Pirmdiena, 17. jūnijs
Vārda dienas: Artūrs, Artis

Poliklīniku un slimnīcu atdos Cēsīm

Druva
00:00
04.02.2009
3
200902031731494419

“Rajona padome neplāno apvienot slimnīcu un poliklīniku. Un nav pamata sabiedrības satraukumam,” tā vēstulē “Druvai” rakstījis Cēsu rajona padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis un uzsvēris: “Atbilstoši rajona padomes reorganizācijas plānam, septembrī abas iestādes paredzēts nodot Cēsu novadam. Novada dome arī lems, apvienot vai ne.”

Vai iedzīvotājiem vajag divas iestādes?

“Es pašlaik nevaru pateikt- apvienosim vai ne. Neesmu informāciju detalizēti izvērtējis – visus par un pret. Taču, man liekas, būtu racionālāk, ja iestādes darbotos vienā ēkā un stacionāram būtu nopietna ambulatorā nodaļa. Vienuviet būtu pieejami diagnostikas un laboratorijas izmeklējumi,” šādu atbildi sniedza Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders, atzīstot, ka pašvaldība, ievērojot likumu, pārņems gan pašvaldības aģentūru “Cēsu rajona slimnīca”, gan arī “Cēsu veselības aprūpes centru” jeb veco poliklīniku.

“Abas iestādes strādā un pelna, lai spētu nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumus. Pilnīgi skaidrs, ka šajā un droši vien vēl nākamajā gadā nevarēsim ieguldīt līdzekļus veselības aprūpes iestāžu infrastruktūras, tehnoloģiju attīstībā. Tajā pašā laikā slimnīca pamatoti uzsver, ka nepieciešama jauna korpusa būve, lai varētu attīstīt operatīvo bloku. Vēstuli pašvaldībai rakstījusi arī poliklīnikas vadība, uzsverot, ka poliklīnikas darbs jāsaglabā, domājot par ambulatoro pakalpojumu pieejamību. Šo situāciju vēl nopietni vērtēsim,” sacīja Gints Šķenders.

“Druvai” zvanījuši iedzīvotāji un pauduši satraukumu – kur ārstēsimies, ja poliklīnikas nebūs?

“Cilvēki pieraduši nākt pie mums, mums ir plašs pakalpojumu klāsts, ir laboratorija, rentgens, turklāt zemākas pakalpojumu izmaksas nekā slimnīcā,” argumentus poliklīnikas darba kvalitātei minēja Cēsu veselības centra vadītāja Iveta Grapa un piebilda, ka poliklīnikā strādā speciālisti, kurus iecienījuši cēsnieki un lauku cilvēki.

“Lauku cilvēki arī pieraduši, ka jāatbrauc uz Cēsīm un jāatnāk līdz poliklīnikai. Viņiem būtu daudz sarežģītāk aizkļūt līdz slimnīcai,” sacīja I. Grapa. Vēstulē, kas rakstīta pašvaldībai, arī atgādināts, ka poliklīnikas ēka remontēta, izmantojot Eiropas sociālā fonda līdzekļus. Līgumā par finansējumu noteikts, ka līdz 2012. gadam šajās telpās jādarbojas veselības aprūpes iestādei.

Pilsētas pašvaldības vadītājs gan uzsver, ka tik skrupulozi nevajadzētu raudzīties, ka Cēsīm un jaunajiem novadiem, domājot par attīstību dažādās sfērās, vajadzētu saskatīt pareizos risinājumus, kas neprasa liekus finansiālus un cilvēkresursu ieguldījumus.

Cēsu rajona slimnīcas vadība turpina aizstāvēt pozīciju- pašreizējos apstākļos nevajag radīt iekšēju konkurenci. Veselības aprūpes sistēma ir kardināli reformēta, dārgāk par pakalpojumu jāmaksā klientam, pietiek ar ārējo konkurenci starp Vidzemes rajonu stacionāriem un praktizējošajiem speciālistiem. Kā slimnīca izskatās tirgū?

Vēstulē “Druvai” rajona padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis pauž viedokli: “Pēdējā laikā sabiedrībā satraukumu radījusi “Druvā” publicētā informācija, ka rajona padome plāno iestāžu apvienošanu. Tā nav tiesa. Izskanējusī informācija par abu veselības aprūpes iestāžu apvienošanu neatspoguļo komisijas sēdē apspriežamā jautājuma būtību un mērķi šobrīd.”

Šeit gan jāpiebilst, ka rajona padomes priekšsēdētājs sēdē nepiedalījās, bet tās dalībnieki bija vienisprātis, ka jautājums par apvienošanos jāizdiskutē ne tikai šaurā lokā, bet visu rajona padomes locekļu starpā, jo mediķi prata teikt: “Nav jau nekur teikts, ka situācijā, kad finansējums ir ierobežots, VOAVA noteiktās kvotas samazinātas, iedzīvotājs būs ieguvējs no atsevišķi strādājošām iestādēm. Nav zināms, kā krīzes laikā turpināsies veselības aprūpes sistēmas un slimnīcu reorganizācija.” Izskanēja arī viedoklis, ka slimnīcai būtu nepieciešama konkrētu speciālistu piesaiste, ka būtu objektīvi, ja speciālisti neskraidītu no darba stacionārā uz pieņemšanu poliklīnikā un par darbu nesaņemtu atšķirīgu samaksu. Un godīgi ir pateikt, ka runas – vajag vai nevajag poliklīniku apvienot ar slimnīcu – ilgušas vismaz pāris gadu. Tikai vienošanās nav panākta, jo saprotama ir arī poliklīnikas kolektīva vēlme strādāt patstāvīgā iestādē, saglabājot kolektīvu, darba vietas, kas vēl aktuālāk ir pašreiz.

Sabiedrības veselības veicināšanas jautājumu komisija 21. janvārī bija spiesta diskutēt arī par jautājumu- kāda ir Cēsu rajona slimnīcas vieta pacientu veselības aprūpē reģionā. Speciālisti atcerējās, ka pēc novadu reformas ir grūti ievērot dažus nosacījumus, kādi noteikti ārstniecības likumā un pirms vairākiem gadiem izstrādātajā masterplānā, kas iezīmē katras veselības aprūpes iestādes vietu konkrētā reģionā. Proti, rajonā, kurā atrodas Cēsu slimnīca, ir daudz vairāk iedzīvotāju un potenciālo pacientu nekā jaunajā Cēsu novadā. Vai 30 kilometru attālumā vajag divas lielas un kvalitatīvi strādājošas slimnīcas? Runa ir par Cēsu slimnīcas un Vidzemes slimnīcas Valmierā konkurenci. Netālu ir arī Smiltenes, Limbažu, Gulbenes slimnīca, kuru darbošanās un attīstības iespējas tāpat ir diskutabls jautājums pašreizējā valsts situācijā. Jāpiekrīt Andra Neimaņa viedoklim vēstulē: “Komisijā apspriestā jautājuma būtība ir cita” . Nopietna ir jautājuma būtība.

Stacionārs aicina pacientus no Vidzemes

Pietiekami optimistiski uz situāciju raugās Cēsu rajona slimnīcas vadība, sakot, ka pēdējos gados daudz līdzekļu ieguldīts infrastruktūras, tehnoloģiju attīstībā, slimnīca ir pacientam draudzīga. Un stacionāra kolektīvs jau pašlaik dara visu, lai piesaistītu kaimiņrajonu pacientus.

“Mēs esam nojaukuši rajona teritoriālo barjeru. Pie mums ārstējas pacienti pat no Rīgas. Viņi izvēlas kvalitatīvu pakalpojumu, lētāku cenu. Tagad taču katram pacientam, kurš zina savas tiesības, ir iespēja apzvanīt kaut visas Latvijas slimnīcas un uzzināt, kur vēl pieejams valsts apmaksāts pakalpojums, kur pietiek kvotu, lai ārstētos izdevīgāk,” dalījās slimnīcas direktors Guntars Kniksts. Jautāts, vai slimnīca joprojām aktualizē slimnīcas un poliklīnikas iespējamo apvienošanu, G.Kniksts bilda: “Iedzīvotājiem nav pamata satraukumam, viņi saņems vajadzīgos pakalpojumus. Minēto iestāžu apvienošana agri vai vēlu notiks, bet saprotu, ka tas pašlaik ir politisks jautājums, kuru nav vēlmes kustināt. Slimnīca tomēr paliek pie viedokļa- iekšējā konkurence nav nepieciešama situācijā, kad spēcīgi jākonkurē ārējā tirgū.”

Jautāts, kādas korekcijas slimnīcas darbā ieviesīs tas, ka vasaras vidū tā darbosies Cēsu novadā, Guntars Kniksts atzina – juridiskā statusa maiņa būtiskas izmaiņas neviesīs.

“Nebūs taču tā, ka slimnīca būs Cēsīm un nevienam citam. Pašvaldības ir paudušas viedokli, ka slimnīca ir liela un darbīga iestāde, kurai nepieciešams attīstīties. Man nav ilūziju, ka tuvākajos pāris gados varētu sekot pašvaldības finansējums kādu mērķu realizēšanai, tāpēc paši domāsim par līdzekļu piesaisti,” tā G. Kniksts.

“Druva” jau rakstīja, ka veselības aprūpes iestāžu vadītāji, speciālisti visvairāk bažījās par to, kā ar Veselības ministrijas veiktajiem grozījumiem pakalpojumu apmaksā tiks galā iedzīvotāji. Ir būtiski palielinātas pacientu nodevas, apmeklējot speciālistus, slimnīcā no trim uz 12 latiem diennaktī sadārdzināta ārstēšanās. Pagaidām slimnīca un poliklīnika nesper radikālākus soļus, nesaīsina pacientu pieņemšanas laikus. Jāatgādina, ka vismaz par 15 procentiem tika samazināts stacionāru budžets.

SIA” Vidzemes slimnīca” plašsaziņas līdzekļos ir izplatījusi informāciju, ka ambulatorajās nodaļās Valmierā un Valkā noteikts nepilnais darba laiks – četru dienu darba nedēļa. Paredzams, ka turpmāk piektdienās nepieņems ambulatorie speciālisti, nebūs pieejami ambulatorās diagnostikas, endoskopiju kabineta un laboratorijas pakalpojumi. Reģistratūrā piektdienās strādās tikai viena darbiniece, lai apmeklētāji varētu saņemt nepieciešamo informāciju, bet pacienti, kurus izraksta no slimnīcas, norēķināties par ārstēšanu. Un “Vidzemes slimnīcas” vadība to pamato: ” Mūsu potenciāls ļautu sniegt medicīniskos pakalpojumus vēl par trešdaļu vairāk. Mums ir augsti kvalificēti darbinieki, kas vēlas strādāt. Mums ir darbam nepieciešamās iekārtas un instrumenti, piemērotas telpas. Ir pacienti, kuriem nepieciešami mūsu pakalpojumi. Esam gatavi strādāt, taču tagad esam spiesti nestrādāt. Šie pārkārtojumi pasliktinās medicīniskā pakalpojuma pieejamību, taču šis solis nav slimnīcas vadības vai pašu mediķu griba, bet taupības režīma diktēta nepieciešamība.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izstāde atdzīvina vietu

00:00
17.06.2024
30

Veselavas muiža it kā tā pati, bet cita – tāds ir vai katra secinājums, kurš to apmeklējis pēdējās dienās. Visas kungu mājas telpas piepilda gleznotāja Alekseja Naumova darbi. “Katrai bildei atrast vietu nemaz nebija grūti. Zināju telpas, domāju, kur der ceriņi, kur lielākas, mazākas ainavas. Te ir gan agrākie darbi, gan pēdējie no Francijas. Kad […]

Represijās piedzīvoto glabā atmiņas

00:00
16.06.2024
54

14.jūnijs – diena atmiņām, pārdomām par Latvijas mūsdienu vēsturi. Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena, kas atgādina par 1941.gada deportācijām. No savas zemes svešumā tika izvesti 15 443 cilvēki. 15 procenti no visiem izsūtītajiem bija bērni vecumā līdz desmit gadiem. Deportēja ne vien latviešus, arī ebrejus, krievus, vāciešus, poļus. No katriem desmit izsūtītajiem    aptuveni četri gāja […]

Azartiski, zinātkāri un mākslinieciski

00:00
15.06.2024
35

Ar autoorientēšanos, radošām darbnīcām, izzinošiem eksperimentiem, koncertu un svētku balli aizvadīti desmitie Vaives svētki. Tie bija kupli apmeklēti, cilvēkiem dienas garumā izbaudot svētku programmu. Svētkus sadarbībā ar Vaives tautas namu rīkoja biedrība “Kiwanis Cēsis”. “Tā kā šie ir desmitie pagasta svētki, gribējām tos sarīkot tā, ka jūt. Tāpēc pēc ilgāka pārtraukuma organizējām autoorientēšanos. Bija jāizbrauc […]

Sēru diena

13:10
14.06.2024
42

14.jūnijs-sēru diena. Pieminot traģiskos vēstures notikumus un godinot deportāciju upurus, Cēsu novadā noliek ziedus, aizdedz svecītes piemiņas vietās, notiek citi pasākumi. Stalbes pagastā, Amatas pagastā, Priekuļos Jaunraunā, Cēsīs, Jaunpiebalgā un citviet 14.jūnijs tiek pieminēts ik gadu. Pirms 83 gadiem mūsu tautas vēsturē tika ierakstīta skaudra lapa – 1941. gada 14. jūnijā padomju okupācijas vara uz […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

12:19
14.06.2024
28

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 13. jūnija plkst. 6.30 līdz 14. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – trīs uz ugunsgrēku dzēšanu un četrus uz glābšanas darbiem. Vakar pusdesmitos vakarā saņemts izsaukums uz Smiltenes novada Bilskas pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma uz brauktuves bija izlijusi eļļa. Ar absorbenta […]

Līvi – Cēsis, ar kājām un velosipēdu

00:00
14.06.2024
77

Tagad no Cēsīm līdz Līviem Drabešu pagastā var droši un ērti aizbraukt ar velosipēdu vai aiziet kājām. To nodrošina mūsdienīgs celiņš. Satiksmes ministrs Kaspars Briškens celiņa atklāšanā uzsvēra, ka šis projekts ļoti labi parāda kvalitatīvu valsts pārvaldes un pašvaldības sadarbību.    Līdzās valsts pārraudzības ceļam izveidots celiņš kājāmgājējiem un velosipēdistiem, kas savieno infrastruktūru, ko pašvaldība jau […]

Tautas balss

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
19
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
28
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
20
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
33
1
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Neieklausās iedzīvotājos

13:05
07.06.2024
80
2
Cēsniece Z. raksta:

“Izlasīju otrdienas “Druvā” Annas Kolas viedokli par Cēsu Vienības laukumu. Ne jau viņa vienīgā domā, kā iekārtojums nav pievilcīgs, bet nav jēgas neko teikt. Domē domā, ka tikai viņi saprot, kā labi un pareizi. Man arī šķiet, ka mūsu senajai pilsētai nepiederas ne tie soliņi, ne daudzie karogi. Tāpat joprojām nesaprotu, kāpēc bija jānoņem soliņi, […]

Sludinājumi