Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Pulksteņmeistara laika skaitīšana

Druva
00:00
30.12.2006
14
5.lp Juris Capligins

Atkal viens gads ierakstījies mūžībā. Šķiet, vēl nesen svinējām tūkstošgades maiņu, bet nu aiz tās jau stāv skaitlis septiņi…

Pulksteņmeistars Juris Čapligins atzīst, ka visātrāk viņa dzīvē pagājuši piecpadsmit gadi pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. „Bērnībā dienas bija garas – no saules lēkta līdz rietam, visu pasauli paspēju apskriet, bet arī toreiz laiks bija jāplāno. Tēvam bija vecs, liels sienas pulkstenis. Uz to skatījos kā uz mājas greznumlietu, nevis laika skaitītāju. Modinātāja mums nebija, bet tēvs vienmēr cēlās precīzi sešos. Viņš strādāja Cēsu alus darītavā, un pagājušā gadsimta piecdesmito gadu sākumā tēvam bija jābrauc uz Rīgu, uz televīziju saņemt karogu par rūpnīcas labu darbu. Tēvs nevarēja saprast, kas tā par iestādi, kur pasniegs karogu, jo televīzijas attīstība toreiz tikai sākās.

Tagad laiks jāķer, lai paspētu strādāt un dzīvot. Līdz Latvijas atmodai vēl jutos jauns, bet arī tagad vecumu neizjūtu. Sajūtās esmu apstājies gados četrdesmit,” saka Juris, labo aci apbruņojis ar lupu, lai ieraudzītu, kas klienta atnestajam rokas pulkstenim vēderā sagājis šķībi.

– Vai pats nēsā pulksteni?

– Reti. Drīzāk tad, kad gribu padižoties ar ļoti labu rokas pulksteni. Bērnībā, kā jau lauku puika, laiku zināju no galvas. Saule atrodas tur, tātad rīts, bet pusdienlaikā tur… Es vēl tagad varu dzīvot bez pulksteņa, paskatos ārā un pasaku, cik laiks. Cilvēki brīnījušies, kā man tas izdodas, bet ja katru dienu strādā ar precīza laika uzstādīšanu, tad tā sajūta ieiet. Tāpēc pats ikdienā pulksteni nenēsāju. Visus šos gadus, cik pulksteņus esmu remontējis, man uz rokas tie nekad nav bijuši. Ja vajag pamosties trijos naktī, to varu izdarīt arī bez tā. Mājā man ir viens tāds Zēgera firmas, ko uzlieku, kad braucu uz Rīgu. Uzskatu, ka katrs cilvēks ir lielīgs, ja viņam ir ar ko palepoties.

– Bet cilvēki bez pulksteņa vairs iztikt nevar. Lai pamostos, pie gultas liek modinātāju, ikdienā uz rokas ir pulkstenis, pulkstenis arī mobilajā telefonā. Vai neesam pazaudējuši bioloģisko laika izjūtu?

– Kādreiz cilvēki uz baznīcu gāja bez pulksteņa, to uz rokas uzlika tikai baznīcā, tāpat kā pie baznīcas kājās uzāva zābakus. Kādreiz pulkstenis bija tikai bagātiem cilvēkiem, bet tagad tos neviens vairs pat nezog, jo pulksteņi kļuvuši ļoti lēti. Zeltā un briljantos tos gatavo tikai slavenas firmas. Runājot par pulksteni, kas atrodas mobilajā telefonā, uzskatu, ka tas nav ērts lietošanai. Pulkstenim jābūt uz rokas!

– Vai esi interesējies arī par smilšu un saules pulksteņiem?

– Tepat Cēsu baznīcas sienā ir saules pulkstenis, cik tas tagad pareizi rāda, grūti spriest, jo baznīcai apkārt notikusi apbūve, kas saules gaismu aizsedz. Smilšu pulksteņus izmanto arī mūsdienās. Kabinetā sēž boss, uzliek smilšu pulksteni, kas noskaita divdesmit minūtes, un apmeklētājam paziņo, ka tieši šo laiku ar viņu runās. Tāds bija arī manam brālim, kurš Rīgā strādāja par dakteri. Runājot ar klientiem, priekšā nolika smilšu pulksteni.

– Cik gadus laikrāžus jau remontē un kāpēc izvēlējies šo dzīves darbu?

– No 1968. gada, kad atnācu no dienesta padomju armijā. Uz šo amatu mani iedrošināja Aleksandrs Meržijevskis. Viņš toreiz jau strādāja par meistaru. Aleksandra tēvs Valentīns bija viens no labākajiem pulksteņmeistariem. Viņš man teica: „Dienēt esi beidzis – jāsāk strādāt!” Gribēju nodarboties tikai ar dziedāšanu, bet sapratu, ka vēl kāda prasme par ļaunu nenāks. Tagad zinu, lai iemācītos pulksteņmeistara amatu, cītīgi jānostrādā desmit gadi. Virpotājs savu specialitāti var apgūt trijos mēnešos, bet, izzinot pulksteņus, paiet laiks.

– Vai tev ir arī kāda cita laika mērvienība bez pulksteņiem?

– Armijā dienēju izpletņlēcējos. Tur man iemācīja laika izjūtu. Vienmēr bija jāplanē no 800 metru augstuma. Izlēkt no lidmašīnas bail ir visiem, lai man nestāsta, ka nav. Visiem ir bailes, pat pēc tam, ja esi izlecis tūkstoš reižu. Ja, tuvojoties zemei, notiek laika pārmaiņas, var sākties vējš, un izpletņlēcējs baidās, lai viņu neiesviež elektrības vados. Laiks dabā un tā skaitīšanā man liek aizdomāties par šī gada nogales ziemu. Uz pasaules esmu nodzīvojis 57 gadus, bet tādu decembri neatceros, kaut gan jāatzīst – man tāds patīk … jo ar katru mēnesi vairāk tuvojamies pavasarim un lielais aukstums šogad var aiziet secen. Vienmēr esmu labi juties, ja ir silts laiks. Nav pretenziju pret arī labu ziemu, bet tikai labu – bez slapjdraņķa. Ja dabā viss notiek precīzi kā pulksteņa mehānismā, tad arī cilvēki jūtas labāk. Viņiem ir labāks garastāvoklis, var vairāk paveikt un ir sirsnīgāki viens pret otru, bet pēdējos gadu desmitos laika apstākļi kļuvuši neparedzami…

– Vai tas neliecina, ka pasaulē sākusies laika skaitīšanas nobīde?

– Pasaulē notiek krīzes, dabas katastrofas, kurās bojā iet arī cilvēki. Tie, kuri ļoti tic Dievam, uzskata, ka katastrofas tiek uzsūtītas par cilvēku grēkiem, un spriež, ka pasaules gals tuvu. Esmu runājis ar zinātniekiem, kuri teikuši, ka ar pasaules galu vēl nevajag steigties, jo, kamēr Zeme pastāvējusi, uz tās redzēti dažādi neparedzami dabas brīnumi. Varam priecāties, ka Latviju tie nav skāruši. Atceros, kā braucu caur Taškentu dienēt uz Ferganu. Redzēju, kas noticis pēc 1967. gada zemestrīces Taškentā. Kā tur izskatījās, savām acīm nebiju skatījis – mājas sagāztas, gar sliedēm sakrituši koki, cilvēki bez mitekļiem raud un apraud bojā gājušos. Vēsturē tādas krīzes bijušas visos gadsimtos. Tagad runā par globālo sasilšanu, kas radusies cilvēka darbības rezultātā, bet katastrofas bija arī tad, kad cilvēki vēl nelietoja ne ķīmiju, ne sarežģītu tehniku.

– Tātad Zeme ir liels pulkstenis, kas pēc noteikta laika atkārto pārsteigumus cilvēcei?

– Kad padomju laikā braucu uz Ļeņingradu (Sanktpēterburgu), jo toreiz uz turieni braucu gandrīz katru nedēļu, satiku kādu zinātnieku, kurš domāja, ja izplatījumā pastāv citas saprātīgas būtnes, tad kopēja ar tām mums var būt tikai matemātika. Ja paskatās debesīs, tad tur kārtība izveidota tā, ka planētas viena no otras atrodas pēc precīziem matemātiskiem aprēķiniem. Citādi tās viena otru iznīcinātu.

– Vai esi aizdomājies, ka tie, kuri piedzīvojuši letarģisko miegu, pamostoties nespēj noticēt, ka miegā pavadījuši daudzus gadus, jo šķitis, ka tas bijis tikai mirklis?

– Visu mūžu neesmu varējis izprast Einšteina relativitātes teoriju. Gudrām galvām esmu prasījis, lai man izskaidro, kas tā tāda ir. Arī kāds, kuram bija divas augstākās izglītības, uz šo jautājumu nemācēja atbildēt. Man bija stāstīts, ka cilvēki pēc klīniskās nāves zaudējuši laika izjūtu. Laikam jau tā ir, ka, dzīvojot uz zemes, esam pakļauti tam pašam rokas un sienas pulksteņa skaitīšanas laikam, bet ārpus apziņas pastāv cits laiks.

– Vai laika grozīšana no vasaras uz ziemu un otrādi pulksteņu mehānismam nekaitē?

– Pulkstenim nekaitē, bet cilvēkam gan var kaitēt. Pats šīs pārmaiņas īpaši neizjūtu. Man darba vietā pie sienas stāv pulkstenis, ko parasti laika nomaiņās par stundu pārgriežu tikai tad, ja kāds klients aizrāda.

– Sarunas sākumā teici, ka īstos savas dzīves gadus vēl neizjūti. Kas jādara, lai cilvēks nepadotos laika ritējumam?

– Jādzīvo līdzi laikam. Jādomā par ģērbšanās stilu. Vienmēr valkāju košas kaklasaites, par ko mani uzteikuši, ka smuki izskatās. Daudzi latvieši iedomājušies, ka, laikam ejot, visas krāsas kļūst pelēkas vai brūnas, un tā arī ģērbjas. Dzīvoklī ir brūna grīda, brūnas mēbeles. Man, piemēram, mājās ir salātzaļa grīda. Tas rada dzīvesprieku.

Nesen satiku kādu sava gadagājuma paziņu un nepazinu. Viņš gāja salīcis, noplukušā apģērbā. Es viņam teicu: „Tu vēl esi jauns, kāpēc par sevi nerūpējies?” Viņš man atbildēja, ka dzīve esot tāda – naudas nav. Ieteicu, ka varu viņu iekārtot strādāt kaut vai par kurinātāju, bet viņš sacīja, ka par tādu algu nestrādāšot, nepadomājot, kurš viņu bez izglītības un tādā paskatā ņems labi atmaksātā darbā. Tāpēc nāk pie manis un dienu pavada, telpās sildoties. Paskaties, tagad visi bomži ir gados jauni cilvēki. Aiz slinkuma pazudina sev dzīvē atvēlēto laiku. Kādreiz dziedāju krogā, lustējos jauniešu kompānijās, bet nekad man nebija doma, ka varētu nestrādāt. Tas vēl bija sociālisma laikā, nevaru teikt, ka viss toreiz bija slikts. Varēju pēc darba naktī iesēsties vilcienā un aizbraukt uz Sanktpēterburgu iepirkties. Mūsdienās visur valda steiga, ja neskriesi un nedarīsi, tad tevi pastums malā.

– Vai tev neliekas, ka zemeslode sākusi griezties ātrāk?

– Pēc ikdienas steigas varētu tā teikt. Kad vēl biju mazs, nesapratu, kā tā bumba – Zeme – var debesīs turēties? Bērnībā laiks pagāja vienos brīnumos. Kā krievi saka, un arī es tā uzskatu, ka cilvēka vislielākais sasniegums ir tas, ka viņš pabijis kosmosā. Te arī tiek uzdots laika jautājums, ka ātrums spēj pārsniegt laiku. Viss dzīvē mainās. Kādreiz visi ziemā – gan sievietes, gan vīrieši – galvā lika pižiku (trušādas cepuri), tagad ziemas siltas, un gadalaika modei tiek pieskaņotas citas cepures. Viss notiek smuki un ātri. Pats, neskatoties pulkstenī, jau no dzīves starta laika to esmu skrējis. Sevišķi pēdējos piecpadsmit gadus, lai noturētos sabiedrības noteiktā laika līmenī.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
28

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
12

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
26

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
43

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
43

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
74

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
8
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
8
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
7
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
6
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi