Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Ungurmuiža- apsaimniekos pašvaldība vai nomnieks

Sarmīte Feldmane
00:01
07.03.2024
96

Ungurmuiža ir unikāls 18.gadsimta koka arhitektūras ansamblis.

Pēdējā Cēsu novada domes sēdē tika pieņemti būtiski lēmumi par Ungurmuižas nākotni.

Līdz šim objektu apsaimniekoja pašvaldības SIA “Un­gurmuiža”, 11 deputātiem balsojot par, četriem pret, novada paš­valdība izbeidz līdzdalību SIA “Ungurmuiža”. SIA tiek likvidēta, likvidāciju sākot no 1.marta. Mantu, kas nav nepieciešama kreditoru prasījumu apmierināšanai, likvidators nodod Cēsu novada pašvaldībai. Ungurmuižas kompleksu apsaimniekos Pārgaujas apvienības pārvalde, tas pieejams apmeklētājiem.
Darba grupa, kas analizēja SIA “Ungurmuižas” darbību un sniegusi ekonomisko, ietekmes uz konkurenci un juridisko izvērtējumu par pašvaldības līdzdalību šajā uzņēmumā, secinājusi, ka SIA nekustamā īpašuma “Ungur­muiža” pārvaldīšanu neveic efektīvi un lietderīgi. Kaut pašvaldība finansē nekustamā īpašuma pārvaldīšanā radušos izdevumus, sabiedrība veic papildu saimniecisko darbību, kas tai nes zaudējumus. Gada pārskati liecina, ka pēdējos četros gados SIA strādājusi ar zaudējumiem: 2022.gadā – 28 710 eiro, 2021.gadā – 45 589 eiro, 2020.gada – 36 949 eiro, 2019.gadā– 41 891 eiro. Izvēr­tējot minētos faktiskos apstākļus un tiesiskos apsvērumus, darba grupa izvērtējusi, ka pašvaldības līdzdalība šajā sabiedrībā ar ierobežotu atbildību (SIA) ir izbeidzama.
Darba grupa analizējusi, lai efektīvāk nodrošinātu racionālu finanšu resursu izmantošanu, pastāv iespēja nodot Ungurmuižu kādai no pašvaldības iestādēm, izvērtējama arī iespēja muižas kompleksa apsaimniekošanai, uzturēšanai un attīstībai piesaistīt nomnieku – privāto uzņēmēju – līdzīgi kā, piemēram, Cēsīs Ruckas muižas apsaimniekošanā.
Pašvaldībai ir iespēja piesaistīt privātās uzņēmējdarbības veicēju, kas varētu veikt gan kultūrvēsturisko ēku uzturēšanu, apsaimniekošanu un popularizēšanu, gan veicināt arī viesmīlības un ēdināšanas nozares attīstību objektā.
Darba grupa arī secināja, ka nepieciešams veikt padziļinātu privātā tirgus izpēti, analizējot to ne tikai novada, bet visa reģiona un valsts mērogā. Viesmīlības un ēdināšanas nozarē uzņēmējdarbības kapacitāte noteikti ir pietiekama, taču jāņem arī vērā, ka objekts uzskatāms par komplicētu attiecībā uz pamatfunkciju nodrošināšanu: unikāla kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana, uzturēšana, popularizēšana.
Tāpat dome pieņēma lēmumu par nekustamā īpašuma “Ungur­muiža” nomas tiesības izsoli.
Atbilstoši nekustamā īpašuma “Ungurmuiža” tirgus nomas mak­sas novērtējumam, ko veikusi SIA “LVKV” un kas datēts ar 2024. gada 30.janvāri, tā tirgus nomas maksa ir 1000 eiro mēnesī. Tajā nav iekļauts pievienotās vērtības nodoklis, uzturēšanas izdevumi un citi papildu maksājumi. Tiek izsolīta zeme 17,59 ha un uz tā esošās astoņas ēkas. Nomniekam jāiegulda ne tikai ēku uzturēšanā, arī saglabāšanā un atjaunošanā.
Deputāts Hardijs Vents bilda, ka nomas noteikumi ir pārāk drakoniski un diezin vai nomnieku varēs atrast. “Viņam jābūt mecenātam, lai nomātu Ungurmuižu,” sacīja deputāts, bet novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs atgādināja, ka jautājums apspriests Uzņēmējdarbības un attīstības un Finanšu komitejā, kur katrs priekšlikums uzklausīts. Arī par šo lēmumu balsoja 11 deputāti, pret bija četri.
Kamēr tiek gatavota izsole, likvidēta SIA, Ungurmuiža ir Pār­gaujas apvienības pārvaldes ziņā. Lai Ungurmuiža būtu atvērta apmeklētājiem, dome apstiprināja kompleksa apskates ieejas biļešu un telpu nomas izcenojumus. Tarifi aprēķināti pēc pakalpojuma faktiskajām izmaksām.
Patlaban tiem, kuri vēlas doties uz Ungurmuižu, nekas nemainās. Pārmaiņas var būt, ja izsolē kompleksam pieteiksies jauns īpašnieks un dome apstiprinās viņa nomas tiesības.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
7

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
14

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
22

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
41

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
50
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi