Cieto sadzīves atkritumu poligonā „Daibe” Meža dienu talkā poligona, Pārgaujas mežniecības, kā arī Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācijas (ZAAO) Valmieras biroja darbinieki sastādīja kokus, kā arī sakopa mežu ap poligonu.
Poligona atkritumu noglabāšanas daļas vadītājs Ģirts Kuplais atzīst, ka talka, ko mežniecība iekļāvusi Meža dienu pasākumu skaitā, bijusi uzņēmuma iniciatīva: „Katru gadu cenšamies sakopt teritoriju un iestādīt kociņus. Tā kā Lieldienās bija stiprs vējš, pa gaisu aizlidoja dažādi maisiņi un papīri. Arī tos talkas laikā salasīsim.”
Plānots, ka divi tūkstoši iestādīto eglīšu pēc gadiem veidos bufera zonu, kas ierobežotu vēju.
Mežu poligona apkaimē stāda otro gadu, pērn stādītas arī priedes.
Pārgaujas mežniecības mežsargs Raimonds Mežaks skaidro, ka pasākumus Meža dienu laikā rīko tie, kas vēlas sakopt mežus, piemēram, tos attīrīt no dažādiem atkritumiem, kā arī izlikt putnu būrīšus.
ZAAO speciālistes Sandra Jeručenoka un Ineta Unāma bija ieradušās no Valmieras, lai tāpat kā pagājušajā gadā palīdzētu stādīt kociņus. Abas atzina, ka arī Valmierā notiek dažādi pilsētas sakopšanas pasākumi.
Poligona darbinieks un meža īpašnieks Straupē Juris Vanags stāsta, ka viņš cenšas atjaunot arī savus mežus. Talcinieks atzīst, ka stādīšana tāpat kā mežu sakopšana, ir ļoti nozīmīgs darbs.
R.Mežaks paredz, ka pēc apmēram piecpadsmit gadiem iestādītās eglītes būs jau sešus līdz astoņus metrus garas.
Meža dienās ne tikai stāda kokus, bet arī kopj mežmalas, meža ceļu malas. Mežsargs atzīst, ka problēma ir atkritumi, kurus joprojām cilvēki lielā daudzumā atstāj mežā. „Man bija ideja pamēģināt nosvērt cilvēku atstātos atkritumus konkrētos parauglaukumos. Dažreiz pat neskartā mežā pēkšņi var ieraudzīt pudeles, maisiņus un citus atkritumus. Tur var savairoties cilvēka veselībai nelabvēlīgas baktērijas, turklāt šādas vietas ir arī ugunsbīstamas,” skaidro R.Mežaks. Mežsargs turklāt vērš uzmanību, ka tā nav tikai estētiska problēma, bet atkritumi ir bīstami arī dzīvnieku veselībai.
Dodoties mežā kopā ar skolēniem, radusies ideja par video novērošanu, kas tomēr ir nereāla: „Atliek vien mācību pasākumi skolās. Varbūt, ja skolēniem būs mācīts savākt atkritumus, tad aizbraucot atpūsties mežā, viņi to arī darīs. Diemžēl cilvēki reti par to domā, viņiem nav izpratnes.”
Tieši tādēļ mežniecība iespēju robežās veic informatīvos pasākumus skolās. Ir pat sagatavots tests par dabu un vidi, ar kura palīdzību skolēni un skolotāji var pārbaudīt savas zināšanas par dažādiem jautājumiem un tai pat laikā arī izglītoties.
Meža dienu pasākumi rajonā sākās jau aprīļi pirmajā pusē. Vēsā laika dēļ kociņu stādīšana un dabas objektu kopšana iekavējās, bet nu tā rit pilnā sparā.
Komentāri