LAB projektu vadītājs
Latvijā naktī no 3. uz 4. martu būs vērojama interesanta astronomiska parādība – pilns Mēness aptumsums. Pilnmēness sākumā nedaudz satumsīs, bet pēc tam to pamazām pārklās tumša zona. Vairāk kā stundu Mēness būs redzams kā tumši sarkans-brūns disks. Tas, ko mēs novērosim, būs Mēness ieiešana Zemes ēnā. Sākotnējā spožuma samazināšanās būs saistīta ar to, ka Mēness ieies Zemes pusēnā, bet būtiskākā aptumšošanās – ar pilnīgu ieiešanu Zemes ēnā. Tā kā Zemi apjož atmosfēra, kas kalpo arī kā gaismas laušanas vide, pilnā aptumsuma maksimumā Mēness nekad nekļūst pilnīgi melns, bet tiek izgaismots tumši sarkanīgā vai brūnganā tonī. Pusēnas aptumsums sāksies plkst. 22:16, daļējā aptumsuma sākums plkst. 23:30 (Mēness diskā parādās tumšs „robs”), daļējā aptumsuma noslēgums – plkst. 3:12, bet no pusēnas Mēness izies plkst. 4:25. Laika posmā no plkst. 0:44 līdz plkst. 1:58 Mēness pilnībā atradīsies Zemes ēnā.
3. – 4. marta pilno Mēness aptumsumu būs iespējams novērot ne tikai Eiropā un Latvijā, bet arī Tuvajos Austrumos un Āfrikā. Mēness aptumsumi notiek vidēji divreiz gadā, tomēr ne visi ir novērojami Latvijā, kā arī ne vienmēr ir novērošanai labvēlīgi laika apstākļi. Piemēram, 2005. gadā abi Mēness aptumsumi Latvijā un pārējā Eiropas teritorijā nebija novērojami. Savukārt 2006. gada 7. septembra aptumsums nebija novērojams slikto laika apstākļu dēļ. Iepriekšējā novērojumiem veiksmīgā reize bija 2004. gada 28. oktobrī, kad aptumsums notika agri no rīta. Nākošā iespēja novērot Mēness aptumsumu Latvijā, tiesa, ne pilnībā, būs pēc nepilna gada – 2008. gada 21. februārī.
Lai novērotu Mēness aptumsumu, speciāla sagatavošanās nav nepieciešama. To bez grūtībām būs iespējams novērot arī ar neapbruņotu aci. Protams, ir nepieciešami labvēlīgi laika apstākļi. Nakts vidū Mēness būs diezgan augstu debesīs, tādēļ nebūs īpaši grūti atrast piemērotu novērojumu vietu arī pilsētas apstākļos. Lai pēc iespējas pilnvērtīgāk varētu saskatīt Mēness virmas spilgtuma un krāsu izmaiņas, novērojumiem ieteicams izvēlēties vietas, kas ir minimāli apgaismotas.
Plašāka informācija Latvijas astronomijas biedrības mājas lapā: www.lab.lv
Komentāri