Sestdiena, 22. marts
Vārda dienas: Tamāra, Dziedra, Gabriels, Gabriela

Skujeniešu dzīvesveida saimniekošana

Sarmīte Feldmane
00:00
17.02.2024
32
Liene Indrani

Cēsu novada pašvaldības balvu uzņēmējdarbībā nominācijā “Gada zaļais kurss”  saņēma zemnieku saimniecība “Indrāni” Skujenes pagastā.

Šo balvu kategorijā saņem uzņēmums, kas devis ieguldījumu klimata neitralitātes, aprites ekonomikas, zaļās enerģijas un bioloģiskās lauksaimniecības jomā.

“Skujene ir mikrobioreģions. Jo vairāk Latvijā saimniekosim bioloģiski, domājot par nākotni, jo skaistākā un tīrākā vidē dzīvosim. Ceļš, kas mums ejams, nav viegls, toties zaļš,” uzsver    saim­niece Liene Margeviča un atzīst, ka Cēsu uzņēmēju gada balva ir augsts novērtējums. Tas ir visas ģimenes nopelnīts.

Margēviču ģimene “Indrānos” saimnieko kopš 2007.gada, bet dzimtas saknes Skujenē ir daudzās paaudzēs. Izvēloties, ko darīt laukos, bija skaidrs, ka saimniekos dabai un videi draudzīgi.

“Tas ir dzīvesveids, kas mūs apmierina, darām, cik varam,” uzsver Liene un atzīst, ka nevērtē to,  ka ir ne mazums bioloģisko zemnieku, kuri atsakās saimniekot bioloģiski. “Mums maksājumi nav tik svarīgi, jo nav lielas platības. Ja ir maksājumi, labi, ja nav, vai tāpēc    neturpināt saimniekot, kā ierasts un pieņemams,” teic skujeniete. Viņa pauž pārliecību, ka katram ir tiesības izvēlēties, kā saimniekot, bet nevajag censties pārliecināt, ka bioloģiskie zemnieki saimnieko nepareizi. “Ja galdā būs vecmāmiņas vārīta zapte un rūpnieciski ražots ievārījums, kuru ēdējs izvēlēsies?    Mazie bioloģiskie zemnieki un mājražotāji piedāvā to, ko audzēja un gatavoja vecmāmiņas,” pārdomas izsaka zemniece un mājražotāja.

“Indrānu” piedāvājumā ir ap 300 dažādu produktu. Viss tiek ražots mazos apjomos. Tiek piedāvāts tas, kas izaug saimniecībā un kas no Skujenē izaudzētā ražots.

“Mājražotājiem viegli nav: vai nu jāpaplašinās, ja grib izdzīvot, vai tas ir dzīvesveids, kas patīk, un rēķinās, ka ienākumi ir tādi, kādi ir. Bet ne visu var rēķināt naudā. Mūs šāds dzīvesveids    apmierina. Saimniecības atbalsts ir mežs, ja tā nebūtu, nāktos meklēt citus risinājumus,” pastāsta “Indrānu” saimniece un piebilst, ka vienīgi znots strādā arī algotu darbu.

Saimniecībā izaudzētos dārzeņus, augļus, gatavotos ievārījumus, sīrupus, sukādes, kaltētus garšaugus, tējas, maizi, kārumus var pasūtīt internetveikalā, un ­saimnieki to piegādās. Skujenieši gardumus var nopirkt arī ekoveikalos. “Indrāni” sadarbojas gan ar pagasta zemniekiem, gan citām bioloģiskām saimniecībām.

“Tā kā cepam maizi, pērkam  bioloģiskus miltus, cukuru. Tos izdevīgāk iegādāties lielākā vairumā. Mums ir sertificēta fasēšana, un varam piedāvāt produktus mazos iepakojumos,” stāsta L.Margeviča    un uzsver, ka bioloģiskie saimnieki ir kā kopiena. Cits citu pazīst, sadarbojas, un Skujenes vārdu un bioloģiskos zemniekus  zina ne tikai Cēsu novadā.

Skujeniete vērtē, ka gadu gaitā interese par bioloģiskiem produktiem ir stabila. Kaut tie ir dārgāki par tiem, ko  ikdienā piedāvā veikali, pircēji novērtē un uzticas, zina, kā produkti audzēti, ražoti.
“Indrānos” ir arī brīvdienu māja, apkārt sakopta, labiekārtota vide atpūtai. Te tūristus uzņem gan vasarā, gan ziemā.    Ne viens vien brīnās, kā “Indrānu” četri cilvēki to var spēt – audzēt, ražot, tirgot, uzņemt tūristus.    “Atbilde ir viena, kas jau kļuvusi par moto – katram ģimenē jāzina savs darbs. Vīrieši dara vīriešu un sievietes sieviešu darbus. Sie­viešu darbu mazā saimniecībā ir daudz vairāk: ravēšana, zāļu tēju lasīšana, vārīšana, gatavošana,” stāsta L.Margeviča un uzsver: “Skujene daudziem ir pārsteigums, ka kaut kur nekurienē ir tāda pērle, ka te ir tik daudz un tāda dažādība. Kopienā veidojam kopīgu piedāvājumu tūristiem.”

Liene atklāj, ka ideju jauniem produktiem netrūkst. Ir gandarījums, ka pirmais – pieneņu medus – aizvien ir piedāvājumā. Pienene ir arī saimniecības logo, pienenes izmanto konfektēs. “Reljefa un klimatisko apstākļu dēļ nevaram izaudzēt labību,    jāizmanto tas, ko daba dod, kas ir tepat,” uzsver bioloģiskās saimniecības “Indrāni” saimniece Lie­ne Margeviča.

Saimniecībā top vien Skujenei raksturīgie produkti:    egļu dzinumu tēja, ābolu ievārījums ar skujām un kadiķogām, marmelādes konfektes ar skuju garšu, egļu dzinumu sīrups, ķermeņa skrubis ar skuju aromātu, dabiskas ziepes “Skujene”, suvenīrs (magnēts) “Skujene”, dekors “Eglīte”, vaska svece “Čiekurs”. Kārum­niekiem noteikti vērts pagaršot kļavu marmelādi šokolādē, piparkūku, sarkanā āboliņa, ugunspuķu, rupjmaizes, ķimeņu un vēl citas marmelādes.    Te top arī dekori, rotas un daudz kas ikdienā noderīgs, jo daba dāsni dāvā savu bagātību tiem, kuri to ierauga un prot izmantot.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Aicina uzmanīties no krāpniekiem, kas iedzīvotājiem sūta īsziņas tiesas vārdā

13:16
22.03.2025
10

Valsts policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, jo krāpnieki iedzīvotājiem nosūta viltus īsziņas tiesas vārdā, lai iegūtu piekļuvi bankas datiem un izkrāptu naudu – šogad šādā veidā Latvijā jau izkrāpti vairāk nekā 26 000 eiro. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldē saņemta informācija par kārtējo krāpšanas gadījumu – šoreiz krāpnieki iedzīvotājam nosūtījuši īsziņu Tiesu administrācijas portāla tiesas.lv […]

“Klimata pārbaude” izturēta. Tā nebeidzas

00:00
22.03.2025
22

Cēsu Izstāžu namā apskatāma Vidzemes Māksli­nieku dienu vizuālās mākslas izstāde “Klimata pārbaude”. Līdz ar to Cēsīs atgriezusies tradīcija, kas te aizsākās un gadu gaitā pabija vairākās Vidzemes pilsētās.    Cēsu muzeja direktore Ināra Bula atgādināja, ka cēsnieki nolēma rīkot konkursu, kas apzinātu Vidzemes māksliniekus, rosinātu piedalīties un veicinātu    darbos atklāt savu redzējumu par aktuālo […]

Arodbiedrības aizstāv intereses ilgtermiņā

00:00
21.03.2025
52

Cēsu novada izglītības darbinieku arodorganizācijas atskaišu – pārvēlēšanas konferencei bija dots skanīgs nosaukums – “Kopā radām spēku, kas kalnus spēj pārvietot, vienotībā atklājam jaunus apvāršņus”.    Arodbiedrības biedri atskatījās uz piecos gados paveikto un iezīmēja plānus nākamajiem pieciem gadiem. Konferencē piedalījās Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga. Cēsu novada arodorganizācija 34 […]

Pašvaldībai jāatbalsta tie, kas grib darboties

00:00
20.03.2025
50

Jaunā pārvaldes vadītāja par svarīgu uzskata sadarbību ar aktīvajiem līgatniešiem 13.martā Cēsu novada domes deputāti par Līgatnes apvienības pārvaldes vadītāju vienbalsīgi apstiprināja līdzšinējo pašvaldības investīciju projektu vadītāju Lieni Krīvenu. L.Krīvena ir līgatniete. Domes sēdē, atbildot uz deputātu uzdotajiem jautājumiem, viņa sacīja, ka par savu uzdevumu jaunajā amatā izvirza mērķi, lai Līgatnē labi jūtas un var […]

Nauda gan ikdienai, gan attīstībai

00:00
19.03.2025
58

Smiltenes novada pašvaldības 2025. gada budžetā ieņēmumi plānoti 40 930 004 eiro, izdevumi – 44 011 673 eiro,  finansēšana – 3 081 669 eiro. Budžets balstīts uz    novada ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2035.gadam, kurā ietverti pašvaldības stratēģiskie mērķi un ilgtermiņa prioritātes, kurās izvirzītas trīs galvenās vērtības: iedzīvotāji, uzņēmējdarbība un vide. “Pērn pieradām dzīvot taupīgi, jo […]

KNAB uzskata – bijusi ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošana

12:05
18.03.2025
203

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis ir iesaistīts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) ierosinātajā kriminālprocesā par prettiesisku jaunas automašīnas iegādi, ziņo aģentūra LETA. G.Kukainis LETA uzsvēris, ka KNAB paziņojumā pausto noraida pilnā apmērā, jo pagaidām neesot skaidrs, par kuru iepirkumu ir apsūdzība. Kukai­nis akcentēja, ka KNAB ir pārbaudījis divus “ZAAO” automašīnu […]

Tautas balss

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
6
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
11
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Grausti pavasara saulītē

11:42
20.03.2025
19
Lasītāja Z. raksta:

“Privātīpašums ir neaizskarams, bet vai tomēr neesam to padarījuši par pārlieku neaizskaramu? Tā liek domāt grausti, kas redzami Cēsīs. Starp Vaļņu un Rīgas ielu ir īpašums, kur slienas drupas, nu gluži kā vēstures pieminekļi. Bet vieta vismaz sakārtota. Daudz bēdīgāk izskatās vecā pienotavas ēka, īpaši tas redzams tagad, kad spoži spīd sau­le, bet koki un […]

Smiltis jāslauka ar slotu, ne jāpūš ar gaisu

11:41
19.03.2025
21
Seniore raksta:

“Man ļoti nepatīk, ka pilsētas ielās smiltis tīra ar gaisa pūtējiem. Kāda no tā jēga! Smiltis tikai uzpūš gaisā, pēc tam tās nosēžas visā tuvākajā apkārtnē. Var jau būt, ka kāda ielas mala kļūst tīrāka, bet kopumā vide gan ne. Pareizāk noteitki ir ziemā sakrājušās smiltis no asfalta tīrīt ar parasto paņēmienu – slotām un […]

Jāiztiek bez apvainojumiem

11:40
19.03.2025
19
V. raksta:

“Paklausījos Saeimas sēdi, kurā atskaitījās premjere. Neesmu ne “Jaunās Vienotības”, ne Siliņas atbalstītāja, tomēr nav pieņemams stils, kādā daži parlamenta deputāti izteica kritiku Ministru prezidentei un valdības darbam. Vai tiešām mums jākļūst par valsti, kur tautas priekšstāvji apsaukājas! Varbūt pat sāks kauties, kā tas dažā postpadomju valstī redzēts,” attieksmi pauda V.

Sludinājumi