Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Anna, Ance, Annija

Poliklīniku un slimnīcu atdos Cēsīm

Druva
00:00
04.02.2009
5
200902031731494419

“Rajona padome neplāno apvienot slimnīcu un poliklīniku. Un nav pamata sabiedrības satraukumam,” tā vēstulē “Druvai” rakstījis Cēsu rajona padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis un uzsvēris: “Atbilstoši rajona padomes reorganizācijas plānam, septembrī abas iestādes paredzēts nodot Cēsu novadam. Novada dome arī lems, apvienot vai ne.”

Vai iedzīvotājiem vajag divas iestādes?

“Es pašlaik nevaru pateikt- apvienosim vai ne. Neesmu informāciju detalizēti izvērtējis – visus par un pret. Taču, man liekas, būtu racionālāk, ja iestādes darbotos vienā ēkā un stacionāram būtu nopietna ambulatorā nodaļa. Vienuviet būtu pieejami diagnostikas un laboratorijas izmeklējumi,” šādu atbildi sniedza Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders, atzīstot, ka pašvaldība, ievērojot likumu, pārņems gan pašvaldības aģentūru “Cēsu rajona slimnīca”, gan arī “Cēsu veselības aprūpes centru” jeb veco poliklīniku.

“Abas iestādes strādā un pelna, lai spētu nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumus. Pilnīgi skaidrs, ka šajā un droši vien vēl nākamajā gadā nevarēsim ieguldīt līdzekļus veselības aprūpes iestāžu infrastruktūras, tehnoloģiju attīstībā. Tajā pašā laikā slimnīca pamatoti uzsver, ka nepieciešama jauna korpusa būve, lai varētu attīstīt operatīvo bloku. Vēstuli pašvaldībai rakstījusi arī poliklīnikas vadība, uzsverot, ka poliklīnikas darbs jāsaglabā, domājot par ambulatoro pakalpojumu pieejamību. Šo situāciju vēl nopietni vērtēsim,” sacīja Gints Šķenders.

“Druvai” zvanījuši iedzīvotāji un pauduši satraukumu – kur ārstēsimies, ja poliklīnikas nebūs?

“Cilvēki pieraduši nākt pie mums, mums ir plašs pakalpojumu klāsts, ir laboratorija, rentgens, turklāt zemākas pakalpojumu izmaksas nekā slimnīcā,” argumentus poliklīnikas darba kvalitātei minēja Cēsu veselības centra vadītāja Iveta Grapa un piebilda, ka poliklīnikā strādā speciālisti, kurus iecienījuši cēsnieki un lauku cilvēki.

“Lauku cilvēki arī pieraduši, ka jāatbrauc uz Cēsīm un jāatnāk līdz poliklīnikai. Viņiem būtu daudz sarežģītāk aizkļūt līdz slimnīcai,” sacīja I. Grapa. Vēstulē, kas rakstīta pašvaldībai, arī atgādināts, ka poliklīnikas ēka remontēta, izmantojot Eiropas sociālā fonda līdzekļus. Līgumā par finansējumu noteikts, ka līdz 2012. gadam šajās telpās jādarbojas veselības aprūpes iestādei.

Pilsētas pašvaldības vadītājs gan uzsver, ka tik skrupulozi nevajadzētu raudzīties, ka Cēsīm un jaunajiem novadiem, domājot par attīstību dažādās sfērās, vajadzētu saskatīt pareizos risinājumus, kas neprasa liekus finansiālus un cilvēkresursu ieguldījumus.

Cēsu rajona slimnīcas vadība turpina aizstāvēt pozīciju- pašreizējos apstākļos nevajag radīt iekšēju konkurenci. Veselības aprūpes sistēma ir kardināli reformēta, dārgāk par pakalpojumu jāmaksā klientam, pietiek ar ārējo konkurenci starp Vidzemes rajonu stacionāriem un praktizējošajiem speciālistiem. Kā slimnīca izskatās tirgū?

Vēstulē “Druvai” rajona padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis pauž viedokli: “Pēdējā laikā sabiedrībā satraukumu radījusi “Druvā” publicētā informācija, ka rajona padome plāno iestāžu apvienošanu. Tā nav tiesa. Izskanējusī informācija par abu veselības aprūpes iestāžu apvienošanu neatspoguļo komisijas sēdē apspriežamā jautājuma būtību un mērķi šobrīd.”

Šeit gan jāpiebilst, ka rajona padomes priekšsēdētājs sēdē nepiedalījās, bet tās dalībnieki bija vienisprātis, ka jautājums par apvienošanos jāizdiskutē ne tikai šaurā lokā, bet visu rajona padomes locekļu starpā, jo mediķi prata teikt: “Nav jau nekur teikts, ka situācijā, kad finansējums ir ierobežots, VOAVA noteiktās kvotas samazinātas, iedzīvotājs būs ieguvējs no atsevišķi strādājošām iestādēm. Nav zināms, kā krīzes laikā turpināsies veselības aprūpes sistēmas un slimnīcu reorganizācija.” Izskanēja arī viedoklis, ka slimnīcai būtu nepieciešama konkrētu speciālistu piesaiste, ka būtu objektīvi, ja speciālisti neskraidītu no darba stacionārā uz pieņemšanu poliklīnikā un par darbu nesaņemtu atšķirīgu samaksu. Un godīgi ir pateikt, ka runas – vajag vai nevajag poliklīniku apvienot ar slimnīcu – ilgušas vismaz pāris gadu. Tikai vienošanās nav panākta, jo saprotama ir arī poliklīnikas kolektīva vēlme strādāt patstāvīgā iestādē, saglabājot kolektīvu, darba vietas, kas vēl aktuālāk ir pašreiz.

Sabiedrības veselības veicināšanas jautājumu komisija 21. janvārī bija spiesta diskutēt arī par jautājumu- kāda ir Cēsu rajona slimnīcas vieta pacientu veselības aprūpē reģionā. Speciālisti atcerējās, ka pēc novadu reformas ir grūti ievērot dažus nosacījumus, kādi noteikti ārstniecības likumā un pirms vairākiem gadiem izstrādātajā masterplānā, kas iezīmē katras veselības aprūpes iestādes vietu konkrētā reģionā. Proti, rajonā, kurā atrodas Cēsu slimnīca, ir daudz vairāk iedzīvotāju un potenciālo pacientu nekā jaunajā Cēsu novadā. Vai 30 kilometru attālumā vajag divas lielas un kvalitatīvi strādājošas slimnīcas? Runa ir par Cēsu slimnīcas un Vidzemes slimnīcas Valmierā konkurenci. Netālu ir arī Smiltenes, Limbažu, Gulbenes slimnīca, kuru darbošanās un attīstības iespējas tāpat ir diskutabls jautājums pašreizējā valsts situācijā. Jāpiekrīt Andra Neimaņa viedoklim vēstulē: “Komisijā apspriestā jautājuma būtība ir cita” . Nopietna ir jautājuma būtība.

Stacionārs aicina pacientus no Vidzemes

Pietiekami optimistiski uz situāciju raugās Cēsu rajona slimnīcas vadība, sakot, ka pēdējos gados daudz līdzekļu ieguldīts infrastruktūras, tehnoloģiju attīstībā, slimnīca ir pacientam draudzīga. Un stacionāra kolektīvs jau pašlaik dara visu, lai piesaistītu kaimiņrajonu pacientus.

“Mēs esam nojaukuši rajona teritoriālo barjeru. Pie mums ārstējas pacienti pat no Rīgas. Viņi izvēlas kvalitatīvu pakalpojumu, lētāku cenu. Tagad taču katram pacientam, kurš zina savas tiesības, ir iespēja apzvanīt kaut visas Latvijas slimnīcas un uzzināt, kur vēl pieejams valsts apmaksāts pakalpojums, kur pietiek kvotu, lai ārstētos izdevīgāk,” dalījās slimnīcas direktors Guntars Kniksts. Jautāts, vai slimnīca joprojām aktualizē slimnīcas un poliklīnikas iespējamo apvienošanu, G.Kniksts bilda: “Iedzīvotājiem nav pamata satraukumam, viņi saņems vajadzīgos pakalpojumus. Minēto iestāžu apvienošana agri vai vēlu notiks, bet saprotu, ka tas pašlaik ir politisks jautājums, kuru nav vēlmes kustināt. Slimnīca tomēr paliek pie viedokļa- iekšējā konkurence nav nepieciešama situācijā, kad spēcīgi jākonkurē ārējā tirgū.”

Jautāts, kādas korekcijas slimnīcas darbā ieviesīs tas, ka vasaras vidū tā darbosies Cēsu novadā, Guntars Kniksts atzina – juridiskā statusa maiņa būtiskas izmaiņas neviesīs.

“Nebūs taču tā, ka slimnīca būs Cēsīm un nevienam citam. Pašvaldības ir paudušas viedokli, ka slimnīca ir liela un darbīga iestāde, kurai nepieciešams attīstīties. Man nav ilūziju, ka tuvākajos pāris gados varētu sekot pašvaldības finansējums kādu mērķu realizēšanai, tāpēc paši domāsim par līdzekļu piesaisti,” tā G. Kniksts.

“Druva” jau rakstīja, ka veselības aprūpes iestāžu vadītāji, speciālisti visvairāk bažījās par to, kā ar Veselības ministrijas veiktajiem grozījumiem pakalpojumu apmaksā tiks galā iedzīvotāji. Ir būtiski palielinātas pacientu nodevas, apmeklējot speciālistus, slimnīcā no trim uz 12 latiem diennaktī sadārdzināta ārstēšanās. Pagaidām slimnīca un poliklīnika nesper radikālākus soļus, nesaīsina pacientu pieņemšanas laikus. Jāatgādina, ka vismaz par 15 procentiem tika samazināts stacionāru budžets.

SIA” Vidzemes slimnīca” plašsaziņas līdzekļos ir izplatījusi informāciju, ka ambulatorajās nodaļās Valmierā un Valkā noteikts nepilnais darba laiks – četru dienu darba nedēļa. Paredzams, ka turpmāk piektdienās nepieņems ambulatorie speciālisti, nebūs pieejami ambulatorās diagnostikas, endoskopiju kabineta un laboratorijas pakalpojumi. Reģistratūrā piektdienās strādās tikai viena darbiniece, lai apmeklētāji varētu saņemt nepieciešamo informāciju, bet pacienti, kurus izraksta no slimnīcas, norēķināties par ārstēšanu. Un “Vidzemes slimnīcas” vadība to pamato: ” Mūsu potenciāls ļautu sniegt medicīniskos pakalpojumus vēl par trešdaļu vairāk. Mums ir augsti kvalificēti darbinieki, kas vēlas strādāt. Mums ir darbam nepieciešamās iekārtas un instrumenti, piemērotas telpas. Ir pacienti, kuriem nepieciešami mūsu pakalpojumi. Esam gatavi strādāt, taču tagad esam spiesti nestrādāt. Šie pārkārtojumi pasliktinās medicīniskā pakalpojuma pieejamību, taču šis solis nav slimnīcas vadības vai pašu mediķu griba, bet taupības režīma diktēta nepieciešamība.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
5

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
22

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
231

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
64
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
27
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi