Piektdiena, 14. jūnijs
Vārda dienas: Zigfrīds, Ainārs, Uva

Pircējs līdzdarbojas zemnieku saimniecībā

Druva
00:00
18.02.2009
3
200902171538498200

Priekuļos sabrauca bioloģisko saimniecību saimnieki, ar šo nozari saistītie, lai dalītos pieredzē, uzzinātu aktualitātes.

Par savu ikdienu stāstīja kooperatīvās sabiedrības “Zaļais grozs”, ekoveikala “Dabas dobe”, ekovirtuves , veikala “Latvijas ekoprodukts” pārstāvji.

Uz pārdomām rosināja veikala “Latvijas ekoprodukts” pārstāvja Egila Dangas kā zemnieka un tirgotāja teiktais. “Kā zemnieku mani traucē LAD bieži mainītie noteikumi bioloģiskajām saimniecībām. No PVD man vajadzīga palīdzība, lai var uztaisīt pieņemamas ražošanas telpas. Iesākumā var būt neliela telpa dzīvojamā mājā, bet ne jau pastāvīgi. Kā tirgotājam traucē tas, ka zemnieki nespēj regulāri piegādāt preci, un tās kvalitāte,” sacīja Egils Danga. Nesen uz veikalu atvestas vārītas bietes. Daža vien žurku nograuzti sprunguļi. Caur cik rokām tās nograuztās bietes izgāja?

Kāds tās lasīja pagrabā, cits lika katlā,

kāds ņēma ārā. “Kurš tādas pirks? Tā zūd uzticamība zemniekiem. No govs apakšas izvelk maisu ar milzīgiem kāļiem un cer, ka kāds pirks. Rīdzinieks nemaz nezina, kas tie tādi,” gadījumus stāstīja zemnieks un veikalnieks un aicināja zemniekus lielāku vērību veltīt produktu kvalitātei.

Daudzi interesenti bija atbraukuši, lai paklausītos Francijas zemnieku un patērētāju pārstāvju Izabellas Buvjē un Silvena Riū pieredzi. Izabella ir zemniece, bet Silvens pērk viņas izaudzēto.

“Zemnieka saikne ar zemi ir unikāla vērtība, un tā nemainās. Mēs īstenojam ideju “Ražotāja un patērētāja vietējā sociālā partnerība.” Šī ideja pasaulē ar jaunu sparu ikreiz parādījusies krīzes brīžos. Francijā tāds bija 2004. gads, kad izplatījās trako govju slimība,” pastāstīja Silvens un piebilda, ka sākumā neformāli, vēlāk tika dibināta mazo zemnieku atbalsta asociācija AMAP. Tagad izveidots šīs kustības tīkls. Līdzīgi tas darbojas arī citās valstīs.

“AMAP – tā ir saikne ar zemi un starp cilvēkiem. Tā ir ekonomika, saistīta ar cieņu pret vidi un iespēju cilvēkiem ko darīt kopā,” uzsver Silvens un turpina: “Svarīgi, lai

zemnieks ne tikai varētu saražot, bet arī visu pārdot.”

AMAP izveidots pēc pircēju ierosmes. Pircējs, zemnieks un asociācija noslēdz sadarbības līgumu. Patērētājs apņemas interesēties par saimniecību, ja nepieciešams – palīdzēt. Zemniece Izabella, kura audzē dārzeņus un augļus, stāsta: “Es apņemos patērētājiem piegādāt izaudzēto, un viņi samaksā.

Viss notiek uz priekšu. Lai izrēķinātu līguma cenu, tiek izrēķināti visi tēriņi gadam, visas vajadzības, lai ģimene varētu saimniekot un dzīvot. Līgums par augļu un dārzeņu piegādi tiek slēgts uz pusgadu. To apspriežu ar pircēju grupu, un viņi nosaka prioritātes saimniekošanā un arī lemj par zemnieka atalgošanu. Vienu gadu pircēji uzstāja, ka man alga par mazu, esmu pelnījusi vairāk. Patērētāju grupa bija uzstājusi, ka persikiem jāierīko papildu aizsardzība pret salnām. Tā ir dārga, bet raža būs lielāka. Kopējās izmaksas, kas jāiegulda saimniecībā, tiek sadalītas uz ģimenēm, kas iesaistās AMAP grupā”. Izabella uzsver, ka tas, ka naudu viņa saņem sezonas sākumā, ļauj iegādāties visu ražošanā nepieciešamo un nav jāņem aizņēmums bankā un jāmaksā procenti.

Katru mēnesi zemnieks izsūta informāciju AMAP biedriem par to, kas

labs vai slikts notiek saimniecībā. Kad dārzeņi, augļi izauguši, zemnieks tos sakrauj kastēs un aizved patērētāju grupai. Pircēji palīdz ne tikai izkraut kastes ar produkciju, bet paši visu sadala pārtikas grozos. Katrai reizei ir saraksts, cik kilogrami kartupeļu, persiku, burkānu grozā jāieliek.

“Tā ir partnerība. Pircēji, kuri iesaistās šajā sistēmā, dala ar zemnieku visu, arī riskus. Pirms pāris gadiem salnas nokoda persiku ziedus Izabellas dārzā un augļu nebija, tikai viens pircējs ierosināja, ka vēlas saņemt ieguldīto naudu. Patērētāji atbalsta zemnieku. Ja raža lielāka, tad arī to atdod pircējiem,” stāstīja Silvens un uzsvēra, ka no pircēju puses tā ir pilsoniska atbildība, lai zemnieks varētu palikt pie savas zemes un strādāt. “Zemnieks nedrīkst būt vienīgais, kurš uzņemas riskus. Ļoti retas ir reizes, ka grozs ir tukšs. Ar laiku zemnieki iemācās dažādot grozu, ja kaut kā nav, ir kas cits. Pircēji neēd vienkārši zemenes, viņi ēd Izabellas zemenes,” akcentēja Silvens un pastāstīja, ka pirms pasaules kara 80 procenti Francijas iedzīvotāju bija zemnieki, tagad tikai trīs procenti strādā lauksaimniecībā. Francūžus uztrauc, ka pārāk daudz pārtikas tiek ievests un tā nav kvalitatīva. Francijā darbojas apmēram 800 AMAP grupas. Daži zemnieki iesaistījušās divās, trijās.

Kā pastāstīja Izabella, viņai ir maza saimniecība. Par tādu tiek uzskatīts augļu dārzs līdz pieciem hektāriem, bet dārzeņu audzēšanā – līdz diviem hektāriem. Viņa var izvēlēties, maksāt

nodokļus par saražoto produkciju vai fiksētu summu par platību, kurā tiek audzēti augļi un dārzeņi. Izabella maksā PVN par mazu saimniecību, citus nodokļus ne, jo viņai ir trīs bērni. Francijā PVN pārstrādātai lauksaimniecības produkcijai ir 19,6 procenti, bet izejvielām un nepārstrādā-tai – 5,5 procenti, ko maksā arī Izabella. Vēl katram no algas jāmaksā sociālais nodoklis.

Strādniekam jāmaksā 11 eiro stundā, uz rokas viņš saņem septiņus eiro, pārējais aiziet nodokļos. “Nevaru atļauties strādniekus algot. Palīgā nāk pircēji. Līdz šim izdevies izsprukt no kontrolējošām institūcijām. Pircēji nevis strādā, bet mācās, kā audzēt augļus un dārzeņus,” pastāstīja franču zemniece.

Latviešu zemnieki atzina, ka Latvijā sabiedrībai ir jāmainās, jāsaprot, kas ir vērtības. Francūži maksā par to, ka dzīvo Francijā, ir francūži un ēd Francijā audzētus produktus. Kā stāstīja Izabella, ja gadās, ka kāda no kontrolējošām iestādēm aptur mašīnu ar viņas izaudzēto produkciju un konfiscē, tad pircēji dodas uz valsts iestādi un pieprasa savus kartupeļus, kāpostus, zemenes.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Līvi – Cēsis, ar kājām un velosipēdu

00:00
14.06.2024
4

Tagad no Cēsīm līdz Līviem Drabešu pagastā var droši un ērti aizbraukt ar velosipēdu vai aiziet kājām. To nodrošina mūsdienīgs celiņš. Satiksmes ministrs Kaspars Briškens celiņa atklāšanā uzsvēra, ka šis projekts ļoti labi parāda kvalitatīvu valsts pārvaldes un pašvaldības sadarbību.    Līdzās valsts pārraudzības ceļam izveidots celiņš kājāmgājējiem un velosipēdistiem, kas savieno infrastruktūru, ko pašvaldība jau […]

Krāpnieki uzdodas par Valsts policijas amatpersonu un sūta viltus foto ar dienesta apliecību

20:23
13.06.2024
8

Joprojām Valsts policija iegūst informāciju no iedzīvotājiem par saņemtiem telefona zvaniem no nepazīstamām personām, kuras uzdodas par tiesībsargājošo iestāžu, tostarp Valsts policijas amatpersonām un bieži tērzēšanas platformā “WhatsApp” nosūta viltus fotogrāfijas ar it kā Valsts policijas dienesta apliecībām. Iedzīvotāji lielākoties ir vērīgi un informēti par telefonkrāpšanas riskiem, neatklājot zvanītājiem prasītos datus un pārtraukuši sarunu. Otrdien, […]

Veikala ēka ceļas, bet uz iepirkšanos vēl jāgaida

00:00
13.06.2024
232

“Lidl” veikala būvniecība Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas stūrī, virzās strauji. “Lidl Latvija” Nekustamā īpašuma departamenta vadītājs Mikus Ķīsis saka, ka process notiek atbilstoši plānotajiem termiņiem, arī ziemā, kad notika vērienīgi zemes darbi, veidojot uzbērumu veikala teritorijai, nebija negaidītu problēmu. Uzbūvēta arī betona atbalsta siena uzbērumam. M.Ķīsis skaidro, ka konkrētu laiku, kad tieši darbu sāks […]

Iedzīvotāji uzklausa ielu pārbūves ieceres

00:00
12.06.2024
431

Cēsīs, Lapsu un Ata Krovalda ielas kvartālā, kas izsenis uzskatīts par rūpniecisku un kur joprojām darbojas lielāki un mazāki uzņēmumi, plānotas vērienīgas ielu pārbūves. Paredzēts atjaunot un uzlabot piecu ielu posmus. Cēsu novada dome līdzekļus šai iecerei plāno piesaistīt no Eiropas Sa­vienības kohēzijai paredzētā finansējuma, īstenojot projektu “Infrastruktūra uzņēmējdarbības atbalstam”. Uz sarunu par projektētāju iecerēm […]

Kratīšanas laikā policisti Cēsu novadā izņem narkotikas, skaidru naudu un aiztur sievieti

15:13
11.06.2024
1113

Šī gada 27. maijā, veicot izmeklēšanu iepriekš uzsāktā kriminālprocesā, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirkņa Izmeklēšanas nodaļas amatpersonas aizdomās par narkotisko vielu realizāciju aizturēja 1993. gadā dzimušu sievieti, kā arī izņēma dažāda veida narkotikas un skaidru naudu. Policijā turpinās izmeklēšana. Turpinot aktīvu un mērķtiecīgu darbu narkotisko un psihotropo vielu nelegālās aprites apkarošanas jomā, Valsts […]

Kas skaistāks – pļauts vai nepļauts

00:00
11.06.2024
102
1

Trimmeru, zāles pļāvēju troksnis šopavasar dzirdams jau kopš maija sākuma. Māju īpašnieki kopj pagalmus, pašvaldība publiskās teritorijas, kuras ikdienā un atpūtai izmanto iedzīvotāji. Vakar trimmeru troksnis pārsteidza iedzīvotājus Vese­la­vas pagasta Bērzkrogā. Seši vīri steidza pļaut jau krietni saaugušo zāli pašvaldības teritorijā pie daudzdzīvokļa mājām, nogāzē starp bērnudārzu un dīķi. “Bērzkrogā jānopļauj liela teritorija, pērn viens […]

Tautas balss

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
4
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
6
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
6
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
5
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Neieklausās iedzīvotājos

13:05
07.06.2024
58
1
Cēsniece Z. raksta:

“Izlasīju otrdienas “Druvā” Annas Kolas viedokli par Cēsu Vienības laukumu. Ne jau viņa vienīgā domā, kā iekārtojums nav pievilcīgs, bet nav jēgas neko teikt. Domē domā, ka tikai viņi saprot, kā labi un pareizi. Man arī šķiet, ka mūsu senajai pilsētai nepiederas ne tie soliņi, ne daudzie karogi. Tāpat joprojām nesaprotu, kāpēc bija jānoņem soliņi, […]

Sludinājumi