Piektdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Pircējs līdzdarbojas zemnieku saimniecībā

Druva
00:00
18.02.2009
11
200902171538498200

Priekuļos sabrauca bioloģisko saimniecību saimnieki, ar šo nozari saistītie, lai dalītos pieredzē, uzzinātu aktualitātes.

Par savu ikdienu stāstīja kooperatīvās sabiedrības “Zaļais grozs”, ekoveikala “Dabas dobe”, ekovirtuves , veikala “Latvijas ekoprodukts” pārstāvji.

Uz pārdomām rosināja veikala “Latvijas ekoprodukts” pārstāvja Egila Dangas kā zemnieka un tirgotāja teiktais. “Kā zemnieku mani traucē LAD bieži mainītie noteikumi bioloģiskajām saimniecībām. No PVD man vajadzīga palīdzība, lai var uztaisīt pieņemamas ražošanas telpas. Iesākumā var būt neliela telpa dzīvojamā mājā, bet ne jau pastāvīgi. Kā tirgotājam traucē tas, ka zemnieki nespēj regulāri piegādāt preci, un tās kvalitāte,” sacīja Egils Danga. Nesen uz veikalu atvestas vārītas bietes. Daža vien žurku nograuzti sprunguļi. Caur cik rokām tās nograuztās bietes izgāja?

Kāds tās lasīja pagrabā, cits lika katlā,

kāds ņēma ārā. “Kurš tādas pirks? Tā zūd uzticamība zemniekiem. No govs apakšas izvelk maisu ar milzīgiem kāļiem un cer, ka kāds pirks. Rīdzinieks nemaz nezina, kas tie tādi,” gadījumus stāstīja zemnieks un veikalnieks un aicināja zemniekus lielāku vērību veltīt produktu kvalitātei.

Daudzi interesenti bija atbraukuši, lai paklausītos Francijas zemnieku un patērētāju pārstāvju Izabellas Buvjē un Silvena Riū pieredzi. Izabella ir zemniece, bet Silvens pērk viņas izaudzēto.

“Zemnieka saikne ar zemi ir unikāla vērtība, un tā nemainās. Mēs īstenojam ideju “Ražotāja un patērētāja vietējā sociālā partnerība.” Šī ideja pasaulē ar jaunu sparu ikreiz parādījusies krīzes brīžos. Francijā tāds bija 2004. gads, kad izplatījās trako govju slimība,” pastāstīja Silvens un piebilda, ka sākumā neformāli, vēlāk tika dibināta mazo zemnieku atbalsta asociācija AMAP. Tagad izveidots šīs kustības tīkls. Līdzīgi tas darbojas arī citās valstīs.

“AMAP – tā ir saikne ar zemi un starp cilvēkiem. Tā ir ekonomika, saistīta ar cieņu pret vidi un iespēju cilvēkiem ko darīt kopā,” uzsver Silvens un turpina: “Svarīgi, lai

zemnieks ne tikai varētu saražot, bet arī visu pārdot.”

AMAP izveidots pēc pircēju ierosmes. Pircējs, zemnieks un asociācija noslēdz sadarbības līgumu. Patērētājs apņemas interesēties par saimniecību, ja nepieciešams – palīdzēt. Zemniece Izabella, kura audzē dārzeņus un augļus, stāsta: “Es apņemos patērētājiem piegādāt izaudzēto, un viņi samaksā.

Viss notiek uz priekšu. Lai izrēķinātu līguma cenu, tiek izrēķināti visi tēriņi gadam, visas vajadzības, lai ģimene varētu saimniekot un dzīvot. Līgums par augļu un dārzeņu piegādi tiek slēgts uz pusgadu. To apspriežu ar pircēju grupu, un viņi nosaka prioritātes saimniekošanā un arī lemj par zemnieka atalgošanu. Vienu gadu pircēji uzstāja, ka man alga par mazu, esmu pelnījusi vairāk. Patērētāju grupa bija uzstājusi, ka persikiem jāierīko papildu aizsardzība pret salnām. Tā ir dārga, bet raža būs lielāka. Kopējās izmaksas, kas jāiegulda saimniecībā, tiek sadalītas uz ģimenēm, kas iesaistās AMAP grupā”. Izabella uzsver, ka tas, ka naudu viņa saņem sezonas sākumā, ļauj iegādāties visu ražošanā nepieciešamo un nav jāņem aizņēmums bankā un jāmaksā procenti.

Katru mēnesi zemnieks izsūta informāciju AMAP biedriem par to, kas

labs vai slikts notiek saimniecībā. Kad dārzeņi, augļi izauguši, zemnieks tos sakrauj kastēs un aizved patērētāju grupai. Pircēji palīdz ne tikai izkraut kastes ar produkciju, bet paši visu sadala pārtikas grozos. Katrai reizei ir saraksts, cik kilogrami kartupeļu, persiku, burkānu grozā jāieliek.

“Tā ir partnerība. Pircēji, kuri iesaistās šajā sistēmā, dala ar zemnieku visu, arī riskus. Pirms pāris gadiem salnas nokoda persiku ziedus Izabellas dārzā un augļu nebija, tikai viens pircējs ierosināja, ka vēlas saņemt ieguldīto naudu. Patērētāji atbalsta zemnieku. Ja raža lielāka, tad arī to atdod pircējiem,” stāstīja Silvens un uzsvēra, ka no pircēju puses tā ir pilsoniska atbildība, lai zemnieks varētu palikt pie savas zemes un strādāt. “Zemnieks nedrīkst būt vienīgais, kurš uzņemas riskus. Ļoti retas ir reizes, ka grozs ir tukšs. Ar laiku zemnieki iemācās dažādot grozu, ja kaut kā nav, ir kas cits. Pircēji neēd vienkārši zemenes, viņi ēd Izabellas zemenes,” akcentēja Silvens un pastāstīja, ka pirms pasaules kara 80 procenti Francijas iedzīvotāju bija zemnieki, tagad tikai trīs procenti strādā lauksaimniecībā. Francūžus uztrauc, ka pārāk daudz pārtikas tiek ievests un tā nav kvalitatīva. Francijā darbojas apmēram 800 AMAP grupas. Daži zemnieki iesaistījušās divās, trijās.

Kā pastāstīja Izabella, viņai ir maza saimniecība. Par tādu tiek uzskatīts augļu dārzs līdz pieciem hektāriem, bet dārzeņu audzēšanā – līdz diviem hektāriem. Viņa var izvēlēties, maksāt

nodokļus par saražoto produkciju vai fiksētu summu par platību, kurā tiek audzēti augļi un dārzeņi. Izabella maksā PVN par mazu saimniecību, citus nodokļus ne, jo viņai ir trīs bērni. Francijā PVN pārstrādātai lauksaimniecības produkcijai ir 19,6 procenti, bet izejvielām un nepārstrādā-tai – 5,5 procenti, ko maksā arī Izabella. Vēl katram no algas jāmaksā sociālais nodoklis.

Strādniekam jāmaksā 11 eiro stundā, uz rokas viņš saņem septiņus eiro, pārējais aiziet nodokļos. “Nevaru atļauties strādniekus algot. Palīgā nāk pircēji. Līdz šim izdevies izsprukt no kontrolējošām institūcijām. Pircēji nevis strādā, bet mācās, kā audzēt augļus un dārzeņus,” pastāstīja franču zemniece.

Latviešu zemnieki atzina, ka Latvijā sabiedrībai ir jāmainās, jāsaprot, kas ir vērtības. Francūži maksā par to, ka dzīvo Francijā, ir francūži un ēd Francijā audzētus produktus. Kā stāstīja Izabella, ja gadās, ka kāda no kontrolējošām iestādēm aptur mašīnu ar viņas izaudzēto produkciju un konfiscē, tad pircēji dodas uz valsts iestādi un pieprasa savus kartupeļus, kāpostus, zemenes.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Skate kā krāšņs koncerts

00:00
25.04.2025
9

Vecpiebalgā un Priekuļos Cēsu novada skatuviskās tautas dejas kolektīvi ekspertiem rādīja, ko šosezon apguvuši, cik rūpīgi strādāts mēģinājumos. Vidējās paaudzes deju kolektīviem tā bija koprepertuāra pārbaudes skate, lai kļūtu par IX Vidējās paaudzes dejotāju svētku dalībniekiem, bet jauniešu un senioru kolektīvi parādīja savu māksliniecisko līmeni starpsvētku laikā. Dejotāji mirdzēja Deju svētkiem dots nosaukums “Es atnācu […]

Žurkulēns Ruckis iedzīvojies Ruckas muižā

06:51
24.04.2025
31

Ruckas muižas klēts telpās izveidots leļļu teātris un aizvadītas divas izrādes leļļu iestudējumam “Ruckis – lauvas sirds”. “Domāju, būsim vienīgie, kas leļļu teātri piedāvā katru vasaras nedēļas nogali– vienu vai divas dienas,” atklāj Ruckas muižas saimnieks Renārs Sproģis. Pastāstot par ieceri izveidot leļļu teātri, viņš teic: “Muiža vienmēr bijusi ne tikai saimnieciskais centrs, bet arī […]

Vidzemes zemessargiem mainās komandieris

00:00
24.04.2025
28

Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes komandiera maiņas svinīgā ceremonijā pagājušajā nedēļā par brigādes komandieri tika iecelts pulkvedis Igors Harlapenkovs, amatā nomainot pulkvedi Kasparu Miezīti. Saņemot no Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera ģenerālmajora Kaspara Pudāna Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes karogu, pulkvedis I.Harla­penkovs uzsvēra, ka plāno strādāt Latvijas visaptverošas aizsardzības stiprināšanai. “Es ieguldīšu daudz darba sadarbībā gan ar pašvaldību […]

Pārgājienā atklāj citas Cēsis

05:37
23.04.2025
52

Cēsu Centrālā bibliotēka organizēja pirmo literāro pārgājienu “Ziedošais pavasaris”. “Tā kā Cēsis šogad ir Latvijas kultūras galvaspilsēta, gribam cēsniekiem un citiem interesentiem dot iespēju iepazīt pilsētu caur literatūras un grāmatniecības prizmu, kā arī uzzināt gan kaut ko jaunu, gan atgādināt par kultūras cilvēkiem, kuri te kādreiz dzīvojuši un strādājuši, kuri savos literārajos darbos rakstījuši par […]

“Straupes” produkcijas kvalitāti vērtē arī nozares ministrs

00:00
23.04.2025
35

Apmeklējot piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”, zemkopības ministrs Armands Krauze atzinis: “Es šeit atbraucu, lai apstiprinātu, ka visi “Straupes” produkti ir pilnībā droši!” Zemkopības ministrs “Straupi” apmeklēja pagājušajā trešdienā, 16.aprīlī. A.Krauze iepazinās ar ražotni, novērtēja atbilstību pārtikas drošības standartiem, tika iepazīstināts ar uzņēmuma veiktajiem pārtikas drošības pasākumiem – ārpuskārtas ražotnes dezinfekciju, kā arī darbinieku papildu mācībām, […]

Pie Cēsu klīnikas sākta stāvlaukuma pārbūve

00:00
22.04.2025
81

Lai gan pie Cēsu klīnikas ir divi stāvlaukumi – bruģēts Viestura ielā un ar grants segumu Turaidas ielā-, nodrošinot vietas teju 100 automašīnām, arvien biežāk klientu plūsma ir tik liela, ka pietrūkst vietu, kur novietot auto. “Gadiem izjūtam pacientu sāpi par auto stāvvietu trūkumu, jo tiešām nav patīkami, ja atbrauc uz vizīti, bet stāvvietas pie […]

Tautas balss

Baltās ietves

05:09
25.04.2025
7
Cēsnieks Artūrs raksta:

“Lai gan ziema bija maiga un ietves reti tika kaisītas ar sāli, tomēr vecpilsētā to segums ir balts. Tāds tas bija arī agrākos pavasaros, un pat vasarā lietus nespēja izmazgāt sāli no bruģa. Varbūt bruģakmeņiem tas nekaitē, bet rada dīvainu ainu un liek aizdomāties, cik sāls ticis uz ēku pamatiem,” viedokli pauda cēsnieks Artūrs.

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
14
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
20
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
22
11
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
20
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Sludinājumi