Sācies pavasaris, un vēl joprojām turpinās aktīva potēšanās pret ērču encefalītu. Kā “Druvai” pastāstīja Cēsu veselības aprūpes centra medicīnas māsa Maija Liepiņa, šobrīd pret ērču encefalītu izpotējušies 200 cilvēku vairāk nekā pērn šajā laikā.
“Nekas nav nokavēts arī tiem, kuri vēl nav paspējuši izpotēties. Austriešu vakcīnas “TicoVac” var vakcinēt visu vasaru, bet vācu vakcīnu “Encepur” var vakcinēt pat tajā dienā, kad cilvēkam ērce iekodusi. Tas tādēļ, ka vakcīna izstrādājas ātrāk nekā slimības baciļi,” saka M.Liepiņa un piebilst, ka bērnus var sākt potēt no gada vecuma.
“Arī ģimenes ārsti potē bērnus pret ērču encefalītu, taču uz poliklīniku arī nāk daudzi. Vecāki ir atbildīgi un par bērniem rūpējas. Īpaši, ja ģimene daudz laika pavada pie dabas vai ir savas lauku mājas. Arī vecāki ļaudis ir piesardzīgi un regulāri brauc potēties pat no attālākiem lauku pagastiem,” atzīst medicīnas māsa un uzsver, ka situācijā, ja ērce tomēr ir iekodusi, svarīgi to pareizi izņemt.
“Nekādā gadījumā ērci nevajadzētu smērēt ar eļļu vai sviestu. Vislabāk to ir nedaudz apdullināt ar vājas konsistences spirtu. Pie tam ērces izņemšanu labāk tomēr ir uzticēt profesionāļiem,” domās dalās medicīnas māsa un aicina neaizmirst ieskatīties potēšanas pasēs, lai nenokavētu kārtējo revakcinācijas poti.
“Aktīva potēšanās sākās jau februārī un turpināsies vēl šo un nākamos divus mēnešus. Jāpiebilst, ka ērces ir aktīvas līdz plus pieciem grādiem. Šoziem auksts mēnesis bija viens, pārējā laikā ērces bija aktīvas,” saka M. Liepiņa un atzīst, ka pagājušajā gadā akūta saslimšana ar ērču encefalītu pilsētā nav reģistrēta.
Cēsniece Ineta Zālīte, kura bija ieradusies Cēsu veselības aprūpes centrā, lai pirmo reizi potētos pret ērču encefalītu, atzina, ka daudz laika pavada pie dabas. Bez tam šogad jau pirmo ērci sastapusi.
“Jau šopavasar pēc pastaigas mežā uz biksēm atradu rāpojam ērci, bet pagājušā gada novembrī, kad likās, ka ērces jau guļ, viena man piesūcās. Toreiz pat prātā neienāca doma pārbaudīt drēbes, jo likās, ka ziema jau klāt un par tādām lietām vairs nav jāuztraucas. Taču patiesībā vienmēr, pārnākot no meža vai pastaigas parkos, drēbes pārbaudu. Uz mežu eju tikai gaišās drēbēs, lai ērci labāk varētu ieraudzīt. Jo raibākas drēbes, jo ērci grūtāk pamanīt,” stāsta I.Zālīte un piebilst, ka ģimenē pret ērču encefalītu ir izpotējušies arī bērni.
“Kurš gan cits, ja ne paši rūpēsimies par savu veselību. Īpaši cilvēkiem, kuri daudz laika pavada pie dabas vai viņu darbs ar to ir saistīts, būtu jāpotējas pret ērču encefalītu,” saka I.Zālīte.
Komentāri