Otrdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Sumina ilggadējos pedagogus

Iveta Rozentāle
23:00
14.10.2023
43
Sk Diena Public 1

Pasaules Skolotāju dienā Vidzemes koncertzālē “Cēsis”, izceļot pedagogu nenovērtējamo nozīmi jaunās paaudzes skološanā, tika sveikts ikviens Cēsu novada skolotājs, īpaši godinot un uz skatuves aicinot pedagogus, kuri vietējās izglītības iestādē nostrādājuši 35 un vairāk gadu. Par ilggadēju darbu sveicienus saņēma 76 skolotāji.

Pusi gadsimta – 50 gadus – pedagoģijā strādājuši četri skolotāji: Nītaures Mūzikas un mākslas pamatskolas skolotāja Marianna Rozīte, Vecpiebal­gas vidusskolas skolotāja Mā­rīte Freimane, Straupes pamatskolas skolotāja Anita Lazdāne un Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas skolotāja Imalda Pabiāna. 55 un vairāk gadus skolai veltījušas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas skolotāja Ludmila Sniedze un Jaunpiebalgas vidusskolas un Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolas pedagoģe Māra Vīksna.

Mūsdienās nav moderni strādāt vienā darbavietā, vērtē Nītaures mūzikas un mākslas pamatskolas skolotāja Mari­anna Rozīte, bet viņa visus 50 gadus strādājusi Nītaurē: “Es gan neesmu dzimusi nītauriete, esmu no Gulbenes puses, bet, kā deviņpadsmit gados ienācu Nītaurē, apprecējos ar nītaurieti, tā arī uzskatu to par savu dzimto vietu.”
M. Rozīte jau bērnībā vēlējās kļūt par skolotāju, tikai nezināja, tieši kādu priekšmetu mācīs: “Kaimiņos dzīvoja skolotāja, viņa palīdzēja, ļoti agri iemācījos lasīt, mācīju arī savas lelles. Pamatskolā gribēju būt latviešu valodas skolotāja, tad vēstures. Ienākot Nītaurē, man piedāvāja mācīt vācu valodu, savukārt tagad daudzus gadus mācu krievu valodu, līdz šogad atsāku mācīt vācu valodu. Man visas valodas patīk, bet vācu valoda ir vistuvākā.”

Pedagoģe teic, ka viņai ļoti patīk darbs ar bērniem, un piebilst, ka strādāt ar dokumentiem gan ļoti nepatīk, bet arī to apzinīgi izdara: “Vislielāko prieku man rada tas, ka klasē pretī raugās bērnu acis, vienmēr saku, lai skolēni nesēž nevienam aiz muguras, jo tad neredzēšu viņus. Ar skatienu veidojas kontakts, kas man ir tik svarīgs. Labam pedagogam ir jāmīl bērni, ir jābūt arī prasīgam un stingram, bet ne ietiepīgi principiālam un kategoriskam. Bērni mainās, un mums viņiem ir jāpielāgojas. Labu pedagogu ne vienmēr nosaka augstskolas pabeigšana ar diplomiem un medaļām, pedagogam ir īpaša iekšējā sajūta, kā ir jādara.” Skolotāja atzīst, ka viņa nejūt savu vecumu, jo tieši bērni dod dzīves sparu. Bet, tiklīdz jutīšot, ka bērni viņu vairs nepieņem, savas darba gaitas beigšot.

Arī M.Rozīte vērtē, ka svētki ir nepieciešami, lai gan šķietami vieglāk ir palikt mājās: “Koncerts patiesi bija skaists, jaunieši pasākumam deva savu īpašo pienesumu. Viena no meitenēm, kas uzstājās, ir mūsējā, nītauriete. Svētki arī dod papildu stimulu turpināt strādāt pedagoģijā.”

45 darba gadus skolās aizvadījuši astoņi novada pedagogi: Anna Krastiņa (Cēsu 1.pamatskola), Baiba Erliha (Spā­res pamatskola), Ilga Grote (A.Bieziņa Raiskuma pamatskola), Mārīte Avotiņa (Cēsu Bērzaines pamatskola), Sarmī­te Ermansone (Jāņmui­žas pirmsskolas izglītības iestāde), Astra Medne (Stalbes pamatskola), Antoņina Glāze­re (Vec­piebalgas vidusskola), Ilze Krivašonoka (Straupes pamatskola).

Anna Krastiņa, daloties, kas piesaista šim darbam, viņa atzīst, ka tas ir gandarījums par skolēnu izaugsmi: “Vienmēr prieks redzēt, ko bērns var izdarīt, ko sasniedzis, priecāties par rezultātiem, redzēt viņa tālāko dzīves ceļu. Mūsdienās bērni ir drošāki, ar viņiem ir viegli komunicēt, raisās vērtīgas sarunas.” A.Krastiņa teic, ka īpaši silta sajūta ir par skolēniem, kuri izvēlas kļūt par pedagogiem: “Tagad ir tik daudz iespējamo profesiju, tādēļ jo īpašāk, ja jaunieši izvēlas pedagoga darbu. Arī mūsu skolā ienāk jaunie pedagogi, redzam, būs, kas mūs nomaina – būs labi.”

Arī Sanda Salmiņa skolā ienāca nesen, viņa Liepas pamatskolā otro gadu māca vēsturi un sociālās zinības, bet iepriekš bija muzejpedagoģe. Tas arī radījis vēlmi strādāt skolā, kur darbam iespējam just ilgtermiņa devumu. “Prieks, ja izdodas sasniegt iecerēto. Un tieši bērni parāda sasniegto. Izaicinājums ir katra bērna individuālās īpatnības, katra atšķirīgā uztvere, saskarsme, veids, kā bērns mācās.”

Uzrunājot teju 200 sanākušos pedagogus, Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs sacīja: “Arī man bija iespēja satikt savu skolotāju, kas mācīja, iedvesmoja, pārliecināja, iedrošināja un kādreiz arī sabāra. Paši droši vien neapzināties, cik daudzus bērnus un jauniešus esat iedvesmojuši, pabīdījuši, pārliecinājuši un varbūt pat ietekmējuši viņu tālākās studijas un dzīves gaitas. Esmu pārliecināts, ka daudzi jūsu audzēkņi ir ārkārtīgi pateicīgi par to, tāpat kā es esmu pateicīgs saviem skolotājiem, kuru dotās zināšanas, prasmes un arī dzīves gudrība man palīdzējusi kļūt par to, kas esmu savā dzīvē un profesionālajās gaitās. Mēs no sirds gribam teikt ārkārtīgi lielu paldies, ka jūs katru dienu iedvesmojat skolēnus, ar prieku dodaties uz darbu. Gribu novēlēt, lai arī turpmāk jums ir daudzi, ko iedvesmot, un lai arī jūs esat iedvesmoti! Paldies jums, cienījamie skolotāji!”

Skolotājiem atraktīvu un skanīgu koncertu bija sagatavojuši Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkņi. Pēc svinīgās daļas domes vadība un Izglītības pārvalde tikās ar pedagogiem brīvākā atmosfērā pie vīna glāzes un svētku kūciņām, nesteidzīgi turpinot izbaudīt skaisto svētku pēcpusdienu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Margrietiņa, baltā šķelme, piemiedz zelta aci

00:00
24.06.2025
5

Aina Karele Jūnijā ar laiku neko nevar sarunāt. Tāpat kā ar bitēm biškrēsliņos. Saule spīd vai lietus līst – laiks paskrien mums garām. Vēl ceriņos laimi meklējam, bet pļavā jau vanagzirnis pinas pa kājām. Margrietiņa, baltā šķelme, piemiedz zelta aci: mīl vai nemīl tevi kāds, ar sāpēm un bez prāta? Un neviens nezina, un jāpazīlē […]

Īstā Jāņu siera ražošana ik gadu sarūk

00:00
22.06.2025
33

Jāņu siera ražošanas apmēri šogad Latvijā kopumā turpina samazināties, aģentūrai LETA prognozēja biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova. Arita LejiņaPērn Jāņu sieru (nejaukt ar ķimeņu sieru) saražoja 139,84 tonnas, norādījusi V.Davida­nova. Pēc publiski pieejamās informācijas, pirms pieciem gadiem, 2019.gadā, tika saražotas aptuveni 200 tonnas Jāņu siera, tātad pagājušajā gadā par 30,1% mazāk. Jāņu siera […]

Aizejošā Cēsu novada dome diskutē par bērnu futbolu un kafejnīcas iekārtām

00:00
21.06.2025
143

12.jūnijā notika pēdējā aizejošā sasaukuma Cēsu novada domes sēde. Sēdē no 19 deputātiem piedalījās 17. Nepiedalījās Andris Mihaļovs un Erlends Geruļskis. Tika lemts par attīstību un investīciju projektiem, izglītību un sportu, pašvaldības īpašumu pārvaldību, sociāliem un sabiedriskiem jautājumiem, pašvaldības struktūru un līgumu pārvaldību, finanšu un pārskatu jautājumiem. Kopumā deputāti lēma vienbalsīgi, tikai par dažiem lēmumiem […]

Sarunu un demokrātijas svētki

00:00
20.06.2025
64
1

Sarunu festivāls “Lampa” šogad notiek ar vadmotīvu “Cilvēcībasākas tur, kur beidzas vienaldzība” Festivāla mērķis aicina parādīt, ka mums rūp līdzcilvēki, nav vienaldzīgs apkārt notiekošais un nav bail nosaukt lietas īstajos vārdos. Tas viss šodien un rīt festivāla bagātīgajā programmā Cēsīs, lielākai daļai diskusiju aizritot Pils parkā, divām skatuvēm atrodoties uz parka dīķa. Daļai diskusiju var […]

Māksla ir mums visapkārt, katru dienu, ir tikai jāprot tā saskatīt vai saklausīt

00:00
19.06.2025
50

Katrīna Marta Riņķe (pazīstama arī kā Kei Sendaka) ir Latvijā dzimusi vizuālā māksliniece, kas strādā ar analogo fotogrāfiju, tekstu un instalāciju. Viņas radošie darbi aplūko laiku, nepastāvību un mainīgās attiecības starp ainavu, atmiņu un materialitāti. Viņas darbi atspoguļo mijiedarbību ar vietu – to, kā ūdens, gaisma un cilvēka klātbūtne veido un pārveido vidi. Viņas jaunākie […]

Tautas balss

Sešos gados uz skolu

13:46
22.06.2025
12
Vecmāmiņa raksta:

“Jau atkal runā, ka bērniem skolu vajadzētu sākt sešu gadu vecumā. Un tūlīt būs nezin cik protestu. Bet, ja mierīgi padomājam, bērni to, ko agrāk sāka mācīties tikai skolā, apgūst jau bērnudārzā. Velk uz papīra aplīšus, stabiņus, mācās burtus, ciparus. Tātad faktiski izglītoties sāk jau piecu gadu vecumā. Turklāt apmeklēt pirms­skolu ir obligāti, jo tā […]

Vajadzētu rotaļlaukumu bērniem

20:27
17.06.2025
25
H. raksta:

“Cēsīs, Pirtsupītes gravā, notiek lieli darbi. Tur veido celiņus un laikam vēl kaut ko. Ātrumā pārskatot novada paš­valdības mājaslapu, neatrodu informāciju, kā beigu beigās pēc apspriešanām izskatīsies grava, kam šī vieta būs paredzēta. Būtu jauki, ja tur būtu arī kādas aktīvās atpūtas vietas bērniem, piemēram, rotaļlaukumi ar iekārtām, uz kurām var pavingrot,” pauda lasītāja H.

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
33
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
26
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
17
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Sludinājumi