Piektdiena, 4. oktobris
Vārda dienas: Modra, Francis, Dmitrijs
casibom bahsegel jojobet giriş HOLİGANBET jojobet Parents In College casibom giriş casibom giris

Piestāt skrējienā pretī plaukumam

Druva
23:00
19.10.2007
3

Strādājusi kolhozā, tad savā zemnieku saimniecībā, kura aizvien nav likvidēta. Gadu gaitā dzīve metusi dažādus kūleņus un piespiedusi meklēt atbildes, mācīties, kā dzīvot harmonijā. “Pie manis vienmēr atnāk cilvēki, kuri palīdz izkulties,” saka veselaviete Anna Lutere un piebilst, ka ir jāprot saklausīt to, ko tev saka, nedrīkst dzīvot sāpēs vai nepārtraukti kaut kur skriet. Pašas izzināto viņa neliedz citiem.

– Bet pati taču arī esat nepārtrauktā skrējienā. Tāpat kā šodien lielākā daļa. Bet citi izskatās tādi noguruši, iztukšoti, nespēj izturēt uzņemto ritmu.

Man arī bērni saka, ka mimmim jau nekad nav laika. Tā ir, esmu kustībā. Tā mani nenogurdina. Es varu plānot, ko daru, varu atļauties daudz vairāk nekā jebkad agrāk, varu tikties ar brīnišķīgiem cilvēkiem. Ir prieks dzīvot un centies iemācīties aizvien ko jaunu par dabas nolikto kārtību, sevi tajā.

– Kur gūt prieku, ja apkārt pelēkas dienas un būs vēl tumšākas?

– Neko gudru nepateikšu. Varbūt līdz Ziemassvētkiem katram ik dienu pateikt sev, par ko man šodien prieks.

Mana mamma stāstīja, ka kādreiz latvieši svinējuši sirmo jeb krēslas stundu. Tā ir īpaša. Senči to turēja svētu, nestrādāja, pabija mierā ar sevi. Varbūt iededza skalu.

Par ko man šodien prieks? Par gājputnu kāsi, dzeltenajām lapām, kas birst. Varbūt iedegt svecīti, noskaitīt lūgšanu, iemācīties dzejoli. Jā, iemācīties. Līdz Ziemassvētkiem. Padomāt, par ko šodien prieks.

Pajautājiet kādam – par ko tev šodien prieks? Atbildes nav, tās vietā aizsitas elpa. Visu dienu ir tikai skriets. Ir brīdi jāapstājas. Braucu mājās, un pretī bija divas varavīksnes. Apstājos un priecājos. Tad nolija lietus, uzspīdēja saule. Kāds skaistums! Ja es būtu vijolnieks, tā gribētos pacelties augstāk un spēlēt. Mēs tikai katrs pats sevi varam iepriecināt, nevis kāds cits. Ja tev saka, tagad, lūdzu, priecājies, bet tev tajā brīdī gribas kā vilkam kaukt, nekāds prieks nesanāks. Kaut grūtumā jāatrod

prieks. Priecāties kaut par to, ka kāds spēj tik smagu nastu nest. Palaidīsim kosmosā prieka straumi. Tas būs svētīgs darbs.

– Bet ir jāapstājas, lai to prieku ieraudzītu.

– Tas jāiemācās. Tāpat kā padomāt par sevi, veltīt sev laiku. Lai kā skrienam, desmit, piecpadsmit minūtes dienā taču varam atļauties tikai sev. Bērniem un vīram pasakām – mierā. Tas ir mans laiks. Radio,

televizors kluss. I ne suni, ne kaķi nelaist iekšā. Tie , kuri tā dara, paši sāk mainīties, justies labāk. – Kā pati izjūtat gadalaiku ritmu, maiņu.

– Priecājos. Bet, kad ziemā aizsals caurules… Aiz loga katru dienu cita glezna, tā priecē. Pavasarī, kad ziedēja ābeles, bija sajūta, ka esmu Japānā. Sarkanie āboli – kā mantiņas Ziemassvētku eglītē. Tad likšu speķīti putniņiem, tie salidos un

koncertēs. Tā visu laiku ap mani kaut kas notiek. Daba mums nepārtraukti kaut ko dod, tā neapstājas. Man saka – bet visam vajag naudu, bez naudas nekā. Nav tā, nedzīvojam taču lielpilsētā.

– Kāpēc pēdējos gados tā runā par depresiju – pavasara, rudens, Ziemassvētku. Vai tā ir slimība?

– Kāpēc uzskatīt, ka tā depresija? Varbūt tas ir mirklis rudenī, kad tu apstājies un drusku ieskaties sevī. Kāda depresija? Rudenī un ziemā taču neskriesim kā vasarā, kad pietika, ja četras stundas pagulējām.

Daba liek apstāties, atpūsties. Daži dzīvnieki dodas ziemas guļā. Kāpēc to uzskatīt par slimību? Arī cilvēks vienkārši ieiet dabas ritma citā fāzē. Tāpat kā vasaru nomaina rudens. Ar to jāsadzīvo. Iedzer vasarā salasītu, saules enerģijas pilnu tēju, ja tas dikti traucē. Latvieši tumšajā laikā gājuši ciemos, nevis katrs savā kaktiņā sēdējis un bēdājies. Varbūt aiziet pie draugiem parunāties, padziedāt. Dejot un dziedāt vajag vienmēr. Kādu tas dod tonusu!

Man ļoti patīk dejot. Ar draudzeni sadomājām aizbraukt kaut kur padejot pie dzīvās mūzikas. Iegājām krodziņā, cilvēku maz,

gaisotnes nekādas un neviens nedejoja. Muzikanti savāca instrumentus un prom bija. Braucām tālāk… Tovakar tā arī atgriezāmies mājās. Mana vecuma cilvēkiem nav kur aiziet, ja grib padejot, padziedāt. Reiz kādā kafejnīcā bijām jauka kompānija. Viens spēlēja ermoņikas, mēs dziedājām. Cilvēki aizrādīja, ka traucējam ēst. Vācijā pensionāri pa dienu ejot uz krogiem un dejojot, dziedot.

Nav cilvēkiem kur satikties. Laukos kaimiņš nezina, ko kaimiņš dara, kā viņam klājas? Esam sveši.

– Nu vārti vaļā, var pagarināt pavasari, rudeni, aizbraucot uz Ēģipti.

– Kāpēc lai cilvēks to nedarītu, ja ir tādas iespējas un viņam patīk. Priecāsimies. Tas taču ir tik skaisti. Nevajag tāpēc domāt, ka nu mums visiem tā jādara. Kāda ārzemniece, kura mūžu nodzīvojusi Amerikā , reiz teica, ka Latvijā ļoti patīk, jo viss tik pelēks. Mūs tas nomāc. Ģērbsimies paši košāk, priecīgāk. Cilvēki arī mājas krāso spilgtākās, gaišākās krāsās. Sarkans jumts mājai, skaisti. Arī bērni jāģērbj košās krāsās, lai vairāk enerģijai.

Rudens un ziema arī cilvēku sagatavo straujajam plaukumam pavasarī. Tad ir laiks

ieklausīties

sevī,

sakārtot miesu un garu.

– Kāds pašai bija gadalaiku ritms, kad bijāt zemniece?

– Par to negribas runāt. Tas nebija ritms. Tajā laikā ārkārtīgi daudz gribējām izdarīt un varbūt tāpēc neiegājām tajā ritmā. Skrējām, skrējām… Tagad zemnieki pamazām atrod savu vietu, kurš saimnieko ekoloģiski, kurš intensīvi. Sākums visiem bija grūts, kā katrs mācējām, tā darījām. Bija tikai darbs. Līdz spēku izsīkumam, kad vakarā avīzi nevar rokās noturēt, bet no rīta atkal jāslauc govis. Dzīve mani apstādināja. Tagad priecājos par govīm pļavā, bet tās negribu savā kūtī. Pats galvenais – atrast sev laiku. Ar ko lauku sievietes atšķiras no pilsētniecēm? Tiesa, nu jau aizvien mazāk. Tāpēc, ka arī laucinieces mācās atrast laiku sev.

Cilvēkus skriet spiež vajadzība pēc naudas. Kādai jābūt attieksmei pret naudu?

– Par to šad tad domāju. Dzīve mani nolika situācijā, kad nebija kabatā ne santīma. No tām bailēm vēl aizvien neesmu izķepurojusies – kā

būs, ja nebūs naudas. Pasaule tomēr balstās uz varas, naudas un seksuālās enerģijas. Ir svarīgi un patīkami, ka tas piecītis ir makā. Nesen izlasīju kāda gudrā domu: “Pārticība ir mans tēvs, harmonija – māte, nauda – draugs, ķermenis – prieks.” Cik tajā dziļa jēga. Esam aizmirsuši, ka jāpriecājas par savu ķermeni tādu, kāds tas ir dots.

– Tad nākamā tēma – ķermenis kā prece.

– Tā ir ļoti smaga. Bijusi visos laikos. Diemžēl.

– Bet aizvien vairāk latviešu dodas prom. Peļņā. To dara veiksmīgie, uzņēmīgie.

– Naudas enerģija ir svarīga. Kāda jauniete atzina: “Ja tur man stundā maksā desmit latus, es skrietin

skrienu.” Viņas darbs tiek novērtēts. Naudas enerģijai ir jābūt, citādāk kā uzturēsi

bērnus, ģimeni? Nav jau viegli uzsākt kaut ko savu. Trūkst zināšanu, ne visiem pietiek drosmes. Un ja nav naudas kabatā, atkal pārņem bailes. Tev jāmaksā par dzīvokli, bērnam skolai vajag. Var jau domāt – es tā skaisti sākšu, bet dzīve noliek visu savā vietā. Dēls arī pāris gadus ārzemēs strādāja, nu atgriezies, meklē darbu te.

– Ko nozīmē dzīvot iekārtu maiņā? Tā ietekmējusi katru. Austrumniekiem ir nolādējums: “Kaut tu dzīvotu pārmaiņu laikā.”

– Vai, dzīvojot sociālismā, domājām, ka kaut kas var būt citādāk? Iekārta mainījās, varējām paskatīties no citas puses, nu pienācis laiks mācīt to izdarīt vēl no citas. Katrs laiks nāk ar pārmaiņām, tās ietekmē stabilitāti, ritmu, pie kura esi pieradis. Kāds zaudē, kāds iegūst. Šodien, ja kaut ko proti, iespējas ir. Tikai… vai vari saņemt tik, lai dzīvotu, kā vēlies? Un jaunieši pēc augstskolas brauc pakot kastes citās zemēs, lai nopelnītu. Jā, nauda ir vajadzīga, bet ir būtisks jautājums – kad man ir gana. Pietiek.

– Bet ko darīt tālāk? Nauda vairo naudu, no visa atteikties, arī no tā, ko esi sasniedzis, ieguvis.

– Mēs visu mīlam ar sirdi, un sirds ir materiālā daļa. Tā ir mana māja, tīrums, mašīna, vīrs. Bet jāvērtē augstāk, patiesāk. Mēs nevaram otru pieņemt tādu, kāds viņš ir, gribam, lai tas ir mans. Tos cilvēkus, kam ir tā lielā naudas enerģija, vajadzētu atbalstīt, viņiem pateikt labu vārdu. Mēs ikdienā nepadomājam, kādu viņi grūtu darbu dara. Iedomājieties, ka jums iedod miljonu. Nu ko jūs darīsiet? Aizbrauksiet kaut kur, nopirksiet ko ļoti kārotu. Un tālāk? Ja nauda nekustas, tajā var nosmakt, kā pasakā par vērdiņu.

Bieži dzirdu: “Nav naudas.” Es parasti saku:” Šobrīd nav, Šveices banka nav pārskaitījusi.” Nenoliegsim to, ka

nav, bet piesaistīsim ar vārdiem – man ir. Man nebija ne santīma, lēnām no tā tiku ārā, jau varēju samaksāt par elektrību, nopirkt maizi. Bet es mācījos. Arī tagad vēl mācos. Mūs noliek noteiktā laikā, bet mēs ne redzam, ne dzirdam, līdz kā trieciens nāk kāds pārbaudījums. Tas izsit no sliedēm, pa kurām braukts ikdienā. Neticība sev visu laiku ir blakus un, ja nav tuvumā saprotošu cilvēku, ir ļoti grūti.

– Ja zaudē neticību, nedrošību, cilvēks kļūst pašpārliecināts, vīzdegunīgs.

– Šī robeža ir ļoti šaura. Tās ir bailes, kas mūs sagrauj, bet no bailēm neviens nav pasargāts. Varbūt tas, kurš uzvedas vīzdegunīgi, baidās vēl vairāk nekā es.

Nav cilvēka, kurš nebaidītos. Ja mēs uzvarētu bailes, dzīvotu pavisam citādāk. Bet vai vajag? Katram ir savs uzdevums.

Mēs nesaprotam, ka pirmais ir vārds un kāda tam nozīme. Vārds pažēlo un iznīcina. Smaids stiprina dvēseli, labs vārds – sirdi.

– Tās ir pazudušās zināšanas.

– Mūsu senči pazaudēja gudrības gaismu, mums tā jāatrod. Tad dzīvosim citādāk. Cik daudz zinām kaut vai par uguni? Ne velti tumšajā laikā, kaut istabā sadedzam visas lampas, vēl gribas aizdedzināt arī svecīti. Tomēr vislabāk aizdedzināt dzīvo uguni, ne sveci. Kaut trauciņā sabērt sērkociņus, ja nav mazu kociņu, un aizdedzināt. Varbūt pagalmā

iekurināt ugunskuru. Aizvien biežāk dzīvokļos cilvēki mūrē kamīnus. Šī dzīvā uguns ir vajadzīga. Tā uguns liesma mums visu stāsta – dūmo, liesmo, gail –

tikai nemākam lasīt.

– Latvieši vispār mēdz skatīties pagātnē, ne nākotnē.

– Arī nākotni nevajag mocīt. Mums it kā uzspiež, tev jāizdara tas, tas un tad tu kļūsi tas un tev būs šitas. Bet cilvēks, ko iegūstot, kaut ko arī zaudē. Un var iznākt beigās neiegūst to apsolīto zemi. Jaunietis pabeidz vairākas augstskolas un nespēj sevi atrast, ir izmisumā. Es taču visu darīju, kā vajag. Bet dzīve pati saliek visu pa plauktiņiem. Ir jādzīvo tagadnes spēkā, jo pagātni nevaram izmainīt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sv. Jāņa baznīcai 740. jubileja

00:00
04.10.2024
53

Ar pateicību un uzticību Dievam, ar lūgšanām un cerībām piepildīts bija Cēsu Sv.Jāņa baznīcas 740.jubilejai veltītais dievkalpojums. Cēsu sirds – tā tiek dēvēts dievnams pilsētas centrā. “Var tikai iztēloties, cik daudzu cilvēku dzīves centrālie notikumi te svinēti, cik    gadsimtu gaitā te pie altāra apliecinājuši savu ticību,” uzrunājot cēsniekus, teica Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhidiecēzes […]

Zinātnieki tepat vien ir

00:00
03.10.2024
33

Šoruden “Zinātnieku naktij” bija ieteikums “Satiec savu zinātnieku”.  Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrā pievakarē paviesojās ap simts dažādu paaudžu interesentu no Cēsīm un apkārtnes, arī no Cesvaines, Madonas, Inciema, Valmieras. Ikviens varēja tikties ar zinātniekiem, piedalīties izmēģinājumos, uzzināt, kas notiek laboratorijās. Dr. agr. Līvija Zariņa  un Mr. geogr. Dace Piliksere iepazīstināja ar nezālēm. […]

Klasiski auto etnogrāfiskā pļavā

00:00
02.10.2024
217

Latviešu kino klasikas filma “Dāvana vientuļai sievietei” , kurā    Kņopiene vazā aiz deguna un    jautri ampelējas ar viņai dāvātās “Volgas” zagļiem, izteiksmīgi rāda, ka auto nav tikai pārvietošanās līdzeklis. Tas mēdz būt arī iekāres, sapņu un stila izpausmes līdzeklis. Lai arī kopš komēdijas uzņemšanas pagājis vairāk nekā 50 gadu, cilvēku un auto attiecībās […]

Novadnieki aktīvi piedalās veselību veicinošās nodarbēs

00:00
01.10.2024
55

Šodien gan Vecpiebalgā, gan Priekuļos vēl norisinās kampaņas “Be active day” jeb “Esi aktīvs dienā” pasākumi. Ik gadu 23. septembrī visā pasaulē notiek “Be active day”, lai ar nodarbību daudzveidību pamudinātu cilvēkus pievērsties aktīvākam dzīvesveidam. Šogad kampaņā piedalījās 22 valstis, arī Latvija. Cēsu novadā bija iespēja izmēģināt daudzveidīgas veselību veicinošas nodarbes. Cēsu novada Sociālais dienests […]

Tikšanās vieta – Spāre

06:09
30.09.2024
41

Jau trešo gadu Spārē ciemata rudens tirgū tikās aprūpes centra klienti, darbinieki un tuvāki un tālāki ciemiņi. Te varēja iepazīt centra dalībnieku un sociālo pakalpojumu sniedzēju radošos darinājumus. Bija daudz burvīgu priekšnesumu, ko sniedza sociālo pakalpojumu dalībnieki. Priekšnesumus papildināja centra klientu draugi – akordeonists Kaspars Gulbis, vokālā studija “Gamma”, Cēsu Bērnu un jauniešu centra ansambļi […]

Zaļā enerģija Cēsu pievārtē

00:00
30.09.2024
235

Trešdien, 25.09., Vaives ielas pļavā atklāja Latvijā lielāko saules elektrostaciju – Cēsu SES. Tā ik gadu ar zaļo elektroenerģiju apgādās desmit tūkstošus mājsaimniecību. Jaunās spēkstacijas izveidē investēti 12 miljoni eiro Latvijas privātā kapitāla. Uz svinīgo ceremoniju bija ieradušies Saeimas un valdības pārstāvji, enerģētikas jomas uzņēmēji, investori. Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa, atklājot plašo saules […]

Tautas balss

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
20
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
17
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Gatavojas vēlēšanām

13:09
01.10.2024
16
Lasītājs raksta:

“Nu redzams, ka politiķi sāk gatavoties pašvaldību vēlēšanām. Pierādījums – Šlesera partijas reklāma “Druvā”. Esot arī citās novadu avīzēs. Laikam nākamgad cīņa par novadu domēm būs daudz lielāka nekā iepriekšējās vēlēšanās,” pārdomās dalījās lasītājs.

Tualetes cena pārāk augsta

11:47
27.09.2024
36
Laucinieks raksta:

“Izlasīju “Druvā” par Cēsu tualetēm. Pievienojos tiem, kas domā, ka 50 centi par apmeklējumu ir pārāk augsta maksa mazpilsētā. Piemēram, autoostas un Smilšu laukuma tualeti lielākoties izmanto tie, kas brauc ar autobusu vai vilcienu. Lielākā daļa šo cilvēku nav tie turīgākie. Un ja vēl, pārsēžoties Cēsīs, jā­brauc uz darbu, tad var iznākt, ka dienā par […]

Skaists brauciens pa Bērzaines ielu

11:47
27.09.2024
44
11
Lasītāja C. raksta:

“Diendienā braucu pa skaisto Bērzaines ielu Cēsīs. Tā ir lieliski atjaunota, tikai žēl, ka to izmanto tik maz. Pat rītos pirms un pēc astoņiem ir ļoti maz automašīnu, riteņbraucējus gandrīz neredzu. Varbūt cilvēkiem vēl palicis ieradums, kas izveidojās laikā, kad Bērzaines ielu pārbūvēja, un daudzi izvēlas maršrutu pa Gaujas ielu. Nav jau Bērzaines ielai jākļūst […]