Aizvadītajā nedēļā Valmieras vecpilsētā uzstādīta mākslinieka Andra Vārpas veidotā skulptūra „Guļošā amazone”.
„Skulptūra tapa pērn tēlniecības plenērā Valmierā un tā ir kā „mazā māsa” Lietuvā, Paņevežu tēlniecības plenērā veidotam darbam ar tādu pašu nosaukumu un savā veidā turpmāk vienos abas pilsētas. Skulptūra vedina uz senatnīgu noskaņu, sasaucas ar arheoloģiskiem izrakumiem un senām ēkām, līdz ar to Valmieras vecpilsēta tai ir īstā vieta,” stāsta mākslinieks Andris Vārpa.
Šī ir jau ceturtā mākslinieka Andra Vārpas skulptūra, kas uzstādīta Valmieras pilsētā. Skulptūru dārzā apskatāma mākslinieka veidotā skulptūra „Dzejnieks”, skulptūra „Trajektorija” redzama pie Valmieras Mākslas skolas, savukārt pilsētas centrā pie Valmieras Kultūras centra apskatāma mākslinieka veidotā skulptūra „Gaismas strūklaka”, kas tika uzstādīta 2008.gadā par godu Latvijas Republikas 90.dzimšanas dienai.
Mākslinieks Andris Vārpa dzimis 1950. gadā Rīgā, uzaudzis Rūjienā un šobrīd dzīvo Valmierā. Beidzis Rīgas lietišķās mākslas vidusskolas dekoratīvās tēlniecības nodaļu un Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu. Izstādēs piedalās kopš 1976. gada. Strādā visos pieejamos materiālos un žanros. Viņa veidoto darbu pamatā ir vienkāršība, dziļš mākslinieka instinkts. Skulptūrām nav uzbāzīgas formas, tās uzrunā vizuāli un apliecina, ka ar formu, faktūru vai košu krāsu klātajām virsmām var uzturēt telpā vai vidē dinamisku dialogu.
Dzimtajā Rīgā apskatāmi vairāki Andra Vārpas veidotie darbi, populārākie no tiem – piemineklis Kārlim Padegam pie Vērmanes dārza (1998), piemineklis Voldemāram Irbem netālu no Dailes teātra (1999), slavenā “ābolskābes skulptūra” – piemineklis ķīmijas profesoram Paulam Valdenam (2003) un Džordža Armitsteda piemineklis pie Operas (2006).
Mākslinieks ne tikai veido skulptūras, bet arī zīmē un astoņdesmito gadu vidū Valmierā aizrautīgi nodevās starptautisko akmens tēlniecības simpoziju organizēšanai. 2010.gada maijā mākslinieks saņēma Triju zvaigžņu ordeni par nopelniem kultūrā un spilgtu radošo devumu Latvijas tēlniecībā.
Valmieras muzejs saka paldies SIA “Ekers” par palīdzību skulptūras uzstādīšanā.
Komentāri