Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Pašu ziedotais kopējam labumam

Jānis Gabrāns
00:00
10.11.2023
5
Aplime Stabus 2

Vairāki ielu stabi un stabiņi Cēsu centrā ieguvuši atstarojošo marķējumu.

Par to gādāja koprades mājas “Skola6” rīkotā trešā Zupas pasākuma uzvarētāji Līna un Oskars, kopā ar atbalstītājiem liekot lietā saņemto finansējumu. Viņi nāca ar ideju par ceļa zīmju marķējumu, lai atvieglotu pārvietošanos cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Līna Bērziņa stāsta, ka, attīstot Raiņa kvartālu, notiek aktīva sadarbība ar Latvijas Neredzīgo biedrību, tad arī izkristalizējusies šī problēma: “Sarunās atklājās, ka bieži vien pilsētas infrastruktūra nav piemērota personām ar redzes traucējumiem. Tad arī nonācām līdz    problēmai – stabiem uz ietves, ko šiem cilvēkiem grūti identificēt, jo pelēkā stabu krāsa saplūst ar asfaltu vai bruģi. Viņiem būtu daudz drošāk, ja stabi būtu pamanāmi, tiktu marķēti ar atstarojošo joslu.”

Marķējumu veido atbilstoši ieteikumiem, kas paredz, ka ielu labiekārtojumā visa veida stabiem – luksofora, ceļa zīmju, reklāmu, apgaismojumu – jābūt marķētiem ar dzeltenu, kontrastējošu krāsu vai līmlenti 160, 140 un 35 centimetru augstumā. Marķēju­mam jābūt 10 centimetru platā joslā.

Redzot aktīvistu veikumu, rodas vienkāršs jautājums, vai prasību – noteiktās vietās pilsētā stabus šādi marķēt – nevajadzētu iestrādāt kādos valsts mēroga normatīvos. Šis ir kārtējais gadījums, kad darbīgie iedzīvotāji aizpilda kādu robu pilsētas infra­struktūrā.

“Ar Neredzīgo biedrību esam vienojušies, ka marķēsim stabus pilsētas centrā, savukārt viņi identificēs, kurās vietās tas vēl vajadzīgs. Ja vien mums vēl būs materiāls, marķēsim stabus arī tur.”

Stabu marķēšanā piedalījās arī “Skola6” vadītāja Amanda Strīģele, kura vairāk pastāstīja par šo Zupas pasākumu. To varot arī saukt par kopīgu vakariņošanu ar sociāli atbildīgu pieskārienu. Ideja vienkārša: izvāra zupu, ko sanākušie var baudīt, ziedojot naudu, ko izlietos kādai idejai.

Pirms pasākuma aktīvisti aicināti iesūtīt    idejas, kam nepieciešams finansiālais atbalsts. Trīs ieceres vakariņu laikā prezentē, un sanākušie balso, kura pelnījusi atbalstu. Ideja, kurai lielākais balsu skaits, saņem savākto ziedojumu. Summa katru reizi ir atkarīga no sanākušo vakariņotāju skaita un dāsnuma.

“Zupas pasākuma būtība tā, ka nav piesaistīta kāda ārējā finansējuma nauda,” stāsta A. Strīģele. “Cilvēki, kuri nāk baudīt zupu, ziedo, uzklausa idejas un visi kopā nobalso, kurai no tām saziedoto piešķirt. Šī bija trešā Zupa. Pirmajā tika atbalstīta ideja uzstādīt soliņu    Rīgas ielā pretī centram “Pērle”, jo tur ielas garumā nav neviena soliņa. Otrajā    atbalstu guva divu puišu piedāvājums izveidot koplietojamu mācību vietu, lai darinātu juvelieriz­strādājumus.”

Jautāta, cik bieži vāra Zupu, Amanda saka, kad uznāk luste. Jāseko informācijai, par to tiek ziņots.

Atstarojošajam materiālam saziedoja   150 eiro, bet tas nav lēts, jāņem arī vērā, ka pirms materiāla uzlīmēšanas stabi šajās vietās īpaši jānotīra. Tāpēc uzņēmums, kas materiālu ražo, nācis ar savu atbalstu.

Uz šo marķēšanas akciju bija aicināts ikviens idejas atbalstītājs, taču atsaucība bija maza. A. Strīģele atzina – tā ir, cilvēki gatavi dalīties sociālajos tīklos, atzīmēt ar patīk, bet ar reālu līdzdalību tik labi nesokas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
38

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
64

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē trīs izsaukumi

11:45
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. aprīļa plkst. 6.30 līdz 19. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma trīs izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu un viens izsaukums bija maldinājums. Šonakt plkst. 01.57 VUGD saņēma izsaukumu Alūksnes novada Jaunannas pagastā, kur, kā liecināja saņemtā informācija, ugunsgrēks bija izcēlies saimniecības ēkā. […]

Skaidro attēlos redzamā vīrieša identitāti

11:24
19.04.2024
284

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas Valmierā aicina aplūkot attēlos redzamo vīrieti un ja jūsu rīcībā ir jebkāda informācija, kas sekmētu viņa personības un atrašanās vietas noskaidrošanu, aicinām informēt Valsts policiju, zvanot pa tālruņa numuru 110. Tāpat aicinām atsaukties attēlos redzamo personu.

Gaismas un cerības ceļš Pētera Vaska festivālā

00:00
19.04.2024
28

Septītais “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” Vidzemes koncertzālē “Cēsis” iesākās ar vācu režisora Holgera Fogta dokumentālās filmas “Komponists un viņa debesis. Pēteris Vasks” Latvijas pirmizrādi. Festivālā pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kijivas modernais balets “Vientuļais eņģelis. Draugi”, kā arī pasākumu programmu bagātināja Navarra stīgu kvarteta koncertprogramma. Dokumentālā filma ļāva tuvāk iepazīt komponista personību un vērtības, kas spilgti atspoguļojas […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
32
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi