Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Pārdomu un eņģeļu laikā

Druva
00:00
02.12.2006
5

Gads paskrējis teju vai nemanot, kaut kavējas baltais sniedziņš, klāt jau pirmā Advente. Klusais laiks. Ziemassvētku gaidīšana. Ceru, ka katrs no mums šajā laikā spēj apstāties un ieklausīties sevī un apkārtējos, īpaši, ja tas nav izdevies visa gada garumā. Novērtēt labos darbus un vārdus, un varbūt kādu pagūt vēl pasacīt.

Uz sarunu šajā īpaši jaukajā laikā aicināju Daigu un Induli Jirgensonus. Viņiem šis gads bijis ar īpašām gaidīšanas un piepildījuma sajūtām. Beidzot ģimene ievākusies savā namiņā, kā paši to sauc. Un abi atzīst, ka ģimenē Ziemassvētku sajūta valda visu gadu.

– Kāds jūsu ģimenē ir Adventes laiks?

Daiga: – Mums viss gads bijis tāds gaidīšanas laiks. Bijām bez savām mājām. Aizgājām no pilsētas dzīvokļa un mitinājāmies pie vīra mammas. Nebiju nekādu ekstru. Drēbes vedām mazgāt citur, siltā ūdens nebija. Taču domāju, ka katrai ģimenei vajag savu namiņu. Tā kā šis gads mums bija zināms pārbaudījuma laiks, kamēr beidzot esam iekārtojušies savā namiņā. Arī Dievs mūsu sirdīs bija uzcēlis tādu namiņu, kur ir piedošana, paklausība viņam un dažādu grūtību pārvarēšana.

Indulis: – Piespiešanās un sevis pārvarēšana.

Daiga: – Jā, tas bija līdzīgi kā ar Ziemassvētkiem, kurus ļoti gaidām, jo ātrāk gribam dāvanas. Arī mēs visu gribējām ātrāk, ātrāk. Bet visu jau iegūstam tikai tajā mirklī, kad augšā tas tiek paredzēts. Arī bērni ik uz soļa ir pārbaudījums. Ik pa laikam viņi vēlas izaicināt vecākus. Bet jāmāk savaldīties, jābūt mierā ar sevi. Mums ģimenē svarīgākais ir mīlestība vienam pret otru un miers. Arī no baznīcas izejot, saka: “Lai Dieva miers ir ar jums!” Ja cilvēkam sirdī ir miers, viņš var padomāt. Vakar iesvētījām savu namiņu, bet svētībai nav nekādas nozīmes, ja tajā nedzīvo mīlestībā un saticībā. Vislielākā dāvana ir, ka mēs esam Dieva bērni, tādas avitiņas. Esam laimīgi, ka varam visi būt kopā lūgšanā. Lūgšana mums ir miera osta.

Indulis: – Pirms diviem gadiem mums bija nopietns pārbaudījums. Ļoti tuvi draugi, visa ģimene aizgāja bojā un bēres bija tieši Ziemassvētkos. Tā mēs visi kopā, braucot uz bērēm Liepājā, pavadījām Ziemassvētkus. Mācītājs bērēs teica, lai nepaļaujas uz spēcīgajām automašīnām un jaunajām ziemas riepām, bet pirms došanās ceļā noskaita lūgšanu. No tās reizes īpaši uz lielā ceļa neesam izbraukuši, ja neesam palūguši, lai mums ceļā iet labi.

Daiga: – Paturpinot ideju par ceļiem, kādā filmā bija tāds dialogs, ka vecai sieviņai jautā: “Kur ved šis ceļš?” un viņa atbild, ka ceļam nav jēgas, ja tas neved uz baznīcu. Kāpēc mēs ejam Dieva ceļu? Tāpēc, ka viņš ir teicis: “Es esmu patiesība, ceļš un dzīvība.” Un mums cita ceļa nav. Ziemassvētku laiks dod iespēju ieklausīties sevī. Jā, tas ir tāds īpašs laiks, bet patiesībā svarīga ir visa mūsu ikdiena. Tas, kā mēs dzīvojam. Jau februārī, martā un aprīlī ir sava veida iešana uz Ziemassvētkiem. Lai nav tā, ka Dieva bērniņš piedzimst, dāvanas atver, traukus nomazgā, un viss it kā beidzas. Mūsu dzīvē Ziemassvētki ir visu laiku.

– Nav grūti saglabāt mieru un šādu iekšēju harmoniju, izejot sabiedrībā, lasot presi un vakarā skatoties ziņas?

Daiga: – Mēs ziņas neskatāmies TV un presi nelasām (smejas). Bet, ja nopietni, ir jau dienas, kad ziņās rāda arī labus notikumus. Taču nezāles blakus vajadzīgas, lai mēs varētu attīstīties un stiprināties ticībā. Ģimenē no šādu negatīvu pārraižu, filmu skatīšanās cenšamies norobežoties un neviens no tā nejūtas apdalīts. Bez tam, šķiet, ka mājās ir tik daudz miera, ka, izejot sabiedrībā, mūs nespēj iedragāt. Mums ir bruņas pret apkārt notiekošajām negācijām.

Indulis: – Es pat nebaidītos teikt, ka mums ir citādas acis. Laukos dzīvojot, daudz kas smīdina par to, kas notiek pilsētā. Agrāk, aizbraucot uz pilsētas lielveikaliem, domāju: “Kā es eju? Vai man kurpes nav netīras? Vai neeju par daudz laucinieciski?” Šobrīd tā vairs nav. Patiesībā es sevī jūtu pārākumu. Brīžiem liekas: “Ak, jūs, nabaga pilsētnieki, nezināt, ka šorīt bija fantastiska migla, un vakar bija tāda saule.” Bet tas nenozīmē, ka nevajag pilsētu. Mūsu pašu darbi vislielākā mērā ir saistīti ar pilsētu.

Daiga: – Lai kā arī ikdienas darbos negadītos, jūtu, ka manī ir miers. Jā, tādas kā miera bruņas. Protams, visādi arī pašiem gadās. Bet mēs esam Dieva bērni. Un Viņš mūs gana. Dažkārt mēs esam melnie jēriņi, dažkārt baltie. Bet melnos jēriņus Dievs īpaši mīl, lai tā pazudusī avtiņa atgrieztos pie Viņa un dzīvotu mīlestībā. Kad pēc pirts noguļamies zālē un acīm paveras zvaigžņota debess, liekas, esam tik maziņi salīdzinājumā ar visu. Un tad liekas, ka ir tomēr kāds augstāks un lielāks par mums. Pats sajūties pavisam mazs puteklītis. Arī lauku dzīve zināmā mērā iemāca pazemību.

Indulis: – Arī staigāšana basām kājām ir pazemība. Ja ej ar lieliem, melniem zābakiem, daudz kam pāri ej neskatoties. Visu zem sevis samin. Bet, ejot basām kājām, nekad ne-spersi, jo zināsi, ka arī pašam sāpēs. Bez tam basām kājām cilvēks iet klusiņām, netrokšņojot.

Daiga: – Pie šādām atziņām arī paši esam nonākuši, ejot grūtus ceļus. Arī mums ir bailes, bet Dievs ir tas, uz ko varam paļauties. Tas, protams, pateicoties tam, ka mums dzīvē bijuši labi garīgie tēvi.

Indulis: – Dieva pasaulē kāds varbūt ienāk kā tukšā eiroremonta telpā un nezina, kur likties. Tad ir labi, ja ir kāds, kurš pasaka: “Turies pie manis un es tev palīdzēšu.” Tā jebkurā situācijā varam iedomāties, ka Jēzus ir līdzās un ved mūs pie rokas.

– Kas ir īstenākā Ziemassvētku dāvana jūsu ģimenē?

Daiga: – Lielākā dāvana ir tā, ka visa ģimene šajā vakarā var būt kopā. Bet pašiem šogad lielākā dāvana Ziemassvētkos būs pavarda smarža, jo līdz šim mums sava pavarda nebija. Ir sirds siltums, bet mājās arī krāsns siltums svarīgs.

Indulis: – Siltums jebkurā gadījumā ir drošība. Arī bērns, kad nobīstas, piekļaujas pie mammas vai tēta un saņem siltumu.

– Kā jūsu mājās smaržo Ziemassvētki?

Indulis: – Tā ir tīrības smarža, kas miksējas – no svecītes mazliet aizdegušo skuju smarža ar piparkūkām un mandarīniem.

Daiga: – Bez visām smaržām svarīga ir pateikšanās – gan par Jēzus bērniņa dzimšanu, gan par laicīgākām lietām. Jā, sajūta ir tāda, ka Ziemassvētku laiks ir sācies, un pie mūsu nama stāv eņģeļi.

– Kas ir eņģeļi? Vai bērni tic eņģeļiem?

Daiga: – Domāju, ka katram uz pleca sēž eņģelītis, kurš palīdz. Varbūt kāds to vienkārši neredz vai nejūt. Man šķiet, ka eņģeļi ļoti piederas Ziemassvētkiem, jo visi kļūstam baltāki. Arī eņģeļi ir balti. Piemēram, meitiņa jautāja man, kā rodas sniegs? Ko es viņai stāstīšu? Saku, ka eņģeļi uz Ziemassvētkiem tīra mājas, purina spilvenus un mums krīt sniegs. Interešu centriņā bērniem mācu zīmēt. Un patlaban mēs zīmējam lielus eņģeļus. Bērniem patīk. Īpaši viegli strādāt ar mazajiem. Viņi ir brīvi, nebaidās no tā, ko domā. Viņiem ir dzīva fantāzija. Zinu, ja tādu darbu iedotu kādam sestās vai septītās klases skolēnam, būtu lielas nopūtas, bet mazie ar drošu roku un pilnu pindzeli visu sazīmē. Protams, bērni vispirms ir jāierosina, nekas uzreiz nenotiek. Arī mēs pirms zīmēšanas lasījām par eņģeļiem. Katru dienu, ejot uz darbu, palūdzu Dievam, lai dienas darbi sokas, lai bērniņiem labi iet. Rodas spēks un pārliecība, ka viss sanāks.

– Vai nav grūti ar bērniem runāt par garīgām lietām?

Daiga: – Ar Martu (piecgadīgā meitiņa- aut.) nepavisam. Jo bērni ar to tik organiski aug kopā, ka tas ir pašsaprotami. No mazām dienām viņi ir ņemti uz baznīcu un turpat dievkalpojumu laikā ir spēlējušies. Vienmēr pie galda kopā noskaitām lūgšanu. Pateicamies par to, kas celts galdā. Ja dārzā izaug sīpoli, saimniece slavē: “Es laistīju un audzēju tos”, bet Dievs saka, ka cildināms nav ne laistītājs, ne dēstītājs, bet Dievs, kas audzēja. Ja būtu vētras, nekas no sīpoliem nesanāktu. Bērni pie tā ir pieraduši.

– Vai arī skolēnu interešu centrā ar bērniem ir viegli par šādām tēmām runāt? Ne visās ģimenēs bērni aug kristīgā vidē.

Daiga: – Man nav grūti runāt. Dans (septiņgadīgais dēls – aut.) man dažkārt saka: “Es skolā klusībā pie sevis noskaitīju lūgšanu.” Skolās tagad ir kristīgā ētika, kuru vecāki var izvēlēties bērniem. Ir puikas, kas spēlē kariņus, liek roku dzelžus un šaudās. Un kāds teica, ka zēnam vajag būt vīrišķīgam. Kāda tur vīrišķība? Danam nav bijusi neviena pistole vai cits ierocis. Neviens man neiestāstīs, ka to vajag. Tas rada tikai ļaunumu. Citi vecāki ļauj bērniem spēlēt datorspēles, kur kaujas. Jā, bet tā nevajadzētu būt. Arī bērnudārzā saskaramies ar šādu problēmu.

– Vai nepietrūkst sniega? Vai Ziemassvētkiem jābūt baltiem?

Daiga: – Pēdējos gados tie tādi laikam arī bijuši. Galvenais, lai sirdī baltums. Lai ir pateikšanās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
7

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
22

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
232

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi