Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Sēklu paciņas vēsta par pavasari

Sarmīte Feldmane
14:04
12.02.2024
6
Seklas

Ziema daždien atkāpjas, tad atkal atgriežas, bet ne vienam vien mazdārziņa saimniekam jau domas ir dārzā. Tiek plānots un vētīts, ko sēt, ko stādīt, ko mazāk, ko vairāk, kas galdam, kas skaistumam.

Vairāk nekā desmit interesenti tikās Amatas kultūras namā, lai ar pazīstamā sēklu veikala  “Taņas sēklas un ziedi” saimnieci, dārznieci Taņu Ozolu runātu par jaunām šķirnēm un dalītos pieredzē.

Lai izaugtu laba raža

“Katru pavasari mazdārziņu saimnieki prasa, kas jauns. Bet bieži vien tas, kas vienam jaunums, citam zināms, jau vairākus gadus audzē tieši šo šķirni. Protams, ir arī mode, kad kādas puķes vai kādas šķirnes dārzeņi ir vairāk iecienīti nekā citi,” uzsākot sarunu, sacīja T.Ozola.

Plaša diskusija raisījās par profesionālajām    sēklām. Ja paciņā četras tomātu sēkliņas, vai var būt drošs, ka visas uzdīgs. T.Ozola skaidroja, ka profesionālās sēklas ir jaunas šķirnes, ražīgākas.    “Kaut vai ziedkāposti – jaunās šķirnes veido skaistas galviņas, nevis izaug daudz lapu, tāpat ir ar kāpostiem, ” bilda T.Ozola.

Aizvien populārāka kļūst dārzeņu grilēšana, tāpēc iecienītāki krāsaini dārzeņi. Balti, violeti, oranži burkāni, baltas, oranžas, sarkanas ar baltiem galiem bietes, ziedkāposti ir arī sarkani un dzelteni, bet Briseles kāposti sarkani. Amatietes    pārsprieda, ka noteikti jāiesēj baltas un oranžas bietes, jo mazbērniem sarkanās zupā nepatīk.“Rudenī, ciemos ejot, var izgatavot burkānu pušķi – dažādu krāsu burkāni un vidū    sīpols, saim­niece noteikti būs priecīga,” pieredzē padalījās Taiga Krū­miņa. Kā izdevīgāk sēt burkānus    – sēklas uz lentes vai mēģināt, cik reti vien var? “Ja sēklas uz lentes, zemē jāliek, kad tā mitra, un jārēķinās, ka sēklām jāsadīgst un lentei jāsadalās, tātad uzdīgs vēlāk.

Kā izaudzēt kāpostus un ziedkāpostus, lai kukaiņi neapskādē? Pieredze vienkārša – jāaudzē tikai zem plēves. Pēdējos gados ne viens vien izmēģina izaudzēt arbūzus un melones. Amatietes pārliecinājušās, ka visvienkāršāk komposta kaudzē, kas pārklāta ar plēvi. Tur augam silti, arī mitrums saglabājas. Sarunā izrādījās, ka ar arbūziem ir arī cita problēma, grūti pateikt, kad tie gatavi. Piesitot jāiemācās atpazīt dobjā skaņa. Taču ražu var saglabāt pat līdz Ziemassvētkiem.

Ķirbju sēklu izvēle liela, raža der gan marinēšanai, gan biezzupām, gan garšīgi kā kārums. “Gribētu sadabūt senāk audzēto ķirbju sēklas. Tie bija vislabākie marinēšanai, vairs nav ar tādu garšu,” bilda Aleksandra Frei­valde, bet citas sarunas dalībnieces pastāstīja, kādus ķirbjus audzē, ka ir arī marinēšanai. T.Ozola gan piebilda, ka veco šķirņu ķirbji tagad     vairs nebūs tādi, kādi bija kādreiz. Ja blakus auguši kabači, gurķi, tie noteikti ietekmējuši augu.

Pierasts, ka redīsus var izaudzēt tikai agrā pavasarī un rudenī, tagad ir arī šķirnes, kuras izaug pat karstā vasarā. Par tomātiem amatietes bija vienisprātis, to šķirņu ir tik daudz, ka katrai jāaudzē tie, kas garšo, un katru pavasari vērts    pamēģināt kādu jaunu. Sēklu tirgotāji padomājuši, lai audzētājiem lielākas iespēju, – var    nopirkt paciņā piecas sēkliņas, no katras izaugs citas krāsas tomāti.

Amatietes arī padalījās pieredzē, ko redzējušas internetā un izmēģinājušas. Ne viss izdevies.    Vairākas nolēma šovasar izaudzēt    mamordiku. To sauc arī par balzama bumbieri un rūgto meloni. Dārzenis ir kaut kas starp gurķi un kabaci, bet ir piederīgs ķirbju dzimtai. To izmanto kā kabaci, garša gan nav kā kabacim, ar asumiņu. Vērts pamēģināt izaudzēt dolomīta gurķus, no kuriem var iegūt divas ražas.

Ziedi krāsu daudzveidībā

Mazdārziņos, pie mājām puķu dobes katru vasaru kļūst aizvien krāšņākas.  Lai gan daudzgadīgās puķes audzēt izdevīgāk, tās zied vien neilgi, tādēļ acu priekam blakus vajag kādu viengadīgo. “Viengadīgām puķēm vērts audzēt stādus. Kamēr tie aug, var izdomāt, kur stādīt,    kur kas iederas, kur labi jutīsies un izskatīsies garš augs, kur zems,” sacīja T.Ozola un atgādināja, ka jārēķinās, kāda vieta kuram augam labāk patīk.

Daudzām labi pazīstamām puķēm selekcionāri rada aizvien jaunas šķirnes. Skaistas dārzā būs kosmejas ar pildītiem, lieliem ziediem, kaktusziedu cinijas, īlenlapu salmenes, saulespuķu klāsts aizvien papildinās. “Ei­hinācija tagad modes puķe. Ir, kas veido kolekcijas. Daudzi grib pildītās sarkanās, tās ir diezgan cimperlīgas. Labāk pirkt jaunstādus, ne sēt,” ieteica dārzniece un atzina – jārēķinās, ka ne visi stādi pārziemo.

Interesanta ir parastā kaulsēk-le. Tai ir nokarenas ziedkopu skaras, uz kurām izkārtoti mazi, dzelteni ziediņi. Sēklas atgādina ūdens lāsītes. No sēklām var veidot    rotas, arī rožukroņus. Se­lekcionāri radījuši magones, kuru galviņai apkārt veidojas vairākas mazas.

“Sarkanais rīss kā akcents labi izskatīsies pie skujeņiem,” bilda T.Ozola un pastāstīja, ka pavasarī tas var apsalt, bet nav jāuztraucas, vajag vien apgriezt, tas ataugs.

Katrā dārzā noteikti skaisti izskatīsies  mirabilis jeb Peru brīnumpuķe.      No pavasara līdz vēlam rudenim uz viena auga zied dažādu krāsu ziedi. “Vakaros smaržo. Var tāpat kā dālijas pārziemināt , un ar katru gadu augs aizvien lielāks,” pastāstīja T.Ozola un piebilda, ka starp dažādām monardām tagad var iegādāties ar citronu monardu. Tās ziedus var izmantot tējai.

Rodohitons ir asinssarkans viengadīgs vīteņaugs, porcelānpuķe    zied dažādu krāsu zvanveida ziediņiem. Katrai puķei, vai jaunumam vai gadu desmitus zināmajai, savs skaistums. Kāda amatiete vien piebilda, ka nav iespējams atcerēties visu to puķu nosaukumus, kuras gribētos izaudzēt.

Amatietes vēl pārsprieda, ka eņģeļtaures pirms gadiem mēģinājušas audzēt daudzas, bet vasarās tās smaržo vairs vien pie dažām mājām. Pārziemināt pārāk sarežģīti. Savulaik populārs telp­augs bijis ziloņkāja jeb pudeļkoks, mēģināts audzēt arī kafijkoku.

Jāpamēģina. Katrai puķu kopējai saprašanās ar vieniem au- giem labāka, ar citiem kaut kas nesaskan. Bet kur lielāks prieks, kad dārzs ziedos!  “Modē ir visdažādāko pļavu puķu maisījumi. Var uzrušināt zālienu un sasēt, iespiežot sēkliņas zemē.    Var sēt sastrādātā zemē, klāt pievienot zāliena sēklas. Tikai nedrīkst sasēt par biezu, jo katram au- gam vajag telpu,” pastāsīja T.Ozola.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
25

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
66

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
34

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi