Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Taurenieši grib zināt, kas notiek pagastā   

Sarmīte Feldmane
00:00
29.03.2024
114
Taurene Sapulce

Kurp virzās Gaujas iela? Daina Lapiņa,  pagasta saimniecības vadītājs Agris Veipāns, Lilita Katiņa, Liāna Rozenberga, Vineta Odziņa, Laima Melngaile kartē pēta šīs vasaras lielākos remontdarbus. FOTO: Sarmīte Feldmane.

Lai uzzinātu un pārrunātu Taurenes pagastā aktuālo, ikdienas problēmas, arī plānoto, uz tikšanos ar taureniešiem bija ieradusies Vecpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Lelde Burdaja, apvienības Saimniecības nodaļas vadītājs  Andris Lapiņš un Taurenes saimniecības vadītājs Agris Veipāns.

Iedzīvotāji stāstīja, ka nesaprot, kam ikdienā prasīt par to, kas notiek pagastā. “Uz vietas ir tikai saimniecības vadītājs,  Vecpiebalgas pārvalde    ir tikai daļa    no novada pašvaldības.    Kultūras, sociālajiem, bāriņtiesas darbiniekiem ir sava priekšniecība Cēsīs. Ko pārvaldes vadītājs dara Taurenes pagastam?” interesējās taurenietis Jānis Vīlips. L.Burdaja izskaidroja pašvaldības    struktūru un uzsvēra, kaut arī pašvaldības darbinieki strādā katrs savā pakļautībā, viņi sadarbojas, jo dzīvo taču turpat pagastos. Taču, ja savulaik pašvaldības jurists problēmsituācijās palīdzēja arī iedzīvotājiem, tagad iedzīvotājiem pakalpojumus nesniedz. Taurenieši ierosināja, ka labprāt tiktos ar tiem darbiniekiem, kuri nestrādā apvienības pārvaldē. “Nezinājām, ka mums tagad ir cits pašvaldības policists. Kaut kas notiek, bet neko nezinām,” uzsvēra J.Vīlips.

Šogad  Taurenē 256 metru garumā atjaunos Gaujas ielu, darbos ieguldīs 390 tūkstošus eiro. Iedzīvotāji interesējās, pa kuru pusi šķūnim iela tiks atjaunota, un pauda viedokli, ka vajadzētu noasfaltēt arī kultūras nama pagalmu. Iecerēts atjaunot kultūras nama fasādi, nokrāsot šķūni.

Ne vienam vien ikdienā neērtības rada slēgtais Otrais Lodes tilts. “Tilta projektēšana ir šīgada Taurenes prioritāte. Tiek rēķināts, ka tas varētu izmaksāt ap 25 tūkstošiem eiro,” sacīja L.Burdaja. Bet A.Lapiņš skaidroja, ka Latvijā trūkst speciālistu, kuri apņemtos projektēt nelielu tiltu. Tiltam ir beigti balsti, ja tos salabo, var ekspluatēt, bet vajag projektu, saskaņojumus ar dažādām institūcijām. “Bija variants uzstādīt pagaidu metāla tiltu, bija pat piedāvājums to nomāt. Tilts būtu blakus, bet tur ir privātās un valsts zemes, izmaksas nebūtu mazas,” klāstīja A.Lapiņš. Tau­renieši prasīja skaidru atbildi, vai šogad būs projekts un kad būs tilts. L.Burdaja paskaidroja, lai apvienības pārvalde kaut ko izdarītu ārpus ikdienas darbiem, ieguldītu attīstībā, sakārtošanā, finansējums jāiegūst, pārdodot paš­valdības īpašumus. Pārvaldes vadītāja atklāja, ka ir plāns iegūt 200 tūkstošus eiro ar atsavināšanu. Taču tas nenotiek tik ātri un kā cerēts. Izsolei lauksaimniecības zemei Inešos nepieteicās neviens. Vecpiebalgā atsavināja dzīvokli, bet tas, kurš to    ieguva, no privātā nopirka lētāk un atteicās no darījuma, tāda pati izvēle bija nākamajiem izsoles dalībniekiem.

No 4.decembra Līvānu    ciematā nav ielu apgaismojuma. A.Veipāns skaidroja, ka ziemā neko darīt nevarēja, apgaismojums kalpojis kopš ciemata uzcelšanas, veco plānu nav.  “Ir nopirkts kabelis, un vasarā apgaismojums tiks atjaunots,” pastāstīja pagasta saimniecības vadītājs un paskaidroja, ka tas nopirkts par ziemā ietaupītās elektrības naudu. Tāpat pabeigs sakārtot meliorāciju pašvaldības zemē, kas skar vairākus citus īpašumus.

Taurenieši bija neapmierināti ar situāciju mežā, caur kuru taka ir taisnākais ceļš no   bērnudārza uz daudzdzīvokļu mājām. Ziemā sniegs daudzus kokus aplauzis, arī mizgrauzis apskādējis. L.Burdaja pastāstīja, ka mežu apsekojusi ainavu dizainere Vineta Radziņa, lai saprastu, kas tur būtu atstājams. “Jāizstrādā apsaimniekošanas plāns, kā mežu sakopt un atjaunot,” uzsvēra L. Burdaja. Iedzīvotāji arī vērsa uzmanību, ka taku izmanto ne tikai gājēji, tur brauc arī ar mašīnām, pat kurjeri. Tur būtu darbs arī pašvaldības policijai.

Iedzīvotāji pauda neizpratni par atkritumiem, kas maisos palikuši pēc koģenerācijas stacijas darbības. Uzņēmums bankrotēja, ēka pārdota. “Tagad tas ir privāt­īpašums. Īpašniekam pieder arī metrs zemes ap ēku. Ko viņš darīs, nav zināms,” paskaidroja A.Veipāns.   

Pie Apšu baznīcas un pie kultūras nama konteineros regulāri izmet atkritumus. Kādai taurenietei bija padoms, vajag tikai parādīties ar fotoaparātu, tad vairs nemetīs.    A.Veipāns uzsvēra: “Tie, kuri tā dara, taču jums ir pazīstami, bet uz rīcību nereaģējam, jo viņus taču pazīstam. Tāpēc var izbraukt, kur nedrīkst, kāds izmet atkritumus cita konteinerā. Puiši ar mašīnām pie veikala grieza sau­līti, apkārt stāvēja vairāki taurenieši, uzrunāju, ka sauks policiju, lai parakstās, ka redzējuši. Neesot gan īsti saskatījuši vainīgo. Neesat gatavi rakstīt iesniegumu, bet runāt gan, lūdzu, rakstiet!” Viņa teiktajam pretī klusi izskanēja: “Kurš grib saistīties ar policiju.”

Taurenieši interesējās, kas no­tiek lidlaukā, segumu noņēma jau iepriekš, tagad tur saraktas bedres, ceļš bija asfaltēts, tagad uz tā uzvesta grants. “Lidlauka teritorija ir iznomāta. Ap­ska­tīsimies, kas tur notiek,” apsolīja A.Veipāns.

Plašāka diskusija raisījās par drošību. “Kurš novadā atbildīgs par civilo aizsardzību, ja draudēs briesmas, kā tiksim brīdināti, kā jārīkojas,” jautāja Inese Āboliņa. Skaidras atbildes pagaidām nav, novadā top plāni. Taurenieši pau­da satraukumu: “Ja valstī neko nedara, vai paši nedrīkstam kaut ko darīt, lai justos droši?  Ne­zinām, vai daudzdzīvokļu māju pagrabi vispār ir droši, tāpat muižas pagrabi. Ir nedrošības sajūta, kad apkārt runā, kādā situācijā dzīvojam, nezini, kā rīkoties.” Tika atgādināts arī par ugunsdzēsēju mašīnu, kura stāv, bet aizvien nav atrasts šoferis. “Varbūt trauksmi varētu vēstīt baznīcas zvans,” kāds ieminējās, bet cits atgādināja, ka tas saistās ar bērēm, nevis trauksmi.

Taurenieši interesējās, kā paš­valdība iznomā lauksaimniecības zemes, jo nosacījumi mājaslapā nav atrodami, arī par ūdens tarifiem, par to, kurš atjaunos autoavārijā izgāzto sētu, cik pagastā ir traktoru ceļu uzturēšanai un cik tie veci, un citiem jautājumiem.

Uz tikšanos bija atnākuši desmit taurenieši. Ar pašvaldības pārvaldes vadītāju un speciālistiem vienojās, ka atkal tiksies maijā, lai uzzinātu, kas jauns  un kā tiek risinātas pārrunātās problēmas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
25

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
66

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
34

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi