nedraud, neviens te neuzbruks. Taču, ka pasaules kārtība mainās un katram pašam vairāk jāatbild par sevi un savu valsti, tas gan skaidri redzams. Nav, ko gausties, jādarbojas savas valsts labā,” sacīja cēsnieks T.

Tualetes svarīgas ģimenēm ar bērniem

14:49
12.03.2025
26
Māmiņa raksta:

“Kļūst siltāks, ģimenes ar maziem bērniem vairāk dodas pastaigās, bet Cēsīs, Pils parkā, tualete slēgta. Kur aiziet? Tāds četrgadnieks vajadzību iet uz tualeti saprot tikai pēdējā mirklī, paciesties nevar. Gaidītu, ka pašvaldība vairāk parūpētos par šādām situācijām, lai vismaz brīvdienās cēsnieku pastaigu vietu tuvumā būtu tualetes,” rosināja kuplas ģimenes māmiņa.

Budžetam vispirms jānodrošina primārās vajadzības

14:48
12.03.2025
26
34
Lasītāja raksta:

“Izlasīju “Cēsu Vēstīs” datus par šī gada Cēsu novada budžetu. Nesaprotu, pēc kādiem kritērijiem piešķir līdzekļus dažādiem darbiem. Piemēram, Eduarda Veidenbauma muzejā pieejamības nodrošināšanai 67 tūkstoši eiro. Nesaku, ka nevajag tādu pasākumu, bet vai šis ir īstais brīdis, kad varam atļauties uzlabot memoriālā muzeja pieejamību. Tajā pašā laikā patvertņu uzlabošanai visā novadā paredzēti tikai 30 […]

Jauna izstāde

14:50
11.03.2025
19
Gleznu cienītāja raksta:

“Priecājos par brīnišķīgo cēsnieka Ģirta Vernera gleznu izstādi, ko pagājušajā nedēļā atklāja kultūras biedrībā “Har­monija” Cēsīs. Pasākuma dalībnieki varēja baudīt Ģ.Verne­ra jauno veikumu, Cēsu skatiem, ainavām. Bija tik jauka, sirsnīga noskaņa, kādā noritēja tikšanās,” pauda gleznu cienītāja.

Reisi vajadzīgi, bet ne lielais autobuss

17:00
08.03.2025
32
Cēsnieks K. raksta:

“Kad redzu pustukšus lielos autobusus pilsētas satiksmē, vienmēr pārņem nesapratne, vai tiešām nav iespējams sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēt racionālāk. Cik bieži vispār Cēsu pilsētas maršrutu reisi ir tik piepildīti, ka vajadzīgs lielais autobuss? Vismaz man nav nācies redzēt, ja nu tikai ap laiku, kad Cēsu Meža kapos ir kapu svētki. Turklāt tas jau nav nekas […]

Sludinājumi