Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Veselavā atrod ap 500 senlietu

Druva
23:00
05.10.2006
1

Veselavas viduslaiku kapsētā Latvijas nacionālā vēstures muzeja arheoloģijas nodaļas darbinieki

pabeiguši šīsvasaras darbus. Tautas namā ikviens varēja apskatīt arheoloģiskajos izrakumos atrasto. Dienas garumā interesentu nāca daudz, gan veselavieši, gan ceļinieki, ar kuriem visu vasaru arheologi līdzās strādāja.

Aizpērnvasar arheologi Veselavas viduslaiku kapsētā veica pārbaudes izrakumus. Tie bija saistīti ar ceļa rekonstrukcijas darbu projektēšanu. Šovasar izrakumi turpinājās.

Kapsētā izpētīti 265 apbedījumi (30 aizpērn). Arheologi secinājuši, ka mirušie kapos guldīti pēc kristīgās tradīcijas. Par apbedīšanu zārkā liecina atrastās dzelzs naglas un koksnes paliekas. Greznākie kapi koncentrējas nosacītajā kapsētas centrā, bet malās tie ir trūcīgāki.

– Kapsēta izmantota apmēram 450 gadus, no 13.gadsimta vidus līdz 17.gadsimta beigām. Par to liecina atrastā senākā monēta – Nikolaja Rīgas bīskapijas feniņš (1229. – 1253.) un jaunākā – Jāņa II Kazimira Polijas šiliņš (1648. – 1668.), – stāsta Latvijas nacionālā vēstures muzeja arheoloģijas nodaļas viduslaiku kolekciju galvenā glabātāja Ilze Melne.

163 kapos atrastas vairāk nekā 500 senlietas. Arheologiem, protams, interesants tas, kas visretāk saglabājas. “Atradām auduma vainadziņa, ādas jostas daļas, tās nodotas laboratorijā restauratoriem. Izrakumos atrastais liecina, ka veselavietes labprāt greznojušās, daudzu kapa vietās atradām krelles, kas gatavotas no gliemežvākiem, bronzas zvārguļiem, arī monēta izmantota kā piekariņš. Divos kapos bija aproces, kādai dāmai līdzi dots arī nazītis, atradām daudzas saktas, vītos, spirālgredzenus. Izrakām arī vīriešiem piederējušas lietas – šķiļamdzelzi ar kramu, lāča naga piekariņu, nazīšus, maciņu ar monētām, tiesa, pats maciņš gandrīz nebija saglabājies, vienā kapā bija šķēps. Protams, arī vīriem bija gredzeni, saktas kreklu aizspraušanai. Kapulaukā atradām arī cirvjus, bet nav zināms, vai tie doti kapā līdzi,” stāsta Ilze Melne.

Atrastās senlietas glabāsies Latvi-jas nacionālajā vēstures muzejā arheoloģijas nodaļā. Ilze Melne atzīst, ka no bagātīgajiem izrakumiem varēs viegli modelēt, kas cilvēkiem bijis mugurā, ko nēsājuši, bet pēc monētu restaurācijas precīzi gadu desmitu robežās noteikt laiku, kad kapsētā veikti apbedījumi.

Visu vasaru veselavieši cītīgi sekoja līdzi arheologu darbam, interesējās par atradumiem. Tiesa, biežākais jautājums bija – vai zeltu atradāt. – Tā kā vasara bija karsta un trīs-reiz nedēļā gāju uz kapiem puķītes laistīt, ikreiz piestāju paskatīties. Jau bērnībā zināju, ka te ir veci kapi, – stāsta Velta Lakovicka un piebilst, ka, jo cilvēkam krājas gadu nasta, jo viņš vairāk grib uzzināt par veciem laikiem. “Kaimiņiene stāstīja, ka netālu no pagraba, kas tepat pie vecajiem kapiem, bijis ozols, un tā zaros tāda kā svētbilde. Kad ceļmalā papeles stādīja, tad jau arī kauliņiem virsū uzrakušies, bet, ceļu taisot, ar buldozeru virskārta noņemta un ar visiem kauliem aizvesta,” kādreiz dzirdēto stāsta Velta.

Tepat netālu no viduslaiku kapsētas visu mūžu dzīvo Rūsiņš Sīka, pats kādreiz strādājis uz ceļiem. “To, ka te ir kapsēta, taču zināja, vai tad nevarēja laikus arheologi savu padarīt, tad ceļu taisīt, “ viņš izteic izbrīnu un stāsta, ka visvairāk kapi cietuši 50.gados, kad ceļš būvēts un virskārta ar buldozeru stumta nost, pēc gadiem, kad atkal ceļu darbi notikuši, vairs tik rupji nestrādājuši.

Rūsiņš Sīka savulaik strādājis ceļa būvniecībā pie Ģūģeriem. “Darbi bija sākušies, lai ceļu iztaisnotu. Staigāju pa tikko iezīmēto ceļu, ieraudzīju, ka kaut kas spīd, ar kāju parušināju – galvas rota. Tur vēl kakla riņķi bija, meistars maisiņu ar senlietām pielasīja, aizveda uz Cēsīm. Darbi tika pārtraukti, un tā tas ceļa līkums ir vēl šodien,” par ceļu un kapsētu turpat netālu stāsta Rūsiņš Sīka.

Nākamvasar arheologi darbu turpinās un tikai pēc tam tiks pabeigta ceļa rekonstrukcija posmā, kur bijusi viduslaiku kapsēta.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
13

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
41

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
53

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
39

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
41

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
211

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
18
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
37
10
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Sludinājumi