Otrdiena, 16. aprīlis
Vārda dienas: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Pērn kopumā elektroenerģijas tirgotāja un līguma veida maiņa mājsaimniecībām bijusi zema

SPRK
11:07
27.03.2024
44
High Voltage Power Lines In The Blue Sky

FOTO: freepik.com

Elektroenerģijas tirdzniecības līgumos ietvertais elektroenerģijas cenu līmenis starp mājsaimniecībām un juridiskajiem lietotājiem saglabājas atšķirīgs, elektroenerģijas tirgotāja un līguma veida maiņa joprojām zema. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) skaidro elektroenerģijas tirgus tendences 2023. gada 4. ceturksnī un pērn kopumā, kā arī aicina mājsaimniecības pārskatīt noslēgtos līgumus par fiksēto elektroenerģijas cenu, lai savos rēķinos izjustu elektroenerģijas cenas samazinājumu biržā.

Elektroenerģijas cenām novērotas gan kāpjošas, gan krītošas cenu tendences
Aizvadītajā ceturksnī Nord Pool biržā nākamās dienas elektroenerģijas cenai novērotas gan pieauguma, gan krituma tendences. Cenu samazinājumu oktobrī galvenokārt noteica vēja enerģijas izstrādes pieaugums un nokrišņu daudzums Ziemeļvalstīs, kas bija lielāks par sezonas normu. Savukārt decembrī cenu samazināšanos veicināja augstāka gaisa temperatūra un vēja enerģijas izstrāde, kā arī zemākas dabasgāzes cenas un garākas brīvdienas mēneša otrajā pusē, kas būtiski samazināja elektroenerģijas patēriņu reģionā.

Elektroenerģijas tirgotāja un līguma veida maiņa joprojām zema
Gan mājsaimniecībām, gan juridiskajiem lietotājiem ir iespēja izvēlēties savam patēriņam atbilstošāko piedāvājumu, tostarp gan elektroenerģijas tirgotāju, gan līguma veidu – par mainīgu cenu (piesaistīta izmaiņām biržā) vai fiksētu cenu (fiksēta noteiktam vairāku mēnešu periodam, parasti ir soda nauda par līguma pirmstermiņa izbeigšanu). Mājsaimniecības bez šiem diviem minētajiem veidiem var saņemt arī universālo pakalpojumu (fiksēta cena 12 mēnešiem, tipiski dārgāks par citiem tā brīža piedāvājumiem, nav soda naudas par līguma pirmstermiņa izbeigšanu).

Salīdzinot 2023. gada 4. ceturksni ar 2022. gada identisku periodu, fiksētas cenas līgumu īpatsvars mājsaimniecību segmentā pieaudzis (+8%), sasniedzot 73%, bet juridisko lietotāju segmentā samazinājies (-7%) līdz 48%. Tikmēr mainīgas jeb biržas cenas līgumu īpatsvars palielinājies (+3%) mājsaimniecību segmentā līdz 15%, bet juridisko lietotāju segmentā pieaudzis (+7%) līdz 52%. Savukārt universālā pakalpojuma īpatsvars mājsaimniecību vidū nedaudz samazinājies līdz 12%. Vienlaikus pērn kopumā redzama tendence, ka mājsaimniecību vidū fiksētas un mainīgas cenas līgumu skaits palielinās, bet universālā pakalpojuma – samazinās.

Savukārt, skatoties uz tirgotāja maiņas rādītāju, 2023. gadā kopumā tirgotāja maiņu veica 27% no juridiskajiem lietotājiem, kas ir aptuveni tikpat, cik 2022. gadā. Tikmēr mājsaimniecību segmentā tirgotāja maiņas rādītājs 2023. gadā samazinājās (-2%) – to veica tikai 4%. Tas varētu būt skaidrojams ar to, ka salīdzinoši lielai daļai mājsaimniecību ir fiksētas cenas līgums ar pirmstermiņa izbeigšanas maksu, kas attur veikt tirgotāja maiņu.

Elektroenerģijas cenu līmenis Latvijas mazumtirgū atšķirīgs, to ietekmē noslēgtie līgumi
Saskaņā ar SPRK aprēķināto vidējo svērto elektroenerģijas cenu, kas atspoguļo līgumos noslēgto vidējo cenu līmeni Latvijā, jau no 2023. gada sākuma bija vērojama tendence, ka pastāv starpība starp elektroenerģijas cenu mājsaimniecībām un juridiskajiem lietotājiem. Pozitīvi – 4. ceturksnī, salīdzinot ar tā paša gada 3.ceturksni, starpība samazinājās par 6,00 EUR/MWh.

Līdz ar to SPRK aprēķinātā vidējā svērtā elektroenerģijas cena 2023. gada 4. ceturksnī mājsaimniecību segmentā bija 157,16 EUR/MWh (-9% pret 2022. gada 4. ceturksni) un juridisko lietotāju segmentā – 125,96 EUR/MWh (-32% pret 2022. gada 4. ceturksni).

“Šāda atšķirība saistīta ar dažādu līgumu veidu proporciju attiecīgajos lietotāju segmentos, kā arī to noslēgšanas laiku un termiņiem. Attiecīgi liela daļa mājsaimniecību, kuras līgumus slēgušas laikā, kad cenas bija augstas, ir nofiksējušas šo cenu līmeni ilgākam periodam un elektroenerģijas cenu samazinājuma biržā ietekmi uz maksājumiem neizjūt. Tāpēc mājsaimniecību lietotājiem ir lietderīgi apsvērt, vai gadījumā izdevīgāk nebūtu izbeigt esošo līgumu, noslēdzot jaunu fiksētas vai biržas cenas līgumu, kurā elektroenerģijas cena būtu zemāka,” skaidro SPRK Enerģētikas departamenta direktors Jānis Negribs.

Maksa par esošā līguma pirmstermiņa izbeigšanu atkarībā no noslēgtā līguma nosacījumiem un atlikušā termiņa katram būs atšķirīga, līdz ar to arī līguma pārskatīšanas iespējas katram ir jāizvērtē individuāli. Lietotājiem ar augstāku patēriņu, iespējams, izdevīgāk ir lauzt esošo līgumu, samaksājot līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksu, tādējādi neturpinot maksāt iepriekš nofiksēto augsto elektroenerģijas cenu. Tas arī dotu iespēju samazināt kopējo ikmēneša rēķinu. Universālā pakalpojuma gadījumā līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksas nav. Iespējams mainīt arī tirgotāju, izvēloties sev piemērotāko piedāvājumu.

Baltijas valstīs elektroenerģijas patēriņš pieauga, saražotais apjoms samazinājās
Baltijas valstu kopējais elektroenerģijas patēriņš 2023. gada 4. ceturksnī pieauga par 4%, salīdzinot ar 2022. gada identisku periodu. Savukārt saražotās elektroenerģijas apjoms Baltijas valstīs bija par 4% zemāks. Latvijā elektroenerģijas ražošana pieauga par 1%, Lietuvā par 46%, bet Igaunijā samazinājās par 39%.

Latvija savu elektroenerģijas patēriņu 2023. gada 4. ceturksnī nosedza 77% apmērā. Skatoties pēc elektroenerģijas ražošanas veidiem, ražošana pieauga par 14% vēja elektrostacijās un par 60% hidroelektrostacijās, bet koģenerācijas stacijās ražošanas apjomi samazinājās par 30%. Hidroelektrostaciju saražotais elektroenerģijas apjoma pieaugums skaidrojams ar lielāku ūdens pieplūdi nokrišņu un sniega kušanas dēļ, īpaši decembrī, kad vidējā diennakts gaisa temperatūra un nokrišņu daudzums bija augstāks par normu.

Latvijas elektroenerģijas imports un eksports samazinājās
Salīdzinot 2023. gada 4. ceturksni ar identisku ceturksni 2022. gadā, elektroenerģijas imports samazinājās par 3%, bet eksports – par 5%. Tā kā importētās elektroenerģijas daudzums (1 148 GWh) pārsniedza eksportu (671 GWh), ārējā tirdzniecības bilance jeb tirdzniecības saldo bija negatīvs: -477 GWh.
Plašāk ar 2023. gada 4. ceturkšņa datiem aicinām iepazīties SPRK interaktīvajā infografikā: https://ieej.lv/z7wIt

Citi noderīgi SPRK materiāli:
• Padomi, kā izvēlēties atbilstošāko elektroenerģijas tirgotāju un produktu: https://ieej.lv/5eWDM
• Skaidrojošs raksts par elektroenerģijas biržu un tās darbību: https://ieej.lv/y4uHj
• SPRK iknedēļas apskats par energoresursu cenu tendencēm: https://ieej.lv/XxJeK

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Gidiem ir, ko stāstīt un rādīt

07:36
16.04.2024
17

Vasaras tūrisma sezona, kad Cēsis gaida ceļotājus, dabā jau jūtama. Iepazīt seno pilsētu plāno ne viens vien viesis. Un viens no svarīgākajiem objektiem, ko noteikti ikviens vēlas apskatīt, ir muzejs un pils. Cēsu muzeja speciālisti uz sarunu aicināja gidus, kuri vada ekskursijas pilsētā. “Ekskursijās daudzinu Cēsis, cik vien var. Te ir daudz vērtību, kuras paši […]

Ungurmuižu nomās biedrība “Live Latvia”

00:00
16.04.2024
42

Cēsu novada pašvaldības rīkotajā izsolē tiesības nomāt Ungurmuižas kompleksu ieguva biedrība “Live Latvia”. Izsolei bija pieteicies tikai viens pretendents. Biedrība būs Ungurmuižas nomnieks desmit gadu, maksājot nomu 1000 eiro mēnesī. “Live Latvia” nomā arī Ruckas muižu Cēsīs. Biedrības vadītājs Renārs Sproģis “Druvai” atzina, ka pieņemt lēmumu piedalīties izsolē un uzņemties Ungurmuižas apsaimniekošanu nav bijis grūti. […]

Vidzemē aizvadītajās diennaktīs saņemti 20 izsaukumi

15:09
15.04.2024
25

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 12. aprīļa plkst. 6.30 līdz 15. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 20 izsaukumus – četrus uz ugunsgrēku dzēšanu, 15 uz glābšanas darbiem, bet viens izsaukums bija maldinājums. Piektdien plkst. 13.17 saņemts izsaukums uz Robežu ielu Valmierā, kur vienstāva dzīvojamās mājas dūmvadā dega sodrēji […]

Alūksnē velosipēda vadītāja, sadursmē ar kravas auto, zaudē dzīvību

15:06
15.04.2024
28

Aizvadītajā nedēļas nogalē Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 245 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 24 ceļu satiksmes negadījumi, kur trijos gadījumos kopumā cietušas trīs personas, tajā skaitā viens bojāgājušais. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 368 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 229 par […]

Aizdomās par seksuāla rakstura darbībām ar nepilngadīgu meiteni Cēsu novadā aizturēts vīrietis

14:56
15.04.2024
36

Šī gada aprīļa sākumā Valsts policija Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis aizdomās par seksuāla rakstura darbībām ar nepilngadīgu meiteni aizturēja 1985. gadā dzimušu vīrieti. Saistībā ar notikušo uzsākts kriminālprocess un tiesa aizdomās turētajam ir piemērojusi drošības līdzekli apcietinājumu. Izmeklēšana kriminālprocesā turpinās. 2024.gada februāra mēnesī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknī tika saņemta informācija par […]

Ātrie maksājumi būs nodrošināti visās ES dalībvalstīs

08:35
15.04.2024
23

Ikvienai bankai un citam maksājumu pakalpojuma sniedzējam, kas darbojas Eiropas Savienības (ES)valstīs, būs jānodrošina, ka naudas pārvedums tiek izpildīts desmit sekundēs. Tas ir viens no nosacījumiem regulai, ko Eiropas Parlaments (EP) apstiprināja februārī. Jaunā tiesību akta mērķis ir nodrošināt, lai privātpersonām un uzņēmumiem, jo īpaši mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, nerastos sarežģījumi, ka gaidītie līdzekļi kavējas. […]

Tautas balss

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
24
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
39
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
40
18
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Sludinājumi