Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Velkam Sauli kalniņā

Sarmīte Feldmane
08:27
28.12.2022
7
Bluui Velk 18

21. decembrī plkst.23.48 sākās astronomiskā ziema. Viena no gada īsākajām dienām.

Tā arī nelielajā Latvijā atšķirīga – no sešām stundām un 26 minūtēm Latvijas tālākajā ziemeļu punktā Valmieras novadā līdz septiņām stundām un divām minūtēm valsts tālākajā dienvidu punktā Augšdaugavas novadā. Rīgā tā ilga  sešas stundas, 43 minūtes un 32 sekundes. Der atcerēties, ka gada garākajā dienā, 21.jūnijā, Rīgā saule spīdēja 17 stundas un 52 minūtes.

Astronomi saulgriežus mēdz dēvēt arī par solstīciju, kas, burtiski tulkojot no latīņu valodas, nozīmē “saule stāv uz vietas”, jo punkts, kurā redz lecošu vai rietošu sauli, apstājas un pēc šīs dienas maina virzienu. Pēc Ziemas saulgriežiem katra diena kļūs arvien garāka, bet nakts – īsāka.

Ziemeļu tautām šis ir īpašs laiks – tiek gaidīta gaismas atgriešanās, prom dzīta tumsa. Ziemassvētku tradīcijās nozīmīga ir bluķa vilkšana. Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā interesenti un latvisko tradīciju uzturētāji kopā ar folkloras kopu “Grodi” iesaistījās senajā rituālā. Taures skaņas aicināja visus kopā pie ugunskura, lai ar dziesmām    ieskandinātu apkārtni. Kokos vizuļoja ledus sudrabs, ik pa brīdim vēja pūsma no zariem mēģināja notraust sniegu.

“Tik skaistā diena. Jūtami īstie Ziemassvētki -bez dāvanām, stresa, pienākumiem. Apkārt gaiši cilvēki. Ir viegli un jautri,” pārdomās dalījās Gunta Lokmane. Kopā ar Sarmīti Ērgli atbraukušas no Vecpiebalgas. “Daudz laika pavadām dabā, mežā. Citus gadus Ziemas saulgriežu sajūtu radām mežā,” pastāsta Sarmīte un atklāj, ka arī citviet    piedalījušās Bluķa vakarā.

Rasma Balode ģērbusies Kazas maskā, atbraukusi no Ieriķiem. “Ir saules grieži. Viss sliktais jādabū ārā un jāatstāj. Saule atgriežas, tumšais laiks beidzies. Skaista padziedāšana, izdancošanās, pamīņāšanās pa sniegu, kurš jaunāks, var plikām kājām. Vai nav jauki?”saka Rasma. Viņa arī darbojas folkloras kopā “Liepa” un pirmdienas vakarā piedalījās bluķa vilkšanā Cēsīs. “Katru gadu ir vēlēšanās būt klāt bluķa vilkšanā. Kovida laikā ģimenē vilkām ap māju. Pirms daudziem gadiem vilkām bluķi no lielā ceļa līdz Kvēpenei. Dziesmas jau atņem katru grūtumu,” pastāsta Rasma.

Kristīne un Oskars Bram­bergi kopā ar bērniem Benediktu un Doroteju atbraukuši no Rīgas. Kristīne atklāj, ka vismaz reizi gadā noteikti atbrauc uz Ārai­šiem. “Mums ir tuvas latviskās tradīcijas. Tieši Ziemas saulgriežos man ir dzimšanas diena un varu svinēt vēl vienu saules atgriešanos,” atzina Kristīne.

Pošoties bluķa vilkšanai, ģimenes gatavoja lāpas, tika minētas mīklas, dziedātas dziesmas.

“Grodu” vadītāja, tradīciju un masku pētniece Aīda Rancāne pastāstīja, ka par latviskajām tradīcijām interese nav zudusi. Pirms Ziemassvētkiem daudzviet tiek rīkoti Bluķa vakari, to dara arī darba kolektīvi, kaimiņi.

“Liela interese par latvisko bija pirms Atmodas, pēc neatkarības atgūšanas. Cilvēki meklēja vērtības, uz kurām balstīties. Katrs atrada savu pamatu. Kad materiālā dzīve nostabilizējas, garīgā tiek nolikta malā. Tie, kuri atnāk uz pasākumiem, lielākā daļa vismaz kaut ko ir dzirdējuši, kuri pirmoreiz piedalās rituālā, atveras un sajūt atjaunošanos,” stāsta A.Rancāne un atgādina, ka no psiholoģijas viedokļa rituāli iedarbojas citā līmenī, uz zemapziņu. Daudzas lietas ar racionālo prātu nevar izskaidrot un līdz ar to nevar pierādīt.

A. Rancāne arī vērtē, ka aizvien vairāk vecāki vēlas, lai bērni zina latviešu kultūras kodu, lai nākotnē viņos būtu piederības sajūta un izpratne par latviskajām tradīcijām. “Ja zini savas tradīcijas, vieglāk ir izprast citu tautu,” uzsvēra folkloriste.  Ziemassvētki ir maskošanās laiks. Arī uz bluķa vilkšanu vairāki apmeklētāji bija ieradušies maskās.

“Maskošanās ir sena tradīcija    daudzām tautām.    Ziemassvētki nav iedomājami bez maskām. Maskojas arī Miķeļos, Meteņos, Lieldienās.    Tikai mainās masku tēli, raksturs atšķiras, rudenī tas ir mierīgs, pavasarī maskas ir aktīvākas, gatavojas atmodai, auglībai,” pastāstīja A.Rancāne.

Kad sākās bluķa vilkšana, katrs centās pielikt roku garajai virvei un būt vilcējs. Izmetuši līkumus pa ezerpils teritoriju, trokšņojot un saucot “Kaladū”, rituāla dalībnieki atgriezās pie ugunskura. Uguns sadedzināja šogad sakrāto slikto. Ar dziesmām, rotaļām tika pavērts ceļš saulei.    Tā kliedē tumsu un ar katru nākamo dienu ceļas Pasaules kalnā augšup.

“Vairākus gadus ezerpilī nerīkojām bluķa vilkšanu. Taču apmeklētājiem ir interese. Varbūt nākamgad tiksimies atkal,” vērtēja Amatas apvienības pārvaldes    Tūrisma un Āraišu ezerpils nodaļas vadītāja Eva Koljēra un piebilda, ir liels prieks, ka daudzi apmeklētāji ir maskās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
61

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi