Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Sumina ilggadējos pedagogus

Iveta Rozentāle
23:00
14.10.2023
6
Sk Diena Public 1

Pasaules Skolotāju dienā Vidzemes koncertzālē “Cēsis”, izceļot pedagogu nenovērtējamo nozīmi jaunās paaudzes skološanā, tika sveikts ikviens Cēsu novada skolotājs, īpaši godinot un uz skatuves aicinot pedagogus, kuri vietējās izglītības iestādē nostrādājuši 35 un vairāk gadu. Par ilggadēju darbu sveicienus saņēma 76 skolotāji.

Pusi gadsimta – 50 gadus – pedagoģijā strādājuši četri skolotāji: Nītaures Mūzikas un mākslas pamatskolas skolotāja Marianna Rozīte, Vecpiebal­gas vidusskolas skolotāja Mā­rīte Freimane, Straupes pamatskolas skolotāja Anita Lazdāne un Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas skolotāja Imalda Pabiāna. 55 un vairāk gadus skolai veltījušas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas skolotāja Ludmila Sniedze un Jaunpiebalgas vidusskolas un Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolas pedagoģe Māra Vīksna.

Mūsdienās nav moderni strādāt vienā darbavietā, vērtē Nītaures mūzikas un mākslas pamatskolas skolotāja Mari­anna Rozīte, bet viņa visus 50 gadus strādājusi Nītaurē: “Es gan neesmu dzimusi nītauriete, esmu no Gulbenes puses, bet, kā deviņpadsmit gados ienācu Nītaurē, apprecējos ar nītaurieti, tā arī uzskatu to par savu dzimto vietu.”
M. Rozīte jau bērnībā vēlējās kļūt par skolotāju, tikai nezināja, tieši kādu priekšmetu mācīs: “Kaimiņos dzīvoja skolotāja, viņa palīdzēja, ļoti agri iemācījos lasīt, mācīju arī savas lelles. Pamatskolā gribēju būt latviešu valodas skolotāja, tad vēstures. Ienākot Nītaurē, man piedāvāja mācīt vācu valodu, savukārt tagad daudzus gadus mācu krievu valodu, līdz šogad atsāku mācīt vācu valodu. Man visas valodas patīk, bet vācu valoda ir vistuvākā.”

Pedagoģe teic, ka viņai ļoti patīk darbs ar bērniem, un piebilst, ka strādāt ar dokumentiem gan ļoti nepatīk, bet arī to apzinīgi izdara: “Vislielāko prieku man rada tas, ka klasē pretī raugās bērnu acis, vienmēr saku, lai skolēni nesēž nevienam aiz muguras, jo tad neredzēšu viņus. Ar skatienu veidojas kontakts, kas man ir tik svarīgs. Labam pedagogam ir jāmīl bērni, ir jābūt arī prasīgam un stingram, bet ne ietiepīgi principiālam un kategoriskam. Bērni mainās, un mums viņiem ir jāpielāgojas. Labu pedagogu ne vienmēr nosaka augstskolas pabeigšana ar diplomiem un medaļām, pedagogam ir īpaša iekšējā sajūta, kā ir jādara.” Skolotāja atzīst, ka viņa nejūt savu vecumu, jo tieši bērni dod dzīves sparu. Bet, tiklīdz jutīšot, ka bērni viņu vairs nepieņem, savas darba gaitas beigšot.

Arī M.Rozīte vērtē, ka svētki ir nepieciešami, lai gan šķietami vieglāk ir palikt mājās: “Koncerts patiesi bija skaists, jaunieši pasākumam deva savu īpašo pienesumu. Viena no meitenēm, kas uzstājās, ir mūsējā, nītauriete. Svētki arī dod papildu stimulu turpināt strādāt pedagoģijā.”

45 darba gadus skolās aizvadījuši astoņi novada pedagogi: Anna Krastiņa (Cēsu 1.pamatskola), Baiba Erliha (Spā­res pamatskola), Ilga Grote (A.Bieziņa Raiskuma pamatskola), Mārīte Avotiņa (Cēsu Bērzaines pamatskola), Sarmī­te Ermansone (Jāņmui­žas pirmsskolas izglītības iestāde), Astra Medne (Stalbes pamatskola), Antoņina Glāze­re (Vec­piebalgas vidusskola), Ilze Krivašonoka (Straupes pamatskola).

Anna Krastiņa, daloties, kas piesaista šim darbam, viņa atzīst, ka tas ir gandarījums par skolēnu izaugsmi: “Vienmēr prieks redzēt, ko bērns var izdarīt, ko sasniedzis, priecāties par rezultātiem, redzēt viņa tālāko dzīves ceļu. Mūsdienās bērni ir drošāki, ar viņiem ir viegli komunicēt, raisās vērtīgas sarunas.” A.Krastiņa teic, ka īpaši silta sajūta ir par skolēniem, kuri izvēlas kļūt par pedagogiem: “Tagad ir tik daudz iespējamo profesiju, tādēļ jo īpašāk, ja jaunieši izvēlas pedagoga darbu. Arī mūsu skolā ienāk jaunie pedagogi, redzam, būs, kas mūs nomaina – būs labi.”

Arī Sanda Salmiņa skolā ienāca nesen, viņa Liepas pamatskolā otro gadu māca vēsturi un sociālās zinības, bet iepriekš bija muzejpedagoģe. Tas arī radījis vēlmi strādāt skolā, kur darbam iespējam just ilgtermiņa devumu. “Prieks, ja izdodas sasniegt iecerēto. Un tieši bērni parāda sasniegto. Izaicinājums ir katra bērna individuālās īpatnības, katra atšķirīgā uztvere, saskarsme, veids, kā bērns mācās.”

Uzrunājot teju 200 sanākušos pedagogus, Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs sacīja: “Arī man bija iespēja satikt savu skolotāju, kas mācīja, iedvesmoja, pārliecināja, iedrošināja un kādreiz arī sabāra. Paši droši vien neapzināties, cik daudzus bērnus un jauniešus esat iedvesmojuši, pabīdījuši, pārliecinājuši un varbūt pat ietekmējuši viņu tālākās studijas un dzīves gaitas. Esmu pārliecināts, ka daudzi jūsu audzēkņi ir ārkārtīgi pateicīgi par to, tāpat kā es esmu pateicīgs saviem skolotājiem, kuru dotās zināšanas, prasmes un arī dzīves gudrība man palīdzējusi kļūt par to, kas esmu savā dzīvē un profesionālajās gaitās. Mēs no sirds gribam teikt ārkārtīgi lielu paldies, ka jūs katru dienu iedvesmojat skolēnus, ar prieku dodaties uz darbu. Gribu novēlēt, lai arī turpmāk jums ir daudzi, ko iedvesmot, un lai arī jūs esat iedvesmoti! Paldies jums, cienījamie skolotāji!”

Skolotājiem atraktīvu un skanīgu koncertu bija sagatavojuši Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkņi. Pēc svinīgās daļas domes vadība un Izglītības pārvalde tikās ar pedagogiem brīvākā atmosfērā pie vīna glāzes un svētku kūciņām, nesteidzīgi turpinot izbaudīt skaisto svētku pēcpusdienu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
7

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
11

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
20

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
47

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
34

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi