Pirmdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Jānis

Rīgas iela. Tava. Mana. Mūsu

Sarmīte Feldmane
00:00
19.05.2024
149
Rigas

Tā tas ir. Vakar, ceturtdien, ap pulksten 14 Cēsu vecpilsētā, Rīgas ielā, vairāk bija automašīnu nekā gājēju. FOTO: Andra Gaņģe

Par to, kādai Cēsu vecpilsētā būt Rīgas ielai, ko ierobežot, ko veicināt, aizvien izskan dažādi viedokļi.

Cēsu novada dome saņēmusi 93 fizisku un juridisku personu parakstītu iesniegumu. Tajā izteikti lūgumi gan atcelt pašvaldības Satiksmes drošības komisijas lēmumu, ka no Piebalgas ielas nedrīkst iebraukt vecpilsētā, kā arī nodrošināt , lai pašvaldības mājaslapā būtu publicēti pašvaldības komisiju nolikumi, sēžu grafiki, sēdēs    izskatāmie jautājumi un pieņemtie lēmumi.

“Ja dome uzskata, ka esošajos ekonomiskajos, sociālajos un politiskajos apstākļos ir jāaktualizē jautājums par vecpilsētas sasniedzamību un satiksmes organizāciju, tad lūdzam par šajā sakarā    jebkuras personas iniciētu ierosinājumu rīkot sabiedrisko    apspriešanu un jebkuru lēmumu, kas saistīts ar vecpilsētas attīstību, pieņemt atbilstoši sabiedrības interesēm,    nevis atbilstoši dažu pašvaldības amatpersonu ambīcijām,” teikts iesniegumā.

Iesniegumā arī atgādināts, ka satiksmes organizācijas maiņa Rīgas ielā šopavasar ieviesta tikpat neizsvērti un nepamatoti kā pērn. “Ja nesanāca, kā gribēts iepriekšējā gadā, tad šogad jāeksperimentē ar citādu satiksmes pārorganizēšanu. Ja  atkal neizdosies, tad eksperimenti tiks turpināti ar citādiem variantiem,” bilsts iesniegumā, kā arī norādītas daudzas citas problēmas, kas gadiem sakrājušās bieži vien objektīvu iemeslu dēļ.

Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova “Druvai” pastāsta, ka iedzīvotāju iesniegums ir saņemts. “To izskatīs   Satiksmes drošības komisija, tad domes Uzņēmējdarbības un attīstības komitejā. Tātad par Rīgas ielu, iebraukšanu, attīstību, risinājumiem spriedīs politiķi,” saka I.Suija-Markova un piebilst, ka iesniegumā ir rakstīts par dažādām problēmām, minēti argumenti, kas ne visi ir savstarpēji saistīti. “Jāskatās retrospektīvi, kādas izmaiņas bijušas, kāpēc tādas pieņemtas, kā tās ietekmējušas, tad pragmatiski jāizvērtē, jāmeklē risinājumi,” skaidro    domes priekšsēdētāja vietniece.

Viņa arī atgādina, ka kopumā sabiedrība lēni pieņem    ikvienas pārmaiņas un viedokļi allaž dalās. Kaut vai par Vienības laukumu, kad tas tika pārveidots, daudzi bija pret, tagad ir labas atsauksmes, ka mašīnas nebrauc pa apli, arī uzņēmēji, kuri sākumā    bija skeptiski, atzīst, ka ir labāk. “Parasti    viedokli pauž tie, kam radītas kādas neērtības, tie, kuri apmierināti un kam vienalga, klusē. Jā, neapmierinātie netiek īpaši uzrunāti, jautājot viņiem, kādu alternatīvu risinājumu paši piedāvā. Taču bieži vien tas, kurš ir pret izmaiņām, neiedziļinās situācijā, viņš vienkārši ir pret,” atzīst I.Suija-Markova. Būtiski ir, kā varam atrisināt problēmas vecpilsētā, to atdzīvināt. Vai risinājums ir iebraukšanas aizlieguma atcelšana no Piebalgas ielas?
I.Suija-Markova atzīst, ka    par iebraukšanas aizliegumu Rīgas ielā no Piebalgas ielas nav bijis diskusiju. Viņa atgādina, ka tāpat kā nebija par Vienības laukuma risinājumu vai rotācijas apli pie “Nestes”, vai par to, ka Festivāla iela kļuva par galveno. “Satiksmes organizācijā nav un nebūs nepārprotama risinājuma un arī izmaiņas satiksmē iedzīvotāji uzreiz nepieņems. Apsprieša­nās, diskusijās par šiem jautājumiem pie rezultāta, vienošanās nevar nonākt, jo ir vien par un pret,” viedokli pauž domes priekšsēdētāja vietniece un uzsver, ka brīvdienās Rīgas iela ir pilna ar mašīnām. “Iebraukt var pa trim ielām. Jā, ja grib no Piebalgas ielas, jābrauc līkums,” bilst I.Suija-Markova.

Domes priekšsēdētāja vietniece arī rosina vecpilsētas uzņēmējus, namīpašniekus, iedzīvotājus kopā domāt, kā atdzīvināt Rīgas ielu, kā    turp novirzīt cēsnieku un tūristu plūsmu. “Pašvaldības ziņā ir publiskā ārtelpa vecpilsētā. Lai Rīgas iela kā Vasaras iela būtu darbīga, dzīva, aktīviem un ieinteresētiem jābūt arī uzņēmējiem,” atgādina I.Suija – Markova.

Uzņēmēji ik sarunā ar paš­valdību uzsver, ka Rīgas iela mirst, ja tajā problēmas iebraukt, pircēji un klienti dodas citur. Pavasarī pēc 27 gadu darba Rīgas ielā uz citu vietu pārcēlās veikals “Euroskor”. Vadītāja Elita Gailīte-Grau­duma pastāsta, ka iemesls vienkāršs – pagājušajā vasarā nedēļas nogalēs Rīgas iela tika satiksmei slēgta. “Sestdienā bija visvairāk pircēju, ja viņi nevar iebraukt, dodas citur. Rudenī skaidri tika pateikts, ka arī šovasar iela nedēļas nogalēs būs slēgta, meklējām veikalam citu vietu,” stāsta veikala vadītāja un uzsver – ja kaut ko maina, tad pēc gada tos, kuri aizgājuši, neatgriezt. Ne uzņēmējus, ne pircējus.    Arī pati pēdējā laikā Rīgas ielā bijusi vien pāris reižu, jo tagad iepērkas citur, mainījušies paradumi. “Tā ir paš­valdības netālredzība. Rudenī tika pateikts, ka stabiņi Gaujas ielas galā bija un būs, nu vairs nav.    Pērn solīja katras nedēļas nogalē Rožu laukumā pasākumus, nebija. Tika pateikts, ka Rīgas iela būs gājēju iela, bet ne to, ka tikai līdz Ķīniešu namiņam. Līdz jūlijam nācās    cīnīties, lai ieliek informāciju, ka var iebraukt pa L.Katrīnas ielu. Rosinājām domei, lai sestdienā ielu neslēdz līdz pēcpusdienai, tagad tas izdarīts. Pati vairākkārt par problēmām runāju ar domes vadību. 27 gadus Cēsu pašvaldība saņēma mūsu nelielā uzņēmuma nodokļus, tagad pārreģistrējām uz citu novadu. Ja mūs nevajag, tad ne,” saka Elita Gailīte-Grauduma un piebilst, ka seko līdzi, kā bijušajiem kaimiņiem klājas Rīgas ielā, un arī atzīst, ka sapulcēs diemžēl    tikai retais pauž viedokli.

Ilgonis Auniņš dzīvo Rīgas ielā, brauc ar auto. “Rīgas ielai vecpilsētā nav jābūt caurbraucamai. Tiem, kuri te dzīvo, tāpat ir iespēju maz, jo auto stāvvietu nav. Turu mašīnu Vaļņu ielā. Braucu pa Dārzniecības ielu, tad uz Vaļņu ielu. Daudzi tomēr Rīgas ielu izmanto, lai nokļūtu Gaujas ielā, un nebrauc jau ar tiem 30 kilometriem stundā,” pastāsta cēsnieks un uzsver, ka vasarā Rīgas ielā cilvēku diezgan daudz, arī tūristu, apmeklētāji sēž āra kafejnīcās, bērni skraida. “Ar biznesu te ir, kā ir, parādās kas jauns, drīz pazūd, kas tur vainojums, nezinu,” bilst Ilgonis un atzīst, ka vajadzētu šķībos stabiņus ielas malā iztaisnot. “Ir gan kārtība, gan nekārtība, dome jau kaut ko dara, bet īpašnieki, sevišķi tie, kam neapbūvētie zemesgabali, varētu būt apzinīgāki. Bieži vien kauns, ka tur sveši staigā,” vērtē cēsnieks.

Jānis Siliņš regulāri brauc pa Rīgas ielu ar velosipēdu. Arī viņš atzīst, ka brīvdienās vecpilsētā cilvēku ir vairāk nekā ikdienā. “Mašīnu visur ir par daudz,” viņš nosaka.

Domes ziņā samērot iedzīvotāju, uzņēmēju intereses ar citiem mērķiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
29

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
49

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
58

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
68

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
35

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
41
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi