Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Patiesa vai uzspēlēta rūpe par siltumu

Druva
00:00
07.02.2009
3

SIA “CB” valdes priekšsēdētājs

Interesanta sakritība – kad līdz vēlēšanām atlikuši tikai daži mēneši, sākas organizēta kampaņa pret siltuma ražotājiem, it kā siltums būtu galvenā un vienīgā ļaunuma sakne. Tā tas bija pirms četriem gadiem, tā tas ir arī šoreiz, ar nemainīgi tām pašām izpildpersonām, kuras nepārprotami signalizē, ka pirmsvēlēšanu kampaņa pašvaldību vēlēšanās ir sākusies.

Izlasot par šo kontroles komisiju, kas pārbaudīs siltuma tarifus, gribu sniegt arī savu viedokli. Bet visu pēc kārtas. Vispirms par rakstīto 28.janvāra ,,Druvā” rakstā ,,Nemierā ar tarifa pieaugumu”.

Cienītā vēstules iniciatore! Ja vēlaties noskaidrot siltumapgādes jautājumus ar laikraksta starpniecību, nevis saņemt informāciju no pirmavota – siltumražotāja-, ko tur varu iebilst. Vien no pieredzes varu teikt, ka Jūsu izvēlētā saziņas forma nav ne tā pareizākā, ne arī produktīvākā. Vai tiešām Jums šķiet, ka līdz šim Valsts regulatora un Vidzemes sabiedrisko pakalpojumu regulatora apstiprinātie siltumenerģijas tarifi bijuši nepamatoti, vai, kā rakstāt: ,,Izskatās, ka tādi smilšu kastes aprēķini” vien ir? Varu paskaidrot, ka jebkurš iesniegtais siltumenerģijas tarifa pieteikums tiek rūpīgi analizēts, kad Valsts regulators pieņēmis savu lēmumu, Vidzemes sabiedrisko pakalpojumu regulators to pārbauda vēlreiz, tikai tad pieņemot savu lēmumu. Tātad notiek dubulta kontrole, bet Jūs ar saviem paziņojumiem apzināti dezinformējat sabiedrību, padarot mūs par tādu kā ,,krāpnieku kompāniju”. Neskatoties uz to, mēs ar lielāko prieku gaidīsim Jūs pie sevis Cēsīs, Dzintara ielā 7, lai izskaidrotu siltumenerģijas tarifa veidošanos, sadalījumu pa posteņiem, mūsu ieņēmumu un izdevumu kopsakarības, lai ar skaitļiem parādītu, cik lielus finanšu līdzekļus no klientu nesamaksātās vai laikus nesamaksātās maksas par patērēto siltumu varam atvēlēt siltumtīklu sakārtošanai. Arī to, kādēļ vēl līdz šim sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados būvētās siltumtrases tā arī nav nomainītas. Jūs esat sašutusi par to, ka virs siltumtrasēm nokūst sniegs un rodas lieli siltuma zudumi, bet gribu norādīt – ja āra gaisa temperatūra no -2oC līdz +2oC , plāna sniega sega, virs pašām modernākajām, Eiropā ražotajām siltumtrašu caurulēm, kuru īpatnējie siltuma zudumi samazināti līdz minimumam, arī novērojama sniega kušana. Par to varam pārliecināties, aplūkojot 2006. un 2007. gadā būvētās siltumtrases. Arī mēs sāpīgi izjūtam nesamērīgi lielos siltuma zudumus vecajās trasēs, kurus galvenokārt veido siltumtrašu sabrukusī vai pat dažviet neesošā siltumizolācija, siltumnesēja noplūdes un zudumi četrcauruļu sistēmās. Paši cauruļvadi ir tā korodējuši, ka var plīst kuru katru brīdi. Savu iespēju robežās mazinām zudumus un mainām cauruļvadus, bet līdzko gribam siltuma tarifā iekļaut līdzekļus atsevišķu vissliktā-kā stāvoklī esošo siltumtīklu posmu sakārtošanai, Jūs rīkojat protesta kampaņas, ironiski paziņojot, ka nav taču bijusi ne dabas katastrofa, ne liela avārija, pat ne teroristu uzbrukums. Dabas katastrofas, paldies Dievam, nav notikušas, bet siltumtīklu avārijas gan. Turklāt ar katru gadu avāriju skaits tikai pieaug, kas draud apturēt siltumenerģijas piegādi uz ilgāku laiku, jo siltumtrašu garantētais kalpošanas laiks jau sen kā beidzies. Par to daudz rakstīts un celta trauksme pašvaldībā ne vienu reizi vien.

Ja patiešām kādam būtu interese noskaidrot patiesos apstākļus un saņemt informāciju no siltumražotāja vai regulatora, viņš saprastu, ka siltumenerģijas ražotājam nav citu ieņēmumu avotu, kā vienīgi saņemtie ienākumi par realizēto siltumenerģiju un elektroenerģiju pēc likumīgi apstiprinātiem tarifiem. Un tajos tikai mikroskopiska daļiņa, proti, 1,5% no plānotiem ieņēmumiem jeb Ls 0,99 no siltuma tarifa 50,65 Ls/MWh cenas, var tikt novirzīta siltumtrašu labošanai un atjaunošanai.

Rakstā ,,Sabiedriskā kontrole siltumam” tiek apšaubīta siltumražotāja saņemto līdzekļu lietderīga izlietošana un pat izveidota kontroles komisija tā izvērtēšanai. Lai piedod man deputāti, bet šādas aktivitātes nav nekas jauns, un patiesībā nekas cits, kā pirmsvēlēšanu aģitācija un lēta vēlētāju balsu zvejošana. Visiem vajadzētu vēl atcerēties pirms četriem gadiem pirmsvēlēšanu kampaņā izspēlēto teātri ar nebeidzamām rūpēm par siltumapgādes procesā notiekošo un siltuma tarifu pārskatīšanu, pat ar KNAB piesaukšanu un cietuma draudēšanu. Pēc vēlēšanām, kad cīnītāji un glābēji sasēdās savos krēslos, solījumi, dabiski, tika piemirsti un visu šo četru gadu garumā tikai retais deputāts izrādīja interesi par siltuma jautājumiem (runa ir tikai un vienīgi par siltuma efektīvu ražošanu, nevis ap to). Šo deputātu starpā nebija pagājušo vēlēšanu siltuma kontroles “garants” un atkal šī brīža aktīvists, ar domes akceptu izveidotās sabiedriskās komisijas vadītājs, domes deputāts Raitis Sijāts. Pieļauju, ka komisijas vadītājam varētu rasties neveikli brīži, jo viņš ne reizi nav interesējies par problēmām siltumražošanas nozarē, tādēļ varētu nezināt pat siltumavotu atrašanās vietas. Vēl vairāk, 2007. gada 7.jūnijā siltumražotājs, redzot, ka var rasties apdraudējums Cēsu siltumtīklu rekonstrukcijai paredzēto un jau piešķirto Eiropas Savienības līdzekļu izmantošanā, izsūtīja deputātiem personīgi adresētas trauksmes vēstules, detalizēti raksturojot izveidojušos situāciju un lūgumus iespējamiem problēmas risinājumiem. Cienītais deputāts R. Sijāts pat neturēja par vajadzīgu atbildēt, kur nu vēl pielikt savu plecu un papūlēties Cēsu iedzīvotāju labā, lai tiktu novērsti tajā laikā esošie šķēršļi ERAF projekta uzsākšanai. Tā arī siltumtrašu rekonstrukcijas projekts Ls 1,6 milj. apjomā tika “norakts”, un ES piešķirtie līdzekļi Ls 600000 netika ielikti lietā. Tādējādi ne siltuma ražotājs, ne siltuma lietotājs netika pie jauniem, kvalitatīvi izbūvētiem, rūpnieciski izolētiem cauruļvadiem, kam siltuma zudumi būtu vairāk nekā divas reizes mazāki kā līdz šim, līdz ar to ievērojami mazāks būtu pats galvenais – siltuma tarifs.

No iepriekšējiem pirmsvēlēšanu solījumiem tā arī nekas nesanāca, ja nu vienīgi nepelnīti tika apvainoti cilvēki. Tādas darbības ir iedzīvotāju maldināšana un sliktā tēla radīšana šajos ekonomiski grūtos laikos. Es to nosauktu par bīstamu nodarbi, kas var rosināt visatļautības viļņa veidošanos, kā rezultātā var tikt ignorētas siltumražotāja likumīgās tiesības un dots netiešs akcepts brīvi izvēlēties kad, vai vispār un cik lielā apmērā veicama samaksa par izlietoto siltumenerģiju. Izveidojot šādu komisiju, Jūs radāt ilūzijas tai iedzīvotāju daļai, kura saņem centralizēto siltumenerģiju, pilnībā aizmirstot par tiem, kuri dzīvo individuālās mājās, maksā tos pašus nodokļus pašvaldības budžetā un no paša mitekļa būvēšanas pirmsākumiem situšies, kā mācēdami un varēdami. Jūs it kā radāt netiešu ticību, ka spēsiet atvieglot vai pat samazināt maksu par siltumu, tajā pašā laikā skaidri zinot, ka vienīgi regulatoram ir tiesības apstiprināt sabiedrisko pakalpojumu tarifus saskaņā ar Latvijas Republikā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, kuros pašvaldības loma noteikt tarifu lielumu nav paredzēta. Tad kādēļ tāds teātris? Informācija par siltumenerģijas tarifiem, to izmaiņām, pamatojumiem vienmēr bijusi pieejama tur, kur tai likumīgi jāatrodas, gan pie siltumražotāja, gan pie regulatora. Visiem, kas to vēlas, tiek paskaidrots, cik liela daļa no tarifa jāmaksā par gāzi, vēlreiz varu atgādināt, ka tie ir 80 procenti, un cik paliek vai nepaliek citām vajadzībām. Kur nu vēl situācijās, kad koģenerācija nestrādā un nenes nekādus ienākumus par realizēto elektroenerģiju, kas kopumā uzņēmumam nes graujošus zaudējumus. Pieredze liecina, ka ļoti retam, lai neteiktu nevienam, nav ne mazākās intereses par siltuma tarifu izmaiņām. Par to vislabāk liecina vairums nenotikušo sanāksmju, kuras ar regulatora līdzdalību esam organizējuši, jo vienkārši neviens siltumenerģijas lietotājs neizrādīja interesi un neieradās uz laikrakstā izsludinātajām siltumenerģijas tarifa apspriešanas sapulcēm.

Mēs cenšamies uzturēt labas attiecības ar saviem klientiem – siltuma lietotājiem, jo saprotam, ka esam vienā laivā, mūsu interesēs nav pieprasīt nesamērīgi lielu un neatbilstošu maksu par siltumu, lai iedzīvotāji nespētu samaksāt. Jo tad mēs nevarēsim norēķināties par piegādāto gāzi, to atslēgs, un mēs stāvēsim bez darba, bet mūsu klienti paliks bez siltuma. Šāds scenārijs nav izdevīgs nevienam. Mēs taču nevaram veikalā iegādāties preci, par to nesamaksājot pilnu cenu. Siltums arī ir prece, tad kādēļ par to var nesamaksāt?

Gribu teikt, ka kopumā jau abpusējā sapratne ir, par to liecina tas, ka līdz 20.janvārim nesamaksātā summa par siltumu samazinājusies vairāk par 2/3. Pateicība par izpratni jāteic apsaimniekotājiem un tiešiem siltuma lietotājiem.

Nobeigumā uzdrīkstēšos atgādināt, ka siltumražotāji, viņu tuvinieku un paziņu saime arī ir vēlētāji un šovasar dosies vēlēt, spējot atsijāt graudus no pelavām.

Mans nodoms nav nevienu apvainot un ceru, ka arī nevienu neapvainoju, jo mans pienākums ir sniegt skaidrojumus uz vienpusējo rakstu sēriju par siltuma jautājumiem laikrakstā ,,Druva”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
5

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
22

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
232

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi