Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Vēstījumi šodienas cēsniekiem

Sarmīte Feldmane
07:07
23.04.2019
11
Bazniicaa Fotomarta 1 1

Turpinoties Cēsu Sv. Jāņa baznīcas dievnama atjaunošanai, draudze un cēsnieki pirms Lieldienām saņēma laika kapsulu ar vēstījumu no iepriekšējām paaudzēm.

Kad celtnieki no baznīcas jumta spices nocēla kupolu un krustu, bumbas krusta balstā tika atrasta kapsula.

“Tas ir atradums. Pievienotā vērtība šim laikam, kad atjaunojam baznīcu. Restaurācija prasa ātru rīcību, izšķiršanos, kapsulas atvēršana bija lēns, uzmanīgs un ļoti precīzs profesionāļu darbs,” stāsta draudzes mācītājs Didzis Kreicbergs un atzīst, ka nevienā dokumentā nav fiksēts, ka ielikta kapsula, bet pēc nozīmīgiem darbiem parasti tiek atstāti vēstījumi nākamajām paaudzēm.

Torņa krusta pamatnes apzeltītajā vara bumbā atrastās kapsulas atvēršana notika tikai profesionāļu klātbūtnē. “Sākumā bijašaubas, vai papīrs kapsulā varētu būt labi saglabājies, jo tajā redzami divi ložu caurumi,” atklāj Cēsu Vēstures un mākslas muzeja restauratore Anete Āna.

Kapsula bija aizvalcēta no abiem galiem, kad atvēra vienu, varēja izlasīt uz tās no iekšpuses ar asu priekšmetu vāciski ieskrāpēto: “Johans Freijs 40.gadus vecs un viņa 7 gadus vecais dēls. 1864.g.”

Kapsula bija pilna ar papīriem, lai tos uzmanīgi jo uzmanīgi izvilktu, tika atvērts arī kapsulas otrs gals.
“Lodes nav izgājušas cauri kapsulai. Tās pirmās izkrita uz galda,” stāsta restauratore. Vīstoklis, kas izgatavots no lupatu papīra, abos galos bija apzīmogots, vienam aplikta tāda paša papīra aploksne ar zīmogu, kas liecina, ka tā no Rīgas sūtīta Cēsu maģistrātam. Vīstoklim blakus atradās neliels papīra rullītis. Tajā Johana Freija vēstījums un viņa biogrāfija. Pēc tam tika attīti vēl divi ruļļi ar vēstījumiem. Viens rakstīts uz papīra, otrs uz pergamenta. Tie kapsulā ielikti 1853. un 1864.gadā.
“Kapsula izgatavota no vara sakausējuma, abos galos aizvalcēta un labi saglabājusies. Ņemot vērā vēstījumu vecumu un informāciju, kas izlasāma, atradums ir diezgan unikāls, un būtiski, ka labi saglabājies. Bojājumi ir mehāniski, kaitējumu nav nodarījis mitrums,” vērtē A. Āna.

Vēstījumus izlasījis vēsturnieks Tālis Pumpuriņš. “Kapsula gatavota pirmajam vēstījumam, kad bija pabeigta baznīcas torņa celt­niecība. Ir aprakstīts, kāds bijis ceļš, lai varētu torni uzcelt, un ka tas bijis jādara. 18.gadsimtā ugunsgrēkā, kā rakstīts vēstījumā, gāja bojā vecgotu stilā celtais baznīcas tornis. Draudzei trūka naudas, tādēļ uzbūvēja pagaidu jumtu, kas kalpoja gandrīz simts gadu. 1831.gadā sāka domāt, ka vajadzētu jaunu torni. Vēstījumā aprakstīts, kā iegūta nauda. No katra latviešu draudzes locekļa, dievgaldnieka pa vienai sudraba kapeikai gadā. Draudzē bija vairāk nekā septiņi tūkstoši locekļu. Savukārt pilsētai un muižām bija jāmaksā atkarībā no zemes platības. Draudzes aktīvākie locekļi meklēja arī ziedojumus. Pils­muižas īpašnieks grāfs Zīverss, kuram bija kontakti cara galmā, kā rakstīts vēstījumā, “ar pazemīgu lūgumu” dabūja no cara Ni­kolaja I tūkstoš sudraba rubļus. Vēl izdevās sadabūt naudu no pēterburdziešiem, un tika sagādāti ap 1400 rubļu. Divdesmit gados bija savākts tik naudas, lai domātu par torņa celtniecību. 1852.gadā sākās darbi, muižas ziedoja kokmateriālus, akmeņus, ķieģeļus. Kā vēsta dokuments, 1853.gada Jurģos sāka celtniecību, oktobrī tornis jau bija gatavs, un tajā ievietoja kapsulu.

Vēstures liecība. Baznīcas torņa lodē atrastā kapsula, priekšplānā

vāciņi un maisiņš ar lodēm. Kreisajā pusē lupatu papīrs, kurā bija ietīti vēstījumu ruļļi.

Var skaidri izlasīt. 1864.gada vēstījums rakstīts uz pergamenta.

FOTO: Marta Martinsone – Kaša

Ievaddaļā ir pateicība Dievam, ka tornis tik veiksmīgi celts, ka nav prasījis nevienu cilvēka upuri. Rullī garš uzskaitījums, kas bijuši gubernatori, apriņķa amatpersonas, kādas bija apkārtējās muižas. Arī uzrakstīts, ka Cēsīs praktizējuši trīs ārsti. Nosauktas draudzes amatpersonas. Par ērģelnieku un elementārskolas vadītāju strādājis un vēl citos amatos bijis latvietis Mārtiņš Frīdvalds. Viņš arī ir vēstījuma autors.

No būvdarbu veicējiem pieminēti tikai galvenie. Būvuzņēmējs ir Priekuļu Sārumu māju saimnieks Mārcis Sārums, un klāt pierakstīts – kurš apbalvots ar sudraba medaļu par uzcītību.

Ir nozīmīgas ziņas, ka Cēsīs ir 153 ēkas, 50 ir mūra, pārējās koka. Arī aprakstīts, kas tajā gadā noticis – būvēta Rīgas – Pleskavas šoseja, Liepas muižas īpašnieks Panders ar tvaikonīti veiksmīgi nobraucis pa Gauju, lielā holeras sērga, kas bija Eiropā, prasījusi maz upuru Cēsīs,” ieskatu 1853.gadā rakstītajā vēstījumā izklāsta vēsturnieks.

T.Pumpuriņš arī izskaidro, kāpēc kapsulā ir divi vēstījumi. “1864.gada vēstījumā rakstīts, ka 1853.gadā liktais vara jumts ir bojājies un vajag to labot. Draudzei nav naudas, un uzliek “ angļu dzelzs bleķa jumtu”. To dara vietējais būvuzņēmējs Jānis Kampe. 1864.gada vēstījums kapsulā ielikts pēc Cēsu rātes lēmuma. Mainot jumtu un zinot, kur ir kapsula, bija iespējams ielikt vēl vienu vēstījumu. Laikā starp pirmo un otro vēstījumu Cēsīs ir notikuši nozīmīgi notikumi – draudze sadalījusies, iegādātas jaunas ērģeles, ir jauns mācītājs, uzcelts altāris, iegādāta altārglezna. Pieminēts arī, ka Cēsīs ir zirgu stacija, telegrāfs,” stāsta vēsturnieks.

T. Pumpuriņš atzīst, ka atšifrēt vēstījumus nebijis tik grūti, jo rakstīts kaligrāfiskā rokrakstā, bet daudzi vēstījumos pieminētie uzvārdi jau zināmi. Interesanti, ka kapsulu, kad tiek ielikts otrais vēstījums, uzticēts aizvērt Cēsu meistaram Johanam Freijam. Viņš tātad ielicis aprakstu par sevi, bet, visticamāk, nebūdams drošs, ka papīrs saglabāsies gadsimtus, kapsulas vāciņā ieskrāpēja savu vārdu.

“Atrastie dokumenti jārestaurē. Tiks meklēts finansējums,” uzsver Cēsu muzeja galvenā krājuma glabātāja Dace Tabūne. Tāpat arī jānoskaidro, cik vecas ir lodes, kas sabojāja kapsulu. Līdz restaurācijai atradums glabāsies muzejā. Par tā turpmāko likteni pēc restaurācijas lems draudze.

Vēsturnieki nezina daudz stāstu par atrastām laika kapsulām. Pirms vairākiem gadiem kapsula atrasta Jaunraunas pagastmājā. Toreiz muzejam piedāvāts to iegādāties. Bet krājumā nonāca tikai vēstījuma kopija, pats dokuments droši vien glabājas kādā privātkolekcijā. “Kapsulās parasti liek naudu. Tā vēsta par noteikto laiku. Baznīcas tornī atrastajā naudas nebija,” piebilst T. Pumpuriņš.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
35

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
34

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
28

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
78

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
115

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
63

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
7
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
11
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi