Ceturtdiena, 20. jūnijs
Vārda dienas: Rasma, Rasa, Maira

Salst pie sildītājiem

Druva
00:00
10.01.2009
4
200901092324592687

Jau pagājušajā gadā “Druva” rakstīja par nedienām Cēsīs, Gaujas ielā 56. Šī nama iedzīvotājiem, lielākoties pensionāriem, nākas vadīt dienas vairākos džemperos, siltās zeķēs, šallēs, turklāt vēl sildoties pie elektriskajiem sildītājiem. Iemesls – nenomaksāts parāds par pagājušo apkures sezonu. Taču mājas vecākā un dzīvokļu īpašnieki apgalvo – būtībā visu parādu veido viena dzīvokļa īpašniece, kas lielākoties dzīvo Vācijā.

Ķīlnieki paši savā mājā

Aukstā nama iedzīvotājas Benita Cine un Ināra Lūse stāsta, ka istabās vidēji ir ap plus 10 grādiem. Ja elektrisko sildītāju izmanto retāk, tad termometra stabiņš var nokrist pat līdz 4 grādiem. Bet, ja silda nepārtraukti un aktīvi rosās pa virtuvi, vārot un cepot, tad iespējams istabu sasildīt līdz padsmit grādiem. Istabas jāsilda pēc kārtas – visas reizē neesot jēgas. Sievietes atzīst: “Kamēr nebija lielais sals, tikmēr nebija tik traki.”

Taču, pat sildot ar elektrisko sildītāju, telpas nekļūt pietiekami siltas. Mazgāties kļuvis pat bīstami, jo var apsaldēties un saslimt. Ar vairākiem mājas iedzīvotājiem tā jau noticis, turklāt aukstajā dzīvoklī grūti arī izveseļoties.

B. Cine stāsta, ka lielākoties visi mājas iedzīvotāji godprātīgi maksājuši un maksā komunālos un mājas apsaimniekošanas maksājumus. Taču viena dzīvokļa īpašniece radījusi ievērojamu parādu. Mājas vecākā Anita Dzene stāsta, ka minētās dzīvokļa īpašnieces parāds sakrājies aptuveni 1700 latu. Sieviete spītīgi atsakoties maksāt, nesen iemaksāti vien kādi 50 lati.

Parādniece Ziemassvētku laikā dzīvokli apmeklējusi, taču “Druvai” ar viņu neizdevās sazināties. Mobilais telefons bija izslēgts vai atradās ārpus zonas. B. Cine un A. Dzene domā – sieviete aizbraukusi atpakaļ uz Vāciju, kārtējo reizi atstājot pārējos ēkas dzīvokļu īpašniekus ķīlnieku lomā – bez apkures un ar parādu. “Ziņās saka, ka bomžus vācot no ielām, lai nenosaltu, bet mēs te salstam nost. Esam kā ķīlnieki,” skumji stāsta B. Cine.

A. Dzene skaidro, ka parādniece atteikusies parādu maksāt: “Viņa pateica, ka siltums esot bijis neliels un par to viņai neesot jāmaksā, ka jau tā tik daudz esot samaksājusi un ne kripatu vairāk nedošot. Saprotu, ja cilvēkiem nav naudas, bet arī tādā situācijā lielākā daļa taču cenšas vismaz pa daļai atdot. Bet viņai taču naudas netrūkst.”

Problēma jārisina pašiem

Mājas iedzīvotāji pēc padoma un palīdzības vērsušies gan Cēsu domē, gan siltumtīklu uzņēmumā, gan pie advokātiem. A. Dzene stāsta: “Bijām siltumtīklu uzņēmumā, bet mums pateica – ja nevar samaksāt, siltuma nebūs. Viņi mums vairs netic.”

SIA “CB” siltumtīklu uzņēmuma direktors Jēkabs Blaus atklāja “Druvai”, ka par situāciju ir informēts. Namam Gaujas 56 uz 5. janvāri aizvien bija nenomaksāts parāds par piegādāto siltumu pagājušajā apkures sezonā Ls 1789.

J. Blaus skaidro, ka Ministru kabineta noteikumi par siltumenerģijas piegādi un lietošanu paredz – kamēr nav nomaksāts parāds, tikmēr siltumu nav iespējams piegādāt. “Protams, kārtējo maksājumu parādi ir vairākiem lietotājiem, tomēr šī Cēsīs ir vienīgā māja, kas nav norēķinājusies par pagājušo apkures sezonu. Problēmas ir jau sen. Katru gadu esam centušies palīdzēt. Esam ticējuši mājas iedzīvotāju solījumiem, un laika gaitā parasti viņi arī ir ko maksājuši,” atklāj J. Blaus. Tomēr veidojies parāds, un šobrīd situāciju nav iespējams mainīt, kamēr tas netiks samaksāts.

Cēsu domes izpilddirektors Jānis Rozenbergs atzīst, ka teorētiski vienīgais veids, kā mājas iedzīvotājiem būtu iespējams palīdzēt, ir parādu nomaksāšana, tomēr pilsētas dome šādi nekad nav rīkojusies un to arī neplāno. Turklāt valsts ekonomiskā situācija to pat nepieļauj.

Tomēr J. Rozenbergs saka – ja šajā mājā dzīvo maznodrošinātie, viņi pēc palīdzības var vērsties sociālajā dienestā. Atbilstoši pilsētas saistošajiem noteikumiem, maznodrošinātām personām tiek sniegti apkures pabalsti. Tomēr arī šis nebūtu risinājums konkrētajai situācijai, jo citu personu izveidoto parādu dienests nesegtu.

J. Rozenbergs uzskata: “Mājas iedzīvotāji ir privātīpašnieki, kuriem domājamās daļās pieder kopīpašums. Jautājumi jāsāk stingrāk risināt dzīvokļu īpašnieku starpā. Konkrētai situācijai ir vairāki risinājumi, arī vēršanās tiesā vai pie parādu piedzinējiem.”

B. Cine piekrīt, ka rīkoties vajadzēja jau senāk. Viņa atminas, ka jau 2006. gadā mājas iedzīvotāji samaksājuši minētā dzīvokļa īpašnieces parādu, lai varētu noslēgt apkures līgumu: “Arī tagad to naudu mēs varētu mēģināt samest un parādu samaksāt, bet kas mums to atdos? Mēs tai sievietei zvanām, viņa neceļ telefonu. Vispār nekontaktējas ar mums. Tas ir bezkaunības kalngals.” Parādniecei mājas iedzīvotāji gada nogalē aizsūtījuši vēstuli, kurā lūgts līdz 15. decembrim samaksāt parādu, pretējā gadījumā jautājums tiks risināts tiesā. Atbilde nav sagaidīta. Tāpat kā nauda.

Mājas vecākā piekrīt, ka citas iespējas, šķiet, vairs nav. Būs jāvēršas tiesā, tomēr arī tas prasīs līdzekļus, turklāt laiku. Tātad salšanai gals vēl nav paredzams. Mājas iedzīvotājiem atliek gaidīt pavasari un saulīti, kas aukstos un mitros dzīvokļus sasildīs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
36

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
31

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
23

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
80

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
41

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
43

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
15
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
30
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi